Aihe: Anonyymit GASiläiset pt.2
1 2 3 4 5343 344 345 346 347
perttime
29.05.2021 10:23:03
korvaoo: Myös Ibanez Ar620 olisi erittäin haluttava :)
 
No joo, mutta AR520H on puoliontto ja sen nappulatekniikka miellyttää.
dajackal
04.07.2021 15:35:27
Skythean äärimmäisen eroottinen RG685 houkuttelee. Luulin jo parantuneeni GASista hetkeksi kun ei torin kitarapuolella juuri mikään ole herättänyt minkäänlaisia ostohimoja kuukausiin, mutta...
 
Jos olisi vielä keikkaileva bändi kasassa, niin olisin varmaan jo hieromassa kauppoja. Olisi lavalla todella päheän näköinen. Ja kotiseinälläkin toki, mutta sitten pitäisi varmaan luopua jostain noista nykyisistä RG:istä, enkä vielä osaa päättää kumpi noista kahdesta (kaksi muuta on tunnesyistä ns. "untouchables") joutaisi lähteä. Ja muutenkin tarkoitus oli vaihtaa niistä toinen joko kiinteätallaiseen superstratoon (tai ehkä jopa evertune?) tai floikalliseen RR:ään.
 
Ääh. First world problems. Ostakaas nyt joku se pois kiusaamasta, remonttiakin pitäisi tehdä niin ei kehtaisi sitoa enempää tiloja ja pääomia kitaroihin.
Retkumies
04.07.2021 19:01:12
Music Manin JP, etenkin XI tai XII. Perkule ku menis jo oma kitara kaupaksi, niin vois helpottaa gasia.
mize7
11.07.2021 01:51:39
 
 
Mä nappasin heräteostona torilta pinkin Charvel Pro-Mod DK24 HSS:n. Oli omaan silmään niin upea keppi paahdetun/karamellisoidun kaulan kera, että tämä oli napattava ja testattava.
 
Charvel on todella positiivinen yllätys tässä hintaluokassa. Viimeistelyssä ei ollut muuta moitittavaa, kuin pieni rako kaulataskussa. Speksit on tosi hyvät ja kaula erinomainen käteen ja ennenkaikkea todella nätti peli, joka saundaa hyvältä.
 
Tuossa on valmistajan sivut kepistä:
https://www.charvel.com/gear/shape/ … pro-mod-dk24-hss-2pt-cm/2969433519#
 
Aloin jo selailemaan muitakin Charvelleja. Tuskin tähän väliin tarvii toki hankkia, mutta ehkä joskus myöhemmin. Suosittelen kokeilemaan, jos tulee Charvel vastaan!
https://soundcloud.com/mediumplayer
milgromsegal
11.07.2021 13:47:06
 
 
On tehnyt pitkään mieli kokeilla tuota DK24:sta, paperilla kun näyttäisi uppoavan meikälle kaikki ihan heittämällä. Tuo raporttisi nyt ei ainakaan helpottanut tätä testinjanoani.
"... joku vahvistin ja särö, mut kyl nyt akkarillakin voi vetää."
Shredator
10.08.2021 14:04:30
 
 
Hmm ajoittain oireileva Plexi-kuume nostaa päätään. Ei se käytännöllisin vahvistin, mutta se soundi on rautaa.
Minkä sormet heittää, sen wahi peittää
korvaoo
15.08.2021 09:43:55
TAna, torille tuli Gibsonin Lucille, onpi niitä harvoja iso G:n tuotoksia joita ihan aikuisten oikeasti haluaisin... Luojan kiitos oon köyhä :D
kaikki paitsi on turhaa.
professori
16.08.2021 09:38:02 (muokattu 16.08.2021 09:38:41)
Missä hinnoissa Marsun JCM800 2203 100w-nupit pyörivät torilla? Näitä varmaan liikkuu kohtuu tiheästi. Riippuu varmaan vuosikerrasta ja näin, mutta mihin hintaan halvimmillaan on saanut hyväkuntoisia?
"Den enda effekten ja' anväder ä' fuzz" - Andy McCoy | Grunge, stoner, alternative, whatever https://fubear.bandcamp.com/
JuSu
16.08.2021 09:45:04 (muokattu 16.08.2021 09:46:45)
Shredator: Hmm ajoittain oireileva Plexi-kuume nostaa päätään. Ei se käytännöllisin vahvistin, mutta se soundi on rautaa.
 
Paranna pedaalilla. Mun mielestä pelxi-tyyliset (toki niitäkin on erilaisia) pedaalit on keskimäärin aika onnistunteita, mitä nyt itsellä on kokemusta.
 
Tällä hetkellä mulla on Marshall Originin edessa Carl Martin Panama, Origin puhtaana ja kaikki roso Panamasta. Väitän, että menee soundillisesti pallokentälle, ja vaikkei ihan autenttinen varmasti olekaan, niin komea soundi melkein taskurahalla.
Olen luopunut kirjoitusteni allekirjoittamisesta. -JuSu-
professori
22.08.2021 14:43:41
Alakaapin metsästys on alkanut ja saattaa olla kyllä normaalia pidempi odotus tiedossa että pääsee kaupantekoon, sen verran harvassa äkkiseltään vaikuttaisi Marshallin 1960b:t ja 1960bv:t olevan. Mutta kaipa jostain vielä tulee esiin.
 
