Aihe: Hanoi Rocks
1 2 3 4 526 27 28 29 3042 43 44 45 46
aivokuolio
07.09.2022 13:30:32
HaloOfFlies: Alkuperäinen Hanoi Rocks nähdään lavalla Mike Monroen 60-vuotisjuhlakonsertissa.
 
https://www.soundi.fi/uutiset/kovan … alle-michael-monroen-juhlakeikalla/

 
Kova juttu, saa tosin nähdä onko kyseessä joku muutaman biisin tuikkaus pelkästään. Jos homma toimii paitsi lavalla mutta sen ulkopuolella, vähän sellainen kutina ettei jää tähän... Tuo konsertti sai joka tapauksessa nyt melkoisen buustin, asetelma kääntyi vähän sellaiseksi HANOI ROCKS Feat. Michael Monroe Band-illaksi.
Henri Henri Olavi
07.09.2022 13:33:21
En halua maalailla piruja seinille, mutta olisin yllättynyt jos tuohon ei ehtisi muodostua jonkinlaista draamaa vielä ennen itse keikkaa. Toivottavasti keikka toteutuu ja fanit saavat hienon kokemuksen.
Fox ran across the lake. Can we please sing the baker's song?
p130
07.09.2022 13:51:55
 
 
Henri Henri Olavi: En halua maalailla piruja seinille, mutta olisin yllättynyt jos tuohon ei ehtisi muodostua jonkinlaista draamaa vielä ennen itse keikkaa. Toivottavasti keikka toteutuu ja fanit saavat hienon kokemuksen.
 
Voihan tässä elätellä toivoa, että huomaavat homman toimivan ja/tai ansaintamahdollisuuden (joka auttaa toimimaan) ja saadaan lisäkeikkoja. Antaisin rahastaa itseäni mieluusti.
 
Nasse lienee porukan ainoa, jolla on raha-asiat ns. "hyvin".
Olen mieluummin yksin oikeassa kuin lauman kanssa väärässä.
HaloOfFlies
07.09.2022 13:54:10
 
 
p130: Voihan tässä elätellä toivoa, että huomaavat homman toimivan ja/tai ansaintamahdollisuuden (joka auttaa toimimaan) ja saadaan lisäkeikkoja. Antaisin rahastaa itseäni mieluusti.
 
Nasse lienee porukan ainoa, jolla on raha-asiat ns. "hyvin".

 
Joo, itsekin ostaisin lipun välittömästi jos Hanoi tekisi lisää keikkoja alkuperäiskokoonpanossaan. On tämä sen luokan uutinen ettei ole uskaltanut edes unelmoida sen toteutumisesta.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Tympee Huttunen
07.09.2022 13:56:00
Henri Henri Olavi: En halua maalailla piruja seinille, mutta olisin yllättynyt jos tuohon ei ehtisi muodostua jonkinlaista draamaa vielä ennen itse keikkaa. Toivottavasti keikka toteutuu ja fanit saavat hienon kokemuksen.
 
Mun mielestä tossa on todella hieno "vielä kerran pojat"-fiilis, enkä millään usko, että tulisi mitään ylitsepääsemätöntä. Nämäkään herrat eivät enää nuorru ja todella hienoa, jos saisivat vetää kertaalleen loppuunmyydylle areenalle.
Henri Henri Olavi
07.09.2022 14:11:43
Tympee Huttunen: Mun mielestä tossa on todella hieno "vielä kerran pojat"-fiilis, enkä millään usko, että tulisi mitään ylitsepääsemätöntä. Nämäkään herrat eivät enää nuorru ja todella hienoa, jos saisivat vetää kertaalleen loppuunmyydylle areenalle.
 
Andy on aina vähän sellainen random-elementti.
Fox ran across the lake. Can we please sing the baker's song?
-Spade-
07.09.2022 14:19:35
Henri Henri Olavi: Andy on aina vähän sellainen random-elementti.
 
