Aihe: Guns N' Roses
1 2 3 4 5110 111 112 113 114125 126 127 128 129
nahkalipsi
04.08.2021 10:28:05
Tympee Huttunen: Hassu laulutapa Axlilla. Mikä tuollainen brittivampyyri oikein on? Kai sille jokin syy on?
 
Ainoa tyyli mikä ei kuulosta mikkihiireltä? Pakko vetää noin?
 
nojoo mutta kiva kiva, että "uusia" biisejä ja onhan toi tollasenaan aika tykki veto mutta ehkä vähän jotenkin jää torsoksi.
 
Luulisi pärkkele, että olis pöytälaatikot täynnä tekemättömiä ralleja joista duunailla joku eeppinen GNR biisi.
Yai Yo-kaista ragastaa
The Jack
04.08.2021 11:05:03
Tympee Huttunen: Hassu laulutapa Axlilla. Mikä tuollainen brittivampyyri oikein on? Kai sille jokin syy on?
 
Toinen keikka reilun vuoden keikkatauon jälkeen, eikä tämä nyt niin pahalta kuulostanut. Tietty jos verrataan ääntä niihin 30-vuoden takaisiin huippuhetkiin, niin ei yllä Axl tietenkään lähellekään samaa. Jos verrataan Axlin laulukuntoa 59-vuotiaana muihin aikalaisiinsa vaikka Bon Joviin, Bruce Dickinsoniin tai Hetfieldiin, niin hienosti laulaa edelleen. Valitettava taantuminen toki Hämeenlinnan ajoilta.
 
Aika ovela veto Absurd tähän kohtaan. Tuo ei tarkoita, että biisi olisi edes niiden joukossa mitä tulee seuraavalle levylle. Bändi on vetänyt viime vuosina kaikenlaisia spesiaalivetoja Soundgardenista James Brownin biiseihin.
Unmasked
04.08.2021 11:27:45
The Jack: Jos verrataan Axlin laulukuntoa 59-vuotiaana muihin aikalaisiinsa vaikka Bon Joviin, Bruce Dickinsoniin tai Hetfieldiin, niin hienosti laulaa edelleen.
 
Ootko ihan tosissasi? Oletko oikeasti sitä mieltä että Dickinson tai Hetukka vetää yhtä reisille kuin Axl? Laadukasta provoa tosin.
The Jack
04.08.2021 12:43:18
Unmasked: Ootko ihan tosissasi? Oletko oikeasti sitä mieltä että Dickinson tai Hetukka vetää yhtä reisille kuin Axl? Laadukasta provoa tosin.
 
Ei Axlin laulu mitenkään reisille mennyt. Tämä Mikki Hiiri-laulaminen ja äänijäänteiden säästäminen on harjoiteltu ja luultavasti ihan laulunopettajien ukolle suosittelema tapa. Ysärillä keikkoja jouduttiin peruuttamaan useasti äänen kadottua ylisuorittamisen takia. Nyt ei keikkoja enää ole peruttu, mutta vastaavasti Axl säästelee ääntä ison osan setistä. Guns N Rosesin biisit eivät ole erityisen laulajaystävällisiä. Tuossa vaiheessa kun Absurd kuultiin keikka oli jo yli puolen välin ja Welcome To The Jungle kiljuttu. Siinä on eräs biisi, mistä todella harva miespuolinen 60-vuotias patu selviää kunnialla. Volbeat ei tee koskaan siitä biisistä versiotaan, ja todella harvat tunnetut lähinnä naisartistit ovat uskaltaneet coveroida GNR:ää.
 
