Aihe: ESP Guitars
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
PekkaM
08.02.2022 17:47:25
Ihan turha tätä on yrittää vääntää siihen, että täällä LTD:tä tai E-II:a laadullisesti parjattaisiin. Ihan puhtaasti brandi-imagosta on ollut puhe ja aika tasaisesti on muistutettu, ettei se tosiaan laatua heikennä.
marke-
09.02.2022 10:25:46 (muokattu 09.02.2022 10:31:24)
Voi tätä ajatella niinkin, että tarviiko kitaran lavassa olla valmistajan logo ja miksi? Voihan asiat tehdä erilaillakin. Sanon edelleen, että E-II indikoi tiettyä laatutasoa (tai sen puutetta) erinomaisesti - vaikka minäkin tykkään ESP logosta.
trih
09.02.2022 12:47:14
Onko mitä muita valmistajia joilla on pääbrändin lisäksi kaksi tai useampia halvempia alabrändejä?
 
ESP on aika erikoinen kokonaisuus alabrändeineen ilmeisesti Japani - muu maailma -kauppailun vuoksi?
 
Mutta tuo E-II. Suomalainen näkee II-laatumerkinnän lisäksi sanan ei. Ja mielessäkin tuo sana voi jollakin pyörähtää kun olisi tarkoitus ostaa ESP (e-ii, en ostakaan). Voisiko tämä tarkoittaa japanilaiselle jotain tai olla heidän joku sanaleikki? Sen verran olen nähtävästi brändiorja, että laittaisin rahat mieluummin vaikka kotimaiseen customiin tai Edwardsiin kuin E-kakkoseen.
 
Gibsonillahan on nykyään G2-brändi, siitä ei vaan ole paljoa kuulunut uutisia alun jälkeen.
fox
09.02.2022 16:47:24
 
 
trih: Onko mitä muita valmistajia joilla on pääbrändin lisäksi kaksi tai useampia halvempia alabrändejä?
 
Vaikka miten monia. Jo 70-luvun puolvälissä oli Martinilla Sigma, Fenkulla Squier, Gibson tuli jo mainittua. Hoshinon "pääbrändi" oli tietty Ibanez, mutta sitten oli Cimar by Ibanez, toki Hoshinollakin oli lukuisia muitakin tuotemerkkejä. ;) Mutta sehän oli ihan tavan meininkiä tuolla itäisillä mailla. Melkein joka-ainoalla markkinointiyhtiöllä oli nimittäin useita tuotemerkkejä..
 
Gibsonillahan on nykyään G2-brändi, siitä ei vaan ole paljoa kuulunut uutisia alun jälkeen.
Hei, Epiphonehan on tuollainen "apumerkki".. ja onhan noita ollut muitakin, Kalamazoo, Martel, Orville...
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
pappasfin
09.02.2022 17:24:44 (muokattu 09.02.2022 17:27:40)
trih: Mutta tuo E-II. Suomalainen näkee II-laatumerkinnän lisäksi sanan ei. Ja mielessäkin tuo sana voi jollakin pyörähtää kun olisi tarkoitus ostaa ESP (e-ii, en ostakaan).
 
No, tuo E-II ei ainakaan mulle tarkoittanut ei tai huonompaa laatua.
 
Kitaraa ostaessani vertailin sitä hinta- laatusuhdetta mitä E-II merkinnällä oleva ESP Japanin merkinnällä oleva kitara tarjosi ja kun homma oli kohdallaan ja kitara käsiin sopi ja soundasi hyvältä niin ei ollut hankala pulittaa sitä 2K hintaa kitarasta.
 
Jotkut voi nähdä tuon E-II merkinnän tietyllä tavalla ja osa taas ei.
 
