Aihe: Mad Professor pedaalit
1 2 3 4 512 13 14 15 16
kimurantti1
17.01.2022 19:07:40 (muokattu 17.01.2022 19:17:18)
Veikkaan, että valikoimasta on poistuneet kylmästi ne pedaalit, jotka joko ei myyneet tai joihin ei enää saa kriittisiä komponentteja. Musta on jo jonkun aikaa tuntunut siltä, että Mad Proffan pedaalivalikoima laajeni tosi nopeasti, eikä isoa osaa ehditty tai osattu markkinoida kunnolla, että mitä ne oikein on tai mikä niiden pääjuttu on. Lopputuloksena se, että MP:llä on kauhea määrä erilaisia pedaaleja, joista - tää on täysin spekulointia - monetkaan ei välttämättä myyneet niin paljon kuin ehkä tarvisi. On vaan hyvä, jos keskittyvät pienempään valikoimaan ja mahd. uusien juttujen tekoon kunnolla. Ainoat pedaalit, joka noista lopetetuista jonkunlaista mainetta pääsi nauttimaan on Forest Green Compressor, Sweet Honey Overdrive ja Simble. Muita tuskin suuri yleisö jää haikailemaan, vaikka kuinka hyviä olisivat.
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
Laulava Kylätohtori
17.01.2022 20:21:43
Pinewood: Tämän jälkeen mallisto alkaa olla aika suppea. Sekin on mielenkiintoista, että lopetettujen listalla on myös miltei kaikki viimeisimmät mallit. Saa nähdä, onko sieltä tulossa uudistunut (vähintään "face lift") tai jopa ihan uusi ja mullistava pedaalimallisto - vai ajetaanko koko toimintaa alas.
 
Pikku hiljaa alkaa kaikki proffat olla keröilykappaleita.

 
Kohta on torin hinnat raketin lailla nousussa. :D
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
petrip
17.01.2022 20:34:04
Monet proffan pedaalit on tullut tsekattua vuosien varrella ja aina vaan ovat lähteneet kiertoon. FGC ja SSR ovat parhaita. Säröt eivät vaan sytytä. Kilpailu on tällä hetkellä kovaa. Ns. klassikot on BJF:n desiginia ja nyt pitäisi itse keksiä jotain mielenkiintoista.
Never trust someone who tells you to trust them. Trust me.
Pinewood
18.01.2022 01:11:20 (muokattu 18.01.2022 01:32:17)
kimurantti1: Veikkaan, että valikoimasta on poistuneet kylmästi ne pedaalit, jotka joko ei myyneet tai joihin ei enää saa kriittisiä komponentteja. Musta on jo jonkun aikaa tuntunut siltä, että Mad Proffan pedaalivalikoima laajeni tosi nopeasti, eikä isoa osaa ehditty tai osattu markkinoida kunnolla, että mitä ne oikein on tai mikä niiden pääjuttu on. Lopputuloksena se, että MP:llä on kauhea määrä erilaisia pedaaleja, joista - tää on täysin spekulointia - monetkaan ei välttämättä myyneet niin paljon kuin ehkä tarvisi. On vaan hyvä, jos keskittyvät pienempään valikoimaan ja mahd. uusien juttujen tekoon kunnolla. Ainoat pedaalit, joka noista lopetetuista jonkunlaista mainetta pääsi nauttimaan on Forest Green Compressor, Sweet Honey Overdrive ja Simble. Muita tuskin suuri yleisö jää haikailemaan, vaikka kuinka hyviä olisivat.
 
Hyvä kirjoitus, varmaan hyvin lähellä totuutta.
 
Itse asiassa koko hand wired puoli näyttää olevan katoamassa. Ainoa mikä niistä ei ole discontinued on Amber Overdrive. Lienee puhtaasti kysyntä- ja kustannuskysymys, kun soundillisesti erot ovat kai aika olemattomia.
 
Forest Green Compressor ja kolminuppinen Sweet Honey Overdrive ovat yhä valikomassa pcb/factory-versiona, mutta jälkimmäisen Deluxe versio on pois. Muita jatkavia ovat Amber Overdrive, Deep Blue Delay, Royal Blue Overdrive, Silver Spring Reverb, Super Black, Stone Grey Distortion, Snow White AutoWah, Bluebird Bass Overdrive, Fire Red Fuzz, Ruby Red Booster, Simble Predriver, Evolution Orange Underdriver, Electric Blue II Chorus-Vibrato ja Big Tweedy Drive. Saattoi jokin unohtuakin ja spesiaalipainoksia en edes tsekannut, joten onhan tuota valikoimaa yhä. Modulaatiot ovat todella vähissä, mutta pienet epäilykseni firman mahdollisesta alas-ajosta lienevät vahvasti liioiteltuja.
 
