Aihe: Mitä ihmettä teen omille biiseille? (Itkettää ihan.)
1 2 3 4 5
rokkijuha
15.01.2018 23:41:43
M-Sävel: jos malliksi riimittelylle otetaan Eino Leinon runo, niin sillä tavalla tehtynä teksti on tietysti aika kornia.
 
...Ja hei, en ole edes 6-kymppinen jäärä, vaan alle kolmikymppinen nuorukainen.
 
Kylmästi ajatellen suomalainen politiikka alkoi ajautua karille, kun Kekkonen kuoli 1986

 
1. Eikka ei ole kornia.
 
2. Kylmästi ajatellen voisi väitteistäsi päätellä, että politiikka ajautui karille, kun sinä synnyit.
 
3. Kekkosen aika oli kauheaa aikaa. Nykyaika on parempaa.
Eläkeläissoittaja
16.01.2018 07:02:02 (muokattu 16.01.2018 07:03:09)
 
 
M-Sävel sai plussan. :)
rokkijuha
16.01.2018 13:56:20
Eläkeläissoittaja: M-Sävel sai plussan. :)
 
"Mun henkeni tietäjät harmaapäät
erämaita ne etsien käypi,
mut taivas on tumma ja tähdetön
ja yö yhä hämärtäypi.
 
Minä lapsena vanhaksi vanhenin.
En nuor ole koskaan ollut.
Toki kerran ma keväästä haaveilin,
mut haavehet nuo oli hullut."
 
E. Leino
 
Kyllä se jätkät lienee niin,
että uppootte korneihin haaveisiin.
Jos hyvää ei hyväksi edes huomaa,
ja mieletön lietsoo kyynistä kuomaa
liekkeihin vääryyden, turhien haaveiden,
ohitse kauneuden, kadotukseen.
Eläkeläissoittaja
16.01.2018 21:18:17 (muokattu 19.01.2018 18:28:02)
 
 
Kiva on olla kuitenkin hengissä eläkkeellä entisenä tanssi- ja ravintolamuusikkona sekä vielä kohtuukuntoisenakin. Värkätä voi nyt vielä ajankulukseen omia biisejä nykytekniikkaa kotona hyväksikäyttäen. Eri äänitteillekin niitä ralleja on päätynyt ja kiitosta tullut myös kuulijoilta. Ai niin- ja muutamaan TV-sarjaankin on saanut musaa tehdä hyvillä laululyriikoilla biisit varustettuina ammattisanoittajien tekeminä. Eläke saisi vain olla suurempi. :)
Korkki74
20.05.2018 07:18:41
 
 
Hyvähän se on että M-sävel kuvittelee olevansa joku Suomalaisen musiikin vapahtaja joka tekee salattuja helmiä. Se vaan että ei kannata uhota liikaa ennenkuin on jotain todistetta siitä mitä on tehnyt.
 
Samoin on aika erikoista että sinulla on varaa antaa haukkuja muiden musiikkimaulle ja pitää itseäsi automaattisesti muita parempana. Taidat olla varsin ärsyttävä tyyppi.
M-Sävel
14.06.2018 15:47:29 (muokattu 14.06.2018 15:51:38)
Korkki74: Hyvähän se on että M-sävel kuvittelee olevansa joku Suomalaisen musiikin vapahtaja joka tekee salattuja helmiä. Se vaan että ei kannata uhota liikaa ennenkuin on jotain todistetta siitä mitä on tehnyt.
 
Samoin on aika erikoista että sinulla on varaa antaa haukkuja muiden musiikkimaulle ja pitää itseäsi automaattisesti muita parempana. Taidat olla varsin ärsyttävä tyyppi.

 
Tärkeää on muistaa, että pysytään asiassa, argumentointi oli tuossakin kestämätöntä. Asiat riitelevät, eivät ihmiset. Silloin, jos käyttää argumentointina solvaamista tai väitettyjä ominaisuuksia, se ei ole argumentointia. Ei siis ole mitään sanottavaa. Siis silloin vastapuoli on voittanut väittelyn.
 
Pakko sen verran vielä mainita, että olen tässä ketjussa todennut, että itselläni on vielä tekemistä, että pääsisi lähellekään mestareiden tasoa. Kyllä ne minun biisini ovat sellaista melodista ja suureen kansaan kansaan toivottavasti vetoavaa peruskauraa, sellaista, jota iskelmä on ja pitäisi olla. En minä yritä vääntää mitään uutta Satulinnaa tai Seineä vaan parempaa. Taitoni eivät siihen riitä. Vielä. Koskaan ei kannata luulla itsestään liikoja.
 
