Aihe: Roots 740 äänestys
1
tjj2000
26.11.2022 21:07:36
Äänestysaikaa su 26.11.2022 klo 21 asti.

SÄÄNNÖT
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SKABA:
-kaikki rootsmusiikista ja sen soittamisesta pitävät ja kaikkien soitinten taitajat (eli saa vetää millä haluaa) saavat osallistua.
-kun osallistut, soita soolo annetun taustan päälle ja pistä linkki tähän threadiin.
(Nimeä mp3:sesi siten että M.Net-tunnuksesi on siinä - Maihinnousussa, Mikseri.Netissä, Google Drivessä, tai Dropboxissa - selvästi havaittavissa.)
-taustaa ei saa muuttaa.
-Skaba tulisi olla voimassa n.7 päivää, joista äänestys n. 2 päivää.
-Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … sts.php?c=58&t=246287&o=140
 
ÄÄNESTYS:
-Kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (Vaatii kirjautumisen)
-Äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
-Äänestys on voimassa noin 2 päivää.
-itseään ei saa äänestää.
- Osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa.
 
VOITTAJALLE:
-Skaban voittaja valitsee seuraavan rootstaustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
-Jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. (Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.)
-Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa n. viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat/raati hermostu
-nämä "säännöt" pitäisi laittaa skaban aloitusthreadiin.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
BigPapa: https://maihinnousu.net/s/32329
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/32330
tjj2000: https://maihinnousu.net/s/32332
sirdickyj: https://maihinnousu.net/s/32337
Gary Enfield: https://maihinnousu.net/s/32339
WanhaWetäjä: https://www.dropbox.com/s/jxg5cuknb … oots-skaba%20740%20soolo_1.mp3?dl=0
Kuha: https://maihinnousu.net/s/32341
All I hear is Hellhounds...
blaekie
27.11.2022 00:46:10
 
 
Kommentoinpa pitkästä aikaa näitä kisoja, (Roots 740 ? no joo, huhhuh onpas aikaa mennyt !)
 
2p BigPapa: Nyt täytyy todeta että BigPapa on omalla mukavuusalueellaan ja homma kulkee ehdottoman tyylinmukaisesti ja maukkaasti.
Pidin. Saundi ei ehken kuulokekuuntelussa (ainakaan) ole (IMO) parhaimmillaan. Se ei kuitenkaan vähennä arvostusta. Paras !
 
1p Vesa423: Vesa(vibra)423:lla ihan mukiinmenevää menoa, varsinkin saundien osalta. Soitto jää nyt osaltaan tämän skaban mestareiden varjoon. Hyvä yritys kuitenkin.
 
tjj2000: Nyt mentiin ehkä vähän lonkalta, wah lopussa kiva mauste. Good
 
sirdickyj: Hieman rytmisesti ehken epästabiili, paikoin ihan kivaa lickiä (0:55 ?). Hyvä
 
Gary Enfield: Tässä ehkä vähän samaa tiettyä "kyllästyneisyyttä" soitossa kuin tjj:llä. Soittoon kannattaa määrän lisäksi laittaa aina intohimoa mausteeksi.
 
1p WanhaWetäjä: WW on on vanha peto, ja parhaimmillaan ehkä tuolla fuusion puolella. Saundit on yleensä pettämättömät, kuten tässäkin. Hyvä
 
2p Kuha: Nyt on vastaavaa meininkiä kuin Papalla, ja vielä osuvalla saundilla.
Toiseksi paras ! Jos Kuha olisi tän ensiksi soittanut, niin olisi ehkä paras, muta nyt Bigpapa ehti ensin.
Nii onkii ... vai oliko sittenkään .. ja jos onkii , nii entäs sitten ... ja mitä se sulle kuuluu.. ja jos kuuluukin , niin syytön mä siihen oon.
Gary Enfield
27.11.2022 11:41:13
BP 2 p
WW 2p
Kuha 2p
 
