dust sucker 07.09.2021 17:47:49 (muokattu 07.09.2021 18:00:08) | |
---|
|
iku13 07.09.2021 19:44:05 | |
---|
Ite käytän UV:tä pehmentämään sävyjä. Eli esim. punaisesta saa pinkkiä. Ei tuu pelkästään UV:tä käytettyä. Riippuu varmaan käyttötarkoituksesta, ite tykkään käyttää melkein koko ajan hääbändin valaistuksessa, punkrockhommissa ei ehkä oo niin tarpeellinen. Saa kiljua - Päiväkännit (poppipunkkia)
http://saakiljua.fi/ |
iku13: Ite käytän UV:tä pehmentämään sävyjä. Eli esim. punaisesta saa pinkkiä. Ok ok, käytätkö nimenomaan UV:tä jostain syystä mielummin pehmentäjänä / pinkkiin mielummin, kuin että lisäisit valkoista? Onko UV jollain tasolla parempi kuin valkoinen? Kirkkaampi? |
Einherjar 07.09.2021 23:36:48 | |
---|
Jos ajatellaan spektriä eq:n tapaan, niin uv on tavallaan "sub bassoa" ja infrapuna "ultraääniä". Jos RGB-heittimestä työnnetään valkoista (tai sinistä), niin se ei varsinaisesti yllä sinne uv-alueelle. Sen funktio on siis täydentää lampusta tulevaa spektriä. "Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja |
iku13 10.09.2021 16:12:02 | |
---|
dust sucker: Ok ok, käytätkö nimenomaan UV:tä jostain syystä mielummin pehmentäjänä / pinkkiin mielummin, kuin että lisäisit valkoista? Onko UV jollain tasolla parempi kuin valkoinen? Kirkkaampi? Ihan oma fiilis/mutu (miksi ennemmin UV). Ei se mun mielestä kirkkaampi ole, päinvastoin, semmoinen hillitympi pehmennys ja paljon mieluisampi sävy (esim. jos tavoittelen tuota pinkkiä). Tää voi olla myös mun oma mutu, eikä perustu mihinkään tekniseen tietoon asiasta. Saa kiljua - Päiväkännit (poppipunkkia)
http://saakiljua.fi/ |