Aihe: Red Hot Chili Peppers
1 2 3 4 533 34 35 36 3741 42 43 44 45
msalama
01.04.2022 12:40:20 (muokattu 01.04.2022 12:44:56)
 
 
niin pelkästään kehuja täytyy jakaa
 
No ei tarvii ja mulla sama juttu. Jos haluan kuunnella funkkia, kuuntelen ihan muuta ja jos taas raskaampaa rokkia niin samat, eli ei oo RHCP mun kuppi teetä.
 
Mutta onhan se silti merkittävä bändi enkä yhtään ihmettele, että monet diggaavat fanaattisestikin. Ja todettakoon myös, että jos niiltä nyt sitten se omasta mielestä helvetin hyvä biisi mainitaan, niin se on Give It Away joka on kyllä ihan saatanan tykki veto. Se jamistelu-rämistelyhomma jota ne hehkuttaa ei vaan oo yhtään mun mieleen mitä biisintekemiseen tulee, eikä lopputulema sen mitä mä oon kuullut, myöskään lähellekään aina onnistunut.
 
Mutta siis ONHAN se merkittävä bändi, tykkää ite tai ei. Ei kai sitä nyt herranjumala urpokaan kiistämään rupea?
Tuuttiin tää tehtiin. Eli yx urbaano 70-luvun ikikakara jälleen vauhdissa: https://freesound.org/people/msalama123/
Kefiiri
01.04.2022 12:43:00
msalama: Mutta siis ONHAN se merkittävä bändi, tykkää sitten ite tai ei.
 
Niin on, mun mielestä semmoisia omaperäisyydeltään ledzeppelinluokan ryhmiä ei montaa nykyään ole mutta RHCP on semmoinen.
En ole musiikin asiantuntija.
McLeach
01.04.2022 15:19:21 (muokattu 01.04.2022 15:19:58)
Nyt on kyllä mielenkiintonen tää uusi levy. Hyvin kaukana ollaan esim Stadium Arcadiumista sävellyspuolella. Milloin viimeksi tämän kokoluokan bändi on tehnyt moisen jamilevyn? Tosi vähän jätetty paikkoja isoille kertseille tai villimmälle menolle. Tähän mennessä bändin levyt on iskenyt heti ensimmäisellä kuuntelulla tosi kovaa. Nyt pitää antaa aikaa ja kuunteluita ihan kunnolla. Voi tämä positiivisenkin puolelle kääntyä.
Terry Pantheras
01.04.2022 15:28:33
No onhan se Blood Sugar Sex Magic yksi rockhistorian huikeimmista ja ainutlaatuisimmista levyistä. Se on mielentila, johon on mahtavaa palata silloin tällöin, ja joka oli nuorukaiselle melkeinpä elämäntapa ilmestyessään. Osiensa summaa suurempi kokonaisuus, jota vahvistaa mainio dokumentti Funky Monks.
 
https://www.youtube.com/watch?v=z0tTJ4SakE0
jassi
01.04.2022 18:08:39 (muokattu 01.04.2022 18:08:59)
Kyl on paskaa laulumelodiaa levy taynnään. Soundaa siltä niin kuin ois ihan ne ekat laulumelsut napattu kiinni, mitä on alettu poikien jamittelun päälle hyräileen. Ois voinu vähän nähdä vaivaa. Ehkä joku kunnon tuottaja olis ollu paikallaan , joka olis stopannut ton hälläväliä homman. Kuuntelin edellistä levyä vertailun vuoksi, niin jopa se on ihan eri leveleillä. Klassikkoteoksista puhumattakaan.
erty
01.04.2022 21:43:41
McLeach: Nyt on kyllä mielenkiintonen tää uusi levy. Hyvin kaukana ollaan esim Stadium Arcadiumista sävellyspuolella. Milloin viimeksi tämän kokoluokan bändi on tehnyt moisen jamilevyn? Tosi vähän jätetty paikkoja isoille kertseille tai villimmälle menolle. Tähän mennessä bändin levyt on iskenyt heti ensimmäisellä kuuntelulla tosi kovaa. Nyt pitää antaa aikaa ja kuunteluita ihan kunnolla. Voi tämä positiivisenkin puolelle kääntyä.
 
Tää kuulostaa ihan SA:n ja BTW:n B-puolilta. Josko seuraavaan tulis niitä biisejäkin? Rusinantten seuraavaa akkarisoololevyä odotellessa..
abassimo
01.04.2022 23:42:42
jassi: Ehkä joku kunnon tuottaja olis ollu paikallaan , joka olis stopannut ton hälläväliä homman.
 
Siis Rubinhan on paras mahollinen tuottaja noille. Tuottanu kuitenkin noiden parhaan levyn eli BSSM:n.
Suddenly diu diu
McLeach
02.04.2022 00:03:03 (muokattu 02.04.2022 00:04:09)
Cut out: Mielestäni tätä uutta levyä kannattaa kuunnella nimenomaan instrumentaali/jamilevytyksenä. Uskomaton groove! Kiedisillä ei varmaan ole ollut riittävästi aikaa hioa laulumelodioita, koska melko paskalta kuulostaa kautta linjan.
 
Ihan samaa mieltä. Olisi loistava instrumentaalilevy. Flea ei soita varmaan yhdessäkään biisisissä kahta samanlaista tahtia. Jatkuva impro päällä. Olisi kyllä kiva tietää, miten kiedis pystyi jäämään noin jälkeen biisinkirjoituksessa. Luulisi, että olisi voitu ottaa pieni aikalisä jos homma noin pahasti hänellä levällään.
 
