Aihe: PA-kamojen hankinta
1 2 3 4
leprechaun
26.07.2021 20:14:36 (muokattu 26.07.2021 20:33:16)
 
 
Kefiiri: Tämähän se... pienemmät ja kevyemmät laitteet tarvitsevat enemmän tehoa tuottaakseen vastaavan äänenpaineen kuin vanhanaikaiset rohjot.
Keskustelussa mainitulla Trace Elliotilla on hämmästyttävä 200W bassovahvistin. Takapaneelissa tehonkulutukseksi ilmoitetaan 30W. Tämä mysteeri on askarruttanut pitkään!
 
https://images.static-thomann.de/pics/bdb/410613/12527402_800.jpg

 
Vahvistimen ottotehosta voi päätellä jotain. Jos se on vaikka 200W niin ämyreille tulee jotain 180W jatkuvaa. Ja se jatkuva teho on se mikä ratkaisee.
 
Jos vahvistinteho tuplataan niin kuultava äänenvoimakkuuden lisäys on vain neljänneksen.
 
Ämyrien todellinen hyötysuhde ratkaisee. Eli paljonko tulee db:tä 1W 1 metrin päästä. Jos siinä mennään päälle 100db/m/W niin hyvä.
Yleensä ilmoitetaan vaan SPL tai RMS jotka eivät kerro oikeastaan mitään. Jos ämyreistä tulee tuo määrä mössöä 1ms ajan niin ei merkitystä realismin kannalta. Minullakin kompuutteriämyrit joissa ilmoitetaan 1000W mutta verkkolaite on jotain 10-20W. Ei voi olla ikiliikkuja. Eli jos olisi todellista niin voisin käyttää 980W vaikka lämmitykseen.
 
Sanonta "premium" ja "pro" tarkoittaa nykyään ainoastaan hintaa, kallista.
Tämä on huomattu monta kertaa kun korjattu tunnettujen merkkien vehkeitä. Eli pantu sisälle laadukkaammat kamat kun korjattu. Koskee erityisesti ämyreitä.
 
Itse ottaisin kolmitie kaapit erottelukyvyn takia. Mutta sitten tulee hinta vastaan. Kaksitiekaapit ovat todella halvat valmistaa.
 
Olipa purkaus.... olikse mää vai...
 
P.S. Oli pakko kattoa oikeen... Th:lla oli vain yksi vaatimukset täyttävä ämyri, passiivina: https://www.thomann.de/fi/dynacord_d153_dlite_serie.htm
Siinäkin torvidiskantti pilaa paljon mutta keskiääninen hyvä. Hinta paha.
 
P.S.2: Ei ilmoitettu standardin mukaista hyötysuhdetta, toistokäyrää eikä säröä. Tehonkestoon voisin uskoa, 500W.
leprechaun
26.07.2021 20:59:57
 
 
Ja vielä tuohon alkuperäiseen kyssäriin, kuten WW sanoi niin pitäisi tietää jutut mitä liitetään ja minkälaisiin keikkoihin tarvitaan. Silloin voisi kuvitella todellista tarvetta.
 
Meidän kolmihenkisellä on Behringerin PMP6000 (todellisuudessa 2x450W jätkuvaa, mainostetaan 1600W), kolmitiekaapit (15" - 6" - kalvotorividiskantti), 4x250W vahvistin subbaria ja monitoreita varten ja 18" subbari. Nuo riittävät aika hyvin vaikka mihin, soutustadion, kalasatama, kaivopuisto, markkinat ja isommat yksityistilaisuudet.
Yleensä otamme mukaan vain 12" kolmitieämyrit ja subbarin (paino noin 15kg koska hyvin tehty)
 
Mikäli mikserivahistin on erikseen niin siihen voi liittää vaikka mitä ämyreitä tarpeen mukaan. kamat on kuitenkin kevyet jota osaa nykyään arvostaa enemmän.
KoskPaavo
26.07.2021 21:44:17
Meiltä lähtee heti ilmaiseen kaks Cromo 12 -kaappia ilmaiseen ja/kun joku haluaa
noutaa-ei toimi mutta ei viitsisi kaatiksellekaan heittää. Pikaviestillä yhteys siiten.
"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur."
Kefiiri
27.07.2021 08:38:47 (muokattu 27.07.2021 08:47:35)
D-luokan vahvistimella varustetut aktiivikaapit tuntuvat mykistyvän ihan omia aikojaan vaikka niitä ei käyttäisikään, ja sitä elektroniikkaahan ei kukaan osaa korjata. Mutta ehjiksi jääneet elementit voi ottaa hyötykäyttöön.
 