Todennäköisesti on siis totta, että sieltä on nyt karsittu huonosti myyvät pois, mutta silti ilmettelen imagollisesti varsinkin Supremen katoamista, joka on oikeastaan Matt Schofield -nimikkopedaali, ja mies on hehkuttanut sitä aidon tuntuisesti monessa yhteydessä. Myös poistettu Loud'n'Proud on aika mainio tuotos, mutta onhan noita Marsu-pedaaleja markkinoilla jo paljon.
 
Hyviä demojahan noista Proffan pedaaleista on liki kaikista ja median arviotkin ovat olleet pääasissa oikein hyviä, mutta kuten muutkin ovat todenneet, kilpailu on äärettömän kovaa.
 
Proffan pedaaleissa on yleensä erityisen hyvää varsin simppeli käytettävyys ja moni pedaali kuulostaa omalla alueellaan ja omine rajoitteineen "miltei millä asetuksilla tahansa" hienolta ja harkitulta, vaikka se ihan viimeinen säväys jäisikin puuttumaan. Samaa ei voi sanoa kaikista pedaaleista.
LesPaul70
18.01.2022 19:26:23
kimurantti1: Veikkaan, että valikoimasta on poistuneet kylmästi ne pedaalit, jotka joko ei myyneet tai joihin ei enää saa kriittisiä komponentteja.
 
Nykyisessä maailmanajassa todennäköisesti noiden kahden yhdistelmä, painottuen varmaan jälkimmäiseen. Maailmalla on jo mennyt pieniä pedaaliputiikkeja kokonaan nurin puolijohteiden heikon saatavuuden takia. Puolijhohdevalmistajat kun tietysti palvelevat ensin isoja asiakkuuksia, ymmärrettävästi.
 
Asiakkaan näkökulmasta näkyy myös siten, että monet ns. vakiotuotteet, joita tuntui ennen saavan hyllytavarana ihan koska vaan kuinka paljon vaan ovatkin nyt kauppojen listoilla tyyliin "tulee sitten joskus kun tulee". Omiaan ruokkimaan hamstraamista ja poskettomia pyyntihintoja käytetyistä kamoista.
 
Mad Professorin tapauksesta samaa mieltä, tuskin kovin moni juuri noita lopetettuja speduja hirveästi jää ikävöimään. Mutta hienoa kuitenkin, jos Professori pystyy jatkamaan silti toimintaansa ja toimittamaan niitä keskeisiä halutumpia spedujaan jatkossakin.
Laudoista takki päälle vaan, sitten sä kelpaat manalaan.
kimurantti1
18.01.2022 22:24:14 (muokattu 18.01.2022 23:00:14)
LesPaul70: Nykyisessä maailmanajassa todennäköisesti noiden kahden yhdistelmä, painottuen varmaan jälkimmäiseen. Maailmalla on jo mennyt pieniä pedaaliputiikkeja kokonaan nurin puolijohteiden heikon saatavuuden takia. Puolijhohdevalmistajat kun tietysti palvelevat ensin isoja asiakkuuksia, ymmärrettävästi.
 
Asiakkaan näkökulmasta näkyy myös siten, että monet ns. vakiotuotteet, joita tuntui ennen saavan hyllytavarana ihan koska vaan kuinka paljon vaan ovatkin nyt kauppojen listoilla tyyliin "tulee sitten joskus kun tulee". Omiaan ruokkimaan hamstraamista ja poskettomia pyyntihintoja käytetyistä kamoista.
 
Mad Professorin tapauksesta samaa mieltä, tuskin kovin moni juuri noita lopetettuja speduja hirveästi jää ikävöimään. Mutta hienoa kuitenkin, jos Professori pystyy jatkamaan silti toimintaansa ja toimittamaan niitä keskeisiä halutumpia spedujaan jatkossakin.

 
Juttelin pedaalien rakenteista, komponettien saatavuudesta ym. Mönkkösen kanssa viime syksynä, kun piti saada Tiny Orange Phaser huoltoon. Jos PCB pedaalissa on ongelma, on se melkein poikkeuksetta vikaantunut komponentti. Käsin kolvatuissa pedaaleissa yleisimmät viat johtuu ihmisestä, siis huonosta kolvauksesta. Tehdastekoiset on siis tasalaatuisempaa duunia, koska oikein viritetty robotti ei yksinkertaisesti tee virheitä samalla tavalla kuin ihminen.
 
