Aihe: Kaulalukko ei lukitse ylä E
1
Tykki
14.07.2022 20:30:15
En tiedä onko kaulalukko oikea nimi, mutta jokatapauksessa kyseessä FR ja siinä lähellä virityskoneistoa on 3 kuusiokoloavaimella kiristettävää palaa jotka lukitsee kielet. En tiedä, että noita lukkoja olisi koskaan "liian" kireälle kiristetty, siitä olin tietoinen jo ennen kuin ostin kitaran uutena (Carvin ja saksalainen alkuperäinen FR).
Ylä E ei tunnu lukittuvan ja jos se sit menee väärään vireeseen ittaa se koko paletin väärään vireeseen.
 
Mitään kulumaa en huomaa tässä e ja b kielten palassa.
 
Osaako joku sanoa missä voisi olla vika?
Musanäyte: https://soundcloud.com/user-21470655
basisti1971
15.07.2022 07:35:15
Moi.
 
Tykki: Osaako joku sanoa missä voisi olla vika?
 
Arvauksilla noissakin kaukoauttaen on mentävä, vaihtoehtoja on kuitenkin verraten paljon vaikka sinänsä yksinkertaisesta kikareesta kyse onkin.
 
Terminologiasta sen verran että FR:issä on pääsääntöisesti lukkosatula (ei erillistä satulaa) ja Kahlereissa kielilukko ja tavallinen satula.
Ei ole missään nimessä kallioon hakattua tuo, ristiinkin voi laittaa jos haluaa.
Jos itsellä olisi modernin FR:n polte, eikä 100% autenttisuus olisi jostain syystä tärkeää, valkkaisin kielilukon ja normisatulan/nollanauhan.
 
Jonkin verran on merkitystä silläkin onko lukkopalat kielten päällä vai alla, pala keskittyy hivenen eri tavoin noissa rakenteissa.
 
Jos pala on päällä, pitää varmistaa että palassa oleva reikä on sopivan väljä jotta pala keikkuu riittävästi jolloin eripaksuiset kielet puristuvat kumpainenkin.
Jos pala on alla, pitää irrallaan tarkistaa että palan kierre on suorassa, ja se että ruuvi on riittävän väljä päälireiässä jotta jälleen keikkuu niin että kumpikin kieli puristuu samalla tapaa.
Kummassakin rakenteessa ohuella (.8/.9) E-kielellä pitää myös katsoa ettei E kielen puoleinen ulkokulma kanna tukipalaan.
 
Noilla päässee alkuun, korjausohjeita sitten kun tiedetään missä vika piilee.
 
T:Samuli
Kenkuru
15.07.2022 08:07:27
Olet varmaan kokeillut kierräyttää palan eri asentoon?
nightbird
15.07.2022 09:30:42 (muokattu 15.07.2022 09:30:54)
Jos tuon ylä-E palan kiristys vetää muutkin epävireeseen olisiko mahdollista että se kiristysruuvi pohjaan kierrettynä muuttaa sen satulan asentoa?
Sama vois olla ongelmana siinä ettei se lukitse kieltä.....
basisti1971
15.07.2022 09:42:19 (muokattu 15.07.2022 17:49:03)
Moi.
 
nightbird: Jos tuon ylä-E palan kiristys vetää muutkin epävireeseen olisiko mahdollista että se kiristysruuvi pohjaan kierrettynä muuttaa sen satulan asentoa?
Sama vois olla ongelmana siinä ettei se lukitse kieltä.....

 
Tuossa viitattaneen kaikkia kelluvia talloja -enemmän tai vähemmän rakenteesta riippuen- kiusaavaan ominaisuuteen jossa yhden kielen vireen muutos muuttaa kaikkien muidenkin kielten virettä.
 
Vaikkei vireenmuutoksen suuruutta kerrottukaan, tuosta kyllä päästään oivaa asinsiltaa pitkin siihen että tuontyyppiset lukot eivät etenkään paljaita kieliä sanan varsinaisessa mielessä käyttöä silmälläpitäen lukitse, ainoastaan pitävät paikallaan.
Eli kielen jännityksen/kireyden pitää olla suht sama kummallakin puolella.
 
Tuosta(kin) syystä jotkut rankemmin kampea käyttävät ovat jo vuosikymmeniä sitten siirtyneet rullasatulaan ja lukkovirittimiin, tai muokanneet/-kauttaneet kielilukosta tai lukkosatulasta tehdastekoista paremman.
 
EDIT: Typoja...
 
