Aihe: Albert Järvinen
1 2 3 4 5 6 7 8
BigPapa
09.04.2022 10:26:18 (muokattu 09.04.2022 10:27:51)
 
 
BigPapa
09.04.2022 10:27:26
 
 
Nyt ehkä kärsii laittaa hieman musaa kevennykseksi kamaesittelyn perään.

Eeron Live Rarities LP Leap Of Faith ilmestyi juurikin CD:nä ja Kesäkuussa ilmestyy vinyylipainos.

Tässä jotain siltä levyltä. Äänitetty 14. Joulukuuta 1970.
 
https://youtu.be/zjOUztds858
 
https://youtu.be/K82mq2xrq0U
 
https://youtu.be/Z2ViTyvwmAc
 
https://youtu.be/guXdhbPDXLU
Kefiiri
09.04.2022 10:32:05
BigPapa: Täydennettynä:

https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5013.jpg

 
Kiitoksia! Tämä selvensi asiaa.
En ole musiikin asiantuntija.
msalama
09.04.2022 10:55:00 (muokattu 09.04.2022 10:56:28)
 
 
Joo, kiitos listauksista, mielenkiintoista tavattavaa. Aika paljon se Alppukin näköjään noilla 70-luvun parjatuilla luutuilla(kin) soitti, joten taas nähtiin ettei se kamoista ole kiinni vaan soittajasta.
Tuuttiin tää tehtiin. Eli yx urbaano 70-luvun ikikakara jälleen vauhdissa: https://freesound.org/people/msalama123/
opel99
09.04.2022 16:32:11 (muokattu 09.04.2022 16:32:32)
kiitokset bigpapalle allun kamalistoista,kun on albertin soittoa aina ihaillut niin hauska nähdä millä kamoilla sitä tuotettiin.
ei se ikä vaan asenne
petteri m
09.04.2022 22:36:53
Olette kyllä alan miehiä täällä, ei voi kuin ihmetellä. Todellista in depth -juttua tästä aiheesta kaikki tyynni. Kaikella on historiansa.
Alfons Åberg
09.04.2022 23:18:59
msalama: Aika paljon se Alppukin näköjään noilla 70-luvun parjatuilla luutuilla(kin) soitti, joten taas nähtiin ettei se kamoista ole kiinni vaan soittajasta.
 
Tietenkin vaikea sanoa, kun en ole aikaa elänyt, mutten usko että soittajat kauheasti tuohon aikaan jaksoivat miettiä että "ompas painava ja lapakin näin iso" kun Stratocasterin käsiinsä saivat. Joku saattoi ehkä ollut nähnyt suttuisen mustavalkokuvan Buddy Hollysta, mutta tuskin siinäkään ajatus oli että "oho, pieni lapa ja taitaa olla kevytkin".
 
Soitettiin sillä mitä oli kun ei paremmasta tiedetty.
tämä ei olekaan paska housuille
msalama
10.04.2022 08:12:41 (muokattu 10.04.2022 08:17:15)
 
 
Soitettiin sillä mitä oli kun ei paremmasta tiedetty.
 
Joo, mutta ainakin 70-luvun Lepat ja Telet ovat usein mainettaan parempia jos vaan ei saa hirveitä psykofyysisiä näppylöitä paksusta muovilakkauksesta, eli jos hyvän yksilön saa käsiinsä niin sillä vetää ihan siinä missä millä tahansa muullakin. Stratot ovat ehkä sitten toinen juttu, koska mitä mä olen esmes 60- ja 70-luvun yksilöitä keskenään verrannut, niin niissä tapahtui aikamoinen laatutason lasku seisköntille (ja varsinkin sen loppupuolle) tultaessa paksuine kauloineen, ylisuurine kaulankoloineen ja lyijynpainavine bodeineen. Mutta vaikkapa noi mun -73 Lepa Deluxe ja -76 Tele Custom on kummatkin helvetin hyvin tehtyjä ja hyväsoittoisia kitaroita, ja esmes Telessä on kaikki toleranssit kaulankoloineen päivineen ihan yhtä hyvät kuin missä vaan pre-CBS-kepissäkin. No painavia ovat kyllä, mutta so not? Kyllä ainakin mun selkä sen neljä-viis kiloa kestää.
 
