Aihe: Basson tekniikka harjoittelusta?
1
Vapaus
14.07.2021 20:38:38
 
 
Nyt on ollut oikeastaan vuosien tauko kovin aktiivisesta basson soittamisesta. Tyyli mitä soitetaan on heavyrock ja välillä nopeempiinkin juttuihin tarvis tekniikkaa. Soitan sormilla (saatan toki käyttää plektraa nopeissa kohdissa) ja kysymys kohdistuu lähinnä sormitekniikan ja nopeuden parantamiseen.
 
Elikkäs oon harjoitellut ihan yksinkertaisia sekä oikean, että vasemman käden nopeus harjoituksia: erilaisia asteikoita, sävelkulkuja yms. edes takaisin niin nopeasti, kuin menee ja sitten kun väsyy pitänyt taukoa. Vähän niin kun punttisalillakin sarjoja tehdään jne.
 
Mutta mitä vinkkejä oikeasti asian tuntevat ja kokeneet tyypit sanois, että mitkä ois parhaat keinot saada nopeutta ja tekniikkaa lisää?
 
Miten paljon reeniä ja miten usein, että edes vähän edistystä tapahtuu?
 
Onko syytä pitää välipäiviä tekniikkaharjoituksista, koska tarvitseehan lihaksetkin lepoa yms.?
ituvirtanen
15.07.2021 01:25:03
 
 
Nopeus syntyy nopeudella mutta onko järki mukana? Skaala ylös, skaala alas, onko se musiikkia?
 
Käsien (sormien) treenaamista voi tehdä päivittäin, toki vaihtelevuus on järkevää. Jos tulee kipuja, se kertoo lämmittelyn puutteesta tai virheellisistä tottumuksista. Peili on hyvä apuri, kuten videokin.
The wooden eye
15.07.2021 10:37:15
Joskus aikanaan, kun piti olla sairaan nopee ja vaihdoin plärästä nakkeihin, niin treenasin oikeaa kättä ns. jatkuvasti hipsuttelemalla etu- ja keskisormea. Vasenta kättä kannattaa ihastella soittaessa - mahdollisesti vielä peilin tai videokuvan kautta - ja pyrkiä poistamaan siitä kaikki tarpeeton liike (samalla soitosta tulee miellyttävää katseltavaa tekniikan puitteissa).
 
Arvoitukseksi jää, milloin oikeasti nopeasti soittamiselle on tarvetta.
bassopekka
15.07.2021 13:10:53
ituvirtanen: Nopeus syntyy nopeudella mutta onko järki mukana? Skaala ylös, skaala alas, onko se musiikkia?
 
Käsien (sormien) treenaamista voi tehdä päivittäin, toki vaihtelevuus on järkevää. Jos tulee kipuja, se kertoo lämmittelyn puutteesta tai virheellisistä tottumuksista. Peili on hyvä apuri, kuten videokin.

 
Muista riittävä venyttely käsivarsien,hartioiden, rintarangan venyttelyille säännöllisesti. Sitten kun vaivat alkavat on myöhäistä nopeaan palautumiseen.
Voi kissanpieru sentään
Santukka
22.07.2021 18:42:21 (muokattu 22.07.2021 18:43:03)
Vapaus: Mutta mitä vinkkejä oikeasti asian tuntevat ja kokeneet tyypit sanois, että mitkä ois parhaat keinot saada nopeutta ja tekniikkaa lisää?
 
Paljon reeniä ajatuksella.
Itse soitin "tekniikkatreeninä" enimmäkseen asteikoita eri asemista (kahden oktaavin alalta), eri sormituksilla, patterneilla, tersseinä, kvartteina, kvintteinä jne. Sitte kylmää epämusikaalista kompin puputusta metronomin kans. Hassisen Koneen Rumat Sävelet-levy sai aikaan hyvän kestävyyden oikeaan käteen.
 