T:Samuli
zedder
15.07.2022 14:44:40
Oliko se siis jo testattu kieltä lukkosatulan ja virittimen välistä painamalla, että vire muuttuu eli nousee merkittävästi? Eli varmistettu se että vika on satulan eikä tallan suunnassa.
Turkki on epäeettisen ihmisen valinta.
MusikMan
15.07.2022 16:55:35
Itselläni oli parissa OFR kepissä uutena satulan ja virittimien välissä oleva string retainer väärällä korkeudella, josta syystä vireeseen viritetyn kielen vire muuttui lukitsemisen jälkeen. Oheisen linkin takaa selitystä hyvin kuvitettuna.
 
https://hazeguitars.com/blog/lockin … -nut-string-retainer-bar-adjustment
"When in doubt... C4!"
zedder
15.07.2022 17:04:01
MusikMan: Itselläni oli parissa OFR kepissä uutena satulan ja virittimien välissä oleva string retainer väärällä korkeudella, josta syystä vireeseen viritetyn kielen vire muuttui lukitsemisen jälkeen. Oheisen linkin takaa selitystä hyvin kuvitettuna.
 
https://hazeguitars.com/blog/lockin … -nut-string-retainer-bar-adjustment

 
Jutussakin kyllä mainitaan se että tuo ei ole iso ongelma, koska useimmiten vireen saa lukituksen jälkeen vaivatta kohdilleen tallan hienovireruuveilla.
 
Tuo asia ei muutenkaan varsinaisesti liittyne aloittajan ongelmaan?
Turkki on epäeettisen ihmisen valinta.
MusikMan
15.07.2022 17:13:08
zedder: Jutussakin kyllä mainitaan se että tuo ei ole iso ongelma, koska useimmiten vireen saa lukituksen jälkeen vaivatta kohdilleen tallan hienovireruuveilla.
 
Tuo asia ei muutenkaan varsinaisesti liittyne aloittajan ongelmaan?

 
Ei tuon ollut tarkoitus olla HUSsin syöpälääkäritason diagnoosi ongelmaan; lähinnä yhtä potentiaalista vaihtoehtoa tarjota :-) Jopa OFR:ssa voi olla mitä erilaisimpia ihmeellisiä ongelmia, joita on todella vaikea diagnosoida. Itsellänikin oli vuosia sitten CS Jackson, jonka ylä-E luisti pikkuhiljaa alavireiseksi, kun muut kielet oli tikissä. Vaihdoin osia, kiristin ruuveja, voitelin ja kaksi seppääkin ehti sitä tutkia. Ei muuttunut, joten möin pois ja nuolin haavani.
"When in doubt... C4!"
basisti1971
15.07.2022 19:27:32 (muokattu 15.07.2022 19:28:38)
Moi.
 
MusikMan: Itselläni oli parissa OFR kepissä uutena satulan ja virittimien välissä oleva string retainer väärällä korkeudella, josta syystä vireeseen viritetyn kielen vire muuttui lukitsemisen jälkeen. Oheisen linkin takaa selitystä hyvin kuvitettuna.
 
https://hazeguitars.com/blog/lockin … -nut-string-retainer-bar-adjustment

 
Tuo on seikka joka vaivasi 80- ja vielä 90-luvullakin varsin suurta osaa FR- ja FR-johdannaisia instrumetteja (tuoreemmista ei ole kokemuksia), etenkin jos valmistaja -tai teesseitsehenkinen harrastaja- oli keksinyt laittaa lukkosatulan kaulaan johon se ei sopinut.
Eikä mukamasrumia ohjaimia voinut tietenkään käyttää.
 
Väärin asennettu lukko ei tietenkään ollut ongelmiin syypää kitarasankarin mielestä, vaan koko laite oli susi :/.
 
Oli sitten kyseessä kielilukko tai lukkosatula, tuon oikean ja suoran kielilinjan huomiotta jättäminen tekee minkä tahansa lukoilla varustetun instrumentin virittämisestä varsin tuskallista puuhaa ja pahimmoillaan tekee lukosta kielileikkurin, etenkin jos vastinpaloissa ei ole pyöristyksiä ja/tai materiaaliksi on valkkautunut jokin epäkelvompi metalliseos.
 
Koska otettiin puheeksi, hienoviritysruuvit ovat tarkoitettu nimensä mukaisesti hienovirittämiseen.
Jos joutuu rankemmin (~kierroksen) pyörittelemään on jotain vialla tai kielittäminen, venyttäminen ja virittäminen lukot auki on tehty huolimattomasti.
Jos jännityksiä ei lukon kummaltakin puolelta rankemman pyörittelyn jälkeen tasaa, paljaila kielillä on haasteita edessä ennemmin tai myöhemmin.
Ja aivan kuten tuossa kelilinjassakin, syyllinen siihen ettei vire pidä tiiraa lähes poikkeuksetta peilistä, ei siinä että laite on periaatteeltaan epäkelpo.
Vaikka jälleen kerran tekee mieli syyttää ;).
 