Ja sitten tuosta paljon parjatusta tilttikaulasta vielä. Ideahan on helvetin hyvä sinänsä, mutta CBS:n toteutus siitä usein sysipaska, koska heidän valmistuslaatunsa ja laaduntarkkailunsa menivät viemäristä silloin seiskytluvun puolella. Mutta tiukoilla toleransseilla valmistettuna 3-bolt on ihan yhtä vakaa ja toimiva kuin neliruuvinenkin, ja mikä parasta, shimmit roskikseen! Jotkut tosin ovat kertoneet omien kaulojensa vääntyneen tyvipuolelta hyppyrimäiksi tilttauksen johdosta, mutta yhdessäkään mun kitarassa tuota ei ole (onneksi) koskaan tapahtunut.
 
Niin ja sitten toi mun Lesteri. Joo, on muovilakka, pannukakkubody, kolmen palan slim taper-kaula, matalat nauhat ja minihumpat, mutta mitä sitten? Jos joku ei mokomia siedä niin olkoon sietämättä, mutta helvetin hyvä skeba se silti on. Joten mun positio tähän on nykyään se, että koko 70-luvun kitaratuotannon kategorisen paskaksi tyrmäämisen sijaan mä katson ne yksilöinä, koska hyviäkin löytyy ja murto-osahinnalla 60-lukuisiin verrattuna. Kannattaa jo ihan rahallisestikin!
Tuuttiin tää tehtiin. Eli yx urbaano 70-luvun ikikakara jälleen vauhdissa: https://freesound.org/people/msalama123/
Pauli Lappalainen
10.04.2022 09:14:08
Presidentti:
 
Soitettiin sillä mitä oli kun ei parempaa
saatu.
70-luvulla mentiin sillä mitä kaupoissa oli tarjolla. Ei tilailtu ulkomailta eikä muutakaan ollut.
Tavalliset pulliaiset värkkäsivät itse soittopelejään kun rahat eivät riittäneet kaupan vehkeisiin. Vuosikymmenen loppupuolella tilanne sitten muuttui vähitellen.
fox
10.04.2022 10:03:49
 
 
msalama: ... Jotkut tosin ovat kertoneet omien kaulojensa vääntyneen tyvipuolelta hyppyrimäiksi tilttauksen johdosta, mutta yhdessäkään mun kitarassa tuota ei ole (onneksi) koskaan tapahtunut.
 
Osassa syynä oli hanskahäiriö eli käyttäjän virhe, kun jotkut kuvittelivat että MicroTiltillä voi säätää kaulaa kiinnitysruuveja löysäämättä. Kyllähän siinä joku antaa periksi, jos ei sitten se tiltin ruuvi niin kaulan "häntä".
Noista "halvemman pään", eli "aloittelijatason" soittimista, eipä tänä päivänä todellakaan ole sellasia kuin 60-luvun lopun-70 luvun alun huokeat japsit..mutta kun ei sitä tarjontaa ja vaihtoehtoja liiemmälti ollut .
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
BigPapa
10.04.2022 10:35:47
 
 
fox: Noista "halvemman pään", eli "aloittelijatason" soittimista, eipä tänä päivänä todellakaan ole sellasia kuin 60-luvun lopun-70 luvun alun huokeat japsit..mutta kun ei sitä tarjontaa ja vaihtoehtoja liiemmälti ollut .
 
Mulla on tallessa tämä toinen sähkikseni kautta aikain 1972 2352 Ibanez Telecaster.
Käyttöön tuli 1973. Sain takaisin joku 10v sitten.
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/4798.jpg
 
Sitä edeltävä ensimmäinen -60/70 lukujen taitteen Kawai, eka sähkikseni on talllessa myös. Sen sain 1972, olikohan joulukuuta ja takaisin myös noin 10v sitten.
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/1328.jpg
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/2746.jpg
 
Ja sitä ennen oli osto - ja myyntiliikkeestä löytynyt halpis, missä oli kielet noin 1.5cm otelaudasta - ehkä vähän liioitellen.
msalama
10.04.2022 11:03:15
 
 
kiinnitysruuveja löysäämättä
 
Auts. Joo, toi selittää kyllä hyppyrimäen hyvinkin.
Tuuttiin tää tehtiin. Eli yx urbaano 70-luvun ikikakara jälleen vauhdissa: https://freesound.org/people/msalama123/
msalama
10.04.2022 11:04:28
 
 
ehkä vähän liioitellen
 
Onko nuo oikeasti kuinkakin soitettavia, eli onko käyttöarvoa nostalgia-arvon ohella?
Tuuttiin tää tehtiin. Eli yx urbaano 70-luvun ikikakara jälleen vauhdissa: https://freesound.org/people/msalama123/
BigPapa
10.04.2022 11:10:53 (muokattu 10.04.2022 11:52:40)
 
 
msalama: Onko nuo oikeasti kuinkakin soitettavia, eli onko käyttöarvoa nostalgia-arvon ohella?
 