Asteikoiden soittamisessa on sekin hyvä puoli, että tulee (ehkä) mietittyä musiikin teoreettista puolta myös. Pikkuhiljaa nostaa aina tempoa, kun alkaa sujumaan. Jos nuotinluku jotenkin sujuu, niin kyllähän esim. Bachin inventiot toimii joka vaivaan ja komiahan niillä on sound checkissä briljeerata ja tuoda esille ylivertaista musiikillista osaamistaan.
 
Miten paljon reeniä ja miten usein, että edes vähän edistystä tapahtuu?
 
Niin paljon kuin tuntuu mielekkäältä. Tuohon tuskin pystyy yksiselitteisesti vastaamaan. Jos alkaa keppiä tai päätä puristamaan liian rajusti -> taukoa. Pitää mahdollisimman hyvin huolta siitä käsien rentoudesta kaiken reenaamisen aikana.
 
Ennen kaikkea painottaisin sitä harjoittelun laatua.
JukkaPena
24.07.2021 20:48:55 (muokattu 26.07.2021 08:53:05)
Jos on tarvetta saada soittoon lisää vauhtia niin suosittelen hankkimaan soitonopettajan joka osaa etsiä tekniikastasi hidastavan pullonkaulan. Oikeaa asiaa treenaamalla pullonkaula poistuu tai pikemminkin siirtyy seuraavaksi eniten soittotekniikkaasi rajoittavaan paikkaan.
 
Koska tämä on foorumi niin kuitenkin kaksi lähestymistapaa:
 
LÄHESTYMISTAPA 1:
 
Opettajana työskennellessäni havaitsemani tyypillisin soiton nopeutta rajoittava pullonkaula harrastajalla on otelautakäden sormien kurittomuus. Tällä tarkoitan tilannetta jossa otelautakäden sormenpäät karkaavat jopa useiden senttimetrien päähän kielistä jolloin kielen painaminen nauhaa vasten vaatii tarpeettoman suuren liikkeen. Ideaalitilanteessa käyttämättömät otelautakäden sormet tuodaan niin lähelle kieliä kuin mahdollista siten, että ne eivät kuitenkaan vaimenna kieltä. Teknisesti edistyneellä soittajalla otelautakäden sormien työskentely voi olla niin kurinalaista, että välillä voi olla vaikea havaita mikä sormista oikeasti painaa kieltä nauhaa vasten.
 
Otelautakäden sormiin saa kuria käsisynkkatreenillä ja oheisen linkin takaa löydät laatimani aiheeseen liittyvän materiaalin:
https://www.dropbox.com/s/cpta2lneh … e/24%20kasisynkrooniharjoitusta.pdf
 
Jos teet tuota treeniä 15 minuuttia 4 kertaa viikossa 4 viikon ajan saat varmasti lisää kontrollia ja sitä kautta nopeutta soittoosi. Tämän tyyppinen treeni ei vaadi juuri nopeasti soittoa, mutta kumma kyllä nopeutta tulee lisää kun kontrolli paranee.
 
LÄHESTYMISTAPA 2:
 
Ammattibasistina freelancerina työskennellessäni vastaan tuli milloin mitäkin soitettavaa. Jos elättää itsensä basson soitolla tai sen opettamisella niin asumisen ja ruuan maksamisen kannalta ei ollut koskaan olennaista osata soittaa nopeasti. Itse asiassa millä tahansa muulla tätä kirjoittaessa keksimälläni asialla (soundi, nuotinlukutaito, ajoissa tai ylipäätään paikalle saapuminen, ulkonäkö, se ettei haise pahalle, omistaa pakettiauton, omistaa PA:n) on nopeutta suurempi merkitys ammattiscenessä. Välillä vastaan tuli kuitenkin sellaista soitettavaa joka ainakin nuotissa näytti niin nopealta, että sitä ei pystynyt suorilta soittamaan. Ongelma oli enemmänkin siinä, että kyseisen sävelkulun sävelet olivat sellaisessa järjestyksessä soittimen otelaudalla jossa sormeni eivät ole tottuneet liikkumaan. Joko en tiennyt mistä painaa sävel otelautakädellä tai sitten millä otelautakäden sormella kannattaa painaa jotta seuraavaan (tai sitä sueraavaan) säveleen pääsisi mahdollisimman sujuvasti.
 