Toisekseen täysikokoisia komponentteja on koko ajan vaikeampi saada. Koska kaikki sähkölaitteet halutaan koko ajan tunkea pienempiin koteloihin on luonnollista ja vääjäämätöntä, että täysikokoisten komponenttien valmistus hiipuu ja jossain vaiheessa loppuu kokonaan. Suurin osa kaikesta elektroniikasta, mukaan lukien avaruusraketit sun muut kriittiset sovellukset käyttää mikroskooppisen pieniä pintaliitoskomponentteja. Musateollisuus on todella konservatiivinen markkina ja aivan häviävän pieni toimija verrattuna kaikkeen muuhun elektroniikkateollisuuteen. Joitain täysikokoisia komponentteja ei kuulemma enää saa mistään niin isoina erinä, että niitä riittäisi massatuotantoon.
 
Pintaliitoskomponenttien ongelma tietenkin on, että niitä on monissa tapauksissa mahdoton käsin vaihtaa, mistä syystä mulle lyötiin samantien käteen uusi pedaali. Vaikka käsin kasatuissa pedaaleissa on enemmän ihmisestä johtuvia virheitä, koska ne on ihmisen kasaamia on ne myös ihmisen huollettavissa. Hyvä kitarapedaalihan on vuosikymmenten investointi, olettaen että se on korjattavissa. Se edellyttää kuitenkin myös, että on komponentteja, jotain jolla korjata.
 
On paljon puhetta, että 60-lukulainen vahvistin toimii ja on huollettavissa vielä tänäkin päivänä, minkä takia se on parempaa tekniikkaa, ainakin näissä meidän sovelluksissa. Mä olen myös sitä mieltä. Jos kuitenkin tänään ostat moisen, se tuskin on todellisuutta enää vuonna 2060. Suurin osa mun styrkkareista on handwired-kamaa ja kaikki täysikokoisilla komponenteilla. Oon yrittänyt myös suosia aina täysikokoisista komponenteista kasattuja pedaaleja juuri sen takia, että ne on tarvittaessa mahdollista huoltaa. Musta tuntuu, että näin on järkevää tehdä ainakin vielä tän vuosikymmenen ajan. Mitä sen jälkeen sitten tapahtuu, en osaa ennustaa. Maailma teknologistuu kiihtyvällä tahdilla ja todellisuutta on, että seuraavan 20 vuoden aikana maailma tulee muuttumaan enemmän, kuin ajalla 1960-luvulta tähän päivään. Käynnissä on sellainen teknologinen murros, jossa meidän kitaristien handwired-putiikkikamat tuskin jää edes sivuhuomioksi.
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
Pinewood
07.07.2022 22:03:44
Hieman hiljaista on viime aikoina ollut. Mad Professorin sivujen mukaan ensimmäiset tuotteet valmistuivat vuonna 2002 eli 20 vuotta sitten, joskin tarina alkoi jo aiemmin. Mielenkiintoista on nähdä, tuleeko juhlavuoden kunniaksi jotain uutta tarjolle.
lifer
13.09.2023 09:40:33
 
 
Minulle kulkeutui Deep Blue Delay, joka on ilmeisesti kiinalainen kopio mutta piraatti anyway. Tämä on itselleni ensimmäinen käyttämäni delay ja en sen toiminnasta mitään huomauttamista ole löytänyt. Olisi mielenkiintoista laittaa testiin rinnatusten. Ja ennenkuin pääsee kukaan sormella osoittelemaan, myös aitoja olen käytellyt ja käytänkin.
 
Onko millaisia kokemuksia näistä muilla, että miltä toimivuus on tuntunut joko ilman verrokkia alkuperäiseen tai verrokin kanssa?
Joku voisi pitää rajallisena ihmisenä, mutta itse pidän enemmän termeistä "omistautunut" tai "entusiasti".
lifer
14.09.2023 10:18:42
 
 
Teijo: Pitää olla tarkkana torilla jottei erehdy maksamaan piraateista aidon hintaa. Fonteista erottaa ja piraatissa ei ole pohjassa mitään tarraa. Itselläni on saman valmistajan minipedaaliversio aiheesta. Piiri lienee kopsattu 1:1
 
https://www.aliexpress.com/item/100 … %21&spm=a2g0n.ppclist.product.0

 
Juu tämä kulkeutui onneksi tutun kautta avoimesti asia toteamalla. Tuon linkisi takana joku on arvioissa kommentoinut olevan "pelottavan lähellä" aitoa tavaraa. Ehkä joskus marssin kauppaan kokeilemaan aitoa, jotta saan selville kumpi on surkea, klooni vaiko minä.
Joku voisi pitää rajallisena ihmisenä, mutta itse pidän enemmän termeistä "omistautunut" tai "entusiasti".
Teijo
14.09.2023 11:18:18 (muokattu 14.09.2023 11:28:14)
..."pelottavan lähellä" aitoa tavaraa...
 
