Aihe: Miten menee kama torilla kaupaksi? Käyttäjäkokemuksia
1 2 3 4 5371 372 373 374 375444 445 446 447 448
Pauli Lappalainen
08.07.2021 07:24:39
askomiko: Selasin torin hakuehtona Pohjois-Karjala - sähkökitarat. Löytyi .... kuusi kappaletta. Olemme puisella soittimella soittavat kuulkaas kuollut laji kuolleessa nettisivussa ja kuolleessa läänissä. :( Ei se tämmöistä ennen ollut, kahdeksan löytyi jo omasta kaupunginosasta.
 
Ei kait kukaan sieltäpäin uskalla laittaa mitään myyntiin koska epäillään heti huijariksi tai muuten kusettajaksi.
askomiko
08.07.2021 07:29:31
Outokumpu on pilattu.
Tästä löytyy musaa - Haamurakastaja
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
WanhaWetäjä
08.07.2021 13:23:20 (muokattu 08.07.2021 13:24:12)
 
 
Kerrankin onnisti vaikka toisaalta vähän harmittaakin todella hyvän laitteen hukkaaminen, ei ole kitarakamaa vaan all around kiippari Korg Kronos lähti ansaitsemaansa käyttöön ammattilaiselle ja sain mitä pyysin, tämä tapahtui heti kun uudistin ilmon mnetin torilla, aiempi yritys ei tuottanut edes kyselyjä.
 
Näissähän on se problematiikka että vaikka laite on ollut vain kotikäytössä ja täysin uutta vastaava mutta yli 2 1/2 vuotta vanha niin hinnoittelu on haastavaa, sain kuitenkin reilusti enemmän kuin 60% ostohinnasta which is nice.
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Jukka Häikiö
08.07.2021 19:26:57
 
 
Tosta lähettämättömyydestä, lienee myyjän oma asia, ihan kokonaan, jos vain nouto.
Syyksihän riittää ihan vain se, ettei huvita, elikkäs laiskuus, yksityishenkilönähän mikään ei velvoita moiseen, edes herrasmies-tavat.
Myyjähän siinä kaventaa ostajakuntaa ja jos jotain potentiaalista ostajakandidaattia riepoo moinen, ei liene myyjän murhepiirissä.
 
Mutta joo, syitähän pelkälle noudolle varmasti riittää, ihan päteviäkin, jopa tuon laiskuuden piirin ulkopuolella olevia, ns. hyviä syitä.
 
Omalla kohdalla merkittävin lienee, ostaja saa oikeasti rehellisen kuvan myytävästä, sekä testata toimivuuden ihan itse, mahdolliset jälkipuinnit tässä tapauksessa kyllä minimissä. Ainahan noi käsitykset vaikkapa kitaran kosmeettisesta voinnista eivät ihan täsmää, toisen hyväkuntoinen voi olla toisen rytölä, vaikkei asiassa filunkia olisikaan.
 
Tokihan lähettämisessä on omat riskinsä, vaikkapa rikkoutuminen esim. vahvistimen ollessa kyseessä, vaikka kuin hyvin pakkaisi, voi kuljetuksessa pudota silleen, ettei pakkaukseen jää mitään jälkiä, kimurantteja juttuja saatta tulla näistä.
 
Onhan noissa lähettämisissä myös oma rumbansa, siis arvokkaampien, arempien ja ehkäpä kookkaampien vehkeiden kanssa, oma vastuu siinä on myyjälläkin ja saattaa projektiin upota useampikin tunti, kaikkine pakkaustarvikkeiden hakuineen, pakkaamisineen ja vehkeiden viemiseen vaikkapa Matkikseen, pitäähän noi kuitenkin pakata siihen malliin, että olisivat perillä ehjinä, ettei ainakaan pakkaajan vika.
 
Eipä sillä, vaikka sillees "jyrkkää linjaa" ton noudon suhteen oon pitänyt, niin kylläpä tossa tänään pakkailin yhden lähetettävän matkahuoltoon ja ihan sillä, että kaveri otti reippaasti luurin ja soitti, voisinko kuitenkin lähettää, eikähän tämä munkaan kohdalla mikään ainutlaatuinen juttu ollut, kun lähetyspuuhiin ryhdyttiin.
Noita kaikenmaailman pikaviestilätinöitä jotka usein eivät johda mihinkään, ei vaan
jaksa, mutta jos joku reippaasti ottaa ja soittaa, niin voi asia olla toisinkin.
Pikaviestihän itsessään on ihan hyvä keksintö, käyttäjiä vaan on niin monenlaisia...
 
