Aihe: Metallica
1 2 3 4 567 68 69 70 71146 147 148 149 150
Artturi
25.08.2021 15:34:05
Eiköhän se Rob ole osoittanut olleensa ja olevan ihan oikea vaihtoehto Metallicaan. Ollut kolme hyvin erilaista basistia bändissä, sekin kertoo jotain siitä että Metallica ei koskaan mene eteenpäin mennyttä muistellen tai vanhoja matkimaan pyrkien. Aina suunta eteenpäin ja riskillä. Kaipa sinne olisi tommoisia Jasonin tapaisia Metal-basisteja ollut tarjolla, mutta ottivat Robin, joka oli enempi funk-pohjaisesta rankasta musasta oppinsa ottanut ja taitonsa hionut.
 
On muuten jännää, miten suuri yleisö edelleen mieltää Jasonin jonain ihme uhrina, vaikka itsehän se lähti bändistä. Oli joo ainakin alkuun paljonkin yhtyekiusausta ja muuta paskaa, mutta kyllä varmaan loppuaikoina oli jo ihan tasavertainen jäsen.
ttpp44
25.08.2021 15:34:09
Ja ennen kuin kukaan ehtii huomauttaa, niin eihän Trujillo nyt varsinaisesti Ozzynkaan olemukseen matchannyt, mutta Ozzy nyt on bändinä aina ollutkin nimenomaan Ozzy & nimekäs kitaristi sekä sitten enemmän tai vähemmän anonyymi rytmiryhmä, johon kukaan ei kiinnitä mitään huomiota.
 
Miehen alkuperäinen bändi Suicidal Tendencies oli se oikea tyylillinen paikka hänelle.
 
Ja ettei kukaan vedä hernettä nenään, ei mies todellakaan mikään pettymys ole Metallicassa, paljon toi energiaa mukanaan, mutta lähinnä alkuperäinen pointti oli, että Jasonin verrattuna ei niin bändiin sopiva.
aivokuolio
25.08.2021 15:55:15
Artturi: On muuten jännää, miten suuri yleisö edelleen mieltää Jasonin jonain ihme uhrina, vaikka itsehän se lähti bändistä. Oli joo ainakin alkuun paljonkin yhtyekiusausta ja muuta paskaa, mutta kyllä varmaan loppuaikoina oli jo ihan tasavertainen jäsen.
 
Tästähän oli Some Kind of Monsterissakin puhetta, Hetukan kusipäisyys se taisi lopulta ajaa Jasonin lähtemään. Metallica ei saanut mitään aikaiseksi joten Jason päätti perustaa sivuprojektin, mutta isoegoinen ja noihin aikoihin viinan kanssa enemmänkin lätrännyt James kielsi kaikki sivuprojektit, se taisi olla viimeinen pisara. En kyllä tajua miksi Newsted ei olisi saanut vapaa-ajallaan duunata musaa muiden pikkubändien kanssa, etenkään kun pääasiallinen sävellysvastuu/vapaus ei ollut Metallicassa hänen harteillaan tai edes mahdollisuutenaan.
 
Toki se kohtelu mitä Newsted bändiin liittyessään sai oli täysin asiatonta ja vitun typerää sikailua, mutta se oli varmasti jo käsitelty aiemmin, ja jollain tasolla jopa ymmärrettävää kun parikymppiset jätkät olivat muutenkin ihan pihalla menetettyään läheisen bändikaverinsa.
Arkka
25.08.2021 17:13:07
 
 
aivokuolio: En kyllä tajua miksi Newsted ei olisi saanut vapaa-ajallaan duunata musaa muiden pikkubändien kanssa, etenkään kun pääasiallinen sävellysvastuu/vapaus ei ollut Metallicassa hänen harteillaan tai edes mahdollisuutenaan.
 
Hetuhan on tuosta myöhemmin nostanut käden pystyyn myöntäen virheen psyykeesään, eli asian hiertäminen ei välttämättä perustunut erityisen vulcanilaiseen ajatuksenjuoksuun. Varmaan ihan vaan perushölmö "mää panostan enempi ku sää" -bändiriitaklisee.
ttpp44
25.08.2021 18:54:02
Artturi: Eiköhän se Rob ole osoittanut olleensa ja olevan ihan oikea vaihtoehto Metallicaan. Ollut kolme hyvin erilaista basistia bändissä, sekin kertoo jotain siitä että Metallica ei koskaan mene eteenpäin mennyttä muistellen tai vanhoja matkimaan pyrkien. Aina suunta eteenpäin ja riskillä. Kaipa sinne olisi tommoisia Jasonin tapaisia Metal-basisteja ollut tarjolla, mutta ottivat Robin, joka oli enempi funk-pohjaisesta rankasta musasta oppinsa ottanut ja taitonsa hionut.
 