Tietysti useat eri tavat merkitä noita skitan malleja voivat sekoittaa ajatuksia.
Valmistusmaakaan ei enää merkitse niin paljoa kitaran laadussa kuin ennen (tämä vain mun fiilis asiasta). Esimerkkinä Shcecterin Solo II Custom, joka on viimeisin ostokseni, pirun hyvä skitta vaikka onkin Made in Korea ;D
PappaSFin
velipekka
09.02.2022 18:03:26
pappasfin: No, tuo E-II ei ainakaan mulle tarkoittanut ei tai huonompaa laatua.
 
Kitaraa ostaessani vertailin sitä hinta- laatusuhdetta mitä E-II merkinnällä oleva ESP Japanin merkinnällä oleva kitara tarjosi ja kun homma oli kohdallaan ja kitara käsiin sopi ja soundasi hyvältä niin ei ollut hankala pulittaa sitä 2K hintaa kitarasta.
 
Jotkut voi nähdä tuon E-II merkinnän tietyllä tavalla ja osa taas ei.
 
Tietysti useat eri tavat merkitä noita skitan malleja voivat sekoittaa ajatuksia.
Valmistusmaakaan ei enää merkitse niin paljoa kitaran laadussa kuin ennen (tämä vain mun fiilis asiasta). Esimerkkinä Shcecterin Solo II Custom, joka on viimeisin ostokseni, pirun hyvä skitta vaikka onkin Made in Korea ;D

 
Mulla vähän sama fiilis, varsinkin kun en ollut syvemmin tutustunut ESP:n mallimaailmaan.
Itse asiassa luulin, että E-II malli on parannettu versio ykkösestä, ikään kuin V2 merkintä,
jota moni valmistaja viljelee uusissa malliversioissaan.
The Jack
09.02.2022 18:09:03
trih: Gibsonillahan on nykyään G2-brändi, siitä ei vaan ole paljoa kuulunut uutisia alun jälkeen.
 
Olinkin tuon unohtanut. Se taitaa kuitenkin olla vain Gene Simmonsin signature kitaroiden mallisto eikä uusi alamerkki, ja näitä G2-kitaroita tullaan tekemään sekä Gibsonin että Epiphonen nimellä samalla tapaa kuin Slashillakin on molempien brändien kanssa eri signatureja. Gibsonin nimi lukee lavassa Genenkin ensimmäisessä bassossa ihan normaalisti.
 
ESP Horizon ei nyt tietenkään Gibson Les Paul tai Fender Stratocaster ole legendaarisuudessaan, mutta on siitäkin muodostanut 30 vuodessa jonkinlainen käsite. Jos minulla olisi valmistajana tällainen myyntivaltti hihassa en lähtisi tietäen kitaranostajien perinnetietoisuuden tekemään kovin suuria muutoksia toimivaan formulaan. Reverb, Tori yms. on jo täynnä niitä vanhoja ESP lapaisia Horizoneja usealta vuosikymmeneltä, niin tämä uusi käytäntö aiheuttaa vaan sekaannusta. Jatkossa ei taida vuodessa kovin montaa uutta ESP Horizonea (alle 5?) Suomeen saapua hintojen lähtiessä +5000 eurosta liikkeelle. Ennustan rahakasta tulevaisuutta niille ketkä omistavat vanhoilla logoilla olevia ESP:ta.
 
Ibanez ja Jackson tosiaan yrittävät kätkeä valmistusmaita, jos ne ovat jotain muuta kuin Japani tai USA. Näiden maiden ollessa kyseessä se tuodaan aina erittäin selvästi esille. Muiden maiden kohdalla ostajan täytyy googlettaa, kun valmistaja ei sitä näe itse aina aiheelliseksi kertoa.
zedder
09.02.2022 18:28:30
The Jack: Ibanez ja Jackson tosiaan yrittävät kätkeä valmistusmaita, jos ne ovat jotain muuta kuin Japani tai USA. Näiden maiden ollessa kyseessä se tuodaan aina erittäin selvästi esille. Muiden maiden kohdalla ostajan täytyy googlettaa, kun valmistaja ei sitä näe itse aina aiheelliseksi kertoa.
 
