Aihe: Tee-se-itse XLR kaapelin maadoitus
1
U.Honey
04.11.2021 19:27:33 (muokattu 04.11.2021 19:31:50)
Netistä ei näytä löytyvän yksiselitteistä vastausta siihen, kuinka juottaa XLR-kaapelin liittimet. XLR littimissä (ainakin Neutrikin liittimissä) on erikseen juotoskohta signaalimaalle (pin 1) ja suojakuoren maalle (chassis ground). Kysymys on, pitääkö chassis ground juottaa yhteen signal groundin kanssa? Netistä löytyy kolme eri tapaa:
 
1. Juota signaalimaa ja rungon maa yhteen (= pin 1 ja chassis ground juotetaan yhteen) johdon molemmista päistä.
2. Juota signaalimaa ja rungon maa yhteen, mutta vain toisesta päästä (kummasta?)
3. Älä kytke yhteen signaalimaata (pin 1) ja chassis groundia.
 
Mikä mahtaisi olla oikea tapa?
My name is Baron, U.Honey Baron.
basisti1971
05.11.2021 07:18:05
Moi.
 
U.Honey: Netistä ei näytä löytyvän yksiselitteistä vastausta siihen, kuinka juottaa XLR-kaapelin liittimet.
 
Yksiselitteistä tapaa ei voikaan olla koska olosuhteista ja halutuista ominaisuuksista riippuen valitaan sopivimmaksi katsottu tapa.
 

 
U.Honey: XLR littimissä (ainakin Neutrikin liittimissä) on erikseen juotoskohta signaalimaalle (pin 1) ja suojakuoren maalle (chassis ground). Kysymys on, pitääkö chassis ground juottaa yhteen signal groundin kanssa? Netistä löytyy kolme eri tapaa:
 
1. Juota signaalimaa ja rungon maa yhteen (= pin 1 ja chassis ground juotetaan yhteen) johdon molemmista päistä.
2. Juota signaalimaa ja rungon maa yhteen, mutta vain toisesta päästä (kummasta?)
3. Älä kytke yhteen signaalimaata (pin 1) ja chassis groundia.
 
Mikä mahtaisi olla oikea tapa?

 
Absoluuttisesti oikeaa tapaa ei ole, riippuu tilanteesta.
 
#1 on ääriharvinainen, enkä ole tuollaiseen ainakaan tietoisesti törmännyt, eikä ainakaan pikaisesti tule mieleen järkisyytä miksi noin tehtäisiin.
 
#2 käytetään "olennaisemman" maapotentiaalin -tai häiriökentältään haastavammassa- päässä.
Tai jos halutaan lisämaattaa liittimen avulla jotain vain silloin kun liitin on kytkettynä.
Ongelmana (kuten #1:ssäkin) on se että signaalimaa ja laitteen/laitteiden maapotentiaalit pakotetaan samoiksi epävarman liittimen rungon kautta.
 
#3 on ylivoimaissti yleisin tapa minunkin mielestä ja kokemuksenkin perusteella.
 
#4 on laittaa L, C, tai LC filtteri signaalimaan ja rungon väliin jos sellaiselle on tarvetta.
 
T:Samuli
ituvirtanen
05.11.2021 15:58:29
 
 
Samuli jälleen kuvasi hyvin vaihtoehtoja. Siis:
1 = maa
2 = kuuma
3 = kylmä
 
Vastaan on tullut myös amiriikkalaisia ja japanialaisia ihmeitä, joissa kylmä on 2 ja kuuma on 3. Onneksi hyvin harvinaisia.
 
Jos sukka kuljettaa asiattomuuksia, sen voi jättää toisesta päästä irti. Suoja toimii, oli se sitten kummasta päästä tahansa irti sen sentin ja vapaa pää on suojattu (sukalla) asianmukaisesti. Liittimen kuoren kytkeminen signaalimaahan on sen verran kummallinen tilanne, ettei ole vastaan tullut. Kuulostaa ikävyyksiltä.
T.T.M
28.11.2021 19:05:58 (muokattu 28.11.2021 19:06:26)
XLR-liittimen kytkentä on helppo muistaa, koska normaali kytkentä menee sanojen pituusjärjestyksessä:
 
1=maa
2=vaihe
3=vastavaihe
 
Liittimen standardissa sanotaan valitettavasti vain, että nastoja 2 ja 3 käytetään signaalille, eli jenkkien ja japsien käänteinen kytkentätapa on sekin periaateessa oikea.
 