Tuon keikan kun mokaa, niin tuskin tarvitsee Monroen kanssa tehdä enää yhtään mitään. Mutta hieno juttu, toivottavasti onnistuu kaikin puolin.
Ohan se varma.
skebailkka
07.09.2022 14:59:44
p130: Voihan tässä elätellä toivoa, että huomaavat homman toimivan ja/tai ansaintamahdollisuuden (joka auttaa toimimaan) ja saadaan lisäkeikkoja. Antaisin rahastaa itseäni mieluusti.
 
Nasse lienee porukan ainoa, jolla on raha-asiat ns. "hyvin".

 
Monroehan takoo vuodesta toiseen sellasta 150-200ke, voice of finlandit ja tasaiset rundit bändinsä kanssa. Yaffa on Monroen keikkojen mukana ja nyt omat soolojuttunsa. Somesta seurannut, että olisi perus suomalainen kesämökkikin järvenrannalla ja taitaa olla Espanjassa myös joku kämppä? Katajanokan 78-neliöisen kämpän laittanut Koutaniemen kanssa myyntiin, ei liene sekään halpa ollut.
Andyllä nyt taas viime vuosina keikkojan hieman enemmin vs. 2012-2019, toki ei hirveitä rundeja kuitenkaan, maalaukset ja hatut menevät kaupaksi eikä nekään halpoja ollut mitä hintoja katsoi. Royalteja, radiosoittoa yms. tullee vieläkin ihan mukavasti. Toki finanssiasioiden hoito lienee retuperällä, mm. vuokrarästit, kämppäongelmat, jatkuva kaljoittelu yms. Silti miehellä riittää Gibsoneita ja muita keihäitä settilistan jokaiselle biisille oma.
 
Mitä itse keikkaan tulee, niin oli odotettavissa alkuviikon Oriental Beat-uutisten jälkeen, porukalla miksattu vanha levy ja ollut muutenkin jengi kasassa, Andyn ja Monroen 60-v juhlat, jäähallikeikka yms. vähän kielivät että tämä olisi mahdollista. Andy taitaa suurin "riskitekijä" olla, mutta taisihan mies Pelle Miljoonankin rundilla skarpata rajusti, kun on miehiä kenen kanssa kiva soittaa ja keitä kunnioittaa. Uskon, että tuskin Andy haluaa tätä tapahtumaa kusta sekoilemalla. Asiaa helpottaa myös se, että saa keskittyä vain soittamiseen.
 
Taisihan tuo tosiaan nyt hieman käydä niin, että tapahtuma on Hanoi Rocks w/Monroe & Demolition 23. Itsekkin olin paikan päälle menossa asenteella, että ketä muita lavalle nousee, niin nyttenhän se selvisi. Ketkä ei -82 päässeet paikalle niin kannattaa nyt mennä!
Henri Henri Olavi
07.09.2022 15:02:41
Joo, eiköhän kaikilla ole ihan hyvä toimeentulo, Andylläkin. Hyväksi toimeentuloksi lasken kaiken joka on yli 30K€ bruttona vuodessa.
Fox ran across the lake. Can we please sing the baker's song?
shuffle
07.09.2022 15:20:12
Kova juttu. Juu Nasse ei ole leipäjonossa, ja Samilla on villa etelässä, kämppä Skatalla ja mökki landella. Olen samaa mieltä siitä että - kaikella rakkaudella - että Andy on random-elementti. Ollut aina, ja siitä oli alkuaikoina myös hyötyä. Tuskin kuitenkaan mokaa tätä, tää on kova juttu Andyllekin. Aina halunnut Gypin messiin jälleen kokoonpanoon. Toi täytyis nähdä, vaikka tubesta näkee jälkikäteen varmasti.
Folcce
07.09.2022 15:38:49
Näyttäisi olevan kenttä ja alakatsomot loppuunmyyty.
Eiköhän tuossa myös bändin ulkopuoliset tahot (warner music live) hiero käsiään yhteen että kiertue, kiertue, stadikka, japani...
 
Nuo ahneet promoottorit aikanaan esim. Axlia omien sanojen mukaan hiersi mahdollisessa GNR-paluussa, mutta tapahtui silti ja hyvin meni.
Onneksi tässä meidän Andyssa on vielä jäljellä sitä vaaran tunnetta mitä Axlissa ei... Emme todellakaan tiedä mitä tuleman pitää.
Music's my life, Moxey.
sirdickyj
07.09.2022 17:32:42
HaloOfFlies: Joo, itsekin ostaisin lipun välittömästi jos Hanoi tekisi lisää keikkoja alkuperäiskokoonpanossaan. On tämä sen luokan uutinen ettei ole uskaltanut edes unelmoida sen toteutumisesta.
 