Osto- ja myyntiliike kitaraahan - akustista, ei ole enää tallessa. Nuo kaksi mainitsemaani on ja niillä soittelee erittäin mielellään vällee vieläkin. Ja soundikin suht kepoisa. molemmissa oikein hyvän tuntuinen kaula ja kyllä ne tosiaan soi mukavasti.
 
Tossa Ibanez 2352 Telen soundia vuodelta 1973, vuoden verran taisin olla soitellut kitaraa kaiken kaikkiaan. Vahvistin Echolette B40 combo. Teleen vaihtelin Fenkun virit, kun vanhat oli hivenen löystyneet ja paikoitellen taasen vähän jumittelivat.
 
https://maihinnousu.net/s/2197
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/4948.jpg
zapel
10.04.2022 22:34:25
Mitä olette mieltä voisiko tuo iltatähti ES-355 olla vm.69 kuitenkin?
Walnut väri tuli silloin ja kaulan lavassa ei näy "Volutea"eli kaulusta.
Kaulus tuli seitkytluvulla.
Asia kiinnostaa vaikka meneekin hifistelyn puolelle.
t.Ossi
fox
10.04.2022 23:34:38
 
 
Kuha: 1969 loppupuolella näissä taisi jo olla pieni volute, joka sitten myöhemmin 70-luvulla oli isompi:
 
https://www.es-335.com/2010/06/24/the-evil-volute/

 
Juurikin, se -69 volute oli tuollainen aika minimaalinen. Varsinaisestihan se tosiaan oli 70-lukulainen ominaisuus. Walnut värinä tuli tuohon ES 335-malliin valinnaisena joskus 1969 Gruhnin mukaan, mutta taas varsinaisesti näkyy vasta 1970 lähetyslistoissa. Tuon paremmin/tarkemmin en osaa sanoa.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
BigPapa
11.04.2022 12:41:42 (muokattu 11.04.2022 13:06:40)
 
 
Tässä nämä pari puuttuvaa Albertin kitaroimaa siitä Eeron Leap Of Faithiltä.
Pojat oli aika nuoria, Häkä 17, Tolonen 18 Albert 20, Zape oli 23.
 
https://youtu.be/bc1cxKbDN5U
 
https://youtu.be/V1WbGVhhQzU
BigPapa
18.07.2024 14:59:07 (muokattu 18.07.2024 15:07:10)
 
 
moikki: Albertilla oli kaks Gibson LesPaul L5:sta ja andylla on toinen niistä. Oli kuulemma sen takia kaks kun jos keikalla kieli katkeis ja kun vaihtaa kitaraa niin ei saundi muutu.
 
No ei ollut kahta, eikä ole Andyllä koskaan ollut Albertin omistamaan L5-S:sää.
Albert möi sen L5-S:nsä Dingon Jontulle, Neumannilla on ihan omat legendansa siitäkin. Sen jälkeen se oli seuraavan kerran Kitarapajassa ja Albertin mukaan - Musiikkiuutiset 1/89 - sen näköisenä kuin siihen olisi lyöty kilo paskaa. Pave totesi saman hieman eri sanoin. Nykyään jonkun keräilijän hallussa.
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5265.jpg
 
No eipä siinä, Gibson L5-S 1974 on oikein mainio kitara voi todeta kun viimein sain sellaisen hankittua. Hyvä soittaa, istuu käteen loistavasti ja ergonomia on mitä parhain, vaikkapa Gibsonin Les Pauliin verraten. Sustainia piisaa ja sointi on mitä maukkain. Akustinenkin sointi lankkukitaraksi voimakas moneen muuhun verraten.
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5268.jpg
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5266.jpg
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5263.jpg
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5264.jpg
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6 7 8
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)