Aihe: Charvel
1 2 3 4 5
Mikko1978
06.04.2022 15:43:44
zedder: Katsoitko että lukkosatula on varmasti ruuvattu tiukasti paikalleen? Tsekkasitko että kielet eivät luista satulan lukkopalojen alla? Eli nouseeko vire jos kieltä painaa lukon ja virittimien välissä?
 
Eikö vireen pitäisi muuttua toiseen suuntaan, jos satulassa tapahtuisi tuollaisia asioita?
zedder
06.04.2022 15:48:09
Mikko1978: Eikö vireen pitäisi muuttua toiseen suuntaan, jos satulassa tapahtuisi tuollaisia asioita?
 
Jos satulan lukot luistavat, niin ylöspäin kampeamisen jälkeen kielet jäävät alavireeseen, väittäisin.
Leo Tolstoi: Sotilaallinen erikoisoperaatio ja rauha
mettän peikko
06.04.2022 15:51:02
zedder: Katsoitko että lukkosatula on varmasti ruuvattu tiukasti paikalleen? Tsekkasitko että kielet eivät luista satulan lukkopalojen alla? Eli nouseeko vire jos kieltä painaa lukon ja virittimien välissä?
 
Tiukasti tuntuu olevan kiinni ja vire ei muutu vaikka painaa lukon ja virittimen välistä. Lukot auki sama tapahtuu samaa vireen pysymättömyyttä.
zedder
06.04.2022 15:57:20
No sitten kielet luistavat "ruuvipenkeissä". Eli tallapalan rungon ja lukituskuution välissä.
Kenties lukitusruuvit ovat hiukan liian löysällä?
 
Tuo selittäisi ainakin sen miksi kielet löystyvät ylöspäin kammetessa.
Leo Tolstoi: Sotilaallinen erikoisoperaatio ja rauha
Mikko1978
06.04.2022 16:38:29
zedder: Jos satulan lukot luistavat, niin ylöspäin kampeamisen jälkeen kielet jäävät alavireeseen, väittäisin.
 
Juuri näin sen pitäisi mennä, eikä tuo siten oikein sovi taudin oireisiin, joissa homma menee toisin päin. Sama tilanne myös kielten luistamisessa tallan läpi.
mettän peikko
06.04.2022 16:39:45
Tuo selittäisi ainakin sen miksi kielet löystyvät ylöspäin kammetessa.
 
Meinasin että kielet kiristyvät ylöspäin kammettaessa ja vire jää ylävireeseen.
zedder
06.04.2022 16:48:49 (muokattu 06.04.2022 16:49:06)
Kuulostaa kyllä aika erikoiselta. Kun ei uudessa tallassa oikein voi olla mitään kulumapykäliäkään.
 
Onkohan vika sitten siellä vieteriosaston puolella kenties. Ehkä jousien kiinnityskoukuissa on jotain hullua.
Leo Tolstoi: Sotilaallinen erikoisoperaatio ja rauha
mettän peikko
06.04.2022 17:16:58
zedder: Kuulostaa kyllä aika erikoiselta. Kun ei uudessa tallassa oikein voi olla mitään kulumapykäliäkään.
 
Tolpat näyttävät kyllä jo valmiiksi relikoiduilta. On tuo aika mystinen kun yhden Charvelin lähetin saman vian takia takaisin. Tällä kertaa pitää yrittää neuvotella semmoinen diili että laittavat tämän pelin kuntoon eivätkä lähetä toista tilalle kun eivät näköjään osaa tarkastaa kitaroita.
 
Onkohan vika sitten siellä vieteriosaston puolella kenties. Ehkä jousien kiinnityskoukuissa on jotain hullua.
 
Ei sielläkään mitään erikoista näkynyt.
Mape
06.04.2022 18:50:35
Voisi olla että se tallan reuna ottaa tolppiin kiinni sen verran karheasti että jää tuon takia epävireeseen. Minulla oli vastaavan oloisia vireongelmia yhden Jacksonin kanssa ja puhdistin floikan "knife edget" ja laitoin muistaakseni jotain liukastetta sinne väliin, kuten tässä artikkelissa: https://www.guitaranswerguy.com/how … cate-floating-tremolo-knife-edges/. Sen jälkeen vire on toiminut ok.
 
