Aihe: Crosby, Stills & Nash (+Young)
1 2 3
Marlowe
16.10.2014 09:16:54
Olette varmaan huomioinut tämmöisen live-boksin ilmestymisen? Vuoden 1974 kiertueelta äänitetty paketti. Houkuttaisi kamalasti, mutta vielä toistaiseksi hinta on pakottanut jättämään väliin.
 
http://www.allmusic.com/album/csny-1974-mw0002681367
"Barry, Dick ja minä olemme tulleet siihen tulokseen, että vakavasti otettavalla ihmisellä täytyy olla... vähintään viisisataa levyä" (Nick Hornby: Uskollinen äänentoisto)
HaloOfFlies
16.10.2014 11:33:59 (muokattu 16.10.2014 11:59:56)
 
 
Tumba: Ovat muuten Young ja Crosby olleet viimeaikoina tukkanuottasilla mediassa.
 
Niinhän nuo näyttävät olevan. Toisaalta eihän siitä ole kuin reilu vuosi kun CSNY viimeksi soitti kimpassa, tämä tapahtui vuotuisessa Bridge School Benefitissa.
 
Expanded-versiossa on Paul Kantner lisätty Wooden Shipsin sävellyskrediitteihin. Näinhän ei alkuperäisversiossa ollut, koska lakitekniset syyt sen estivät. Syypää tähän oli Jefferson Airplanen manageri, joka ei sallinut bändin jäsenten nimien näkyvän muiden artistien kappaleiden tekijäjoukossa. Crosby, Stills ja Nash maksoivat kuitenkin Kantnerille hyvitykseksi melko sievoisen summan rahaa sen jälkeen, kun levystä tuli menestys. Vasta tuolle vuonna 2006 julkaistulle Expanded-painokselle Kantnerin nimi lisättiin kappaleen krediitteihin.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Flash
16.10.2014 15:42:44
 
 
Marlowe: Olette varmaan huomioinut tämmöisen live-boksin ilmestymisen? Vuoden 1974 kiertueelta äänitetty paketti. Houkuttaisi kamalasti, mutta vielä toistaiseksi hinta on pakottanut jättämään väliin.
 
http://www.allmusic.com/album/csny-1974-mw0002681367

 
Joo, pitihän tuo hankkia heti tuoreeltaan. Odotetusti hyvää kamaa ja ihan hyvin koottu paketti mielestäni biisilistaltaan ja noin muutenkin. DVD:llä olisi toki voinut olla enemmänkin materiaalia, mutta minkäs teet jos hyvälaatuista materiaalia (mihin oikeudet jne.) ei ollut tuon enempää. Olihan tuo silti vähän ylihintainen paketti. Blu-ray+DVD paketissa on kumminkin vain kaksi levyä.
Live Music Is Better!
Alfons Åberg
18.10.2014 22:27:07
Tumba: Ovat muuten Young ja Crosby olleet viimeaikoina tukkanuottasilla mediassa.
 
Oho, vasta tämän ketjun myötä ylipäänsä tajusin, että jotain tällaista on ilmoilla. Vaikka nyt yleensä tähtien yksityiselämä on melko toisarvoista itselleni, tämä Youngin yhteen lyöttäytyminen Daryl Hannah'n kanssa vähän hämmentää. Youngista kun kuitenkin kaikkein vähiten on välittynyt sellainen häntäheikin kuva ja tuota Pegiänsä tuo ehtikin elokuvissaan jo aikansa esitellä, esim. Year of The Horse, Heart of Gold 2005 ja kiertueillakin tuo oli mukana milloin missäkin roolissa.
 
Toisaalta tuo Crosbynkin suhtautuminen asiaan vaikuttaa melkoiselta kaksinaismoralismilta. Toki Crosby sanoo mitä ajattelee, silloin kun on sillä tuulella, mutta sekin ihmetyttää koska Crosbysta on tullut tuollainen jeesustelija. Crosby kun on sellainen stereotyyppinen vapaan rakkauden julistaja hippi - ukkeli.
 
Toisaalta ei Younginkaan pisteet nouse tästä, mutta...sanotaanko vaikka että kuuntelen Massey Hall 1971:set ja Fillmore Eastit uudessa valossa.
"Linkkejä artikkeleihin tai tutkimuksiin, joissa Hulkon muusikon uran näytöt todetaan merkittäviksi" -Jazzmies
HaloOfFlies
07.03.2016 14:26:03 (muokattu 07.03.2016 14:45:19)
 
 
Graham Nash latasi täyslaidallisen David Crosbyn niskaan tuoreessa haastattelussa. Samalla mies ilmoitti, että CSN on tullut tiensä päähän.
 
http://ultimateclassicrock.com/grah … m-nash-crosby-stills-nash-break-up/
 
Crosby on jo Byrds-ajoistaan lähtien ollut hankala persoona, joten siinä mielessä ei ole ihme että mies on ajautunut tukkanuottasille sekä Nashin että Youngin kanssa.
 
