Aihe: Irti Spotifyn ikeestä - Musiikin suoratoiston hajauttaminen?
1 2
barclay
22.12.2023 12:03:30 (muokattu 22.12.2023 12:19:25)
 
 
Piepe: Arvon barclay. Isket toki faktoja pöytään, mutta missaat aivan totaalisesti koko pointin.
 
Hajauttamisella ei nyt tarkoiteta sitä, että jaetaan musiikki jokaiselle valtavirran suoratoistoalustalle (jotka maksavat mitättömiä hiluja ei-maailmanluokan artisteille). Vaan sitä, että musiikki jaetaan itseltä lohkoketjuina hajautettuun tietokantaan, josta se striimataan. Tuottojen artistille sanotaan näin olevan 90-100 % (lähteestä riippuen). Systeemi olisi täten artistilähtöinen, reilu ja tasapuolinen. Jota esimerkiksi Spotify ei ole. Ymmärrätkö?

 
Ok. No nyt.
 
Täytyy sanoa että en ymmärrä. En todellakaan.
 
Luulin että tämä oli taas yksi setäikäisen streamaustuloistaan pettyneen harrastelijamuusikon päänavaus muiden joukossa.
 
Oma suosikkini on suomalainen Mikseri.net. Siellä on koko musiikillinen tuotantoni (+120 biisiä tällä hetkellä), muissa palveluissa sitten harvat ja valitut kappaleet. Mikseri on reilu kaikille. Musiikki on ilmaista, eikä kukaan tienaa mitään. Ei kuulemma edes sivuston nykyinen omistaja joka on ykstyishenkilö. Eipähän tarvitse riidellä kuka tienaa enemmän ja kuka vie välistä.
Kostiainen. Karumpi saundi, parempi mieli: P. M. Kostiainen Project
Piepe
22.12.2023 12:58:28 (muokattu 22.12.2023 13:02:31)
barclay: Oma suosikkini on suomalainen Mikseri.net. Siellä on koko musiikillinen tuotantoni (+120 biisiä tällä hetkellä), muissa palveluissa sitten harvat ja valitut kappaleet. Mikseri on reilu kaikille. Musiikki on ilmaista, eikä kukaan tienaa mitään. Ei kuulemma edes sivuston nykyinen omistaja joka on ykstyishenkilö. Eipähän tarvitse riidellä kuka tienaa enemmän ja kuka vie välistä.
 
Olihan mikseri.net ihan sympaattinen pikku puuhastelu, mutta sekin menee vähän ohi. Ideaali olisi se että kaikki kuuntelujen lohkoma valuutta menisi käytännössä ainoastaan artistille, ja tasan saman maksu per kuuntelu kaikille, oli kyseessä sitten Taylor Swift tai Pentti & Haitaripartio. Vieläpä niin että maksun määräisi kuunteluaika, ei -kerta.
Henri Henri Olavi
22.12.2023 13:13:13
Bandcamp on jees. Se ottaa vain 15% 5000 dolsuun saakka ja siitä eteenpäin 10%. Fyysisistä äänitteistä vain 10%.
Laughter is the most powerful banishing ritual.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)