Joo, tämä on hyvä pointti ja jäi itseltä sanomatta. Ehdottomasti samaa mieltä, että Metallicalta ehdottomasti oikea ratkaisu hakea ihan erityyppinen soittaja ja persoona Jasonin tilalle. Vertailu oli itselläni välillä nimenomaan Jasoniin eikä yleisesti hänen edustamaan tyyliin. Se olisi todellakin ollut karmea virhe koittaa löytää mahdollisimman samanlainen basisti, laulaja, persoona. Silloin vertailu olisi ollut todella suoraa ja varmasti tulokkaalle erittäin karua.
valtoi
26.08.2021 11:25:13
Eikös Newsted lähtenyt kävelemään myös Ozzyn pumpusta, jossa soitti jokunen vuosi Metallicasta lähdön jälkeen? Tietty 2000-luvun Ozzyn kanssa voi myös olla vähän haasteellista toteuttaa musikaalisia ambitioitaan, mutta kyllä tuo omaan silmään jotain myös Newstedistä kertoo kun jättää kaksi korkean profiilin rytmiryhmää taakseen. Ne Newstedin omat tuotokset (soldierhed tms?) oli puolestaan melko ala-arvoisia, tuli joku ö-luokan Sabaton mieleen.
 
Toivotaan, että on kuitenkin tyytyväinen eikä Mustainemaisesti katkerana vingu kotona et vittu ku jätkät ois antanee skulaa omia stygejä.
kaljataiteilija
26.08.2021 11:32:43
Newstedihä vois liittyä Megadethiin ?
had a rough night, and I hate the fucking Eagles, man... The Big Lebowski
ttpp44
26.08.2021 11:41:37
valtoi: Toivotaan, että on kuitenkin tyytyväinen eikä Mustainemaisesti katkerana vingu kotona et vittu ku jätkät ois antanee skulaa omia stygejä.
 
Häh? Mites Mustaine on mitään vinkunut kotona? Perusti yhden maailman menestyneimmän metallibändin, joka on musiikillisesti valovuosia Metallicaa edellä ja jossa on aina tehnyt pelkkää sitä mitä on itse halunnut.
ttpp44
26.08.2021 11:42:08
kaljataiteilija: Newstedihä vois liittyä Megadethiin ?
 
Tästähän on ollut puhetta ja todettu asianomaisten toimesta, ettei tapahdu.
 
Ja uus basisti Megadethiin on jo nimettykin.
Megalomania
26.08.2021 11:51:35 (muokattu 26.08.2021 11:53:01)
valtoi: Eikös Newsted lähtenyt kävelemään myös Ozzyn pumpusta, jossa soitti jokunen vuosi Metallicasta lähdön jälkeen? Tietty 2000-luvun Ozzyn kanssa voi myös olla vähän haasteellista toteuttaa musikaalisia ambitioitaan, mutta kyllä tuo omaan silmään jotain myös Newstedistä kertoo kun jättää kaksi korkean profiilin rytmiryhmää taakseen.
 
Mun käsittääkseni Newstedin lähtöön Ozzyn bändistä vaikutti Ozzy mönkijäonnettomuus loppuvuodesta 2003, jonka takia hommat meni tauolle joksikin aikaa. Olisiko sitten samoihin aikoihin tullut toinen työtarjous (Voivod?) ja Newsted päätti tarttua siihen.
 
EDIT: poistettu samassa lauseessa kahdesti toistunut ajanilmaus
"Koska musiikin voidaan havaita koostuvan melodiasta ja rytmistä, on kiinnitettävä huomiota siihen vaikutukseen, mikä niillä on kasvatukseen." - Aristoteles
Ruutukunkku
26.08.2021 12:06:38 (muokattu 26.08.2021 13:12:10)
valtoi: Eikös Newsted lähtenyt kävelemään myös Ozzyn pumpusta, jossa soitti jokunen vuosi Metallicasta lähdön jälkeen? Tietty 2000-luvun Ozzyn kanssa voi myös olla vähän haasteellista toteuttaa musikaalisia ambitioitaan, mutta kyllä tuo omaan silmään jotain myös Newstedistä kertoo kun jättää kaksi korkean profiilin rytmiryhmää taakseen. Ne Newstedin omat tuotokset (soldierhed tms?) oli puolestaan melko ala-arvoisia, tuli joku ö-luokan Sabaton mieleen.
 