Ja kun tässä CSN-asialla ollaan, niin Stephen Stillshän pukkasi helmikuussa ulos uuden levyn nykyisen The Rides-yhtyeensä kanssa. Stillsin lisäksi bändiin kuuluvat myös Kenny Wayne Shepherd ja Barry Goldberg.
 
Myös Graham Nash julkaisee huhtikuussa uuden soololevyn nimeltä This Path Tonight.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Marlowe
07.03.2016 18:25:30
HaloOfFlies: Crosby on jo Byrds-ajoistaan lähtien ollut hankala persoona, joten siinä mielessä ei ole ihme että mies on ajautunut tukkanuottasille sekä Nashin että Youngin kanssa.
 
Minulla on vähän sellainen mielikuva, ettei kukaan yhtyeeseen kuuluneista muusikoista ole mitenkään erityisen helppo persoona - tai sitten kaikki ovat sen verran vahvoja persoonallisuuksia ja suuria egoja, ettei homma toimi aina ihan niin kuin Strömsössä.
 
Kuten Jake Nyman kirjoittaa Onnen päivissä (Tammi, 1997) David Crosbya siteeraten: "En usko että Stephen ja minä tulemme koskaan olemaan yhtä mieltä yhtään mistään. Me olemme täysin erilaisia ihmisiä. Mutta pidän silti hänestä - ei vaan minä rakastan häntä. En ole varma pidänkö hänestä, mutta ilman muuta minä rakastan häntä."
 
Neil Young ja Stephen Stills ovat myös kiukutelleet keskenään useammalla vuosikymmenellä:
 
http://ultimateclassicrock.com/step … falo-springfield-tour-cancellation/
"Barry, Dick ja minä olemme tulleet siihen tulokseen, että vakavasti otettavalla ihmisellä täytyy olla... vähintään viisisataa levyä" (Nick Hornby)
Mortte
22.01.2023 15:31:02
Vähän myöhässä heräsin toivottelemaan hyvää matkaa Davidille!! CSN & Y:n ohella Byrds oli kyllä aivan vallan hieno orkka!!
Don't you know that I'm losing hold
Pinewood
22.01.2023 16:12:21
Mortte: Vähän myöhässä heräsin toivottelemaan hyvää matkaa Davidille!! CSN & Y:n ohella Byrds oli kyllä aivan vallan hieno orkka!!
 
Pekka Laine kunnioitti ja muisteli Davidia tänään: David Crosby ja harmonian ääni
 
https://areena.yle.fi/1-64716905
 
Suuri musiikintekijä ja uudistaja. 12 vuotta sitten ehdin nähdä CSN:n Lontoon Hyde Parkissa.
HaloOfFlies
22.01.2023 16:58:03 (muokattu 23.01.2023 17:50:53)
 
 
Crosby oli myös tuottelias loppuun saakka. Viimeisen kuuden vuoden aikana hän ehti julkaista viisi studiolevyä ja yhden livelevyn. Kuollessaan hänellä oli kolme levyä työn alla, joista yksi jo lähes valmis. Joulukuussa ehti vielä twiittailla, että olisi mahdollisesti palaamassa lavoille uuden bändin kanssa. Ehtivät myös viime viikolla julkistaa keikkapäivän, joka nyt sitten valitettavasti jäi toteutumatta.
 
E: ensi kesälle oli valmistelemassa kiertuetta.
 
https://ultimateclassicrock.com/david-crosby-tour-plans-before-death/
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Mortte
22.01.2023 17:41:50
Pinewood: Pekka Laine kunnioitti ja muisteli Davidia tänään: David Crosby ja harmonian ääni
 
https://areena.yle.fi/1-64716905
 
Suuri musiikintekijä ja uudistaja. 12 vuotta sitten ehdin nähdä CSN:n Lontoon Hyde Parkissa.

 
Kiitos vinkistä, jäi kyllä tänään kuulematta, mutta kuuntelen kyllä areenasta!!
Don't you know that I'm losing hold
Mortte
22.01.2023 20:09:12
Olipas kyllä hienon muistelo-ohjelman taas Laine tehny, suositeltavaa kuunneltavaa kyllä kaikille rock-musasta laajemmin kiinnostuneille!! Mulla on jääny Crosbyn soolotuotanto täysin kuuntelematta, hitto kun oli hieno biisi "Laughing" miehen ekalta! Täytyy tuo koko levy kuunnella ensi tilassa! Tykkäsin kyllä toki myös "I Wont Stay Long"-kipaleesta tällä hetkellä miehen viimeiseltä soololta, varmaan luulisi noita miehen viime aikoinakin tekemiä vielä julkaistavan. Tosiaan Halo Of Flies tossa kertoilikin, ettei Crosbykaan makoillut sängyssä kuolemaansa odottelemassa, niinkuin tuntuu, ettei pahemmin kukaan rokkiäijä, joita tässä on lähtenyt!
Don't you know that I'm losing hold
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)