Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5571 572 573 574 575604 605 606 607 608
Kummiseta
13.01.2024 23:46:47
May December
 
Kolmekybanen opettaja kinkku hieman paneskelee 13v poikaa ja siita kehittyy suhde. Jokunen vuosikymmen myohemmin ne on edelleen yhdessa ja siita lahdetaan tekemaan leffaa. Harvoin(en koskaan) ole kriitikoiden kanssa samaa mielta mutta olihan taa nyt hiton hyva netflixin paskaksi. Ja oli kiva nahda Natalie Portman pitkasta aikaa.
 
Ja sen verta taytyy vetaa kotiin pain etta tama on kuvattu kuvan kauniissa Savannahissa josta bonuspiste.
 
Annetaan 5/5 periaatteen vuoksi.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Henri Henri Olavi
14.01.2024 04:14:39 (muokattu 14.01.2024 21:34:07)
Poor Things
 
Jumalauta miten hieno ja hauska elokuva! Nauroin alusta loppuun. Jo pelkkä nimi on patriarkaalisen hegemonian myötätuntoista päivittelyä. Mies-hahmot olivat upeasti rakennettu: kaikista löysi itsensä (paitsi vikasta) ja se viimeinen oli se, joka kohtaa, jos aiempia ei ole itsessään ja yhteiskunnassa tunnistanut. Eikä se toki vertauskuvan tasolle jäänyt, vaan on totisinta totta tälläkin hetkellä. Kuten kaikki hahmot tuossa elokuvassa. Mieshahmot olivat myös kaikki tärkeitä opettajia, vaikk olivatkin pikkuisia rassuja - Poor things. Upea kuvaus viattomuudesta ja villiydestä; siitä ettei muodosteta automaattisesti jonoa kun odotetaan hotelliaamiaisen avautumista, ollaan vastuussa teoistamme unohtamatta sitä, että olemme tuntevia olentoja kaiken itseanalyysin ja -ruoskinnan keskellä. Edellisen arvioijan viittausta johokin akwardiin seksiin en ymmärrä alkuunkaan. Hyvä jos elokuvassa nänni vilahti pari kertaa. Päähenkilö työskenteli omista lähtökohdistaan hetken huorana, jossa oli taas upeita havaintoja ihmisestä, mutta nekin seksikohtaukset olivat huumorintäytteisiä ja kiltimpiä kuin esim. Frendeissä. 100/5. Moneen vuoteen hienoin pätkä. Top-miljoonaan meni.
 
E: piti vielä lisätä, että puvustaja ja lavastaja ovat tehneet aiva mieletöntä duunia. Ovat myös hienosti synkassa keskenään monessakin kohtaa. CGI:stä en tosin monessakaan kohtaa pitänyt, mutta se ei onneksi ole kovin framilla, eikä etäännytä.
Laughter is the most powerful banishing ritual. Lakkaus on raki!
Kummiseta
14.01.2024 07:27:06
Equalizer 3
 
Ensimmainen osa oli vitummoine, jatko-osa ihan hanurista. Mutta kolmannessa on taas saatu tatsi takaisin ja mennaan taytta hoyrya alkuperaisen leffan ajatuksella, tamapa mieluisa yllatys. Kliffa homma koska taa taitaa olla Denzelin viimeinen esiintyminen naissa leffoissa. Tassa oli mukavasti haettu lisa twistia sijoittamalla leffa Sisiliaan, sekin mieluisa yllatys. Actionia janoaville tama ei ole vaikka niin voisi luulla, tama on puhdas kosto-elokuva, laitetaan tilit tasan. Bonuspisteita on pakko jaella ruudulla vilkkuu noin tuhat Alfa Romeota, Aprilian fillareita seka yksi tosi upea Ferrari.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Kummiseta
15.01.2024 05:52:39
The Beekeeper
 
Sisaltaa mietoa spoileria, sori siita. Mentiin leffaan etta olisi jotain tekemista ja paasee murjusta ulos. Tuota paadyttiin katsomaan ja kyllapa oli kova leffa, tamapa mieluisa yllatys. Leffan synopsis on melko vaatimaton, traileri taysin mitaan sanomaton mutta tama oli ihan a-luokan kamaa, mukava etta joskus nainkin. Jason Stathamilla on vielakin tatsi ja meininki hallussa. Elokuva kertoo netti scammereista jotka huijaa omaisuuden vanhalta rouvalta jonka kellarissa mehilais tarhaaja asuu. Mehilais tarhaajaa rupeaa kiukuttamaan ja sit lahdetaan hakemaan paita vadille. Elokuvassa sai myos nauraa, hyvin harvoin nykypaivana osataan liu'uttaa huumoria oikealla tavalla tammoisiin tekeleisiin.
 