Tässä tilanteessa ehkä nopein keino on tehdä päätös millaisella otelautakäden sormituksella tuon vaikean ja nopean sävelkulun aikoo soittaa. Tämän jälkeen soittaa sävelkulku metronomin kanssa oikein hitaasti jotta sormitus jää lihasmuistiin. Seuraavaksi lähdetään nostamaan metronomin nopeutta esim. 2-5 bpm lisäyksillä. Jos aikaa on useita päiviä tai viikkoja voi pitää kirjaa mitä tempoja soitti ja mikä oli minkäkin päivän/treenisession maksimitempo jossa fraasin pystyi soittamaan. Jos kyseessä on biisi kannattaa harjoiteltava pätkä ottaa alkamaan pari tahtia ennen ja jälkeen vaikean paikan jotta totut soittamaan kuvion kontekstissaan.
 
Asteikkojen, klasarin ym. soittamisen sijaan suosittelen treenaamaan sinua oikeasti kiinnostavien biisien (tai todennäköisesti bändissäsi vastaan tulevien biisien) nopeita paikkoja edellä mainitulla tavalla. Näin olet ottanut treeniä vaativat vaikeat paikat haltuun ja edistänyt soittotekniikkaasi. Hyviä biisejä voi olla esim. Stevie Wonder "Sir Duke" tai "Master Blaster". Jos pitää olla jotain nopeampaa niin katso fuusiopuolelta esim. Steve Morsen "Cruise Missile" yleensä kun basistit alkaa soittamaan samaa melodiaa kitaristien kanssa niin tekniikka pitää olla kuosissa ;-)
"Kulttuuri on vain tekosyy ryypätä pitempään. Menkää hiihtämään."
Santukka
24.07.2021 21:44:23
JukkaPena: ulkonäkö
 
Oon huomannu omalla kohalla, että tää on se vaikein reenattava asia.
 
Asiaa toki muukin kirjoitus.
Jalmus
26.07.2021 18:58:01
Lisätään vielä lisäksi yksi oma harjoitus, nimittäin sormiparittain soitto:
- soita ensin etu-ja keskisormilla esimerkiksi äänet g-g#, c-c#, f-f#, bb-b ja takaisin. Hitaasti alkuun, pyri mahdollisimman hyvään timeen ja tasaisiin ääniin sekä mahdollisimman pieniin sormien liikkeisiin. Ei oo paha rasti tämä vielä. Voit halutessasi kääntää myös järjestyksen toisinpäin eli g#-g, c#-c jne.
- seuraavaksi keskisormella ja nimettömällä esim. äänet g#-a, c#-d, f#-g jne. Tää on jo vähän hankalampaa, koska nimetön on heikoiten itsenäisesti hallittava sormi. Halutessasi käännä järjestystä.
- ja tietenkin viimeinen sormipari on nimetön ja pikkusormi. Esimerkiksi äänet a-a#, d-d#, g-g# jne. Tämä on jo aika hankalaa aluksi, jos ei tällaisia ole koskaan tehnyt, mutta ihan hyvä koordinaatioharjoitus, jolla voi vaikka lämmitellä soittamalla se muutamaan kertaan läpi.
Vaikka maailma olisi millä mallilla tahansa, sutenööri se vitut välittää.
jukkajylli
26.07.2021 20:25:13
Must on tosi ihquu olla hidas.
Stidi alla.
Kefiiri
27.07.2021 11:13:17
jukkajylli: Must on tosi ihquu olla hidas.
 
Oletko jälleensyntymän kokenut "Slowhand" Clapton?
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)