Aihe: Sooloskaba 522 äänestys
1
Vesa423
18.06.2021 21:55:18
Äänestysaikaa su 20.6. klo 21 asti.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OSALLISTUMINEN:
- Laadi annetun taustan päälle solistinen osuus valitsemallasi instrumentilla
- Lataa tuotoksesi sopivaan paikkaan internetissä, esim maihnnousu, google drive, dropbox tai youtube
- Laita linkki tuotokseesi tähän ketjuun
- Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=58&t=231414
 
ÄÄNESTYS:
- kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (vaatii kirjautumisen)
- äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
 
Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
- äänestys on voimassa noin 3 päivää
- itseään ei saa äänestää
- osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa
 
VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
 
Jos sama kilpailija voittaa kaksi kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.
 
Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa noin viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat / raati hermostu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:

Vesa423: https://maihinnousu.net/s/30888
Safaweb: https://drive.google.com/file/d/1pz724gbApulwwFVzS3LRmHt9C0-vpyLv/view
tjj2000: https://maihinnousu.net/s/30890
j2000: http://mikseri.net/artists/j2000/soolo-522/606628/
rautapieru: https://maihinnousu.net/s/30901
WanhaWetäjä: https://www.dropbox.com/s/ws38zgjwv … q/sooloskaba%20522%20soolo.mp3?dl=0
Vesa423
18.06.2021 22:45:41
2p Safaweb: Kivasti dynamiikkaa ja eloa soundissa. Ja tätä hyvin hyödynnetty sävykkäällä soitolla. Lopun ripeämmätkin jutut irtoaa hyvin ja istuu hyvin kokonaisuuteen. Onnistunut veto.
tjj2000: Alkupuolella hyvä kuulas soundi, jossa tähän taustaan sopivasti annosteltu määrä kaikua mukana. Ärhäkämmän osuuden chorus vähän erikoinen efektivalinta, tuo toisaalta vähän valtavirrasta poikkeavaa sävyä loppupätkään. Soittopuolen osalta alkupuoli hyvää rauhallista meininkiä, loppupuolellakin ihan toimivat rypistykset.
j2000: Soundi alkupuolella vähän rujo vs tausta, tuntui kaipaavan jotain kaikua tai muuta pehmennystä. Mutta sitten kun tausta lähtee ärhäkämpiin meininkeihin, soolo istu oikein hyvin sekaan. Soolossa kivasti melodiaosuuksia mukana, ja hyvä rouhea ote.
2p rautapieru: Hyvää rauhallista tunnelmointia alkuun. Hyvin lähtee lentoon myös voimakkaammassa osiossa.
2p WanhaWetäjä: Hyvä soundi ja toimivat melodiakulut läpi koko soolon.
j2000
19.06.2021 07:52:56
No niin, purple rain soolo sopi tähän taustaan. Se missä on parannettavaa on soolon kokonaisuus/yhtenäisyys, että se ei olisi alusta loppuun impro vailla juonta. Tuossa kuitenkin on selvät osat, joista se nousu odotti sitä nousevaa melodialinjaa. Soittoja leimaa pieni tasapaksuus, siinä mielessä että skaba on kisa ja yleisohjeena tällöin "anna palaa". Muuten instumentin hallinta jää näyttämättä.
 
1p Vesa423: Tässä soitto hyvin tavoittaa taustan vaiheita.
1p Safaweb: Tykkäsin tuosta lopun vähän erilaisesta tavasta tehdä ns. loppunousu
1p tjj2000: Eipä tästä pahaa sanaa ole.
1p rautapieru: Hyvin toimii taustan kanssa. Myös mukavasti eloa, vaihtelua.
2p WanhaWetäjä: Eloisa ja kehittyvä. Jonkunlainen lopussa paluu alkuun voi vielä parantaa kokonaisuutta ja yhtenäisyyttä.
rautapieru
19.06.2021 12:37:29
 
 
Vesa423: Aika hyvin taustan hengessä mukana. Hyvä veto.
Safeweb: Teet kyllä hienoja juttuja tuon kitaran kanssa. Maustetta on mukana.
Tjj2000: Ihan kuin Gary enfield olis vetäny alun ja tjj sitten tuttuun malliin loput.
J2000: Tämä oli ehkä minun mieleen eniten, soundiltaan ja tarinaltaan.
WanhaWetäjä: Nyt mentiin sopivasti turvallisen polun sivussa. Ei ihan mitään standardia muttei kovin kaukanakaan. Parit hienot juoksut. Aika jees veto ja soundi toimi miksissä yllättävän hyvin, myös loppuosassa.
 
WW: 2p
Safa 2p
J2000 2p
 
Vaikea on pisteyttää. Ehkä WW:llä paras veto mutta j2000 ja Safaa vaikea verrata keskenään, ovat herrat niin erilaisia.
Monkey see, monkey do.
tjj2000
19.06.2021 19:44:23
Vesa423: selkeän sievää
Safaweb: varsin hallittua, komeasti soi lopussa 2 p
j2000: hyvä intensiteetti, mukavaa melodiaa 1 p
rautapieru: oikein selkeän komeaa 1 p
WanhaWetäjä: herkkää ja komeaa 2 p
All I hear is Hellhounds...
Safaweb
20.06.2021 19:12:50
2p WanhaWetäjä
1p Vesa423
1p tjj2000
1p j2000
1p rautapieru
Vesa423
20.06.2021 21:01:16
Pisteet:
WanhaWetäjä 10p
Safaweb 9p
rautapieru 7p
j2000 5p
Vesa423 3p
tjj2000 2p
 
Onnittelut Wanhalle Wetäjälle voitosta! Vetovuoro sinne.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)