(itse muistan paremmin oikeat tekniset sanat, ja annan kylmän ja kuuman tarkoittaa lämpötiloja)
mhelin
29.11.2021 12:31:16
Tuo #1 aiheuttaa itse asiassa maalenkin ja hurinaa
 
Jos nyt on kyse geneerisestä XLR-kaapelista niin ei sen pidä määrätä signaalimaan ja runkomaadoituksen suhdetta vaan sen päättää laitteen rakentaja. Monet niistä ohjeista jotka vieläpä anglosaksalla on kirjoitettu joku ei-natiivi ymmärtää helposti väärin - ne on monesti tarkoitettu ohjeiksi laitteiden - esim. mikkietusten - rakentajille.
 
XLR-kaapelin voi toki rakentaa vastaamaan omia tarpeita (esim. kääntämään polariteetti 2-3 napojen kytkennät vaihtamalla) tai korjaamaan jonkun väärin rakennetun laitteen maadoituksen (esim. irrottamalla chassis maan jommasta kummasta päästä). Tällaiset johdot pitäisi kyllä merkitä huolella etteivät ne sitten joudu vahingossa yleiseen käyttöön.
Imper
24.12.2021 09:55:16 (muokattu 24.12.2021 09:56:40)
 
 
Juu, XLR-kaapelin kytkentään ei ole yksiselitteistä oikeaa kytkentää. Sen sijaan jos puhutaan balansoidun mikrofonikaapelin kytkennästä, niin on hyvä ymmärtää periaate: https://fi.wikipedia.org/wiki/Balansoitu_kytkent%C3%A4
 
Eli kuten yllä on jo kerrottu, niin 1. pinniin referenssi (maa) ja 2. ja 3. pinneihin signaalijohtimet. Vastavaiheisuus tulee syöttövästä päästä (esim. mikrofonista).
 
Eli 2. ja 3. pinni kytketään mikrofonikaapelin molemmista päistä ihan samoihin liittimiin: 2. pinniin tuleva karva myös toisesta päästä 2. liittimeen ja 3. pinnin tuleva karva myös toisen pään littimeen 3. pinniin.
 
Eli signaaleja EI kytketä piuhan sisällä vastavaiheeseen (2. pinnin urosliittimestä naarasliittimen 3. pinniin jne.). Tämä selvennyksenä sen takia, että näinkin on nähnyt välillä "vastavaiheisuus" ymmärrettävän!:)
Everyone is a per-son
jaripat
28.01.2022 16:03:22 (muokattu 28.01.2022 16:04:39)
Kiva lukea erilaisista "muistisäännöistä". Kuuma tulee kakkoseen ja se on "tärkein" tavallaan. Ite kolvatessa, kun mietin, kumpaan se tulee, niin; "uros on aina oikeassa", eli naaras-liittimen 2 on vasemmalla (kolvatessa).
 
Noista kytkennöistä, 1,2,3 - kaikki voi kytkeä ja jos tulee hurinoita, niin toisesta päästä sukka irti. Ehkä mieluummin jätetään se sukka kiinni lähtöpäässä. Jos siihen jotain häiriötä kertyy, niin ei viedä sitä eteenpäin.
Chassis groundia ei yleensä kytketä.
nightbird
28.01.2022 17:24:25 (muokattu 28.01.2022 17:25:22)
jaripat: Kiva lukea erilaisista "muistisäännöistä". Kuuma tulee kakkoseen ja se on "tärkein" tavallaan. Ite kolvatessa, kun mietin, kumpaan se tulee, niin; "uros on aina oikeassa", eli naaras-liittimen 2 on vasemmalla (kolvatessa).
 
Noista kytkennöistä, 1,2,3 - kaikki voi kytkeä ja jos tulee hurinoita, niin toisesta päästä sukka irti. Ehkä mieluummin jätetään se sukka kiinni lähtöpäässä. Jos siihen jotain häiriötä kertyy, niin ei viedä sitä eteenpäin.
Chassis groundia ei yleensä kytketä.

Perusmikkikaapelissa kytketään kaikki pinnit ,myös se pinni 1.Yleensä se menee sitten
sen mikrofonin päässä insertin ruuvin kautta mikrofonin runkoon, eli "chassis" maa on kytketty.
Phantom mikki ei toimisikaan ilman tuota kytkettyä pinniä 1.
Maadoitettujen laitteiden välikaapelit on se villi ja kirjava kenttä jossa näkee tuota pinniä 1 käsitellyn erinäisillä tavoilla.
Periaatteessa maalenkkejä ei pitäisi edes syntyä jos yhteenkytkettyjen laitteiden maapotentiaali on sama.
Niitä vain ikävä kyllä syntyy jonka vuoksi määrättyjä "oikeita" tapoja on kirjattu ylös.
Näitä on eri oppikirjoissa sitten esitetty ja opastettu.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)