(Pahoittelut yleistyksestä!)
 
Vielä tuosta Trace Elliotin Elf-vahvistimesta. Jos ottoteho tosiaan on vain se takana ilmoitettu 30W niin aika hiljaiseksi lulisi laitteen tositoimissa jäävän. Firma on yleensä ollut ihan luotettava ja laitteet toimivia. Luvattu 200W rms-teho on jotenkin ristiriidassa tuon tehonkulutuksen kanssa. Hyvähän se on jos ovat keksineet tavan tehdä energiaa tyhjästä.
En ole musiikin asiantuntija.
TompBass
27.07.2021 10:32:56 (muokattu 27.07.2021 10:42:09)
Vielä tähän "pyörivään kehään"
Oisko järkevin vuokrata se Pa, niille muutamille satunnaisille keikoille? Kyllä treenikämpällä pärjää (jos joku yhdessä treenaa) perus comboilla, ja vaatimattomalla -80 luvun pa-osastolla.
 
Paitsi jos olet itse artisti, ja siten omistat koko arsenaalin.(olisi ainakin suotavaa)
 
-Niin, nyt vaan kamaa tulee sen verran kovalla tempolla liukuhihnalta joten laatu toleranssi on mittava. Itellä joskus tilttas Mackie aktiivi boxi. Musiikki Ahonen kätevänä suurennuslasit päässä tinasi muutamat tehtaan "kylmäjuotokset" kuntoon ja taas humppa raikasi. Sittemmin en luottanut enää kyseisiin ämyreihin ja laitoin kiertoon.
" Konstan konsti oli oiva, kun viululla pesäpalloa pelas"
Kefiiri
27.07.2021 11:07:08
geggo: Itellä joskus tilttas Mackie aktiivi boxi. Musiikki Ahonen kätevänä suurennuslasit päässä tinasi muutamat tehtaan "kylmäjuotokset" kuntoon ja taas humppa raikasi.
 
Mackien Thumppi on meidänkin treenikämpällä mykistynyt. Patehan onkin kova jos oikeasti korjasi sellaisen?!
En ole musiikin asiantuntija.
EP
27.07.2021 11:12:38 (muokattu 27.07.2021 11:19:03)
geggo:
 
..
-Niin, nyt vaan kamaa tulee sen verran kovalla tempolla liukuhihnalta joten laatu toleranssi on mittava. Itellä joskus tilttas Mackie aktiivi boxi. Musiikki Ahonen kätevänä suurennuslasit päässä tinasi muutamat tehtaan "kylmäjuotokset" kuntoon ja taas humppa raikasi. Sittemmin en luottanut enää kyseisiin ämyreihin ja laitoin kiertoon.

 
Joo, mullakin on muuten yksi Db pikku monitori, mykkä sekin.
Pitäsköhän viedä Paulille, muistan sillä joskus olleen samanlaisen pöydällä osina!
 
E: Kyllä se on niin, että wanha on parempi kun pussillinen..
Parempi ne wanhat telkänpöntöt a 100W ja mikserivahvistin 150W niille satunnaisille
keikoille mitä sattuu joskus tekemään.
Laittaa rahat roudauskalustoon, hyvät kärryt ym.
TompBass
27.07.2021 12:35:24
Kyllä vain. Tarina on tosi. Pate on pätevä vaikka työpistettä kun katselee niin ei heti uskois. Niin ja mitään se ei malta myydä sieltä myymälästä edelleenkään.
 
Otti muistaakseni 60 e tuosta korjauksesta.
" Konstan konsti oli oiva, kun viululla pesäpalloa pelas"
Einherjar
27.07.2021 17:36:16
EP: ...Kyllä se on niin, että wanha on parempi kun pussillinen..
 
Ei ne vanhat parempia ole. Uudet on parempia, mutta pitää ostaa jotakin muuta, kun niitä halpiksia. Ei ne vanhatkaan halpikset kestäneet sen kummemmin.
"Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja
WanhaWetäjä
28.07.2021 01:50:44 (muokattu 28.07.2021 01:51:46)
 
 
Einherjar: Ei ne vanhat parempia ole. Uudet on parempia, mutta pitää ostaa jotakin muuta, kun niitä halpiksia. Ei ne vanhatkaan halpikset kestäneet sen kummemmin.
 
