Aihe: divaritason roots akaba 452 äänestys
1
sirdickyj
20.03.2022 01:08:10 (muokattu 20.03.2022 22:44:00)
Äänestysaikaa su20.3. klo 22 asti. Jaossa 6 pistettä, ettei mene tasan näin pienellä osallistujamäärällä.

Tämä on divaritason roots-skaba roots-musiikista kiinnostuneille, joilla ei välttämättä ole (mutta voi myös olla) taitoa tai kokemusta, jotta julkaisukynnys ylittyisi olemassa oleviin (roots, jazz, soolo, bassolinja) skaboihin.

Tavoitteet: Uusia nimiä skabailemassa, mahdollisesti uusia soittimiakin(?).

-------------------------------------------------------------------------------------

SÄÄNNÖT:
- kaikkien soitinten kaikentasoiset taitajat voivat osallistua
- soita roots-soolosi annetun taustan päälle
- taustan muuttaminen ei ole sallittua
- HUOM! Skabaan voi osallistua myös nimettömänä, ilmoittamalla siitä skaban vetäjälle. Pyynnöstä nimeä ei missään vaiheessa julkisteta, pois lukien voittajat/vetovuoroon siirtyvät kakkoset, jotka vetävät seuraavan skaban läpi

ÄÄNESTYS:
- kaikki voivat äänestää, itseään ei saa äänestää
- skabaan osallistuminen ei velvoita äänestämään, mutta äänestämättä jättäneen pisteitä ei lueta lopputuloksiin
- äänestyksen tulisi olla voimassa noin 3 päivää
- pisteitä jokaisella on käytössään seuraavasti
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä

Pisteet voi jakaa kuten itse haluaa, max 3 p. soittajaa kohden.
Puolikkaat pisteet eivät ole sallittuja.

VOITTAJALLE:
- voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi
(aloitus, äänestys, voittajan ilmoittaminen)
- taustan tulee olla sointukierroltaan blues (I-IV-V)- sointuja ja tyyliä soveltaen. Samoin tulee ilmoittaa, mikä on taustan sävellaji.
Näin tuo soveltaen mahdollistaa sointujen ja tyylin varioimisen (muuntelun), kuitenkin pysyen roots- raameissa.
- jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. (Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.)
- seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa n. viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat/raati hermostu.
- nämä "säännöt" pitäisi laittaa skaban aloitusthreadiin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osallistujat:

Haroe; https://maihinnousu.net/s/31568
 
vesku; https://maihinnousu.net/s/31571
 
tij 2000; https://maihinnousu.net/s/31576
 
sdj; https://maihinnousu.net/s/31577
 
jerry jones; https://maihinnousu.net/s/31583
 
ej650; https://maihinnousu.net/s/31588
 
Pisteet;
 
Haeroe 8pistettä
 
Vesa 10 pistettä
 
tij2000 4 pistettä
 
sdj; 8 pistettä
 
Vesa vei siis voiton, kiitos kaikille osallistumisesta, olipa mukavaa taas soitella. Kivaa hommaa.
 
Vesa laittanee uuden skaban tulille.
sirdickyj
20.03.2022 12:59:24
Haeroe; lähtee hyvällä soundilla, seurailee taustan rytmiä, tokan kierron nopeammat jutut ei mielestäni tuo lisäarvoa, mutta toisaalta, why nyt. Levollinen tunnelma, ja taustaan sopiva. 2p
 
Vesa; kaihoisaa tunnelmaa, hyviä venytyksiä, ei "tyylinmukainen" mutta aina ei tarvikkaan 2p
 
Tij2000; mukavan kuuloinen, tremolo taitaa olla käytössä. Kasvaa loppua kohden. Taustan mukaan mennään suurimman osan aikaa 2p
 
JerryJones; hiukan päälleliimatun oloinen soitanto (osin varmasti soundikysymys), mutta monessa kohtaa tosi kivan kuuloinen. Iisi meno, ei lähde lentoon, ja se on aina hyvä että vaihdetaan asemaa selkeästi
 
ej650; hyvin soitettu, taitavasti, mutta olisin kaivannut jotenkin punaista lankaa tähän. N.s.ajatusta. Soundikin oli hyvä, ja varmasti olis soittajalta irronnut pienen pohdinnan jälkeen taustaan sopivampi soolo. Näin uskon.
 
Kaikki soittivat hyvin, ja pisteet ihan puhtaasti makuasioita.
Vesa423
20.03.2022 13:59:01
3p Haroe: Mukavan rauhallinen rytmitys, toimiva soundi. Onnistunut veto tähän taustaan.
1p tjj2000: Vähän häilyvä rytmipuoli tremolon takia. Tällaisessa rauhallisessa vedossa toisaalta tuo tunnelmaa pitkiin ääniin. Kivasti taustan meininkeihin istuvaa meininkiä.
2p sirdickyj: Rouhean päättäväisellä otteella mennään. Toimivia taustaan istuvia kuvioita.
jerry jones: Ihan toimivia taustaan istuvia kuvioita. Pikkasen töksähtelevä meininki paikoin, vs taustan iisi tunnelma. Ehkä ärhäkänpuoleinen soundi ja aika kovalla oleva kitarakin tähän vaikuttaa (mullakin tollanen MiroBR jossain pöytälaatikossa. Yllättävän hyvät soundit oot saanu taiottua). Muuten kulkee mukavasti.
ej650: Ihan mukavasti taustaan istuvia kuvioita tässä myös. Ok soundi. Parissa kohtaa pientä hapuilua äänivalintojen ja rytmityksen osalta, ehkä pari ottoa lisää olis näiden osalta tuonut varmaotteisemman tunnelman.
tjj2000
20.03.2022 19:46:59
Vesa 3, Haeroe 2 , sdj 1 p
All I hear is Hellhounds...
Jerry_Jones
20.03.2022 21:35:21
 
 
On täällä kova taso nykyään
2 p. sirdickyj
2 p. Vesa423
1 p. tjj2000
1 p. Haeroe
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)