Aihe: Voiko two zone pädejä käyttää monona? (Roland)
1
Groovedöfääliikaa
02.12.2022 00:28:18 (muokattu 02.12.2022 00:30:19)
Otsikko kertookin olennaisen mutta tietääkö joku vastausta?
 
Haluaisin jakaa Roland SPD-SX Pron stereotriggeri-inputin kahdeksi monoksi splitterillä ja kytkeä siihen kaksi pädiä yhden pädin sijaan. Valmistajan mukaan tuo splittaus toimii (jos on oikea piuha ja asetukset laitteessa) mutta en meinaa löytää tietoa siitä vaatiiko tuo toimiakseen nimenomaan monopädit vai voiko myös two zone pädejä käyttää monona niin että ainoastaan niiden kalvot triggaa saundin.

Monopädeillä tuo splittaus toimii ainakin mutta niitä on yllättävän vaikeeta löytää, joten haluaisin saada selville voiko two zone pädejä monottaa ja jos voi niin miten? Mono vai stereopiuhalla splitteriin (siinä on naarasliitännät Y:n jakautuvissa haaroissa) ja jos monolla niin onko sitä vaaraa, että signaali kulkee vain rimin ja moduulin välillä kun pitäisi saada se kalvosta moduuliin?
 
Haluaisin käyttää joko Rolandin PD-8, PDX-6 tai PDX-8 pädejä (mikäli en löydä vastaavia monona) jos siitä tiedosta on jotain hyötyä mahdolliselle tietäjälle.
 
Tietääkö joku toimiiko tuo tai onko edes valistuneita arvauksia, joista voisi olla apua?
Asenne kompensoi puuttuvat taidot
Groovedöfääliikaa
02.12.2022 13:55:10
Mahtavaa, kiitos nopeesta vastauksesta!
Asenne kompensoi puuttuvat taidot
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)