Toivotaan, että on kuitenkin tyytyväinen eikä Mustainemaisesti katkerana vingu kotona et vittu ku jätkät ois antanee skulaa omia stygejä.

 
Pöh... Newstedin soolobiisit ala-arvoisia? Kaikkea sitä kuulee.
 
Kertoo varmasti Newstedistä jotain nuo lähdöt bändeistä, mutta kertoo myös siitä, että noissa yhtyeissä ei ollut tilaa ulkopuolisille ideanikkareille. Ainakaan siinä mittakaavassa, mitä Jason itse lopulta olisi toivonut. Jason kun on itse todella usein ottanut asiayhteyksissä puheeksi nimen omaan nuo halunsa tehdä jotain omaa oheismusaa. Jamesin kanta noina aikoina minkäänlaisiin sivuprojekteihin on varmasti tullut jo kaikille tutuksi.
 
Ozzyn kohdalla taasen itse ajattelen, että Ozzylle (soolourallaan) läheisimmätkin soittajat ovat loppujen lopuksi vain hired guneja, jonkalainen takki ei kyllä Newstedille istu ollenkaan.
 
Mutta spekulaatiotahan tämä kaikki..
You are number six
valtoi
26.08.2021 12:33:33
ttpp44: Häh? Mites Mustaine on mitään vinkunut kotona? Perusti yhden maailman menestyneimmän metallibändin, joka on musiikillisesti valovuosia Metallicaa edellä ja jossa on aina tehnyt pelkkää sitä mitä on itse halunnut.
 
Sehän siinä juuri tragikoomista on kun huomioi miten saavuttanut & toteuttanut hän omalla urallaan on. Silti itkee haastatteluista miten kaikki on ikävästi ja säveltää vanhoista bändikavereistaan negativiisia lauluja vielä 20 vuotta potkujen jälkeen.
Tympee Huttunen
26.08.2021 13:18:55
valtoi: Sehän siinä juuri tragikoomista on kun huomioi miten saavuttanut & toteuttanut hän omalla urallaan on. Silti itkee haastatteluista miten kaikki on ikävästi ja säveltää vanhoista bändikavereistaan negativiisia lauluja vielä 20 vuotta potkujen jälkeen.
 
Vielä 40 vuotta...
 
Newstedin metallilevy on todella kova.
valtoi
26.08.2021 13:27:14
Tympee Huttunen: Vielä 40 vuotta...
 
Newstedin metallilevy on todella kova.

 
Sama kuvio jatkuu vieläkin? Itse lopetin jampan kuvioiden seurailut 00-luvun alkupuolella, ei siis käsitystä onko löytänyt jonkun sisäsisen rauhan asian suhteen tms. Megadeth on ollut mulle aina vaan vedellä laimennettua Metallicaa.
Ruutukunkku
26.08.2021 13:39:01
valtoi: Sama kuvio jatkuu vieläkin? Itse lopetin jampan kuvioiden seurailut 00-luvun alkupuolella, ei siis käsitystä onko löytänyt jonkun sisäsisen rauhan asian suhteen tms. Megadeth on ollut mulle aina vaan vedellä laimennettua Metallicaa.
 
Osaatko kertoa miksi pidät Megadethiä jotenkin Metallican jatkeena. Jotain muuta syytä kuin sen, että Metallicassa soitti n. vuoden verran Dave Mustaine ennen kuin Metallica julkaisi edes 1. levyään.
 
Jos hiuksia aletaan halkomaan, niin tyylillisesti bändit ovat hyvinkin paljon erilaisia. Molemmat ovat metallibändejä joo, mutta....
You are number six
valtoi
26.08.2021 14:10:33
Ruutukunkku: Osaatko kertoa miksi pidät Megadethiä jotenkin Metallican jatkeena. Jotain muuta syytä kuin sen, että Metallicassa soitti n. vuoden verran Dave Mustaine ennen kuin Metallica julkaisi edes 1. levyään.
 
