Moi.
Tirehtööri: Miksi. Miksi aina käy näin. Kasarin lopulla kun ekan settini (Pearl World tupla) ostin ja saman ominaisuuden kanssa painin, tuttu ammattirumpali totesi ymmärtävästi hymyillen ominaisuuden/ongelman olevan väärässä pedaalitekniikassa ja jalan asennossa.
Oli esiaikuisena olevinaan muutakin tekemistä eikä oikeaa pedaalitekniikkaa mukamas jaksanut opetella, joten tukevalla matolla joka jatkui myös penkin alle sai liikkumista vähennettyä.
Mun muistaakseni Pearlin remmipedaaleissakin oli ruuvattavat piikit, jotka mattoon ruuvaamalla bassarit pysyivät huomattavasti paremmin paikoillaan.
Tirehtööri: Milläs se saadaan pysyyn paikoillaan? Jos oikean tekniikan opetteleminen jätetään laskuista... ;)
Lisää piikkejä tai em. laadukas rumpumatto.
Kotitreeniksen rumpujen bassari on tuettu PA-subiin, muttei missään nimessä optimiratkaisu tuommoinen :).
Jos olisin rumpali, olisin jo varmaankin tehnyt joskus erään bändin aikana ideoimani taitettavan filmifankka-alustan rummuille, jossa olisi sopivasti rampamuhveja valmiiksi strategisiin kohteisiin ruuvailtuna erilaisille irtokikareiden paikallaanpysymisen varmistaville palikoille.
Oikean tekniikan opetteleminen ei liene tällä iällä ja näillä rumpalointitarpeilla mielekästä :D.
Kimd: Vaihtoehtoja on...
https://donnbennett.com/drums/elvin … ess-home-made-bass-drum-anchor-295/ No siinäpä on puupalikalla ja kahdella naulalla hintaa :).
Klubinomistajat varmasti ilahtuivat moisesta oma-aloitteisuudesta.
T:Samuli