Tuo Mosky tekee "pelottavan" tarkkoja kopioita. Ostin uteliaisuuttani "Silver Horse" Klon kloonin 23€. Siinä on jopa samat germaniumdiodit kuin aidossa. Niitähän ei periaatteessa saa enää mistään. Muissa klooneissa schottkydiodit tms. Minun korvahan ei niitä erota mutta kumminkin...
 
Varsinaiseen ketjun aiheeseen;
Itse olen harmitellut tätä MP-discontinued meininkiä.
Itselläni on ollut useita Mad Professor pedaaleita mutta kaikki (paitsi 1) ostettu käytettynä joten suoranaisesti ei näy valmistajan liikevaihdossa.
 
Mutta miksei lopetettuja tuotteita voi pitää "reservissä" eikä heti ilmoittaa lopetetuksi jos kauppa ei käy? Ei voi olla komponenttien saatavuudesta kiinni...
Tympee Huttunen
14.09.2023 11:45:57
Teijo: Tuo Mosky tekee "pelottavan" tarkkoja kopioita. Ostin uteliaisuuttani "Silver Horse" Klon kloonin 23€. Siinä on jopa samat germaniumdiodit kuin aidossa. Niitähän ei periaatteessa saa enää mistään.
 
Mahtaako olla aidot silti. Samoin noita LM308-piirejä on alibabat pullollaan, mutta eipä ne aitoja ole. Muutenkin noiden alibabaromujen suhteen liikutaan usein varsin kaltevalla pohjalla eim. tuo Alibaban Mad proffan kötöstely on yksiselitteisesti piraattikopio, eikä kannata ihmetellä, jos ja kun proffan malleja tippuu valikoimista.
Teijo
14.09.2023 13:51:08
Tympee Huttunen: ...eikä kannata ihmetellä, jos ja kun proffan malleja tippuu valikoimista.
 
Selasin vasta nyt tän keskustelun läpi ja näköjään piraattidelay mainittu jo vuonna 2014 (sivu 13). Mutta originaali vielä on myynnissä sentään. Samoin kuin Sweet Honey josta Joyolla oli kopio myös jo 10v sitten.

Paljonkohan Björnin jörnimät One Control pedaalit ovat syöneet MP:n katetta? Veikkaisin että enemmän kuin piraatit ja kopiot. Olisiko pitänyt tehdä joku tiukempi diili jottei (käytännössä) samoja pedaaleja tehdä joka paikassa ihan luvan kanssa...
petrip
05.05.2024 10:49:36
Marko demoilee Royal Blue Overdrive Customia 09/2023, mutta onko koskaan tullut myyntiin?
 
https://youtu.be/uuYk7nGtzc4?si=tZWVdFGRkaPsa8AK
Never trust someone who tells you to trust them. Trust me.
Pinewood
05.05.2024 11:04:50
petrip: Marko demoilee Royal Blue Overdrive Customia 09/2023, mutta onko koskaan tullut myyntiin?
 
https://youtu.be/uuYk7nGtzc4?si=tZWVdFGRkaPsa8AK

 
Ilmeisesti ollut rajoitettu erä
 
https://www.mpamp.com/eu/royal-blue-overdrive-custom
 
mutta ainakin Australiasta löytyy
 
https://www.musostuff.com.au/produc … ue-overdrive-custom-limited-edition
BigPapa
19.05.2024 17:49:28
 
 
Tämä tuli tarjolle niin pitihän se siten hankkia. Täytyy jossain kohtaa testailla, että miten se soundia maustelee.
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5259.jpg
BigPapa
27.03.2025 20:40:10 (muokattu 27.03.2025 20:40:22)
 
 
Tuli hommattua nyt tuo Albert's Ovedrive Suomi 100 pedaali.
Pitää tutkaista kun saapuu, että onko jotain eroja tuohon jälkierän tuotokseen mikä mulla on ollut jo jonkin aikaa.
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5330.jpg
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5331.jpg
Prostator
31.03.2025 22:05:36
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 512 13 14 15 16
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)