Hakkumisesta sen verran, että uskallan sanoa edustavani erittäin suurta, ellei suurinta musiikkiyleisöä. Nimittäin sellaisen musiikin edustajana, jota aikanaan hankkivat ihmiset vauvasta vaariin. Muuten eivät suuret myyntimäärät ole olleet mahdollisia. Minusta on myös hyvä, että on olemassa kaikenlaista musiikkia. Joku aina diggaa jostakin, mutta suurin yleisö on tänäpäivänä unohtunut kokonaan, perustelut löytyvät tästä ketjusta.
"Kova kulkemaan!"
Vessajono
15.06.2018 14:01:30
M-Sävel: Hakkumisesta sen verran, että uskallan sanoa edustavani erittäin suurta, ellei suurinta musiikkiyleisöä. Nimittäin sellaisen musiikin edustajana, jota aikanaan hankkivat ihmiset vauvasta vaariin.
 
Paino sanalla "aikanaan". Se aika oli ja meni.
Lennu: Minkä takia on pakko aina olla väärässä? Lue mun vastaus uudestaan. Luen sitten sun vastineen, kun olet samaa mieltä, sitä ennen en lue. Kaljan_paskaa juotu vuonna 2018: 136,3 litraa
M-Sävel
15.06.2018 17:52:25
Kyseinen aika ei tietenkään tule takaisin, eikä tarvitsekaan tulla. Kyse on siitä, että suuri yleisö on unohdettu. Kyseessä ei ole pelkästään suomalainen ilmiö. Rasittavat renkutukset ovat tulleet luultavasti Amerikasta, mistä ne on kopiotu tänne. Voi hitsi, että haluaisin päästä tekemään tuota paskaa levytysstudioon. Mahtavaa olis tehdä matalalla panostuksella musiikkia ja, että siitä saisi vielä leipänsä.
 
Tuo lauluntekemisellä eläminen on edelleen mahdollista, muuta todella myytyjä lauluja ei ole tullut enää 2000-luvun alun jälkeen yhdeltäkään lauluntekijältä. Enpä tiedä, mitä seuraavaksi. Odotamme parempaa aikaa, ei tällainen musiikkia kuuntelevien ihmisten aliarvioiminen ja väheksyntä kestä kovin kauaa. Tätä on nyt kestetty suunnilleen 10 vuotta.
"Kova kulkemaan!"
Vessajono
29.06.2018 13:36:09
M-Sävel: Kyseinen aika ei tietenkään tule takaisin, eikä tarvitsekaan tulla. Kyse on siitä, että suuri yleisö on unohdettu. Kyseessä ei ole pelkästään suomalainen ilmiö. Rasittavat renkutukset ovat tulleet luultavasti Amerikasta, mistä ne on kopiotu tänne. Voi hitsi, että haluaisin päästä tekemään tuota paskaa levytysstudioon. Mahtavaa olis tehdä matalalla panostuksella musiikkia ja, että siitä saisi vielä leipänsä.
 
Vuosi 1960 soitti, se haluaa mielipiteensä takaisin.
Bullitt: Sama kai se olisi sulkea tämä sivustokin tai ainakin potkia kaikki Vessajonoa ja Anssi Kelaa lukuunottamatta vittuun, kokolailla kaikki muut kun täällä taitavat olla amatöörejä.
basisti1971
25.07.2018 09:19:38
Moi.
 
Vaikeahkoa päätellä minkä perään haikaillaan, yhdessä lauseessa entisaikojen hyvävelimeininkiä jossa kourallinen rahoittajia, "säveltäjiä" ja sanoittajia pitkälti saneli mitä Suomi kuuntelee?
(ja kun valinnanvapaus viimein koitti, koitti heille "kriisi")
Toisessa sitä että kuka tahansa saisi tuotoksensa (jonkun toisen kustannuksella?) matalalla kynnyksellä ihmisten kuultavaksi?
 
Edellinen on luojan kiitos mennyttä aikaa joka ei koskaan toivottavasti palaa, toinen on tätä päivää kunhan on valmis itse panostamaan valtaosan ajastaan ja pääomastaan unelman toteutumiseksi.
Eikä panostuksen vastineeksi automaattisesti kuvittele taloudellista hyötyä ikinä saavansa.
 
Toisaalta haikaillaan myös pyyteettömän taiteen katoamisen perään, ja liki samaan hengenvetoon kaivataan radiosoittoa ja parempaa bisneksentekomahdollisuutta tällä hetkellä elinvoimaiseen vaikkakin marginaaliseen bisneskelkasta auttamattomsti ainakin väliaikaisesti tipahtaneeseen musagenreen.
 
Toisaalta, muusikko ei missään muussa genressä kuin tanssimusassa juuri leipäänsä tienaa.
 