Kyllä niissä "jaskoissa" lukee aika selvästi tarrassa lavan takana että "Made in China", "Made in Indonesia", "Made in India" jne.. Eli jos uutena ostaa, niin ei pitäisi tulla sekaannusta. Eikä käytettynäkään ostaessa pitäisi olla mitenkään mahdotonta selvittää että missä on tehty, joitakin marginaalisia poikeuksia lukuunottamatta.
The Jack
09.02.2022 18:44:03
zedder: Kyllä niissä "jaskoissa" lukee aika selvästi tarrassa lavan takana että "Made in China", "Made in Indonesia", "Made in India" jne.. Eli jos uutena ostaa, niin ei pitäisi tulla sekaannusta. Eikä käytettynäkään ostaessa pitäisi olla mitenkään mahdotonta selvittää että missä on tehty, joitakin marginaalisia poikeuksia lukuunottamatta.
 
On kuitenkin mielestäni jätetty virallisilla sivuilla tarkoituksellisesti valmistusmaa kertomatta useissa kitaroissa kuten linkissä. Näkyy muuten kuvassa ettei lavassa ole mitään tarraa. Onkohan se joku EU-direktiivi mikä vaatii ne täällä myytäviin liimattavaksi?
 
https://www.jacksonguitars.com/en/g … s-rhoads-rrx24-camo/2913636597.html
 
Netti on täynnä keskusteluja, kun epätietoiset haluavat selvittää missä mikäkin Jackson on tehty. Ilmeisesti kaikki X:t tehdään nykyään Indonesiassa, mutta googlen varassa mennään. Fiksua olisi jaskan valmistusmaa selvästi virallisilla sivuillaan kertoa.
fox
09.02.2022 18:51:38
 
 
zedder: Kyllä niissä "jaskoissa" lukee aika selvästi tarrassa lavan takana että "Made in China", "Made in Indonesia", "Made in India" jne.. Eli jos uutena ostaa, niin ei pitäisi tulla sekaannusta. Eikä käytettynäkään ostaessa pitäisi olla mitenkään mahdotonta selvittää että missä on tehty, joitakin marginaalisia poikeuksia lukuunottamatta.
 
Ja kyllä Ibaneeseistakin valmistusmaan löytää vaivattomasti.. 2013 oli Hoshino/Ibanezin valmistajat seuraavasti: 2 Japanissa, 1 Indonesiassa (Cort PT Indonesia) ja 5 Kiinassa.
 
Hieman hämmästelin tuota edellisen sivun juttua, eikö todellakaan edes maahan tuojan toimarille kerrota että hra Hisatake Shibuya (ESP jne) suorituttaa soitinrakennusta Kiinassa..
"Edwards by ESP ja Navigator by ESP -sarjat. Japani." komiasti sitä valmistusmaata hieman peitellään, kun ihan tehtaaltakin kerrotaan että:
https://www.vintagejapanguitars.com … -in-japan-or-made-in-china-guitars/
Tuolta voipi enemmältikin lukea..
Aika usein joidenkin merkkien osalta jää tuo varsinainen valmistusmaa hieman peittoon, kun kovin yleistä on se valmistus ja "valmistus" hajauttaa siten että se varsinainen raaka työstö ym. teetetään halvempien tuotantokustannusten maissa. Se lopullinen fiksailu ja ihailu sitten ihan muualla. "Quality instruments from..... (valinnainen maa tähän)" voidaan sitten mainostella.
No, kukin tavallaan.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
fox
09.02.2022 19:05:07
 
 
The Jack:
Netti on täynnä keskusteluja, kun epätietoiset haluavat selvittää missä mikäkin Jackson on tehty. Ilmeisesti kaikki X:t tehdään nykyään Indonesiassa, mutta googlen varassa mennään. Fiksua olisi jaskan valmistusmaa selvästi virallisilla sivuillaan kertoa.

