Aihe: 50mm kivivillan äänieristyskyky kerrostaloasunnossa.
1 2 3
Mikael
22.01.2022 13:59:02
 
 
basisti1971: Tervetuloa mnettiin.
 
Tähän jotenkin kiteytyy niin paljon. :D
Fuzz is Clean!
anapena
23.01.2022 23:39:38
Vuokrakämpässä(kerros/rivitalossa) pitänee tyytyä maltilliseen äänenvoimakkuuteen, kuulokkeisiin, isolated-boxeihin, mallintaviin laitteisiin, jne.
TommiW.- Autot, kämpät ja piparit.
askomiko
24.01.2022 12:20:24 (muokattu 24.01.2022 12:23:32)
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1710519
 
Tuosta isket kiinni heti ja äkkiä niin saat ensinnäkin toimivan laatikon, mutta toiseksi myös halvalla ja jonkinlaisen jälleenmyyntiarvon kanssa.
Tästä löytyy musaa - Haamurakastaja
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
oksatboys
24.01.2022 13:33:53
 
 
askomiko: https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1710519
 
Tuosta isket kiinni heti ja äkkiä niin saat ensinnäkin toimivan laatikon, mutta toiseksi myös halvalla ja jonkinlaisen jälleenmyyntiarvon kanssa.

 
Juuri tätä olin tulossa sanomaan...
Tuohon hintaan ei kannata ehkä alkaa itte tekemään vaikka pitäiskin pakettiautoreissu tehdä.
 
Tai sitten ideoita kopioit https://www.acousticbooth-studiobox.com/
anapena
24.01.2022 15:16:52
Tuo koppihan se olis. Ja vielä ikkuna!
TommiW.- Autot, kämpät ja piparit.
basisti1971
25.01.2022 06:37:52
Moi.
 
askomiko: https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1710519
 
Tuosta isket kiinni heti ja äkkiä niin saat ensinnäkin toimivan laatikon, mutta toiseksi myös halvalla ja jonkinlaisen jälleenmyyntiarvon kanssa.

 
Yllätys yllätys, varattu jo :).
 
On kyllä valkattu hinta jolla ei kauaa kaupan viihdy.
Ja kunhan ei siirtäessä runno tai muulla tapaa sotke, varsin suurella varmuudella saa myydessä omansa pois, ja todennäköisesti voittoakin päälle.
 
Alle ~150hz taajuudet eivät toki noilla rakennedimensioilla juuri vaimene koska on toisenlaiseen käyttötarkoitukseen suunniteltu ja rakennettu, mutta jo monasti aiemmin ehdotetun miksausvolumen pienentämisen kanssa päässee niin itseä kuin naapurisopuakin ajatellen satavarmasti kustannustehokkaimmin edes likemmäksi haluttua lopputulosta.
 
T:Samuli
mhelin
25.01.2022 11:02:11
Noita kiinanmalleja varmaan vielä jonain päivänä löytyy Thomannilta:
 
https://www.alibaba.com/product-det … ard-Piano-Violin_1600343698198.html
oksatboys
25.01.2022 13:28:14
 
 
basisti1971:
Alle ~150hz taajuudet eivät toki noilla rakennedimensioilla juuri vaimene koska on toisenlaiseen käyttötarkoitukseen suunniteltu ja rakennettu, mutta jo monasti aiemmin ehdotetun miksausvolumen pienentämisen kanssa päässee niin itseä kuin naapurisopuakin ajatellen satavarmasti kustannustehokkaimmin edes likemmäksi haluttua lopputulosta.

 
Mikä sitten on "ei juurikaan" jos tuo koppi bassoillakin vaimentaa 20 dB* niin kyllä se on jo aika reippaasti, ja päälle tulee vielä talon rakenteiden vaimennnus. Ajattelen tässä siis tilannettatta että jos normaalisti voi kerrostalossa kuitenkin musiikki kuunnella, niin tolla kopilla voi nostaa volaa 20 dB.
 
*valmistajan speksejä
basisti1971
26.01.2022 10:00:01
Moi.
 
oksatboys: Mikä sitten on "ei juurikaan" jos tuo koppi bassoillakin vaimentaa 20 dB* niin kyllä se on jo aika reippaasti, ja päälle tulee vielä talon rakenteiden vaimennnus. Ajattelen tässä siis tilannettatta että jos normaalisti voi kerrostalossa kuitenkin musiikki kuunnella, niin tolla kopilla voi nostaa volaa 20 dB.
 
