Aihe: Paras clean saundi FENDERIN vahvistimista
1 2 3 4
von spets
24.10.2021 21:27:42
120pF konkka volume-potikkaan, eli bright cap. Jos ei kirkkaus riitä, niin nfb lisää. Tämä on toiminut mulla Princeton, Princeton Reverb, Bandmaster, Showman, Bassman, Blackvibe malleissa. Eli jos sitä ihanan kirkasta Fender-puhdasta haetaan, niin osaava vahvistinkorjaaja sen taikoo esiin vaikka Hot Rod Deluxesta tunnin taksalla. Kaiutinvalinnalla hienosäätö.
Pepe-13
24.10.2021 22:50:19 (muokattu 24.10.2021 22:51:14)
mpekkanen: Minusta, rahaa menee hukkaan, jos kotona soittelee vahvarilla johon tarvitsee keinokuorman... Noita erilaisia multipömpeleitä on vaikka kuinka paljon markkinoilla ja niistä saa hyvää soundia kuulokkeilla. Ei maksa niin paljon kuin putkivahvari&keinokuorma, ei kohise ja voi kuulokkeisiin soittaa tarpeeksi kovaa.
 
Tavallaan joo, mutta esteettisesti Fenderin vahvistimet voittavat multipömpelit. Lisäksi kuulokkeilla ei ole kiva soittaa. Kerrostalossa keinokuormalla saa muutaman watin aisoihin riittävälle tasolle. Tosin on joku Katana esim. todella kätevä tehonsäädöllä ja master volalla. 0,5w riittää mukavasti kerrostaloon toisen samanmoisen kanssa ja laulaakin voi vielä päälle ilman mitään kamoja.
 
^^^^
 
Tone masterista oli kiva saada kokemuksia lukea. Oliko millaiset pedaalit vielä käytössä ja oliko tumma vai blonde TM (tai firmware päivitetty)?
And hold on for tomorrow, singing
mpekkanen
25.10.2021 00:25:38 (muokattu 25.10.2021 00:26:21)
Pepe-13: Tavallaan joo, mutta esteettisesti Fenderin vahvistimet voittavat multipömpelit. Lisäksi kuulokkeilla ei ole kiva soittaa. Kerrostalossa keinokuormalla saa muutaman watin aisoihin riittävälle tasolle. Tosin on joku Katana esim. todella kätevä tehonsäädöllä ja master volalla. 0,5w riittää mukavasti kerrostaloon toisen samanmoisen kanssa ja laulaakin voi vielä päälle ilman mitään kamoja.
 
Eihän mallintava pikkucombo tai joku multipaavo kuulokkeilla ole sama kuin putkivahvari sellaisella volumella, että lahkeet lepattaa...
Kerrostalojakin on monenlaisia ja osa on sellaisia, että periaatteessa akustinen kitarakin on liian kova, varsinkin jos tykkää soitella myös ilta kymmenen jälkeen. Ei silloin kannata putkivehkeisiin satsata.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)