Aihe: Roots 749 äänestys
1
tjj2000
28.01.2023 21:19:14
Äänestysaikaa su 29.1. klo 21 asti.

SÄÄNNÖT
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SKABA:
-kaikki rootsmusiikista ja sen soittamisesta pitävät ja kaikkien soitinten taitajat (eli saa vetää millä haluaa) saavat osallistua.
-kun osallistut, soita soolo annetun taustan päälle ja pistä linkki tähän threadiin.
(Nimeä mp3:sesi siten että M.Net-tunnuksesi on siinä - Maihinnousussa, Mikseri.Netissä, Google Drivessä, tai Dropboxissa - selvästi havaittavissa.)
-taustaa ei saa muuttaa.
-Skaba tulisi olla voimassa n.7 päivää, joista äänestys n. 2 päivää.
-Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … sts.php?c=58&t=246287&o=140
 
ÄÄNESTYS:
-Kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (Vaatii kirjautumisen)
-Äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
-Äänestys on voimassa noin 2 päivää.
-itseään ei saa äänestää.
- Osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa.
 
VOITTAJALLE:
-Skaban voittaja valitsee seuraavan rootstaustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
-Jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. (Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.)
-Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa n. viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat/raati hermostu
-nämä "säännöt" pitäisi laittaa skaban aloitusthreadiin.
 
Osallistujat:
 
BigPapa: https://maihinnousu.net/s/32550
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/32551
tjj2000: https://clipchamp.com/watch/eVcog4YcFZT
WanhaWetäjä: https://www.dropbox.com/s/pdts8n0ic … /Roots-skaba%20749%20soolo.mp3?dl=0
sirdickyj: https://maihinnousu.net/s/32572
Jarkre: https://maihinnousu.net/s/32573
All I hear is Hellhounds...
sirdickyj
28.01.2023 22:52:34
BP; sujuvaa ajoa. Staili sopii soittajalle. Ja soundi
 
Vesku; paikat lähtee hampaista kun pölähtää. Vaan mikäs siinä. Hyvä meno. Kasvaa koko ajan. Raaka meinigs kuten edellisessäkin. Ei säästellä. Näinkin tän voi vetää.
 
TJJ; wahin kanssa sujuvasti aikalailla samalla poljennolla alusta loppuun. Ehkä vähän raskas kuunneltava rajun wahinkäytön takia. Mutta aujuvaa laittoa. Raskaus on kuulijan päässä.
 
WW; sujuvasti etenee, ja vaikka tokalla rundilla meinaa lento loppua niin äkkiä on taas homma jaloillaan. Vähän hassuttelua vikalla rundilma . Mutta voihan sitä olla. Ei bluesnatseille.
 
Jarkre; hienoa ja sujuvaa, kasvaa ja soundi on eri jees. Rauhaksaakin. Vaikea moittia. Nuottivalinnat sujuvasti vievät hommaa.
 
Jarkre 3p
WW 2p
Vesku 1p
 
BP ja TJJ isot plussat, oikein hyvin llis voinu jakaa pisteet kaikille myös, mutta mennään näin niin ei tuu liiaan konsensus.
BigPapa
28.01.2023 23:07:54
 
 
2pVesa423
1p tjj2000
3p Jarkre
 
sirdickyj
WanhaWetäjä
Vesa423
29.01.2023 10:51:58
2p BigPapa:
1p tjj2000: Jännää delaytoistoilla maustettua wah-meininkiä.
WanhaWetäjä: Soljuvaa kuljettelua alkuun. Sitten väliin WW mittakaavassa suht perinteistä bluesmeininkiä. Loppupuoli vähän hanaisen oloinen kokoelma eri juttuja. Hyvää soittoa kautta linjan.
sirdickyj: Tarkoituksella vissiin pidetty intensiteetti matalalla reiluun puoleen väliin asti. Melkoinen kontrasti taustan päättäväiseen poljentoon. Lopussa vähän piristyy ja viimeinen etappi ihan hyvää meininkiä.
3p Jarkre: Monipuolista hyvin vedettyä settiä taustan poljentoon istuvalla intensiteetillä.
tjj2000
29.01.2023 16:22:25
BigPapa: Rentoa rullailua 1 p
Vesa423: onpas Vesa kireänä, mikähän sitäkin vaivaa... 1 p
WanhaWetäjä: no pörisee se täälläkin varsin mainiosti, lopussa etenkin persoonallista kuviointia 1 p
sirdickyj: ei se kovin tylsää G:tä ollut
Jarkre: varsin mainiota ja eläväistä tulkintaa 3 p
All I hear is Hellhounds...
WanhaWetäjä
29.01.2023 19:23:14
 
 
Jarkre 3p
Vesa423 2p
sirdickyj 1p
 
Big Papa
tjj2000
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
tjj2000
29.01.2023 21:23:00
VTT:n superkoneen analysoitua ja laskettua pisteet; kone melkein alkoi miettimään onko elämän tarkoitus todella 42, mutta pari potkua kylkeen ja uhkaus virran vähentämisellä auttoi; tiesihän se mitä HALillekin tapahtui!
 
Täysillä pisteillä keulassa
Jarkre 15 p
 
Muut
vesa 7 p
WW 5 p
BigPapa 4 p
tjj 4 p
sirdickyj 2 p
 
Ehdottomasti Jarkrelle järjestämisvastuu roots 750!
 
Onnittelut!
All I hear is Hellhounds...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)