 
En viittinyt tuohon edelliseen kirjoitelmaani lisäillä, pistän tähän-- noita itäisten maitten soitinrakennuskiemuroita pitkään "harrastaneena" vaan totean, että se alkuperä saattaa olla aika lailla "hämärän peitossa", vaikka pysyttäis ihan Japanin saarellakin.
Kun se brändin omistaja, sanotaan vaikka Hoshino, ja brändiksi Ibanez, valmistuttaa soittimensa jollain toisella. Juu, eipä ole sellaista "Ibanez-nimistä" tehdasta.
Ja koska en näistä uudemmista Ibanez- kuvioista ole selvillä, niin mennään tuonne muutaman kymmenen vuoden taakse. Pitäis valmistaa jotain kitaraa tuollaset pari-kolme sataa kipaletta. Laitetaanpa siknaalia vaki-tehtaalle, onnistuukos siihen ja siihen hintaan moinen homma?
No toki, sanotaan vapriikista, mutta kapasiteetti ei oikein anna myöden, kun on Grecolta tilausta sisällä. No, me valmistutetaan toisella virmalla sitte 50, ja hei, jos käytetään yhtä gaichuu'ta niin pysytään raameissa!
 
Noin pelas tuo itämainen rakennustoimi tuolloin, ja mikä ettei tänä päivänäkin. Mutta selvittäminen, mistä se soitin noin niinku oikeasti on, on japania osaamattomalle melko mahdotonta. Nettitiedon hakujen varassa se on, jos sattuis jotain löytymään.
=)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
The Jack
09.02.2022 19:22:22
fox: Kun se brändin omistaja, sanotaan vaikka Hoshino, ja brändiksi Ibanez, valmistuttaa soittimensa jollain toisella. Juu, eipä ole sellaista "Ibanez-nimistä" tehdasta.
 
Pitää saivarrella tähän, että Los Angelesissa on LA Custom Shop.
 
https://www.youtube.com/watch?v=z-3ij5SrMz0
 
Eikö tämä ole ihan suoraan Ibanezin omassa omistuksessa oleva paja? Tuolta ei vaan rahan kanssa saa kait ostaa. Eli ainoastaan tunnetuille artisteille tehdään Losissa kitaroita. En ole nähnyt ikinä ainoatakaan kyseisen pajan tuotetta myynnissä Suomessa käytettynäkään.
zedder
09.02.2022 19:51:49 (muokattu 09.02.2022 20:02:37)
The Jack: On kuitenkin mielestäni jätetty virallisilla sivuilla tarkoituksellisesti valmistusmaa kertomatta useissa kitaroissa kuten linkissä. Näkyy muuten kuvassa ettei lavassa ole mitään tarraa. Onkohan se joku EU-direktiivi mikä vaatii ne täällä myytäviin liimattavaksi?
 
https://www.jacksonguitars.com/en/g … s-rhoads-rrx24-camo/2913636597.html

 
Eiköhän se valmistusmaa selviä esim. tuolta:
 
https://www.thomann.de/fi/jackson_x_series_rhoads_rrx24_camo.htm
 
Ja toinen esimerkki tuossa:
 
https://bdbo2.thomann.de/thumb/bdb3000/pics/bdbo/14556803.jpg
 
Kieltämättä hiukan pitää toisinaan nähdä vaivaa selvittääkseen valmistusmaan, mutta ei siitä ainakaan valehdella.
fox
09.02.2022 20:22:27
 
 
The Jack: Pitää saivarrella tähän, että Los Angelesissa on LA Custom Shop.
 
https://www.youtube.com/watch?v=z-3ij5SrMz0
 
Eikö tämä ole ihan suoraan Ibanezin omassa omistuksessa oleva paja? Tuolta ei vaan rahan kanssa saa kait ostaa. Eli ainoastaan tunnetuille artisteille tehdään Losissa kitaroita. En ole nähnyt ikinä ainoatakaan kyseisen pajan tuotetta myynnissä Suomessa käytettynäkään.

