Aihe: Miksi jazzissa tilutellaan niin paljon?
1 2 3 4
Astral Dog
12.02.2021 18:21:15
 
 
jazzmies: Sambakoulut ovat kilpailleet jo vuosisadan ja myös on kilpailtu vuoden karnevaalisambasta jne.
 
Jazz ja sen edeltäjä second line ovat Amerikan yhteensulautuneen värillisen kansan musiikkia, jossa yhdistyy marssi, gospel, afrokaribialaiset "habanera"-rytmit ja mardi gras -intiaanien karnevaaliperinne. Sieltä se on kehittynyt aluksi tanssi- ja sitten konserttimusiikiksi.
 
Rap on ikivanha afrikkalaisperäisen väestön ilmaisukanava "your mama -kilpaleikkeineen ja monikerroksisine signifyin'-perinteineen.
 
Eli kaikki mistä kirjoitit tuossa, niin piti sisällään asiavirheitä. Ei mulla muuta.

 
Sambakoulujen keskinäinen kilpailu vuotuisissa karnevaaleissa on aivan eri asia kuin yksilöiden keskinäinen kilpailu, josta oli alunperin kysymys.
 
"Värillisen kansan musiikki" = afroamerikkalaista kansanmusiikkia? Huom. jazz on myös "valkoisen kansan musiikkia".
 
Your mama-kilpaleikeistä en tiedä, mutta rapissa ei ole mitään monikerroksellisuutta ja hyvin vähän merkityksellisyyttä (signify).
 
Ei kannattaisi puhua asiavirheistä, jos itse menee noin epämääräisellä pohjalla. Ei mulla muuta.
"Poliittinen valta kasvaa kiväärin piipusta" - Mao Zedong
jazzmies
12.02.2021 19:24:41
Astral Dog: Sambakoulujen keskinäinen kilpailu vuotuisissa karnevaaleissa on aivan eri asia kuin yksilöiden keskinäinen kilpailu, josta oli alunperin kysymys.
 
"Värillisen kansan musiikki" = afroamerikkalaista kansanmusiikkia? Huom. jazz on myös "valkoisen kansan musiikkia".
 
Your mama-kilpaleikeistä en tiedä, mutta rapissa ei ole mitään monikerroksellisuutta ja hyvin vähän merkityksellisyyttä (signify).
 
Ei kannattaisi puhua asiavirheistä, jos itse menee noin epämääräisellä pohjalla. Ei mulla muuta.

 
Ainahan sitä voi yrittää kirjoittaa taide- ja kulttuurihistorian uusiksi. Onnea matkaan.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
Astral Dog
12.02.2021 19:45:01
 
 
jazzmies: Ainahan sitä voi yrittää kirjoittaa taide- ja kulttuurihistorian uusiksi. Onnea matkaan.
 
Kiitos samoin!
"Poliittinen valta kasvaa kiväärin piipusta" - Mao Zedong
otamatone
31.10.2021 04:33:19
Näkemys klassisen musiikin sävellysten esittämisestä vs jazz-tiluttelu
 
https://www.youtube.com/watch?v=KpNsfEPQUHY&t=1010s
Kefiiri
08.12.2023 12:18:20
Charlie Parker liruttelee paljon nuotteja mutta mukana on aina ajatus ja tolkku. Thelonious Monk taas soittaa vähemmän mutta asiaa :D
Ja Ornette Coleman soittaa sopivasti mutta erikoisesti.
 
Jos soittamassa on basisti Charlie Haden, on musa aina kuuntelemisen arvoista.
En ole musiikin asiantuntija.
OlliTeirikko
19.12.2023 01:41:04
 
 
Joo. Charlie Parker on kyllä todella hyvä soittaja juuri tuossa. Se on juuri se ulottuvuus, joka on hyvin usein kateissa. 60-luvun "free"jazzista poimitaan se kakofonia, joka sallii sen, että koko bändi räävittää jokaisen soolon loppupuolella täysillä ja kokonaisuus kuulostaa känniseltä meteliltä. Siinä sitä rytmikiertoa sitten mennään taas kerran naama irveessä. :D
 
..vaikka oikeasti 100 kertaa paremmalta kuulostaisi, jos olisi ainoastaan cool. Se oikeasti vähän olisi uptempon idea, että soitetaan sitä aika kevyesti ja vaivattomasti. Ikäänkuin siinä ei olisi mitään ongelmaa. Sellainen asenne on paljon enemmän sitä, mistä Bebopissa oli aikanaan kyse.
 

 
Kefiiri: Charlie Parker liruttelee paljon nuotteja mutta mukana on aina ajatus ja tolkku. Thelonious Monk taas soittaa vähemmän mutta asiaa :D
Ja Ornette Coleman soittaa sopivasti mutta erikoisesti.
 
Jos soittamassa on basisti Charlie Haden, on musa aina kuuntelemisen arvoista.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)