Ei todellakaan sovi perheen pienimmille. Suosittelen kaikille actionin ja huumorin ystaville. 5/5 all day
 
Annetaan viela bonuspiste koska Stathamin hahmo ajaa hetken Nissan GT-R:lla. Mainitaan myos etta lopputekstien rullatessa koko sali antoi raikuvat aplodit.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Kissatäti
15.01.2024 17:11:08 (muokattu 15.01.2024 17:12:15)
1. Nowhere - Sekasorron keskellä olevasta totalitaarisesta maasta paennut raskaana oleva nainen on kiipelissä kontissa ja yrittää selviytyä hengissä ajelehtiessaan yksin avomerellä. 3/5
-
2. No One Will Save You on vuoden 2023 yhdysvaltalainen tieteisfiktio -kauhuelokuva - epätavallista, että dialogissa on vain viisi sanaa 93 minuutin aikana. 3/5
-
3. Room. Hyvä elokuva ahdistavasta aiheesta huolimatta. 4/5
-
4. Her (2013) Erikoinen mutta pidin 4/5
-
5. Veitset esiin kaikki ovat epäiltyjä (engl. Knives Out) Oikein hyvä leffa. 5/5
"Ikuisesti minun kuuni" syleilen kiireistä kuuta. "Ottakoon" he vain toteavat, kauniit aurinko ihmiset "jos se kerran on hänen kuunsa"
Kissatäti
16.01.2024 22:03:49
Katsoin Labor Day leffan. Se on on Jason Reitmanin ohjaama ja käsikirjoittama draamaelokuva, joka sai ensi-iltansa vuonna 2013. Elokuva perustuu Joyce Maynardin romaaniin Labor Day vuodelta 2009. Elokuvan pääosissa ovat Oscar-palkittu Kate Winslet ja Josh Brolin.
 
Varsinkin Katen roolisuoritus oli koskettava. Myötäelin jokaisen kolmeen päähenkilöön tarinaa, mutta maailmaa pelkäävä Adeleen samaistuin enemmän kuin mihinkään toiseen roolihenkilöön missään leffassa pitkään aikaan. Niin ja Frank oli ihanan miehekäs mutta samalla niin huomaavainen ja huolehtiva että huoh
 
Pidin kovasti. 4/5
"Ikuisesti minun kuuni" syleilen kiireistä kuuta. "Ottakoon" he vain toteavat, kauniit aurinko ihmiset "jos se kerran on hänen kuunsa"
trih
20.01.2024 16:52:37
Lift (Netflix). Ihan ok aivot narikkaan heist-leffa. Täynnä kliseitä, mutta oli siinä pari uuttakin jutua keksitty. Alku oli vähän hidas ja tylsä, mutta kyllä siinä sitten alkoi tapahtumaan.
 
3/5
Kummiseta
22.01.2024 08:41:02
Lift
 
Netflixin uusin paska. Olihan taa nyt...tammonen...tommonen...kliffa homma etta on duunattu. Mutta melko kuppanen kotostely, ja jos tahan tosiaan on 100 miljoonaa pistetty niin eisss nyt sentaan. Leffan juoni on tosi kiva, toteutus jaa puolitiehen, mainitaan isoimpina juttuina etta henkilohahmoilla on 0% kemiaa, zero. Lisaksi Kevin Hart on yksi nykypaivan suosikkejani, mutta melko vaisu esitys oli tassa. Noh annetaan bonukset siita etta radikaali femakkoilu oli tasta jatetty pois ja mies/nainen kanssakayminen oli sellaista kuin se on normaalisti.
 
Annetaan 5/5 koska sentaan oli yritetty keskittya olennaiseen, ja leffassa on Jean Reno, aina mukava nahda.
 
Mut joo taa on niita(kuten melkein kaikki nykypaivana) leffoja jotka katsoo ja aamulla ei edes muista minka leffan katsoi. Kertakaytto kamaa, jos edes sita. Jos sulla on vajaa pari tuntia tuhlattavana niin taa ajaa asiansa.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Kissatäti
22.01.2024 23:48:13
Elysium on vuonna 2013 ensi-iltansa saanut tieteiselokuva, jonka on ohjannut Neill Blomkamp. Elokuvan pääosissa ovat Matt Damon ja Jodie Foster.
 
Olin katsonut tämän elokuvan aieminkin ja pidin siitä silloin ja pidän yhä. Yritin tällä toisella katselukerralla kiinnittää huomiota joihinkin seikkoihin.
 