Bruce Dickinsonista sanoisin, että hänenkin olisi suositeltavaa opetella ääntä säästäviä vaihtoehtoisia tekniikoita. Siitä on jo 10 vuotta, kun näin Iron Maidenin livenä. Erittäin väkinäistä ja hengästynyttä oli suorittaminen. Videoiden perusteella ei ole ainakaan parantunut Brucen laulu. Syöpä voi selittää paljon siitä. Hetfieldin vokalisointi nyt ei ole koskaan mitenkään erikoisen laadukasta ollut. Tietenkin karjunta sopii noihin Metallica-biiseihin mahtavasti, mutta miehen ansiot eivät ole koskaan mielestäni liittyneet hyvään lauluääneen. Hetfieldissä on itseäni ärsyttänyt ainakin 10 vuotta liika oikominen ja yleisönhuudatus. Ei ole kivaa, kun laulaja jättää melkein kaikissa biiseissä osan kertosäkeistä yleisölle.
fx
04.08.2021 13:35:50
Tympee Huttunen: Hassu laulutapa Axlilla. Mikä tuollainen brittivampyyri oikein on? Kai sille jokin syy on?
 
Oon aina ajatellut, että Axl imitoi tuossa biisissä John Lydonin laulutapaa ja saundia. Brittivampyyri on ihan hyvä termi kuvaamaan sitä :D
"They think we're pussies but what they've got to understand is those bands are all about special effects and pedals. Every scream that comes out of my guitar is because I'm screaming and my fingers are screaming."
Tympee Huttunen
04.08.2021 13:39:23
fx: Oon aina ajatellut, että Axl imitoi tuossa biisissä John Lydonin laulutapaa ja saundia. Brittivampyyri on ihan hyvä termi kuvaamaan sitä :D
 
Ei huono haku kyllä. Tuossa on ihan selvästi jokin "rooli" päällä tuon lauluäänen suhteen. Ei kyllä kukaan maailman ihminen tietäisi Axlin laulavan tuota, jos kuulisi sokkona. Ei sitä oikein usko edes videon kera.
 
Tuo kuulostaa kyllä hyvältä biisiltä noin muuten ja siihen voi kyllä kuvitella sopivan sen oikean Axl-äänen myös.
Kefiiri
04.08.2021 16:24:09 (muokattu 04.08.2021 16:28:26)
Tympee Huttunen: Hassu laulutapa Axlilla. Mikä tuollainen brittivampyyri oikein on? Kai sille jokin syy on?
 
Kappas vaan :D
Eka kerta kun tykkään Axl Rosen laulusta! Sällihän on kehityskelpoinen.
En ole musiikin asiantuntija.
The Jack
04.08.2021 17:18:59
Kefiiri: Kappas vaan :D
Eka kerta kun tykkään Axl Rosen laulusta! Sällihän on kehityskelpoinen.

 
Maailman kovin rock-laulaja Freddie Mercuryn ohella. Vaikea vertailla paremmuutta. Freddie Mercury esiintyi viimeisen kerran 40-vuotiaana, ja Axl piileskeli ikävuodet 30-40 vuoden välillä suurimmaksi osaksi kartanossaan. Axlilta jäi ehkä se uran korkein huippu sen takia väliin, ja Mercury ei myöskään koskaan joutunut kamppailemaan iän tuomaa äänenmenetystä vastaan. Axlin ääniala oli tutkitusti laajempi. Mike Pattonin ääniala on kait tunnetuista huippulaulajista laajin, mutta kyseinen herra ei ole koskaan kuulunut omiin suosikkeihin.
 
Axl käytti vampyyriääntä jo Tokyossa 1991.
 
https://youtu.be/uSa348hMoTQ?t=39
ttpp44
04.08.2021 17:52:19 (muokattu 04.08.2021 17:52:59)
The Jack: Axl käytti vampyyriääntä jo Tokyossa 1991.
 
https://youtu.be/uSa348hMoTQ?t=39

 
Tuota, jos tuon kuuntelit, niin se oli huono Arnold-imitaatio eikä mikään vampyyriääni, lol.
 
Ja kovimmista rock-laulajista puhuttaessa on täysin mahdoton jättää Sebastian Bach mainitsematta. Pesee kyllä mielestäni laulajana Axlin niin uran huippuhetkien osalta kuin nykyiselläänkin. Siinä muuten kaveri joka tajusi hyvissä ajoin, että ääntä ja energiaa pitää osata livenä säästää oikeisiin kohtiin eikä väkisin vetää sata lasissa kunnes tulee täysi seinä vastaan. Käsittääkseni on Axlia neuvonnut myös näissä lauluteknisissä jutuissa.
 
