Aihe: Boss Nextone -vahvistimet
1 2 3 4
Pepe-13
23.12.2021 22:46:57
aristoteles666: yleensä ihmiset on selin siihen vahvistimeen niin se ulkonäkö ei ole niin tärkeä, mustia ne on jotta ei näy joka tahra, kolhu mikä roudatessa tulee.
 
Tone Kingin vanhat mallit 50 luvun putkiradio/levysoitin yhdistelmä jalkoineen on ainoita vahvistimiä jotka ulkonäöllisesti on kuin tehty olohuoneeseen, mutta wattimäärältää ei ollenkaan, kuten ei muitakaan kitaravahvistimiä.
 
Olohuoneeseen wattikin on yleensä liikaa, ja btw watti on aina watti, ihan sama miten toteutettu.
 
Se miksi niissä on "eroa" johtuu tavasta mitata, jos putkivahvistimet mitattaisiin kuten transistorivahvistimet, niin että särön määrä on X, putkivahvistimien tehot ilmoitettaisiin paljon pienempinä mitä ne nyt ilmoitetaan.
 
Nyt putkivahvistimet huutaa kovempaa koska ne menee särölle.

 
Onko selin vai naama kohti vahvistinta riippuu vähän siitä, missä soittaa. On eri värisiä ja eri näköisiä. Nextone vähän Marshallin Bluesbreakerilta näyttää ja samalla vanhoilta pioneerin sterkoilta. On treenivahvistimia ja sitten keikkailuun. Tämä malli Nextonesta on treenivahvistin, jota voisi ehkä rumpujen kanssa käyttää. Tämä sopii hyvin olohuoneeseeni. Sisustusmaku on asia, josta ei ole objektiivista absoluuttista totuutta olemassa. Soittaisin mielelläni kovempaa, mutta nyt ei ole sellainen mahdollista.
And hold on for tomorrow, singing
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)