 
M-Sävel: Voi hitsi, että haluaisin päästä tekemään tuota paskaa levytysstudioon.
 
Tuohan on se helpoin osa-alue nykybiisintekijällä, budjetille sopiva studio vuokralle joko muusikoilla tai ilman.
Tulee samalla vaivalla niin paska kuin timanttikin.
Jos on tullakseen ;).
Studioita kun on tätänykyä ihan jok'ikisessä niemessä ja notkossa, oman laadukkaan demon ulos pukkaaminen ei ole koskaan ollut näin halpaa ja helppoa.
 
Etenkin (aloittelevilla) pikkustudioilla on myös varsin usein jonkinlainen takuukin, jos jälkeä ei synny, tai ei halua valmista tuotosta lunastaa, hinnasta pääsee tinkimään roimasti.
Mahdollisille vuokramusikanteille pitää joka tapauksessa toki maksaa, muuten voi ihan oikeasti joutua opettelemaan soittamaan kaikki instrumentit itse :).
Paha kello kun kilkattaa kauemmas kuin hyvä...
 

 
M-Sävel: Mahtavaa olis tehdä matalalla panostuksella musiikkia ja, että siitä saisi vielä leipänsä.
 
Ilman hymiötä arvaan ettei kyseessä ole sarkastinen huomautus.
 
Olisihan tuollainen mahtavaa alalla kuin alalla, kukapa ei Sarasvuoksi Sarasvuon paikalle haluaisi, mutta tokkopa mikään muu ala vaatii epävarmaan rahalliseen tuottoon nähden yhtä paljon panostusta kuin musabisnes.
 
Toisaalta tuo panostuksen ja tuoton rankka epäsuhta verrattuna muihin ansaitsemismahdollisuuksiin on ainakin mun mielestä yksi -ehkä se suurin- musabisneksen viehätyksistä, vaikka maallista mammonaa ei liiemmin kertyisikään, henkinen pääoma kasvaa satavarmasti koko prosessin ajan.
 

 
M-Sävel: Tuo lauluntekemisellä eläminen on edelleen mahdollista, muuta todella myytyjä lauluja ei ole tullut enää 2000-luvun alun jälkeen yhdeltäkään lauluntekijältä.
 
?
 
Nykyään lauluntekemisellä tienaa tiemmä paremmin kuin musantekemisellä, ainakin jos uutisointiin on uskominen.
 
Esiintymis- ja biisintekotaito kun aniharvoin henkilöityvät samaan pakettiin, väittäisin jopa että valtaosa tällä hetkellä esitettävistä biiseistä on osin tai kokonaan jonkun muun kuin esittäjän kynäilemiä.
Ja tekeehän moni omassa genressään loistava esiintyjä-biisintekijä muillekin matskua.
Yli genrerajojenkin.
Hyvällä menestyksellä.
 
Eli eiköhän noita todella myytyjä lauluja tule tasaisen tappavaan tahtiin koko ajan.
 

 
M-Sävel: Tätä on nyt kestetty suunnilleen 10 vuotta.
 
Veikkaan että olen hivenen vanhempi nuori, alati muuttuvaan musabisnekseen sopeutumiskyvyttömät ovat tuota minun kuullen toitottaneet kolmisenkymmentä vuotta.
Wanhemmilla konkareilla tietty varmasti kauemminkin.
Täällä meillä kun musabisneksen mannermaiseen kyytiin pääseminen koki varsin vahvoja alkukankeuden tuskia ja suoranaista jarruttamistakin, muutosvauhti on vauhtiin pääsyn jälkeen ollut sitä luokkaa että aniharvan mukautumiskyky on/oli riittävän joustava kyydissä pysymiseen.
 

 
Yksi mahdollinen kanava tekstiesi julkisiksi saamiseen noiden jo ehdotettujen lisäksi voisi olla julkaiseminen kotisivulla tai mnetin lyriikka-alafoorumilla.
En tiedä mikä tuolla lyriikka-foorumilla on käytäntö jos joku haluaa sinne julkaistuja lyriikoita käyttää, mutta kysymällä selvinnee.
 
Plagiointia lienee tänäpäivänä turha murehtia, hakukoneet löytävät tekstit pienellä vaivalla ja joka postauksesta jää metaan jälki.
 
Edes jonkinnäköisen (ja useampaan kertaan jo tässäkin viestiketjussa pyydetyn) musanäytteen aikaansaaminen Maihinnousu-tilille voisi myös edesauttaa mieleisen julkaisukanavan löytämisen helpottamisessa.
 
Onnea ja menestystä valitsemallesi unelmalle.
Tarpeeksi korkealle kun asettaa riman, pienoinen epäonnistuminenkin on verraten suuri voitto.
 
