Aihe: Kitaran potikat ja toleranssi - vaikutus soundiin?
1 2
mhelin
04.06.2021 14:51:30 (muokattu 04.06.2021 15:00:12)
Tuolta videolta puuttuu vertailusta rev. log. potikka jolla saisi vielä lineaaristakin paremmin kontrolloitua volumeskaalan yläpäätä.
 
Tonepotikankin kohdalla voisi miettiä vaihtamista logaritmiseen koska ainakin itsestä tuntuu että nimenomaan siellä lähempänä nollaa löytyisi enemmänkin saundivariaatiota kun mikki+potikka+konkka -yhdistelmän resonanssitaajuus alkaa lähestymään keskitaajuuksia. Samalla voisi käyttää tuplasti isompaa potikkaa ilman että tarvitsee jonkun erikoisen no-load potikan.
 
Mun suosikkikytkentä stratotyyppisille kitaroille on G&L Comancen kytkentä jossa käytetään vain logaritmisia potikoita, ja toinen tone on bassokontrolli (tosin se on käytössä itselläni vaan yhdessä stratossa jossa kaksi normihumpparia):
 
http://www.guitarsbyleo.com/GALLERY2/main.php?g2_itemId=7227
 
Tuossa C2 rinnallekin voisi kytkeä 150k vastuksen jolla saisi paremmin kontrollia skaalan yläpäähän. Sitä käytetään monissa treble bleedeissä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)