Aihe: Sähkökitaran hankinta
1
jjjuuso
08.03.2022 10:31:03
10 vuoden jälkeen päättänyt hankkia jälleen sähköskitan, välissä satunnaista akustisen rämpyttelyä. Tietämys kuitenkin sähkökitaroista erittäin hataraa.
 
Puhtaat ja kirkkaat - sekä vähän "raskaammat" lead -soundit kiinnostaa.
Alazkan uniikki soundi on vähän mitä haen takaa, cleanit ja leadit mukaan lukien.
Videossa herralla näyttäisi olevan Fender Telecaster Nashville Deluxe.
 
https://www.youtube.com/watch?v=rixYYSSYHRg
 
Hintahaarukkana ~500-900€. Mikä kitaramikitys palvelisi em. soittoa parhaiten?
Hieman jo paininut fenderien välillä, kenties player- seriekseltä potentiaalisia?
Telecaster vai stratocaster..?
Olisiko jotain muuta hyvä huomioida?
 
Lisäksi aikeissa siirtyä suoraan plugarien ihmeelliseen maailmaan. Ajatuksena jokin steinbergin/scarletin äänikortti ja mahdollisesti joku neural dsp:n plugi.
hallu
08.03.2022 11:28:36
No sun valinta näyttää olevan melko valmis eli straton tai telen olet päättänyt laittaa ja hyvä niin. Meinasin tuon videon katsottuani tulla sanomaan, että kiinnitä huomiota hurinoihin koska noinkin säröisissä maailmoissa sinkkumikeillä ne vaan on otettava huomioon. Toisaalta jos lähdet plugien maailmaan, niin siellä on myös tehokkaita hurinasuodattimia joten ei ehkä ihan kriittisin asia sitten. Itse päädyin stratossani aktiivimikkeihin, joilla pääsee kyllä helposti tuolle videon tontille ja on käyttömukavat, hyväsoundiset eikä hurise. Siinä mielessä voisi strato olla hyvä valinta, että jos alkuperäiset mikkitsydeemit kaipaa päivitystä joskus, niin siihen on saatavana valmiiksi ladattuja pleksejä joilla saa helposti eri mikkejä ja kytkentöjä käyttöön vaikka joka viikonpäivälle omansa jos tahtoo. Teleenkään ei ole mitenkään vaikeaa vaihtaa mikkejä ja siihen on saatavilla kosolti variaatioita, mutta ....... no tommonen seikka nyt tuli mieleen. Ei se varmaan maailman keskisin ole, onpahan yksi näkökulma.
 
Itse tykkään sekä stratosta että telestä, ne on molemmat makeita ja molemmat ovat myös moneen taipuvia virtuoosin työkaluja.
marke-
08.03.2022 12:58:01
Fender Player Plus Strato, Focusrite Scarlett Solo ja Neural DSP:ltä joku plugari mikä nyt maistuu esim. Plini.
 
Käy kumminkin testaan Player Plussaa eka kaupassa, mutta minusta se on hyvänoloinen kitara.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)