Hyviä oli muutkin, blues soi.
Vesa423
27.11.2022 13:57:40 (muokattu 27.11.2022 14:01:15)
2p BigPapa:
1p tjj2000: Hyvät rouheat riffit alkuun. Ihan ok rock-henkistä revittelyä perään. Wah tuo oman vaihtelunsa soundimaailmaan, ja wah-osion loppupuolella hyvät rytmikkään revittelyt.
sirdickyj: Toimivia taustaan istuvia kuvioita. Taustaan istuva rouhea soundi.
Gary Enfield: Ihan jees kuvioita ja ok soundi. Paikoin vähän varovaisen oloista, loppua kohti kyllä löytyy rouheampaakin otetta soitosta.
1p WanhaWetäjä: Hyvä rouhea meininki. Taustan menoon istuvia rytmikkäitä juttuja ja useampiäänisiä kuvioita. Toimivaa taustaan istuvaa settiä.
2p Kuha: Hyvää suoraviivaiseen taustaan istuvaa perinnehenkistä meininkiä. Myös soundissa kivasti purevuutta ja rouheutta.
WanhaWetäjä
27.11.2022 20:46:49
 
 
BP
 
Vesa423 - Vesamaista laajaa vibraa, aika lailla duurin kautta toimivasti kulkevaa soittoa, hyvä soundi.
 
tjj2000 - Tanakkaa menoa vapaasti tulkiten, wahista joko tykkää tai ei, tässä toimi ok kuten myös alun soundi oli hyvä.
 
sirdickyj - Myös tanakkaa peruspoljentoa sopivan rosoisella soundilla ja otteella, pienen pientä kiilaa rytmiikassa jossain kohtaa.
 
GaryEnfield - Kenties hieman varovainen kokonaisuus, aihioita oli kyllä olemassa varsinkin loppupuolella.
 
Kuha - No, kolme duurisointua ja Kuha, ei siitä voi syntyä mitään huonoa, jännästi nuhainen soundi ei ollut ihan mun makuun mutta muuten kyllä erittäin toimiva kokonaisuus.
 
Kuha 3p
BP 2p
Vesa423 1p
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Kuha
27.11.2022 20:48:12
 
 
2p, BigPapa
2p, WanhaWetäjä
1p, tjj2000
1p, Vesa423
Old Fenders never die
BigPapa
27.11.2022 20:55:08
 
 
1p Vesa423
1p tjj2000
1p Gary Enfield
1p WanhaWetäjä
2p Kuha
 
sirdickyj
sirdickyj
27.11.2022 21:14:16
BP; kaikki fraasit jaossa, ja hyvin tämä toimii, minkäs sille. Jossain kohtaa taikinointia mutta mitäpä siitä. Nuotit hyviä. Samalla intensiteetillä alusta loppuun. Kai sen on niin oltava.
 
Vesa; ihan tyylikäs meno, kuunnellaas kasvaako loppua kohden....tokalla rundilla joo....ei mitääs spesiaalia mutta ei tarvikaan, hyvin rullaa.
 
TJJ; komppiote ja -lähestyminen, hauska lähestyminen, vähän soittelun makua, wahihomma bueno. Aika kohdallaan noi asiat on. Jämäkkä ote, hyvä niin.
 
Gary Enfield; toimiva meno, en keksi mitään analysoitavaa. Rullaa ja kasvaa.
 
WW; mielenkiintoinen tapa soittaa tämmöstä, ja siksi eri hyvä. Hetken mietin että onko jonkun muun veto, kun näin peruasiassa pysytään. Wrinomaista.
 
Kuha; samanoloinen pureva blues-soundi kuin BP:llä, tässä on kuitenkin soittona enemmän malttia ja hengitystä, ja mukaan tulee uutta henkeä
 
WW 3p
Kuha 2p
BP 1p
tjj2000
27.11.2022 21:30:08
Pikaisen laskuslotin jälkeen VTT:n tietokoneelta lopputulos on seuraava:
Kuha 16 p
BigPapa 13 p
WanhaWetäjä 11 p
Vesa423 4 p
tjj2000 3 p
ja muut artistit kunniamaininnat
 
Kuhalle seuraavan 741 roots tapahtuman järjestelyvastuu; onnittelut:
All I hear is Hellhounds...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)