Saako kysyä, mikset osta nyt?
 
Izehän ostin heti kun asia julkistettiin.
HaloOfFlies
07.09.2022 17:53:34 (muokattu 07.09.2022 18:13:01)
 
 
sirdickyj: Saako kysyä, mikset osta nyt?
 
Izehän ostin heti kun asia julkistettiin.

 
Mulla on töitä tuolloin perjantaina ja lauantaina niin sen takia jää nyt väliin tämä keikka. Olishan tämä kiva nähdä mutta ei nyt vaan kahden viikon varoitusajalla pääse.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Musta Arkipyhä
07.09.2022 18:15:11
Mielenkiintoista olisi nähdä kyllä. Minusta Andy on aina ollut enempi biisintekijä kuin kitaristi. Hienoja melodioita ja pop-koukkuja. Toivottavasti kunto riittää vetää tuo kunnolla. Näin Self Destruction Bluesia kuunnellessa alkoi kiinnostamaan. Tällä levyllä kun ei ole yhtään huonoa biisiä.
"I'm a free spirit baby - olen ilmainen väkevä alkoholijuoma,vauva"
mystinen metsätyömies
07.09.2022 22:00:21 (muokattu 07.09.2022 22:08:22)
Henri Henri Olavi: Hyväksi toimeentuloksi lasken kaiken joka on yli 30K€ bruttona vuodessa.
 
Hienoo nähdä, että tässä maassa vielä joillakin on suhteellisuudentajua, sanon tämän siis ihan vilpittömästi sitä tarkoittaen.
Mutta mitä tulee tuohon alkuperäiskokoonpanoon, niin sitähän tämä ei siis ole, niinkuin jo aiemmin mainittiin, niin onkos porukalla tietoa tekikö se siis aivan ensimmäinen versio bändistä kuinkakin paljon keikkoja ?
 
Edit : Sori, tais ollakin Hesarin keskustelu puolella, missä oli puhetta siitä ihan ensimmäisestä Hanoi versiosta. My mistake.
Boyakasha
07.09.2022 22:08:53
Sain korvanappiini juuri tiedon, että Michael Monroe liukastui banaaninkuoreen just ennen keikkaa, niin valitettavasti kaikki illan esiintyjät peruttu. Onneksi tilalle löytyi kovan luokan paikkaajat:
 
URIAH HEEP
RECKLESS LOVE
SUURLÄHETTILÄÄT
 
Rockin juhlá!
sirdickyj
07.09.2022 23:12:23
Just tossa tuli mieleen että näähän mahdollisesti soittaa vain 2 ekan lätyn biisejä, ja niitä Self Destruction Blues-sinkku jne biisejä. Eli ei BTMC eikä 2 Steps ralleja.
 
Mutta onhan noissakin....ja paljon.
 
Voi toki olla että eivät pitäydy ton kokoonpanon soittamissa ralleissa, mutta.
Boyakasha
08.09.2022 08:04:40
sirdickyj: Just tossa tuli mieleen että näähän mahdollisesti soittaa vain 2 ekan lätyn biisejä, ja niitä Self Destruction Blues-sinkku jne biisejä. Eli ei BTMC eikä 2 Steps ralleja.
 
Mutta onhan noissakin....ja paljon.
 
Voi toki olla että eivät pitäydy ton kokoonpanon soittamissa ralleissa, mutta.

 
Älä nyt höpäjä siellä, kyllä Casino soittaa mitä sen käsketään vetää. Onhan se vetänyt niitä Razzlenkin levyttämiä Hanoi-klassikoita niin Shooting Galleryssä kuin Live Ammossakin. Faktat kuntoon!
moikki
08.09.2022 08:40:37
Lippu ostettu. Olikohan hesarin jutussa, että soittaisivat 10 biisiä. Löytyykö jostain tuo tavastian lehdistötilaisuus kokonaan?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)