Ja jos oikein pulla kävisi, niin ehkä joku vielä joskus haluaa luopua Matampin 4x12-kaapista.
"Den enda effekten ja' anväder ä' fuzz" - Andy McCoy | Grunge, stoner, alternative, whatever https://fubear.bandcamp.com/
Retkumies
08.09.2021 18:29:53
No nyt polttelis Fenkun usa stratot. GAS vaan muuttaa muotoa ja jatkuu ikuisesti. Pitäs ensin tämä Carvin myydä tai vaihtaa!
Snapo
08.09.2021 21:40:57
Retkumies: No nyt polttelis Fenkun usa stratot. GAS vaan muuttaa muotoa ja jatkuu ikuisesti. Pitäs ensin tämä Carvin myydä tai vaihtaa!
 
Kyllähä tuo Carvin on vähän poltellu mielessä :)
"Mitään hyödyllistä tietoa musiikista tai soittimista täältä tuskin oppii, mutta kielioppi väännetään kuntoon vaikka väkisin."
Retkumies
09.09.2021 18:17:17
Snapo: Kyllähä tuo Carvin on vähän poltellu mielessä :)
 
Tätäkään ei pitänyt laittaa myyntiin, mutta gas saa ihmisen tekemään hirveitä asioita. Eiköhä viimeistään vuoden päästä kaduta!
munkero
02.03.2022 18:47:03
Huom! Olet kirjoittamassa yli 174 päivää vanhaan aiheeseen!
 
Gas ei tunne vanhoja ketjuja!
 
Tämä on houkuttanut jo tovin, mutta en tiiä. Äkkinäisempi vois kuvitella että kolme punasta yhen mikin Charvelia riittäs yhelle äijälle...
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1710351
Itekki joskus soitellu.
Guitarfreak
03.03.2022 20:42:20
Yyh missä mun kaasu on :(
Käärinliinoissa ei ole taskuja ja kaurapuurollakin elää ihan hyvin. :D - Steelduck
lifer
11.03.2022 12:25:26
 
 
Toinen puoli on se, että lapsi on terve leikkiessään ja miksei aikuiseenkin sama koskisi. On hyväksi, että on elämässä iloa tuottavia asioita, joihin syventyä. Jostain kumpuaa aina uusiutuva tarve viritellä vehkeitä ja puuhailla musiikin parissa vuodesta toiseen. On kyseessä sitten kamppeet, soittaminen, säveltäminen, sanoittaminen tai mikä tahansa.
 
Toinen puoli on se, että elämässä voisi aikaa muuhunkin käyttää, kun on perhettä ja töitä jne. En nosta kovin korkealle tätä puolta mutta joskus mietin, että miksei koskaan voisi johonkin "hyödylliseen" osua sama tarmo...
Funkånaut
11.03.2022 12:46:41
 
 
lifer: Toinen puoli on se, että lapsi on terve leikkiessään ja miksei aikuiseenkin sama koskisi. On hyväksi, että on elämässä iloa tuottavia asioita, joihin syventyä. Jostain kumpuaa aina uusiutuva tarve viritellä vehkeitä ja puuhailla musiikin parissa vuodesta toiseen. On kyseessä sitten kamppeet, soittaminen, säveltäminen, sanoittaminen tai mikä tahansa.
 
Toinen puoli on se, että elämässä voisi aikaa muuhunkin käyttää, kun on perhettä ja töitä jne. En nosta kovin korkealle tätä puolta mutta joskus mietin, että miksei koskaan voisi johonkin "hyödylliseen" osua sama tarmo...

 
Olisipa joskus sama tarmo siivoukseen, kuin mitä on lisätiedon etsimiseen jostakin hyvin harvinaisesta mallista. Olisi kyllä koti jatkuvasti kiiltävä kuin timantti.
"Lauserakenteesi on syvältä ja heppisi pieni."
Bugsy Boy
30.11.2023 09:36:34
Luulin, että Fano PX4 -bassokuume oli jo ohi, mutta pääsin testaamaan näitä livenä Tokiossa pari viikkoa sitten ja oli sen verran hyväntuntuinen ja -näköinen peli että GAS iski taas kympillä takaisin ;/ M.netin torilta löytyy varmaan oma osasto jossa voi myydä munuaisensa?
Sláinte
BugBadWolf
30.11.2023 19:17:06 (muokattu 30.11.2023 19:18:07)
Guitarfreak: Yyh missä mun kaasu on :(
 
Siinähän se on oikean jalan (autossa), tai oikean käden (mopossa) ulottuvilla.
 
Vaan joo... Jos ei kolvailua lasketa, olen jo useamman vuoden ollut hämmästyttävän vapaa kaasusta. Ei ole oikein mitään, jonka olisi ihan pakko hankkia. Kasarihevistelyyn kelvosta floikkakepistä (ei Vee) olen vähän vihjaillut, että jos vaihtokaupassa tyrkytettäisiin, vaan sitäkään ei ole maisemissa. Kauhea kasa ylimäräistä rompetta kyllä, mutta niistä ei kaikista viitsi edes myynti-ilmoja laitella. Jotenkin lamassa koko kamarunkkariporukka.
 
..tai minä? Olen tainnut oikeastikin tulla vanhaksi.
En usko että minun juttujani kannattaa ottaa aina ihan tosissaan. Minä en ainakaan ota ;D
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5343 344 345 346 347
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)