Netissä tuntuu olevan myös paljon keskustelua puolesta ja vastaan meneekö se talla pilalle jos sitä korkeutta säätää kun kielet ovat vireessä. Ostin tuon Jacksonin käytettynä ja siinä oli jonkin verran kulumaa niissä reunoissa, mutta vaikea sanoa mistä se on tullut. Tietty tuossa uudessa Charvelissa ei pitäisi olla.
Got a six-string heartbeat
mettän peikko
08.04.2022 09:37:19
Tuo toinenkin Charveli lähtee takaisin Thomanille. Yritin neuvotella että koettaisivat korjata tuon, jotta saisin toimivan kitaran. Ensimmäinen oli jo lähtenyt Thomanilta takaisin Charvelille tarkastettavaksi.
 
Molemmissa kepakoissa oli mukana lappu josta selvisi kuka oli tehnyt mitäkin. Molemmista uupui nimi lopputarkastuksen kohdalta.
Harikamboji
10.04.2022 09:05:25
 
 
mettän peikko: Tulipas tilattua Thomanilta uusi Charveli kolmisen viikkoa sitten. Se lähti heti ensi töikseen takaisin kun talla ei pitänyt virettä. Alaspäin kammettaessa kielet jäivät alavireeseen ja ylös päin kammettaessa ylävireeseen. Tänään sain korvaavan kalikan tilalle, ensi töikseen kokeilin kampea ja siinä on sama vika.
 
Onko muilla ollut samaa ongelmaa 1000-sarjan floikkien kanssa tai Charvelien kanssa? Onko tuohon mitään muuta konstia tuon uuden takaisin lähettäminen tai tallan vaihtaminen? Aikaisemmin 1000-sarjalaiseen olen törmännyt kahdessa kitarassa ja niissä se on pelittänyt ongelmitta.

 
En tiedä onko laadunvalvonnassa tapahtunut jonkinlainen taitekohta sen jälkeen, kun Fenderistä tuli 2002 Charvelin ja sitä kautta myös Jacksonin emoyhtiö, mutta ainakin Jacksoneissa on esiintynyt mm. lukkosatulan naksumista kampea käytettäessä ihan näitä uusimpia high-end Japanin malleja myöten. Voisi siis kuvitella saman laadunvalvonnan löyhentymisen koskevan myös Charveleita.
 
Omassa Jaskassani naksumisen syyksi paljastui otelaudan pään ja lukkosatulan välissä oleva hiuksenhieno rako, joka alaspäin kammetessa aiheutti satulan liikkumista. Otelauta oli siis teoriassa aavistuksen liian lyhyt. Myöskin satulan hylly oli huonosti viimeistelty ja epätasainen. Ongelma korjaantui, kun otelaudan ja satulan välisen raon shimmasi paperisiivulla, joka estää lukkosatulan liikkumisen.
 
Floikan epätäydellinen palautuminen johtuu omien kokemusteni mukaan joko a) Floikan veitsien tylsistymisestä, b) lukkosatulan kiristysruuvien löysyydestä/levyjen kulumisesta tai c) siitä, jos talla on liian vinossa , eli matalien ja korkeiden kielten action on kovin erilainen. Se, miksi tätä esiintyy uusissa 1000-sarjalaisissa ei ole itselle selvinnyt.
"Shred, Ergo Sum"
EvilPenguin
03.05.2022 19:18:27
mettän peikko: Tänään Charvel saapui jo kolmannen kerran. Tällä kertaa saapui sama yksilö kuin viime kerralla ja sitä oli ilmeisesti huollettu Thomanilla. Floikassa oli edelleen sama vika ja se ei pitänyt virettä, Alaspäin kammettaessa vire jäi matalaksi ja ylöspäin kammettaessa korkeaksi. Enää en jaksa kikkailla vaan pyysin rahat takaisin.
 
Juuri tämänkaltaisen skeidan takia lopetin floikkakitaroilla soiton totaalisesti. Päivääkään en ole katunut.
Hynkel
04.05.2022 09:10:20
Jännä kuulla näitä kokemuksia. Itsellä ei yhdessäkään floikka-kitarassa ole tullut vastaan. Kaikki on kylläkin olleet aika laadukkaita, ei varmaan tinavehkeitä ole olleet nämä. Floikka on muuten vain niin helvetin ärsyttävä (kielten vaihto ja säätöhommat), ettei oikein enää jaksa. Papparokkia veivaa 510 Gotohillakin :)
Onhan tuota leipää tullu mussutettua.
Larzes
04.05.2022 10:29:31 (muokattu 04.05.2022 10:34:08)
Jos ei veisten tai ankkuritappien kulumista lasketa, schallerit ja frt-1000:t on kyllä virettä aina pitäneet. Ongelmaksi tullut lähinnä jousien sointi (helppo korjata) sekä ylä-e:n sointi, mikä johtuu siitä että satulassa kielen kiinnityspiste ei ole satulan reunassa vaan hiukan kauempana, jolloin kieli resonoi satulaa vasten.
 
