Aihe: Nupin ajaminen ilman kaiutinta
1
Valkyrian
11.12.2021 21:03:19
Mulla on Mark Bassin Little Mark Tube (https://www.thomann.de/gb/markbass_little_mark_tube.htm) jossa on takapaneelissa line out. Kysymys kuuluu: voiko nuppia ajaa ilman kuormaa eli kytkemättä sitä kaiuttimeen ollenkaan? Käsittääkseni ainakin putkinuppeja ei missään nimessä saa käynnistellä ilman kuormaa, mutta tämä on tällainen hybridinuppi, ja lueskelin että ainakin solid state -nupit toimii hienosti myös ilman kuormaa.
 
Haluaisin siis tuoda nupin treenikseltä kotiin (missä ei ole kaiutinta) ja kokeilla minkälaista saundia saisi ulos line outista mikserin kautta DAWiin.
ituvirtanen
11.12.2021 23:14:37
 
 
Solid state, siis trankkupääte. Tässä tosin on hakkuripääte, muuten alle kolme kiloa jää onnistumatta.
 
Mikä tahansa pääte on voitu suunnitella niin, että kuorman tarvitsee - tai ei. Tämän hakkurin pitäisi hyvin kestää käyttö ilman kuormaa. Linjaan vain.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)