Elokuva kulki hyvin sitä oli vaivaton katsoa ja pystyi keskittymään tarinaan. Elokuvassa onnistuttiin myös löytämään erilaisia tunnetasoja ja jännitteitä vaikka se toimintaleffa pääasiassa olikin.
 
Elokuvan teemana oli mielestäni ihmisten eriarvoisuus. Maa oli uskottavasti ränsistynyt, pölyinen ja ankea. Unessanikin näkemäni tähti eli avaruuskeskus elyseum taas puhdas kaunis ja ilmakin niin kirkasta että sen näki. Haaveiden ja unelmien keskittymä johon kaikki halusivat mutta vain rikkailla oli oikeus.
 
Pidin elokuvan lavastuksesta ja miljööstä, avaruusalukset, mediapalko ja exopuku olivat kaikki uskottavan näköisiä härveleitä. Ainut avaruusaluksiin liittyvä seikka joka kiinnitti huomiota oli että avaruudessa kuului hurina ja räjähdyksen ääni aluksen räjähtäessä?? Ei kai se oikeasti mene niin. Kuvasommittelulla olisi päästy yhtä vaikuttavaan lopputulokseen ja joskus äänettömyys on tehokkaampaakin.
 
Näyttelijätyö oli uskottavaa, pidin kaikista hahmoista mutta päähenkilön jälkeen eniten niistä etelä-amerikkalaisen näköisistä, liekö sattuma? kapinallisista.
 
Freyn rooli jäi hieman sairaanhoitajamaiseksi ja kapeaksi. Lapsensa puolesta taistelevasta äidistä olisi voinut tehdä oikean leijonaemon.
 
Jodie Foster oli uskottava ajaessaan parempiosaisten asiaa ja uskomalla siihen sokeasti. Kruger mehukas pahis psykopaatti ja jopa bisnesliero jonka pää piti tyhjentää oli hyvä. Puhumattakaan tietenkään Maxista joka sopi täydellisesti Matt Damonin rooliin vai miten päin se nyt meni.
 
Alussa ollut nunnan reliikki ja lopussa tuleva takautuma sitoo koko elokuvalle yhden pääväittämän (mikä on aika harvinaista nykyään) ja se pää väittämä on kaikilla meillä on jokin tehtävä. Nunnan sanoin. "Max Teet jotain tärkeää joskus, jotain johon olet syntynyt"
"Ikuisesti minun kuuni" syleilen kiireistä kuuta. "Ottakoon" he vain toteavat, kauniit aurinko ihmiset "jos se kerran on hänen kuunsa"
Kissatäti
22.01.2024 23:49:48
Ai niin arvosana. Scifi on suosikkigenreni jotan se vaikuttaa ehkä hieman. 4/5
"Ikuisesti minun kuuni" syleilen kiireistä kuuta. "Ottakoon" he vain toteavat, kauniit aurinko ihmiset "jos se kerran on hänen kuunsa"
Kummiseta
23.01.2024 07:11:05
DumbMoney
 
Kaikki interwebs ihmiset, tai ainakin sijoittelijat muistaa sen game stop hulluuden muutaman vuoden takaa, tama kertoo siita. Elokuva on luokkaa puun takaa puskista ja aivan timanttista settia, tamapa mieluisa yllatys. Ei kande googlaa hommaa jos meinaat tan katsoa. Mutta spoilaamatta ja pahkinankuoressa wall streetin mulkut ja sijoittelija puljut yrittaa shortata game stoppia, noh interwebs reagoi ja skidit paattavat nayttaa kyrville kaapin paikan, ja nayttaa niille kyrpaa myos.
 
Sanotaan viela kerran, ala googlaa asiaa jos meinaat kattoa. Yhteenvetona: Ihan vitun kova, ja soundtrack taytta tykitysta, potkitaan boomereita munille. Tallaiset tarinat palauttavat uskon nuorisoon.
 
5/5 kepeesti. Sopii myos perheen pienimmille, ehka.
 
HLOD ja timantti kadet!
 
Kysytaan myos, sijoitteliko kukaan palstalta game stoppiin?
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Tympee Huttunen
23.01.2024 07:51:11
The Creator.
 
Ihmiskunnan ja tekoälyn juopa on kasvanut, mutta samalla ero pienentynyt. Ajatuksia herättävä ja upea elokuva ihmisyydestä ja elämästä. Elokuva on myös visuaalisesti upea, mutta ei nojaa kuitenkaan siihen. 5/5
vanha_pieru
24.01.2024 01:11:08
Kissatäti: Ainut avaruusaluksiin liittyvä seikka joka kiinnitti huomiota oli että avaruudessa kuului hurina ja räjähdyksen ääni aluksen räjähtäessä?? Ei kai se oikeasti mene niin. Kuvasommittelulla olisi päästy yhtä vaikuttavaan lopputulokseen ja joskus äänettömyys on tehokkaampaakin.
 