Omalla kohdalla toi puhelin ja nouto käteisellä on vaan osoittautunut käytännöllisimmäksi ja toimivimmaksi yhtälöksi jä turhat veivaamiset ja toisinaan yli vrk:n viestivälit pois.
 
Kukin alallaan ja tavallaan, suotakoon se kaikille meille.
No höh, kyllä se siitä...
munkero
09.07.2021 09:20:28
Vähän tuntuu nihkeältä J.Customin kanssa. Vaihtareita ei oo tarjottu kun yhtä keppiä minkä olisin keväämmällä voinut ostaakin, mutta passasin kun ei mielyttänyt.
 
Pari "rahamiestä" on koittanu käteisellä ostaa mutta eipä niistäkään kuunulu mitään kun kerroin reverbistä napatun hinnan. :D
Itekki joskus soitellu.
ibnz
09.07.2021 09:27:42
munkero: Vähän tuntuu nihkeältä J.Customin kanssa. Vaihtareita ei oo tarjottu kun yhtä keppiä minkä olisin keväämmällä voinut ostaakin, mutta passasin kun ei mielyttänyt.
 
Pari "rahamiestä" on koittanu käteisellä ostaa mutta eipä niistäkään kuunulu mitään kun kerroin reverbistä napatun hinnan. :D

 
Reverbistä saa kyllä myyjän näkökulmasta eroottisia hintareferenssejä :) Näin kamaa innokkaasti ihan harrastusmielessä kierrättävän vinkkelistä koko pulju on turha enkä ole kuukausiin jaksanut selata sitäkään. Ikävä kyllä valuu vähän paikallisille markkinapaikoillekin se pyyntien toiveikkuus joten tarjonta on aika heikkoa niiden pelien joukossa, joista jotain tiedän.
 
Ehkä se siitä vilkastuu, kun jengi saa raflojen avautumisen myötä rahat käytettyä oleellisuuksiin ja kamat lojuvat käyttämättöminä
Huomenna sitten!
munkero
09.07.2021 09:46:15
ibnz: Reverbistä saa kyllä myyjän näkökulmasta eroottisia hintareferenssejä :) Näin kamaa innokkaasti ihan harrastusmielessä kierrättävän vinkkelistä koko pulju on turha enkä ole kuukausiin jaksanut selata sitäkään. Ikävä kyllä valuu vähän paikallisille markkinapaikoillekin se pyyntien toiveikkuus joten tarjonta on aika heikkoa niiden pelien joukossa, joista jotain tiedän.
 
Ehkä se siitä vilkastuu, kun jengi saa raflojen avautumisen myötä rahat käytettyä oleellisuuksiin ja kamat lojuvat käyttämättöminä

 
Joo, harvemmin siellä mitään megadiilejä on tarjolla :D
Itekki joskus soitellu.
HraBeaver
12.07.2021 18:15:07
Reverbiä olen itse vasta aika hiljattain alkanut käyttämään, ja näin ostajan näkökulmasta on kyllä melko hämmentävä paikka.
 
Hintapyynnit on kieltämättä melkoisen toiveikkaita. Onko siinä joku kulttuurinen Etelä-Euroopan meininki että hinnat laitetaan lähtiessä älyttömiksi ja itsestäänselvyytenä oletetaan että sen jälkeen alkaa tinkaus? Vai ihan tosissaanko ihmiset pyytää tavarasta hintoja mihin postikulut päälle laskemalla saa jo uuden Thomannilta? Sitten jos vielä ainoa kerrottu info tavarasta on jollain romaanisella kielellä raapustettu "lisää infoa kysymällä" niin jää aika suoraan kaupanteko siihen.
 
Mutta on se ostajan näkökulmasta mnetin torikin hauska paikka. Tein pitkästä aikaa kitaran ostoilmoituksen, mihin listasin heti alkuun capseilla ja boldaamalla ÄLÄ TARJOA! EI! speksit mitä en halua tarjottavan, ja sitten vasta perään mallit mitkä on hakusessa. Yksi vähän ylihintainen tarjous tuli listalla olevista kitaroista, ja loput oli tavaraa mitä erikseen pyysin olemaan tarjoamatta.
MolliS
12.07.2021 19:07:38
 
 
Mieli tekisi kivaa bassofuzzia, torilla on Mastotron sopivaan hintaan joten ei kai muuta kuin viestiä menemään tälle Oululaiselle myyjälle. Kysäisen että lähtisikö samaan hintaan toimitettuna, kuten kaupankäyntiin kuuluu.
 