Oma kokemus testaamistani Charveleista on ollut, että kaula ja otelauta on tosi herkkiä likaantumaan, sekä nauhat tuntuu olevan pehmeintä mahdollista, tummuu pian kiillotuksen jälkeen ja kuluu nopsaa. Kaulaprofiilit olleet tosi mukavia ja reunoilta pyöristettyjä, ja onhan noi myös pääosin oikein maukkaan näköisiäkin!
Paskaa soittoa jo syksystä 2008
Mikko1978
04.05.2022 11:09:42
Hynkel: Jännä kuulla näitä kokemuksia. Itsellä ei yhdessäkään floikka-kitarassa ole tullut vastaan. Kaikki on kylläkin olleet aika laadukkaita, ei varmaan tinavehkeitä ole olleet nämä. Floikka on muuten vain niin helvetin ärsyttävä (kielten vaihto ja säätöhommat), ettei oikein enää jaksa. Papparokkia veivaa 510 Gotohillakin :)
 
Itsekin ihmettelen noita ongelmia, kun olen tottunut pitämään Floikkaa erittäin vakaana vireen suhteen. Oikeastaan vain Evertune ja lavaton rakenne tarjoaa vakaampaa virettä.
mettän peikko
04.05.2022 12:14:18
Minulla on ollut ja on floikkakitaroita ja olen tykännyt niistä kovasti. Vire on pysynyt oikein ja hyvin ovat olleet hyvin stabiileja. Muutamassa yksilössä olen törmännyt tuohon samaan vikaan, ne ovat olleet vanhoja ja niissä on ollut huonot veitsenterät tai tolpat.
 
Nyt tuo vika on esiintynyt jo kahdessa tuliterässä Charvelissa jotka Thomann on minulle lähettänyt. Tarkastuskortin mukaan molemmista on jäänyt lopputarkastus tekemättä. Tämä viittaisi siihen että vika on Charvelin päässä. Olettaisin kuitenkin että noin 1000 eurolla saa floikkakitaran joka pitää vireen.
zedder
04.05.2022 13:33:53
On tuo kyllä erikoinen tapaus. Sen perusteella ei kannattane kuitenkaan tehdä kovin laajoja yleistyksiä. Kenties jokin viallinen erä on päässyt tehtaalta läpi kun ei ole edes osunut lopputarkastuksen haaviin.
 
Jäikö se härveli kampeamisen jälkeen oikein kunnolla multakorvin kuultavasti epävireeseen? Mitä virimittari sanoi? Olivatko kaikki kielet samalla tavalla ja saman suuntaisesti epävireessä?
Ei enää loista meille valot Moskvan.
mettän peikko
04.05.2022 13:40:05
zedder: On tuo kyllä erikoinen tapaus. Sen perusteella ei kannattane kuitenkaan tehdä kovin laajoja yleistyksiä. Kenties jokin viallinen erä on päässyt tehtaalta läpi kun ei ole edes osunut lopputarkastuksen haaviin.
 
Ei tästä ainakaan minulle jäänyt hyvää kuvaa nykymalliston Charveleista jos tämmöisiä pääsee läpi.
 
Jäikö se härveli kampeamisen jälkeen oikein kunnolla multakorvin kuultavasti epävireeseen? Mitä virimittari sanoi? Olivatko kaikki kielet samalla tavalla ja saman suuntaisesti epävireessä?
 
Multakorvista en osaa sanoa, mutta omilla korvila kuulin selvästi. Suhteellisen epätarkka mittari näytti muutaman pykälän eron. Ongelma koski jokaista kieltä.
zedder
04.05.2022 13:49:22
mettän peikko: Ei tästä ainakaan minulle jäänyt hyvää kuvaa nykymalliston Charveleista jos tämmöisiä pääsee läpi.
 

 
Multakorvista en osaa sanoa, mutta omilla korvila kuulin selvästi. Suhteellisen epätarkka mittari näytti muutaman pykälän eron. Ongelma koski jokaista kieltä.

 
Ja niissä tolpissa oli siis jo valmiiksi jonkunlaiset pykälät/railot?
Ei enää loista meille valot Moskvan.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)