 
No joo, ja tekihän ne "tavallisille ihmisillekin" myytäviä kitaroita, tosin ne rungot (tai jotkin osat) tuli Japanista. Googlaile American Master series tai USA Customs. Nuo jälkimmäiset on niit hienoja taidekitaroita komeilla maalauksilla.. ;)
Suomessa oon nähny ainakin "Music of The Sphere" -kitaran. Ehdottomasti hienoin on Pamelina Hovnatanianin maalaama "Winged Being"..
 
PCB Guitar teki Jenkeissä myös jotain spessukitaroita Hoshino/Ibanezille.
 
LA Custom Shopin tunnetuin ja kuuluisin rakentajahan oli Mace Bailey joka sai surmansa 911-terrori-iskussa..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
marke-
09.02.2022 23:00:48 (muokattu 10.02.2022 00:58:07)
The Jack: Jatkossa ei taida vuodessa kovin montaa uutta ESP Horizonea (alle 5?) Suomeen saapua hintojen lähtiessä +5000 eurosta liikkeelle. Ennustan rahakasta tulevaisuutta niille ketkä omistavat vanhoilla logoilla olevia ESP:ta.
 
Tuon hintaluokan Horizonit on custom shoppia, USAa tai Original Seriesiä. Kaikki täysin eri asia kuin vanha ESP logolla varustettu standard series (eli nykyinen E-II). Tarkkana, kun ostaa käytettyjä. Tietämättömien mielikuvitus saattaa sekä myyjän, että ostajan toimesta lähteä laukalle, varsinkin mitä vanhempiin mennään ja tulee vastaan "ESP custom guitars" leimoja jne joista en itsekään paljoa tiedä.
 
Uudemmissa hyvä nyrkkisääntö on, että SS (=standard series) alkuinen sarjanumero ei oikeuta juurikaan vastaavaa E-IIsta kovempaa hintaa. Logosta voi satasen, pari saada enemmän, mutta that's it. Saahan sitä halutessaan pyytää/ maksaa, mutta järjetöntä se on. Original Series on ihan eri juttu, vaikka hyvä ss yksilö lähelle pääsisikin - arvoa sillä stanulla kuitenkin on originalista n.puolet. Huomioida kannattaa myös se, että SS serialit näkyy netin serial decoderilla "custom shop" kitaroina, mutta se on väärin. SS serialit on bulkkikitaroita, joskin hyviä sellaisia.
Harris
10.02.2022 09:21:49
fox:
 
LA Custom Shopin tunnetuin ja kuuluisin rakentajahan oli Mace Bailey joka sai surmansa 911-terrori-iskussa..

 
Tässä vuonna 2017 julkaistu video, missä Mace itse esiintyy (5:42 alkaen).
 
https://www.youtube.com/watch?v=Gjf_e6h0dtY&t=348s
 
Taitaa olla huuhaata tuo 911 väite.
professori
15.02.2022 09:20:56
Osaako kukaan kertoa LTD BK-600 kitaran saatavuudesta? https://www.espguitars.com/products/21828-bk-600
 
Näyttää olevan joka paikasta loppu, mutta ko. linkin mukaan oli vielä new for 2020-osastoa, jota on muuten saatavilla.
 
Entä liikkuuko näitä käytettynä torilla, jos ei muuta ilmene?
"Den enda effekten ja' anväder ä' fuzz" - Andy McCoy
marke-
15.02.2022 16:25:07
Kellään myydä Eclipseä Pirkanmaalla tai lähellä?
kid ego
15.02.2022 20:24:22
marke-: Kellään myydä Eclipseä Pirkanmaalla tai lähellä?
 
https://muusikoiden.net/tori/

-— Moderaattori —-

"Ehkä se on ihan hyvä ettet juo sitä viinaa. Ihan kaikki lähtee aina lapasesta." - Karvamammutti
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)