Olet oikeassa. Avaruudessa ei kuulu ääntä, koska tyhjiössä, mitä avaruus on (ainakin mikrotasolla), ei ole mitään mikä ääntä kuljettaisi, molekyylejä ja atomeja. Jossain scifielokussa tapahtui vastaavanlaisesti räjähdys avaruudessa eikä siitä lähtenyt mitään ääntä. Asiaan oikein kiinnitti huomiota, oli hyvin ja uskottavasti toteutettu juttu. En vaan millään kykene muistamaan mikä elokuva oli kyseessä. Muistelen myös, että jo Stanley Kubrickin 2001: A Space Odyssey -elokuvassa (1968) oli uskottavasti sekin seikka, että avaruusaluksen ulkopuolisissa kohtauksissa ei ollut ääntä.
Kummiseta
25.01.2024 08:02:39
Backcountry
 
City kinkku ja juippi lahtee eraretkelle, eraretki menee pain persetta, ja sit tulee karhu puun takaa ja puskista. Naa ulkoiluleffat on trendannut kovasti 2020 jalkeen ja kaikki niita duunailee mutta tama on ajalta ennen sita, josta muistuttaa ruudulla vilahtava blackberry puhelin. Elokuva on Canadalainen, ja valtion virallinen koppalakki-toimisto on myos antanut tukensa. Jos on ulkoilmaihmisia niin tama on varsin jees, jos et niin ala haaskaa aikaasi tahan, vaan katso vaikka cocaine bear taman sijaan, siina on viihdyttava leffa koko perheelle.
 
Anyway, itse pidin kovasti tasta, mutta ei todellakaam kiinnosta ketaan joka ei ole ulkoilmaihmisia.
 
5/5 Skutsista innostuville
 
Muille: No en tieda, kliffa homma etta on duunattu?
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Hetfield
25.01.2024 09:25:25
 
 
Poor Things
 
Yorgos Lanthimos sen kun parantaa menoaan, oli aikamoista tykittelyä. Emma Stone loistaa pääosassa, Ruffalo ja Dafoe ovat myös taatussa iskussa.
 
4,5/5
Alright, alright, alright!
Informaatiokameli
26.01.2024 00:19:19 (muokattu 26.01.2024 00:20:12)
 
 
Tympee Huttunen: The Creator.
 
Ihmiskunnan ja tekoälyn juopa on kasvanut, mutta samalla ero pienentynyt. Ajatuksia herättävä ja upea elokuva ihmisyydestä ja elämästä. Elokuva on myös visuaalisesti upea, mutta ei nojaa kuitenkaan siihen. 5/5

 
Tämä oli harmillisesti vähän pettymys, olisin halunnut tykätä tästä enemmän. Tarina oli tympeän ennalta-arvattava ja ohkainen ja hahmojen tekemiset tuntuivat usein typeriltä. Helvetin hienon näköinen ja hyviä juttuja ja tunnelma pelasti paljon mutta aika tyhjä tämä oli sisällöltään. Tykkäsin kuitenkin jollain tavalla vaikka vähän hankalaa se oli.
 
3-/5
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Bullitt
27.01.2024 02:10:14 (muokattu 28.01.2024 23:41:07)
E: väärä ketju.
On pirun rankkaa olla hyvä jätkä.
Kummiseta
28.01.2024 23:20:56
Legend of Tarzan
 
En tieda miksi taa on jaanyt katsomatta, oli aivan helvetin hyva ja taysin uusi tulokulma suosikki fiktio-hahmooni jo lapsuudesta. En osaa kertoa mitaan spoilaamatta, mutta tassa lahestytaan hahmoa/aihetta kolonialismin kautta.
 
5/5 ja bonuspiste jengiytyvista elukoista jotka hyokkaa kolonialistien kimppuun asenteella "kaikki paskaks!". Niin ja toinen Alexander Skarsgardista.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Hetfield
29.01.2024 01:15:14
 
 
The Holdovers
 
Draama kampukselle joulupyhien ajaksi jäävästä sakista, joka koostuu opettajasta, kokista ja oppilaasta. Kaikki kolme päähahmoa on loistavia. Iloja ja suruja, lähinnä suruja jaetaan heidän kesken, mutta kyllä tätä katsoessa nauraakin sai.
 
4/5
Alright, alright, alright!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)