*valmistajan speksejä

 
Kuten noista mittauskäppyröistä ja -taulukosta:
 
https://www.acousticbooth-studiobox … com/insulation-measured-values.html
 
voi tulkita, jo kauan sitten useampaankin kertaan revisioitua DIN En ISO 140-4 standardia (löytyy netistä) on sovellettu luovasti.
Kuten näissä tällaisissa mittauksissa on tapana, ja aivan kuten kaiuttimien ja mikrofonienkin kanssa on usein asianlaita.
Veikkaan syyksi sitä ettei taajuusjakauman ääripäiden välinen ero vaimennuskyvyssä olisi niin rankka.
Ja asiaa ymmärtävät tuon huomaavat, eivätkä välitä koska käsittävät miksi noin on toimittu.
Älykästä dataa alkaa tulla vasta ~125+ Hz kohdalla, siihen asti vaikuttaa siltä että on mitattu todellisuudessa ihan jotain muuta kuin kohdetta.
Ja noissa tuloksissa lienee mitatun yksittäistä panelia, ei kokonaisuutta.
 
Erikoista juuri tuon mittausnormin valinnassa on se että kyseessä on kenttästandardi. -3 olisi ollut labrastandardi samalle aiheelle.
 
150mm rakennevahvuudella ei yksinkertaisesti ole mahdollista kovin mullistaviin vaimennuksiin matalilla taajuuksilla päästä vaikka rakenne olisi millainen (pl. edes osittainen tyhjiö), siitä pitävät fysiikan sopimukset huolen.
 
Ja toisaalta aniharvoin on tarvettakaan päästä vaimennuksissa kovin alas koska poikkeuksetta tarpeeseen löytyy kustannustehokkaampiakin vaihtoehtoja kuin rakennevahvuuden kasvattaminen..
 

 
Edelleen olen kuitenkin sitä mieltä että vaikkei bassojen lähtötasosta tai taajuusjakaumasta ole edelleenkään mitään hajua muilla kuin ketjun aloittajalla, tuo koppi tuohon hintaan olisi erittäin varteenotettava vaihtoehto myös ketjun aloittajalle.
Vaikka tuo aiemminmainitsemani varaaja ilmeisesti varauksensa onkin vetänyt pois.
Etenkin jos miksattava kama on soittimin soitettua perusrokkia tmv. jossa bassojen ei tarvitse jytistä ihan samalla tavalla kuin vaikkapa EDM:ssä.
 
Myönnän että itsekin puolivakavissani harkitsin, mutta eihän moinen ratkaisu teesseitseholistin pirtaan istu, eikä (onneksi ;)) oikein ole lämmintä paikkaakaan johon pystyttäisi.
 
T:Samuli
Kivilapio
26.01.2022 21:08:32 (muokattu 26.01.2022 21:22:03)
Muuten olisi ollut kyllä hyvä koppi tuo, mutta painaa vähän liikaa. Eli takaisin alkuperäiseen suunnitelmaan.
 
E: Siis reilun tonnin.
rintapek
26.01.2022 22:30:29
 
 
Kivilapio: Muuten olisi ollut kyllä hyvä koppi tuo, mutta painaa vähän liikaa. Eli takaisin alkuperäiseen suunnitelmaan.
 
E: Siis reilun tonnin.

 
Ei sitä yhtenä kappaleena tartte kantaa...
Onneksi maailmassa on paljon hyviä ja helppoja biisejä. Ei tarvitse soittaa huonoja eikä vaikeita.
Ukko
27.01.2022 10:24:10
 
 
rintapek: Ei sitä yhtenä kappaleena tartte kantaa...
 
Eikä edes rakentaa jos käyttää päätään.....
COVS jäsen nro 6
mhelin
27.01.2022 12:26:11
Tuohan painaa vain saman kuin 4-5 pianoa ja paino jakautuu paljon isommalle alueelle. Eikä keveillä rakenteilla mitään bassoja varsinkaan vaimenneta...
rintapek
27.01.2022 18:15:50
 
 
Kivilapio: Mistähän sen voi tietää, eikö tuossa kuitenkin ole se lattiaremontin mahdollisuus sitten olemassa. .
 
Mä luulin, että paino-ongelma liittyi kuljetuksiin ja kantamiseen.
Sinuna mä muuttaisin, koska mua oikeesti pelottais asua kämpässä jossa kymmenen kaveria kaljakoreineen romahduttais lattian.
Onneksi maailmassa on paljon hyviä ja helppoja biisejä. Ei tarvitse soittaa huonoja eikä vaikeita.
oksatboys
28.01.2022 13:12:40 (muokattu 28.01.2022 13:14:28)
 
 
basisti1971: Moi.
 

 
Kuten noista mittauskäppyröistä ja -taulukosta:
 
https://www.acousticbooth-studiobox … com/insulation-measured-values.html
 
voi tulkita

 
Kuten tuolta voi lukea on vasemmalla käppyrä labrassa mitatusta yhdestä seinäpaneelista ja oikealla äänitasoerot kokonaisesta kopista. Pitäisin tuota äänitasoeromittausta ihan validina tapana vaikkei sen toistettavuus olisikaan parasta mahdollista luokkaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)