Odottelen pari päivää vastausta kohteliaasti, myyjä käy musanetissä tässä välissä useaan otteeseen mutta ei kaikki välttämättä halua tehdä kauppaa viikonloppuisin. Maanantaina pistän uutta viestiä ajatuksella että ehkä on vain unohtunut vastata, ei siinä sinänsä mitään. Myyjä käy musanetissä viestin laiton jälkeen eikä vieläkään kuulu vastausta. Ilmoitus on edelleen torilla muuttumattomana.
 
Ainoa asia mitä en ymmärrä on täysi vastaamattomuus. Ei se nyt olisi ongelma maksaa viitosen postikuluja pienestä laitteesta mutta vaikea sitä on kommunikoida jos vastausta ei kuulu ollenkaan.
Reaperin käyttäjä ja muutenkin tosi nolo
Baraka
12.07.2021 19:44:07
MolliS: Ainoa asia mitä en ymmärrä on täysi vastaamattomuus. Ei se nyt olisi ongelma maksaa viitosen postikuluja pienestä laitteesta mutta vaikea sitä on kommunikoida jos vastausta ei kuulu ollenkaan.
 
Samoja kokemuksia on välillä itselläni. Torilla juuri joku rompe mille olisi tarvetta, mutta myyjä ei vastaa mitään vaikka käy kirjautumassa viestin laiton jälkeen. Vittuuntuneena olen sitten tilannut romppeet uutena ja mainittu ilmoitus pysyy edelleen torilla viikkoja. En tiedä mikä idea tuossa sitten on, vai onko esim toimituksen tinkaaminen samaan hintaan niin hävytön loukkaus, että tällaisille mulkuille ei vastata mitään.
dajackal
12.07.2021 22:18:41
Jotain positiivista silloin kun siihen aihetta on. Päätin hommata kummitytölle kitarakamat ja ajattelin kokeilla ihan ostoilmoituksilla, kun ei sopivaa oikein tuntunut liikkuvan (etenkään kitaraa).
 
Löytyi erittäin mieluisat vehkeet ja hinnat saatiin kohdalleen ihan tinkimättä. Myyjät suhtautuivat tilanteeseen todella kannustavasti ja noudot & toimitukset pelasivat erinomaisesti. Aivan älyttömän hienoa harrastajahenkeä jäseniltä "tapetti" ja "AH120", ISO peukku molemmille - ja muillekin ostoilmoituksiin vastanneille; kaikki yhteydenotot olivat asiallisia. Nyt kun kapineisiin on tässä parin päivän aikana vähän tutustuttu (ihan vain aikuisten demoamana tyttöä mitenkään painostamatta, kun alkuun jänskätti kovin), niin tänään nukkumaan mentäessä sanottiin jo oma-aloitteisesti että "mä kyllä haluan oppia soittamaan kitaraa ja laulamaan". :)
 
Kummisetä joutuu siis nyt opettelemaan korvakuulolta Hevisaurusta että osaa kouluttaa tulevaa tilupirkkoa!
hullu_ukko
12.07.2021 22:24:50
HraBeaver: Reverbiä olen itse vasta aika hiljattain alkanut käyttämään, ja näin ostajan näkökulmasta on kyllä melko hämmentävä paikka.
 
Hintapyynnit on kieltämättä melkoisen toiveikkaita. Onko siinä joku kulttuurinen Etelä-Euroopan meininki että hinnat laitetaan lähtiessä älyttömiksi ja itsestäänselvyytenä oletetaan että sen jälkeen alkaa tinkaus? Vai ihan tosissaanko ihmiset pyytää tavarasta hintoja mihin postikulut päälle laskemalla saa jo uuden Thomannilta? Sitten jos vielä ainoa kerrottu info tavarasta on jollain romaanisella kielellä raapustettu "lisää infoa kysymällä" niin jää aika suoraan kaupanteko siihen.

 
Reverbistä saa kyllä ihan järkevän hintaistakin tavaraa, mutta pitää tietää melko tarkkaan, mitä on hakemassa ja pitää hakuvahdit päällä. Oikealla hinnalla olevat laitteet poistuu vajaan viikon sisällä, reikäpäiset pyynnit jää roikkumaan välillä vuosiksi ja sit niitä käytetään hintareferensseinä mm. täällä.
 
