Aihe: intonaatio
1 2 3 4 5
basisti1971
10.06.2024 07:18:13
Moi.
 
lapio: Ehkä se olisi soitinkötöstelijöidenkin pikkuhiljaa aika opetella joo tekemään nuo nauhat niin, että kitara soi vireisesti juu.
 
:)
 
Kyse ei mun nähdäkseni niinkään ole siitä ettei osattaisi, vaan siitä ettei true temperament järjestelmää mielletä tarpeelliseksi ja/tai kustannustehokkaaksi.
Työläshän tuo toki on suoriin nauhoihin verrttuna, mutta jos asiakas on valmis maksamaan, veikkaan että moni seppä tuollaisen on myös valmis väsäämään.
 
True temperament otelautoja oli olemassa jo ennen kuin swedupetterit järjestelmän kaupallistivat, ja on satavarmaa että noita tehtiin ennen ja jälkeen kaupallistamisen asiasta kiinnostuneiden instrumenttimaakarien toimesta.
Aivan kuten mikrotonaalisiakin otelautoja.
Itseasiassa noilla kahdella järjestelmällä ei välttämättä ole kovinkaan paljon eroa jos true temperament otelauta on tehty pätkänauhoin, kuten ennenvanhaan tehtiin.
 
Sinänsähän noissa true temperament otelaudoissa ei ole valmistusteknisesti mitään kovin ihmeellistä, CNC jyrsimiä ja laserleikkureita joilla mutkaurat syntyvät löytyy jo monista pajoista, ja nauhojen -rosteristenkin- taivuttaminen vaatii vain metallurgian ja metallintyöstön ymmärtämistä.
Tarvittavia työkaluja ja taitoja toki unohtamatta.
Nauhatyöstö on toki melkoista nyhertämistä sattuneesta syystä, mutta rahallahan tuostakin selvinnee.
 

 
Little Savage: Siis miksi säätää intonaatio siltä pohjalta satula ja 12 nauha.?
 
Koska on 99,99% tapauksista riittävä tarkkuus jo siitäkin syystä että usein kaikki muutkin instrumentit joiden kera soitetaan ovat samanlaisia nauhallisia tasavireinstrumentteja.
Etenkin jos viritetään sointuihin/skaaloihin.
Ja koska nauhallisten tasavireinstrumenttien väjäämättömiin epätarkkuuksiin on korva jo aikapäivää sitten tottunut.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)