Aihe: Sooloskaba 545 Äänestys
1
rautapieru
04.12.2021 21:12:37
 
 
Äänestysaikaa Su. 5.12.2021 Klo. 21.00 asti. Jaossa 6 pistettä.
---------------------------------------------
 
OSALLISTUMINEN:
- Laadi annetun taustan päälle solistinen osuus valitsemallasi instrumentilla
- Lataa tuotoksesi sopivaan paikkaan internetissä, esim maihnnousu, google drive, dropbox tai youtube
- Laita linkki tuotokseesi tähän ketjuun
- Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=58&t=231414
 
ÄÄNESTYS:
- kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (vaatii kirjautumisen)
- äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
 
Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
- äänestys on voimassa noin 3 päivää
- itseään ei saa äänestää
- osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa
 
VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
 
Jos sama kilpailija voittaa kaksi kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.
 
Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa noin viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat / raati hermostu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:
 
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/31306
Haeroe: https://drive.google.com/file/d/1dj … u2XRROKyetFsyIfIHB/view?usp=sharing
Kukkis: https://drive.google.com/file/d/11r … DdbJbJOZNFIjUnoRSm/view?usp=sharing
WanhaWetäjä: https://www.dropbox.com/s/k123x62sb … q/Sooloskaba%20545%20soolo.mp3?dl=0
raitapieru: https://maihinnousu.net/s/31313
Hasako: https://maihinnousu.net/s/31314
Taivasta tavoitteleva sylki putoaa omalle naamalle.
rautapieru
05.12.2021 09:43:35
 
 
Vesa423: Mukavan kuuloista, varsinkin nuo kohdat, joissa soi useampi kieli.
Haeroe: Soundit kyllä kohdillaan. Loppua kohti parani. Oliko tää ns. kerralla purkkiin :) ?
Kukkis: 38 sekunnin kohdalla hypätään mielenkiintoiseen maailmaan. Lopussa myös hyvä juttu.
WanhaWetäjä: Sanotaanko, harvinaisen mielenkiintoinen soundivalinta :)
hasako: Hasakon leipähommaahan tämä on.
 
Hasako 2p
Kukkis 2p
Vesa423 1p
WW 1p
 
Haeroella oli sen verran epätarkkuutta jotta nyt harmillisesti ilman pisteitä. Vaikea on näitä vetoja linjaan laittaa, niin sojottaa kepit eri suuntiin.
Taivasta tavoitteleva sylki putoaa omalle naamalle.
Haeroe
05.12.2021 09:51:18
 
 
Vesa - hieno saundi. Pentatoninen toimii, mutta rikkaampaakin harmoniaa olisi voinut olla.
 
Kukkis - aa, harmoniakitaroita, eipä tullut itellä edes mieleen. Tuossa oli myös hieno melodia. Lopun itämainen fraasi yllätti.
 
WW - pitchmodulaatio jäi ensimmäisenä mieleen. Vaimpi kuin Vai.
 
Rautapieru - alussa ja lopussa ulkoiltiin ja hyvä niin. Eihän näissä ole ulkonaliikkumiskieltoa. D#-D-C -kohdassa trioli oli idea, jota itsekin meinasin, mutta en siinä sitten onnistunut.
 
Hasako - pentatoninen oli kotipesä ja sehän on rokenroll. Pari hyvää tilua välissä.
 
Vesa - 2 pistettä
Kukkis - 2 pistettä
Hasako - 2 pistettä
Minkä tahansa piisin voi soittaa miten tahansa.
Kukkis
05.12.2021 14:33:37 (muokattu 05.12.2021 14:34:18)
1p - Vesa321: Tuli vähän leadriffittelystä mieleen Focus yhtyeen kitaristi Jan Akkerman, mikä ei ole huono asia ollenkaan. Hyvää pentatonista palloilua.
 
1p - Haeroe: Hyvää suuntaa harmoniassa, mutta oli seassa vähän töksähtelyä. Hyvää settiä kuitenkin.
 
1p - WanhaWetäjä: Oli aika avantgardea, hyvä se on käydä välillä vähän sapluunan ulkopuolellakin.
 
1p - rautapieru: Saman tien kiihdytettiin neloselle. Hyvää soittoa ja pilkettä mukana. Vähän olisi kakkososaan kaivannut uuttatuulta.
 
2p - Hasako: Aivan kuin kasarin kokeellisempi Gibbons olisi soittanut. Hyviä juttuja.
Löytyy ajokortista
hasako
05.12.2021 15:44:30 (muokattu 05.12.2021 15:45:17)
Vesa423: Kyllä rokkas. Vibroissa oli jotenkin uutta otetta. 1p
Haeroe: Hyvin kulkee. Nopeissa juoksutuksissa hieman epätarkkuutta. 1p
Kukkis: Eipä valittamista,hyvät tuplakitarat ja lopun äänivalinnat jees. 1p
WW: Sinänsä jees että kokeilee välillä uutta mutta olisin tykänny enempi normisoundilla,olis varmaan sulta lähteny. 1p
Rautapieru: Mukavasti naukuu. Tilut erittäin hyviä. 2p
Vesa423
05.12.2021 19:29:47
1p Haeroe: Hyvin sulauduttu taustaan mukaan alussa. Toimivaa rokkisooloa. Revittelypätkätkin kulkee mukavasti.
3p Kukkis: Maukasta rock-sooloa. Hyvät kuviot tokan kiepin alussa + lopun stemmakitarat myös hyvä idea.
WanhaWetäjä: Ompas eksoottiset efekti tällä kertaa soundissa.
rautapieru: Alku vähän hakee suuntaansa. Tiluosuudet ja hevihenkiset matalta rouhimis-lickit kulkee hyvin ja loppupuolella myös pieniä melodiapitoisempia pätkiä mausteena.
2p hasako: Hallitusti etenevää sooloa. Hyviä melodiapätkiä ripeämpien osuuksie väleissä.
WanhaWetäjä
05.12.2021 19:57:44
 
 
Vesa423 - No jopas lähtee rokkaamaan heti alusta, soundi ja tatsi vähän erilaista Vesaa mihin on totuttu, harmoniapuoli tutumpaa, hyvä veto.
 
Haeroe - Pääosin toimii, jotain sellasta pientä kähmyä rytmiikassa välillä mutta perusidea on kyllä hyvin hallussa, soundi sopii taustaan mainiosti.
 
Kukkis - Hyvällä tatsilla ja soundilla uskottavasti etenevää melko maltillista soittoa, todella hyvät ja melodiset stemmmakitarat ja vähän itämaata loppuun, monipuolinen kokonaisuus.
 
rautapieru - Aikas lailla persoonallinen alku, miksei soundikin, soolon edetessä itseään toistava rytmiikkka joissain lickeissa ei sinällään häirinnyt ja loppu oli vähintään yhtä persoonallinen kuin alku, kokonaisuus jäi kuitenkin hiukka hajanaiseksi.
 
Hasako - Vähän silleen vanhan liiton oloista niin soundi kuin soittokin eli hyvä rokkimeininki, ei niinkään hevi vaikka tausta antaa siihenkin eväät, loppupuolella yks aika hämmenttävä juoksutus, hyvä veto tämäkin.
 
Vesa423 1p
Haeroe 1p
Kukkis 2p
Hasako 2p
 
rautikselle taas plussat ++
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)