Ellen aivan väärin muista, sekä herra Rose että EVH soittivat livenäkin pitkään alkuperäisillä ilman hienoviritysmahdollisuutta olevilla talloillaan, hienoviritysruuvit otettiin mukaan vasta kun bisnes laajeni eikä kikareita osattu asentaa ja käyttää niin että käkimassa ilman olisi pärjännyt.
Näppärä lisä ovat kyllä, sitä en tietenkään kiistä, mahdollistaa kaikenlaista oikomista ja lepsuilua :).
 
T:Samuli
zedder
15.07.2022 23:10:41 (muokattu 15.07.2022 23:33:45)
Eikö nyt ole käytännön tasolla siten, että jos kielilukko on kunnossa ja asiallisesti kiinnitetty paikalleen, niin koko lavan voisi katkoa pois virittimineen sen jälkeen kun kuusiokoloruuvit on kiristetty? Sen ei pitäisi haitata, koska vireen pysyminen ei lukosta johtuen ole enää riippuvainen virittimistä. Jos lukkosatula pelittää niin skeban pitäisi toimia ihan Steinberger-pohjaltakin siihen asti kun kielet venyvät liikaa tai katkeavat.
 
Joku isompi virtuoosihan kai sai floikkakeppinsä lavan poikki soittaessaan ja jatkoi siitä huolimatta soittoa melko vireisesti, siis jossakin takavuosien livetapauksessa. Muistanko ehkä väärin?
 
Ja siis tuo Floyd Rosen String Retainerhan ei ole mikään välttämättömyysvaruste. Stratocaster -tyyppisillä lavoilla varustetuissa kitaroissa se lienee lähes välttämätön mukavuussyistä, mutta lapakulmallisissa se voi olla tai olla olematta. Stratolapaisissa (esin Charvel So-Cal ym.) tuo puomi on usein tungettu v-mäisen lähelle satulaa, jopa niin että kielten pujottaminen sen alta on ikävä homma. Jacksoneihin se ei kuulu, mutta ESP (ja LTD) -floikkakitaroissa se lienee pääsääntöisesti vakiovaruste.
Turkki on epäeettisen ihmisen valinta.
MusikMan
16.07.2022 00:10:46
zedder: Ja siis tuo Floyd Rosen String Retainerhan ei ole mikään välttämättömyysvaruste. Stratocaster -tyyppisillä lavoilla varustetuissa kitaroissa se lienee lähes välttämätön mukavuussyistä, mutta lapakulmallisissa se voi olla tai olla olematta. Stratolapaisissa (esin Charvel So-Cal ym.) tuo puomi on usein tungettu v-mäisen lähelle satulaa, jopa niin että kielten pujottaminen sen alta on ikävä homma. Jacksoneihin se ei kuulu, mutta ESP (ja LTD) -floikkakitaroissa se lienee pääsääntöisesti vakiovaruste.
 
Juuri noin. Phil Collen PC1 Jackson sigussani on retainer, mutta siinä onkin straton lapa. Omissa Ibanezeissani esim. Vain Pia siguissa retainer löytyy, mutta halvemmissa RG:ssä ei, vaikka lapakulma on ihan identtinen.
"When in doubt... C4!"
Little Savage
16.07.2022 04:25:43
Floikka pulmiin kyllä saa ohjeita vasemmalta ja oikealta , ikkunoista ja ovista. Tässä tapauksessa kaikki osat pitää tarkistaa tallaa myöten että toimiiko parhaalla mahdollisella tavalla.
Ostimpa kerran kitaran Thomanilta. Se oli I-ha kiva mut...
basisti1971
18.07.2022 16:19:40
Moi.
 
Little Savage: Floikka pulmiin kyllä saa ohjeita vasemmalta ja oikealta , ikkunoista ja ovista
 
Tuo on kyllä totta.
 
Valitettavasti sekä mis- että disinformaatiota on syystä tai toisesta tarjolla FR perheen kyseessä ollessa huomattavasti enemmän kuin relevanttia, joten ohjeiden suodatuskyvyn pitää olla huippuluokkaa.
 
Toisaalta, jos uskoo mis- tai disinformaatiota sokeasti, lähes kaikkiin aitoihin ekoja ja erikoismalleja lukuunottamatta saanee ainakin käytettyjä varaosia, tilanne on tyyten toinen jos hölmöyttään uskoo kaiken mitä netistä lukee ja paskoo jonkun vanhemman laatukopion/-lisenssin.
Halvat kopiot voi huoleti rikkoa, onpahan hyvä syy vaihtaa aito tilalle :).
Ja jos itse ei osaa, pätevä kitaraseppä tekee varsin hyvän tilin kun moisen tuntitöinä asentaa.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)