Jonkun ranskiksen kanssa väänsin viime vuonna kun yritin ostaa siltä kitaraa. Pyynti oli muistaakseni 700€/paras tarjous eli tarjosin jotain 630€. Ranskis vastasi, että jää odottamaan parempaa tarjousta. Tulin vielä vähän vastaan ja tarjosin 670€ eli käytännössä postikulujen verran alennusta. Ranskis suuttui ja lopetti vastaamisen. Jäi ostamatta, vaikka olisin ihan hyvin voinut sen pyynninkin maksaa asialliselle myyjälle. Sitä "Make an Offer" -nappia kun ei ole muistaakseni sille ilmoitukselle pakko laittaa eli ilmeisesti kuvitteli sen olevan joku eBay-tyylinen huutokauppa jossa useampi ostaja raahaa hintaa ylöspäin.
Kappale kertoo maailmanlopusta, koska maailmanlopun tuoma loppu on mustattu eli blackened. -Wikipedia
msalama
13.07.2021 06:32:31
 
 
Ranskis suuttui
 
Tiedä sitten olenko kauheastikin väärässä, mutta nimenomaiset ukkelit näyttävät myös usein pyytävän törkeätä ylihintaa aika epäilyttävistä vintageluutuista. Monissa näkyy olevan osia vaihdettu, ei kuvia fenkkujen kaulaleimoista, ei kuvia potikkakoodeista, ei kuvia fenkkujen kaulakoloista, ei kuvia pleksien alta, ei kuvia mikkikoloista ja niin edelleen! C'est si bon sitten ehkä heidän mielestään, mutta itse kyllä jätän väliin...
Tuubaa pukkaa vaikka visionärismiin pyritään.
Otustelija
14.07.2021 08:04:01 (muokattu 14.07.2021 08:04:41)
 
 
Edit. Meni vikaan
parek
18.07.2021 16:04:22
Tein ihan OK kaupat torilla, mutta olis pitänyt muistaa pyytää kuvat. Luulin ostaneeni "käyttämättömän" tavaran, mutta tulkitsin viestit väärin. Myyjä on kyllä asiallinen ja jokin informaatiokatkos tässä nyt oli, näin uskon. Itse mainitsen kyllä "reilusti ulkoista kulumaa", jos tämä joskus päätyy torille. https://muusikoiden.net/dyn/users/171102.jpg
Antti1
18.07.2021 16:32:53
Vaan jos on käyttämätön, muttei kuitenkaan romulaatikossa pyörimätön.
deltablues
18.07.2021 20:52:47
o0o: Tein ihan OK kaupat torilla, mutta olis pitänyt muistaa pyytää kuvat. Luulin ostaneeni "käyttämättömän" tavaran, mutta tulkitsin viestit väärin. Myyjä on kyllä asiallinen ja jokin informaatiokatkos tässä nyt oli, näin uskon. Itse mainitsen kyllä "reilusti ulkoista kulumaa", jos tämä joskus päätyy torille. https://muusikoiden.net/dyn/users/171102.jpg
 
No toi on mun mielestä tosi törkeää myyjältä
Why do you play a Gibson Jumbo? 'Cause they hold up best in the rain - Rev. Gary Davis
Guitarfreak
19.07.2021 09:50:18
o0o: Tein ihan OK kaupat torilla, mutta olis pitänyt muistaa pyytää kuvat. Luulin ostaneeni "käyttämättömän" tavaran, mutta tulkitsin viestit väärin. Myyjä on kyllä asiallinen ja jokin informaatiokatkos tässä nyt oli, näin uskon. Itse mainitsen kyllä "reilusti ulkoista kulumaa", jos tämä joskus päätyy torille. https://muusikoiden.net/dyn/users/171102.jpg
 
Joitain vastaavia kokemuksia kyl. Uudenveroisena myyty mut kuvakulmissa vältetty jännästi ne kohdat missä naarmuja ja kestopaskaa :D
 
Tai sit vaffari haisee aivan julmetusti vanhalle mummolle vaikka tätä erikseen kysyessä vastaus on et ei mitään erityistä. :/
Käärinliinoissa ei ole taskuja ja kaurapuurollakin elää ihan hyvin. :D - Steelduck
Shredator
19.07.2021 10:22:17
 
 
Guitarfreak:
 
Tai sit vaffari haisee aivan julmetusti vanhalle mummolle vaikka tätä erikseen kysyessä vastaus on et ei mitään erityistä. :/

 
Tämä on kyllä. Yksi vahvistin piti myydä vaikka muuten oli hyvä tuon hajun vuoksi. Lienee ollut ketjupolttajien ja alkoholistien bändillä käytössä. Yritin eri tököttejä, otsonointia sun muuta mutta haju oli tolexissa ja komponenteissa niin kiinni ettei auttanut mikään. Myynti-ilmoituksessani toki mainitsin että haju on kuvottava.
Minkä sormet heittää, sen wahi peittää
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)