Aihe: Sooloskaba 539 äänestys
1
Safaweb
25.10.2021 10:13:13
Äänestysaikaa ti 26.10.2021 klo 22.00 asti.
 
---------------------------------------------
 
OSALLISTUMINEN:
- Laadi annetun taustan päälle solistinen osuus valitsemallasi instrumentilla
- Lataa tuotoksesi sopivaan paikkaan internetissä, esim maihnnousu, google drive, dropbox tai youtube
- Laita linkki tuotokseesi tähän ketjuun
- Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=58&t=231414
 
ÄÄNESTYS:
- kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (vaatii kirjautumisen)
- äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
 
Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
- äänestys on voimassa noin 3 päivää
- itseään ei saa äänestää
- osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa
 
VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
 
Jos sama kilpailija voittaa kaksi kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.
 
Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa noin viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat / raati hermostu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:
 
tjj2000: https://maihinnousu.net/s/31221
 
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/31222
 
softrabbit: https://maihinnousu.net/s/31229
 
Safaweb: https://drive.google.com/file/d/1rc … 9Sqx3vJumPOA5MJlgt/view?usp=sharing
 
WanhaWetäjä: https://www.dropbox.com/s/ilcqla44o … 7/Sooloskaba%20539%20soolo.mp3?dl=0
softrabbit
25.10.2021 10:33:17
 
 
Tällaiset fiilikset tällä kertaa:
 
WanhaWetäjä 3p
Safaweb 3p
WanhaWetäjä
25.10.2021 13:37:55
 
 
Safaweb 3p
-Komppailuun perustuvaa rytmikaltaan tarkkaa soittoa taustan hengessä, ns b-osassa aika jännä panorointi ja efekti, sen jälkeen ei ehkä niin ehyttä soittoa mitä eka ns a-osa, varsin sopiva soundi tähän taustaan, toimiva kokonaisuus.
 
Vesa423 2p
- Mieto wahi vissiin kehissä tai joku autowah, tutusti vesamaista menoa blueskuvioden kautta, istuuu aivan hyvin tähänkin, taustan aika haastava rytmiikka ja kova tempo pistää kenet vaan koville eli ehkä siinä pientä petrattavaa.
 
tjj2000 1p
- Todella raju soundi ja ote, soitto kulkee ok, taustan haasteet tulevat rytmiikan osalta vastaan kylläkin tämän tästä, mutta pääosin kuvin jaloin selvitään. Soundi vois olla pehmeempi ja vähän kaikuisampi vaan soundiosastot ovat aina makuasioita.
 
softrabbit ++
- Iso ja vähän kuiva melko pinnassa oleva akkarisoundi ei ainakaan mulle tulisi ihan ekana mieleen tähän taustaan sopivana soundina, myös tyylillisesti kontrasti on aika iso tausta vs soolo, omaperäisyydestä kuitenkin plussaa
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Vesa423
25.10.2021 19:50:47
1p tjj2000: Raju fuzz-soundi. Ärhäkkä meininki.
Softrabbit: Akkarijazz ja funk-tausta. Aikamoinen kontrasti soundillisesti. Äänivalinnat ihan jees.
2p Safaweb: Kepeän rytmikkäästi kulkee alku. Jännä ufoilut keskellä. Ripeää pudottelua loppuun. Monipuolinen ja toimiva veto.
3p WanhaWetäjä: Hienot urkukompit ja tiukan rytmikästä ja innovatiivista soittoa. Hieno veto.
Safaweb
27.10.2021 08:14:52
Onneksi olkoon WanhaWetäjä skaban voitosta!
 
9p WW
8p Safaweb
4p Vesa423
3p tjj2000
+++ softrabbit
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)