Tulihan se sieltä, ja vielä jotain = varmasti paljon asiasta kattavan kokemuksen kautta tietävän suusta, plussaa+++++
No, vanha pieru olen itse mutta en usko tähän ikuiseen "ennen oli kaikki paremmin" tuubaan poislukien tietty se realismi että keikkapaikkojen määrä ja työllisyystilanne on mitä on mutta aikansa kutakin ja se on ihan toinen stoori se.
 
Se että voi miksata itelleen passelin monnarisoundin puhelimella (=solistin huuto ekana kokonaan pois) on vaan niin jees, toki paljon muutakin hyvää ns modernissa kattauksessa on kuten se että jos ei ole äänimiestä, harvoilla on, joku (usein kitaristi) voi kesken keikan käydä tsekkaamassa balanssit padilla turakaisten puolelta varsinkin jos bandi käyttää korvamonnareita.
Se että itelle tulee korviin studiotason ääntä ja balanssit on kohillaan ei takaa sitä että ulos menevä kama on samaa tasoa, siksi on hyvä että sitä voi tsekata pitkin iltaa.
Anteeksi vaan mutta tätä tehtävää en uskoisi solistille, harvoja poikkeuksia lukuuunottamatta koska laulu "saattaisi" olla hiukka pinnassa ;-)
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
nightbird
28.07.2021 10:39:58
geggo: Vielä tähän "pyörivään kehään"
Oisko järkevin vuokrata se Pa, niille muutamille satunnaisille keikoille? Kyllä treenikämpällä pärjää (jos joku yhdessä treenaa) perus comboilla, ja vaatimattomalla -80 luvun pa-osastolla.
 
Paitsi jos olet itse artisti, ja siten omistat koko arsenaalin.(olisi ainakin suotavaa)
 
-Niin, nyt vaan kamaa tulee sen verran kovalla tempolla liukuhihnalta joten laatu toleranssi on mittava. Itellä joskus tilttas Mackie aktiivi boxi. Musiikki Ahonen kätevänä suurennuslasit päässä tinasi muutamat tehtaan "kylmäjuotokset" kuntoon ja taas humppa raikasi. Sittemmin en luottanut enää kyseisiin ämyreihin ja laitoin kiertoon.

 
Tämä menee tuohon "ennen oli paremmin" osastoon.
Tuo Ahosen korjaama Thump oli ilmeisesti jotain aiempaa mallia jos varsinkin pääteaste-osastoa pystyi juotoksia korjaamalla fixailemaan.
Nykytrendin mukaisesti yleisin powerityyppi on SMPS .Ja kun ne kaikki valmistetaan nykyisin kiinassa.
Ne pojat ei poweri ja päätepuolella säästele sitä massaa jota tungetaan niihn isompien komponenttien juureen parantamaan mekaanista kestävyyttä ja tappamaan värinöitä.
Sitä leviää isosti aika isoon osaan korttia ja sen alta on aika vaikeaa kaivella niitä pieniä SMD komponentteja esiin ilman irtoamisvaaraa, aika fakiiri saa olla.
Input kortit on jätetty yleensä vähemmälle eli niissä tuo korjaus on hiukan helpompaa.
Nykypäivän nauhakaapeli-liitokset inputin ja päätteen välillä on myös haavoittuvia.
Vanhemmissa Thump15 ämyreissä oli aika yleinen vika poweri/päätekortilla olevan TO92 kotelossa olevan +15 voltin (muistaakseni) rikkoutuminen,
Johti hiljaisuuteen inputin puolella, myös sen digiversion input kortin DSP piirin PLL kanta oli ongelmallinen, niitä meni vaihtoon useita.
Eli jonkin verran näkyy tuo vika-alttius nykyisin kustannussäästöjen vuoksi käytetyissä halvemmissa komponenteissa, varsinkin liittimien osalta.
Yksi pointti joka voi johtaa siihen näkemykseen että "niitä ei nykyisin kukaan korjaa"
johtuu siitä yksinkertaisesta syystä että varsinkin isompien toimijoiden tuntiveloitukset ovat suuria verrattuna näiden halpiskaiuttimien kokonaisten korttien Kiina-hintoihin. Siksi on usein edullisempaa vaihtaa vain kortti eikä käyttää siihen enempää aikaa, lisäksi koska pitää antaa työtakuu on pitkässä juoksussa åarempi vaihtaa se kokonaisuus.
Pienet yhden miehen maakuntaputiikit voi sitten tehdä vähän harrastusta ja halvemmala
EP
28.07.2021 11:59:18
Einherjar: Ei ne vanhat parempia ole. Uudet on parempia, mutta pitää ostaa jotakin muuta, kun niitä halpiksia. Ei ne vanhatkaan halpikset kestäneet sen kummemmin.
 