Miesten äänet muuten toimivat hyvin yhdessä. Sebastian on vuosien varrella jo vakiovieras livenä My Michellen kohdalla. Miesten yhteinen Aerosmith-veto Back in the Saddle kuulostaa myös hyvältä. Muistaakseni joltain Sebastianin soololevyltä.
The Jack
04.08.2021 18:09:24
ttpp44: Ja kovimmista rock-laulajista puhuttaessa on täysin mahdoton jättää Sebastian Bach mainitsematta. Pesee kyllä mielestäni laulajana Axlin niin uran huippuhetkien osalta kuin nykyiselläänkin.
 
Sebastian Bach on kova hard rock-laulaja, mutta ukon äänessä ei ole tunnetta ja monivivahteisuutta samalla tapaa. Yhtään Bohemian Rhapsodyn tai Estrangedin tasoista vetoa en ole kuullut mieheltä. Tietty sellaisessa (öh) munapussikiljumisessa Bach, Dio, Halford ehkä Dickinsonkin voi olla Mercuryä ja Rosea kovempia.
Kefiiri
04.08.2021 20:08:15 (muokattu 04.08.2021 20:13:15)
Axl Rosella oli ennen vanhaan tiettyjä maneereja jotka rasittivat, tuossa uudessa "laulutyylissä" niitä ei kuulunut.
En ole musiikin asiantuntija.
jassi
04.08.2021 23:54:10
Jännä kuitenki, että pystyi vetään niitä AC/DC:n Johnson biisejä raakasti raspilla illasta toiseen. Ihan helvetinmoisia varmasti laulaa ne. Kyllä mä kans kallistun tuohon, että säästelee ääntään tulevaisuuttaan ajatellen tuolla Mikkihiiri- tekniikalla.
Unmasked
05.08.2021 15:01:00 (muokattu 05.08.2021 15:27:34)
The Jack: Ei Axlin laulu mitenkään reisille mennyt. Tämä Mikki Hiiri-laulaminen ja äänijäänteiden säästäminen on harjoiteltu ja luultavasti ihan laulunopettajien ukolle suosittelema tapa. Ysärillä keikkoja jouduttiin peruuttamaan useasti äänen kadottua ylisuorittamisen takia. Nyt ei keikkoja enää ole peruttu, mutta vastaavasti Axl säästelee ääntä ison osan setistä.
 
Joo, kyllä mäkin sen ymmärrän että raspilla ei voi vetää koko aikaa. Mutta puhtaasti laulaminen tarkoituksella on eri asia, kuin se että yrittää selviytyä henkihieverissä biisien läpi jättäen osan säkeistä laulamatta kun happi loppuu. On aika lailla Axlin yliarviointia väittää nykyistä laulukuntoa äänen säästämiseksi. Kyllä se tuolla matalalla äänellä operoi ihan hyvin. ei tuossa Absurdissa tai vaikkapa It's So Easyssä mitään vikaa olekaan. Mutta monet muut biisit menevätkin sitten ihan päin persettä. Juuri on tässä tulilla Bostonin keikka vuodelta 2002, raspista ei ole tietoakaan mutta laulu kuulostaa siitä huolimatta oikein mukavalta eikä siltä, että äijä pyörtyy hetkenä minä hyvänsä.
 
jassi: Jännä kuitenki, että pystyi vetään niitä AC/DC:n Johnson biisejä raakasti raspilla illasta toiseen. Ihan helvetinmoisia varmasti laulaa ne. Kyllä mä kans kallistun tuohon, että säästelee ääntään tulevaisuuttaan ajatellen tuolla Mikkihiiri- tekniikalla.
 