Onhan tossa tietty paljon biisejä, mutta niin on ollut ennenkin.
Coran
02.04.2022 15:23:17
Pakko olla samaa mieltä, ei ole kovin muistettavia melodioita tai kertosäkeitä. C-osista puhumattakaan, jos sellaisia edes varsinaisesti on. Jos jotain pitää nostaa, niin sanotaan nyt Whatchu Thinkin' ja One Way Traffic ihan kivoina biiseinä ja The Heavy Wing Fruscianten soololevyjen tyylisenä matskuna.
Carvel
02.04.2022 21:04:51
abassimo: Siis Rubinhan on paras mahollinen tuottaja noille. Tuottanu kuitenkin noiden parhaan levyn eli BSSM:n.
 
Eiköhän ukko ole jo parhaat päivänsä nähnyt ja käy nostamassa helpot rahat vaikka siitäkään ei taida puutetta olla. Esimerkkejä kaverin tuottamistavasta negatiivisessa valossa on muilta artisteilta. Joku kunnianhimoisempi olisi voinut olla tuottamassa tätä.
 
Sellanen levy sitten.. ei paljoa pelasta Fruscianten olemattomat riffit ja taustalaulut.
McLeach
02.04.2022 21:59:37
Carvel: Eiköhän ukko ole jo parhaat päivänsä nähnyt ja käy nostamassa helpot rahat vaikka siitäkään ei taida puutetta olla. Esimerkkejä kaverin tuottamistavasta negatiivisessa valossa on muilta artisteilta. Joku kunnianhimoisempi olisi voinut olla tuottamassa tätä.
 
Sellanen levy sitten.. ei paljoa pelasta Fruscianten olemattomat riffit ja taustalaulut.

 
Noh en mä tiedä... Kyllä tän levyn hyvät ja huonot puolet on ihan tuottajasta riippumattomia.
sirdickyj
03.04.2022 10:06:58
Carvel: Eiköhän ukko ole jo parhaat päivänsä nähnyt ja käy nostamassa helpot rahat vaikka siitäkään ei taida puutetta olla. Esimerkkejä kaverin tuottamistavasta negatiivisessa valossa on muilta artisteilta. Joku kunnianhimoisempi olisi voinut olla tuottamassa tätä.
 
Sellanen levy sitten.. ei paljoa pelasta Fruscianten olemattomat riffit ja taustalaulut.

 
Ei kai kukaan täysjärkinen olettanut Fruscianten mitään pelastavan? Påinvastoin, hänhän tuo bändiin ne kaikkein vastenmielisimmät elementit eli paskat melodiat joita laulaa vielä paskempi solisti, sekä lapselliset ulinastemmat.
 
RHCP on ollut hyvä silloin, kun sillä ei ole melodioita, kuten koko BSSM poislukien Undernthe bridge, ja One Hot Minute poislukien Aeroplane. Ja ysärin lopun levyillä yksittäiset irtobiisit kuten By the way, I like dirt, Can't stop, Dani California jne.
 
Vai onkos nuo jo 2000-lukua....taitaapi olla.
krautio
03.04.2022 12:17:18
 
 
Olipa todellinen pannukakku tämä uusin levy. Odotin, että Fruscianten paluun myötä tulisi uutta potkua, mutta syöksykierre jatkuu. Biisit ovat kuin Stadium Arcadiumin ylijäämäbiisejä (jamitteluita).
Hey Ho, Let's Go!
Tigerstedt
03.04.2022 12:33:33
 
 
Eipä tästä oikein jäänyt biisipuolella mitään käteen. En muista ainoatakaan melodiaa tai koukkua. Hyvä groove on bändillä, mutta sehän on aika selviö tällä porukalla. Sääli, että ei parempaa nyt tullut.
mrk
03.04.2022 12:37:36
Jossain 11 biisin jälkeen alkoi puuduttamaan ja ikäväkseni totesin, että tätä on vielä puoli tuntia jäljellä.
 
5 - 7 biisiä olisi voinut karsia pois heti kättelyssä ja hioa lopuista ehjä kokonaisuus.
"Short On Long Term Goals"
Piepe
03.04.2022 19:34:51
mrk: Jossain 11 biisin jälkeen alkoi puuduttamaan ja ikäväkseni totesin, että tätä on vielä puoli tuntia jäljellä.
 
5 - 7 biisiä olisi voinut karsia pois heti kättelyssä ja hioa lopuista ehjä kokonaisuus.

 
Äh ai tää on taas näitä.
En oo viel kuunnellu. Tai mitenpä sitä kuunteliskaan, spotifyn ilmaistilaus loppui. Pitäsköhän ostaa tää ihan riskillä. Kaks ekaa sinkkua ainakin oli mieleisiä. Latistaa kyllä tunnelmaa jos liian pitkä levy. Toisaalta fyysistä levyä tulee luukutettua ihan eri tavalla.
Henri Henri Olavi
03.04.2022 19:41:31
Jännä etteivät ole onnistuneet tekemään mitään oikein Blood Sugarin jälkeen. Meriitti toki sekin.
I don't giva a fuck if you're straight, you're still gay.
Piepe
03.04.2022 20:22:47
Henri Henri Olavi: Jännä etteivät ole onnistuneet tekemään mitään oikein Blood Sugarin jälkeen. Meriitti toki sekin.
 
En kiistäisi Californicationin ainutlaatuista loistavuutta.
Henri Henri Olavi
03.04.2022 21:29:11
Minä kiistän kyllä mutta onhan se aivan mahtavaa jos ja kun monet siitäkin levystä pitävät.
I don't giva a fuck if you're straight, you're still gay.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)