Ei yleisesti ja ei tietenkään, mutta jos on olemassa wanhat toimivat (made in usa) laitteet niin ei niitä ainakaan kannata hukata.
Pauli Lappalainen
28.07.2021 12:04:51
EP: Ei yleisesti ja ei tietenkään, mutta jos on olemassa wanhat toimivat (made in usa) laitteet niin ei niitä ainakaan kannata hukata.
 
Noista vehkeistä on niin monta mielipidettä kun on laitteiden omistajiakin, mutta pääsääntöisesti kaikilla laadukkaaksi tunnettujen valmistajien vehkeillä voi vetää.
 
Noiden ristuksen aikaisten vemputtimien kohdalla on aika usein kullittanut muistot tai orastava kuurous.
TompBass
28.07.2021 13:02:27
Myöskin se että vaikka laitteissa lukee mitä tahansa Allenhiittiä niin ei takaa hyvää jos ei tiiä mitä niille pitäisi tehä. Huomioitu on että esim. kakkos orkan vanhat Dynat soundaa paremmin kuin se suuremmalla hintalapulla varustettu. Ja niin kuin tuossa edellä jo mainittiin niin varsinkin sitä jonka naama on painettu sinne ...tanan tausta banderolliin suurimpana on syytä karkoittaa läheltä liikkuvia nappeja.
" Konstan konsti oli oiva, kun viululla pesäpalloa pelas"
Lennu
28.07.2021 13:13:23
 
 
EP: "Labrador" kertoi että Cromo 12+ -setti hajosi.
Siis ilmeisesti nämä Db :kään ei ole korjattavissa, onko näin?
 
E: Onko "Lennulla" juuri tämä kattaus?

 
Joo on, paitsi että vaan Vantaan musafasulta ostettu. Ihan jepa, osta vaikka kahet.
"olis niin kova bändi, että vetäis covereinakin vaan omia biisejä"
Kefiiri
28.07.2021 14:46:56
EP: "Labrador" kertoi että Cromo 12+ -setti hajosi.
Siis ilmeisesti nämä Db :kään ei ole korjattavissa, onko näin?

 
Kai ne nyt jotenkin korjattavissa ovat... mutta ihan perus kyläsepät eivät siihen kykene toisin kuin vanhojen Dynacordien ollessa kyseessä :)
En ole musiikin asiantuntija.
EP
28.07.2021 15:04:04 (muokattu 28.07.2021 15:04:26)
Kefiiri: Kai ne nyt jotenkin korjattavissa ovat... mutta ihan perus kyläsepät eivät siihen kykene toisin kuin vanhojen Dynacordien ollessa kyseessä :)
 
Meillä oli yhdessä pändissä Dynacordit olikohan 1000 Powermate vai mikä -90 -luvulla, oli uudet/kalliit laitteet ja tehoa piisasi. Vai tarkoititko vanhempia laitteita?
Kaveri säästeli ei saanu bassoja laitta sen kautta! :D
Kefiiri
28.07.2021 15:18:35
Siinä vaiheessa kun pitää alkaa pintaliitoskomponentteja kolvaamaan aletaan olla pulassa. Tässä mainiossa videossa tosin annetaan pätevät ohjeet siihenkin hommaan:
 
https://www.youtube.com/watch?v=bYcofQMHm2o
En ole musiikin asiantuntija.
labrador
29.07.2021 12:31:08
EP: Millasta keikkaa, ravintola, lava, clubi..?
 
Laidasta laitaan. Kesäjuhlia ulkona, sisällä. Tanssikeikkoja (koskettimet ja laulu).
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)