Kyllähän 2016 oli hyvä vuosi Axlille, edelleenkin siellä saattaa olla vähän ääntä jäljellä, jos saa huutaa niin kovaa kuin lähtee. Mutta ei Axl olisi enää seuraavana vuonna suoriutunut tuurauspestistä läheskään niin hyvin. Veikkaanpa, että reunionin alun hyvät otteet johtuivat vain siitä, että ei kehdannut mennä ilman treeniä vetelemään AC/DC:tä. Jos tuurauspestiä ei olisi tullut, niin olisi varmaankin tullut NITL-rundin ekoille keikoille ilman että olisi lauleskellut kertaakaan edellisen kahden vuoden aikana. Edelleenkin, ei se mitään tarkoituksellista äänen säästämistä ole kun on helvetin laiska äijä treenaamaan ja ei vain lähde. Ei sieltä mitään kunnon raspia lähtisi, vaikka olisi vika keikka ja mahdollisuus laittaa kaikki peliin.
 
Eikä tuo Silkwormsin "uusi laulutyyli" ole mikään uusi juttu, noin se biisi laulettiin 2000-luvun alussakin. Samalla tavalla Axl vetää Betterissäkin.
Tympee Huttunen
06.08.2021 07:59:29
Yllättävää, mutta Absurd tuli ulos virallisena studioversiona:
 
https://gunsnroses.lnk.to/Absurd?fb … WVzSMpEqk_ijLeY9b-FKcAjRE6yWd31G5vk
nahkalipsi
06.08.2021 08:37:47 (muokattu 06.08.2021 09:14:10)
No johan nyt on markkinat!
 
Nyt kun pari kertaa kuunteli niin onpas kyllä typerä biisi. Samaa riffiä 3 minuuttia ja laulut järkyttävien efektien läpi ja kaiken kruunaa vielä joku 20v äänitetty axl-rääkäsy siellä täällä (kuuluu myös livessä)
 
Mutta mutta hyvää lupailee jos tosiaan on studiossa käyty. Tai ainakin suurin osa on käynyt?
Toivottavasti se Hardschool tulisi myös koska ovat sitä jossain saundtsekeissä soitelleet!
 
e: vertailun vuoksi silkwormsin live vuodelta 2001 on laulultaan aikasten kova. 2021 ei niinkään.
Yai Yo-kaista ragastaa
The Jack
06.08.2021 09:24:03
Tykkäsin sekä biisistä, että siinä olevasta asenteesta. Ei ole Axl lähtenyt vielä MeToo-kelkkaan. Noilla sanoituksilla ei ole mitään asiaa jenkkien radioaalloille (lait estävät), ja tämä oli mielenkiintoinen valinta ensimmäiseksi julkaisuksi. Luulisi sieltä erittäin suurella todennäköisyydellä tulevan ulos kohta sellaisenkin biisin mitä voidaan soittaa radiossa.
 
Olin jo unohtanut koko Silkwormin, kun vanhan tietokoneen hajotessa katosivat bootlegit vuosia sitten. Tämä käy itselleni ihan uudesta biisistä ja hyvästä sellaisesta. Kitarariffi kasvaa joka kuuntelulla, ja pidin erityisesti noista väliin heitetyistä lyhyistä sooloista. Olisi tämä ollut heittämällä Chinese Democracyllä parhaimpia tekeleitä, mutta ei tietenkään vastaa niitä epärealistisia odotuksia mitä osalla faneista saattaa olla uudesta Paradise Citystä.
rocky0
06.08.2021 09:56:33
Olipa mitäänsanomaton kappale. Yhtä riffiä koko biisi.
-Spade-
06.08.2021 10:01:38
The Jack: pidin erityisesti noista väliin heitetyistä lyhyistä sooloista.
 
Itse pidin ainoastaan näistä.
Ohan se varma.
nahkalipsi
06.08.2021 14:25:14
Mielenkiintoinen pointti, että tossa studioversiossa rumpuja soittaa Brain Mantia joka ei ole ollut kokoonpanossa öööööö vuosikausiin.
 
Miltäköhän vuodelta nää laulut on? Onko Duff ja Slash käyny vetelemässä bassot ja kitarat? Vai onko Duff käyny ollenkaan? Soittaako Slash vaan soolot? Mikä lie tarina tänkin takana.
Yai Yo-kaista ragastaa
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)