Aihe: Les Paul omarakenteisen pintakäsittely
1
Eki77
07.11.2021 08:21:07
Olen rakentanut Les Paul-tyyppisen kitaran jossa: runko ja kaula on mahonkia, kansi vaahteraa, lapa ruusupuuta, otelauta valmiinsta. Lakkaan 2K-lakalla rungon ja lava mustaksi ja kannen viulun ruskeaksi sunbrus-tyyliin.
Mitä suosittelette kaulan väriksi ja milla lakalla? Saako Les Paul logoa jostain ja saako sen laitta omavalmisteiseen kitaraan ?
nightbird
07.11.2021 08:57:16
Tämä sama on jo tuolla kitarakama-puolella... siellähän on jo useampi vastaus, myös tuohon dekadihommaan...
Second opinion from other doctor ?
Solex
07.11.2021 15:53:58
Päädyt sitten mihin tahansa väriin niin muista että mahongin syyt tarvitsee täyttää fillerillä ennen lakkausta.
 
Esim: https://www.plektratrading.fi/liima … oljyt/grain-filler-230-g/p/GRMA230/
 
Tietenkin erikseen on open grain viimeistelyt, mutta sitä tuskin tässä tavoitellaan. Kaulan väri on minusta paras joko mustana tai kannen keskiosan värisenä läpikuultavana - Se on viimekädessä makuasia. Jos sinulle ei ole suurta väliä kaulan takaosan tuntuma niin ehkä helpointa on lakata kaulan taka-osa samalla lakalla kuin koko muu kitara, säästyt turhalta rajaamiselta.
Basso on jalo soitin
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)