Jos hiuksia aletaan halkomaan, niin tyylillisesti bändit ovat hyvinkin paljon erilaisia. Molemmat ovat metallibändejä joo, mutta....

 
Tuo on tietenkin nro.1 syy :D Sitten myös tietynlainen linjojen matkiminen, Black Albumin jälkeen tuli radioystävällinen ja hitikäs Countdown to Extinction, Loadien jälkeen Risk (jost pidän turhan paljon) ja se toinen rauhallisempaa rockia sisältävä levy. Näiden pohjalta joskus teininä muodostin mielipiteeni, enkä ole sitä jaksanut alkaa kyseenalaistamaan koska kyse on vain viihteestä. Ja ehkä tossa heitossani oli myös pientä tarkoituksellista provoa ;)
 
Kuuntelin jokunen vuosi sitten koko Megadethin tuotannon alusta loppuun ja siitä on kyllä hattua nostettava, että loppupään tavara on yllättävän hyvää vrt. Metallican viimeisimmät tuotokset. Ja ohan se 80-luvun kaoottinen pirikaahaus toisaan aivan toisenlaista kuin mitä Metallicalla.
Ruutukunkku
26.08.2021 14:25:24 (muokattu 26.08.2021 14:26:09)
Tuossa olen kyllä samaa mieltä, että 90-luvun tyylimuutoksissa Megadeth tuntuu vähän peesanneen Metallicaa. Toisaalta Youthanasia, jolla on mielestäni hyvin samanlainen svengi kuin Loadeilla, julkaistiin paljon ennen Loadeita. Tässä voi toki ihmismieli tehdä pahan kepposen, kun noita levyjä tuli ysärin loppupuolella kuunneltua ristiin rastiin ikuisella toistolla. Siis keppostella siinä mielessä, että onko noissa nyt samanlainen svengi vai ei.. who knows
 
Vaikka pidänkin esim. Loadista todella (siis TODELLA) paljon, niin keskimäärin 90-luvun Megadeth on kyllä laadukkaampaa, kuin 90-luvun Metallica.
You are number six
ttpp44
26.08.2021 17:23:14
Äh, ottakaaps nyt vähän laajempi perspektiivi. Ei Megadeth todellakaan keventänyt tyyliään 90-luvulla Metallican takia vaan kyseessä oli laajempi muutos suuren yleisön musiikkimaussa, joka ajoi molemmat sekä lukuisat lukuisat muutkin bändit näihin vastaaviin suunnanmuutoksiin. Jo aiemmin mm. tukkahevibändit olivat huomanneet, ettei vanha touhu enää myy, joten joko ko. genren bändit hiipuivat tai vaihtoivat tyyliä (esim. Bon Jovi). Sama tapahtui sitten myös raskaamman mutta kuitenkin mainstreamin hevin saralla, ehkä hieman jälkijunassa.
 
Ja lisäksi molemmat bändit olivat kuitenkin tavallaan kulkeneet jo sen tietyn loogisen kehityskulun aika pitkälle, joten oli ihan yhtä lailla luonnollista, että edelleen luovat ja kunnianhimoiset artistit halusivat kehittää tyyliänsä eivätkä vain jatkaa saman vanhan veivaamista. Olihan Metallicalla jo musta levy selkeä tyylinvaihdos aiempaan ja Megadethilla vastaava oli Countdown. Itse rinnastan nuo kaksi levyä keskenään. Ja sitten Megadeth jatkoi tuolla linjalla vielä pidempään kun taas Metallica hyppäsi heti seuraavalla levyllään Loadilla vielä taas pidemmälle. Megadethilla taas muutos oli asteittaisempi ja ei tietenkään koskaan edes mennyt niin pitkälle kuin Metallicalla.
ttpp44
26.08.2021 17:26:16
valtoi: Loadien jälkeen Risk (jost pidän turhan paljon) ja se toinen rauhallisempaa rockia sisältävä levy.
 
Öö, ei se nyt ihan näin mennyt. Loadin jälkeen tuli seur. vuonna Megadethin Cryptic Writings, sitten Metallican Re-Load samana vuonna mutta myöhemmin. Ja siitä vasta parin vuoden päästä Risk.
 
Ja Cryptic Writingsilla oli kuitenkin ihan eri lailla raskasta materiaalia kuin mitä Loadilla.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)