T:Samuli
M-Sävel
27.07.2018 16:21:28
basisti1971: .
 
T:Samuli

 
Kiitti hyvästä viestistä, joka antoi rutkasti ajattelemisen aihetta. Näinhän se on, että ei saa pelätä ruokansa puolesta, jos täysillä alkaa tavoitella unelmaa. Uskallan kuitenkin väittää, että suurin osa nykyisistäkin lauluntekijöistä on aloittanut uransa jollakin muulla "taustatuella", eli tuloilla, ollen jossain toisessa työssä ennen siirtymistä täysimääräiseksi lauluntekijäksi. On hyvä olla jokin turva takana, jos ei tule vastinetta kustantajilta.
 
Monesti vaikuttaa siltä, että aiempien vuosikymmenten biisit oli muutaman ihmisen tekemiä. Suuri osa olikin, mutta ei suurin osa. Laulutekijöitä on ollut tuonakin aikana paljon. Suurimmasta osasta biisimarkkinoiden biiseistä ei tule koskaan hittejä, vaan ne myyvät jonkin verran. Hiteistä moni oli tuttujen nimien tekemiä. Hiteistä osa oli silti hieman tuntemattomampien kynästä.
"Kova kulkemaan!"
JoKo
27.07.2018 19:57:46
M-sävel: levy-/tuotantoyhtiöiden herrat (tai rouvat) istuvat saman saunapöydän ääressä (tai vaikka ihan avoimesti kokoustilassa jossain) ja päättävät, mitä musiikkia radiossa soitetaan. Näin sen mentävä, kun tarjonta on mitä on suurilla kanavilla. Ainoita viimeisiä kansan suurta musiikkimakua maistattavia foorumeita ovat enää paikallisradiot, esim. Radio Pooki. Näiden kuuluvuusalue kuitenkin on rajattua.
 
Kaupalliset radiokanavat (myös YLE jossain määrin) seuraavat todella tarkkaan mitä se tavoiteltu kansanosa haluaa kuulla. Kuuntelijahan on se tuote mitä myydään mainostajille. Tämä tietysti johtaa riskien minimoimiseen ettei joku vaan ärsyyntyisi ja vaihtaisi kanavaa. Tilastoilla siinä pelataan. Tää on tietysti musiikista enemmän välittävän näkökulmasta ikävämpi homma mutta näin se logiikka toimii.
musamies
27.07.2018 22:00:18
Itsestä on hölmön tuntuista että menestyä pitäs mut ei tartte tehdä hyviä biisejä tai osata soittaa ja laulaa... Isoäiti sanoi että Bergerackissa kiva teemamusiikki. Tänäkin päivänä jokunen on klikannut sitä tuubissa.
M-Sävel
02.02.2021 00:03:30 (muokattu 02.02.2021 00:03:58)
Päivitellääs tilannetta "musiikin alennustilan" suhteen.
 
Onpahan paljon tapahtunut muutamassa vuodessa. Sellainen on päässyt tapahtumaan, että olen tykännyt monista UUSISTA biiseistä. Melkein voisi tuommoisten tyylisiä itsekin värkätä. Ja ne ovat vielä menestyneet hyvin. Näitä on kuullut jopa enkunkielisinä. King&Queens, mahtava biisi. Vaikka Kikka toki lauloi tämän jo vuonna 1990 (Kiihkeät tuulet). No tosimielellä en pidä tuota minään plagiaattina. Sanoi kai se Kärkikin, että hitissä on 99 % vanhaa ja 1 % uutta. :D
 
Kaiken lisäksi on hienoisesti yllättänyt tämä 80's soundimaailma. Tässä ehkä toista vuotta sitten oli listojen kärjessä joku, ehkäpä usalainen miesartisti, jonka biisin olisi voinut luulla tuleva suoraan 80-luvulta, mutta ei: se oli uusinta uutta. Laulufraseerauksesta kuitenkin kuuli, että 2020-lukua eletään. BTW, tuo nasaaliääni tekee varsinkin naisartistien laulusta pikkuisen inhottavaa, kun olisikin uskallusta laulaa oikealla äänellä niin uskon, että meillä on hyviä laulajia enemmän kuin koskaan. Irwiniä ei lasketa! Lauloi niin taitavia melodioita ja sanoituksia, ettei siinä haitannut!
 
No nyt kotimaahan. Mitäpä tuohon sanoisi. Makiaa aikaa. Sanni on petrannut. NÄLKÄ-biisiä on tullut kuunneltua aika paljon. Muutaman viime vuoden aikana on pulpahtanut pinnalle myös Maustetytöt ja BEHM. Kaikki on muuten naisia, enpä tiedä mistä johtuu. Lienee tunnetuimmat miesartistit keskittyvän puhumiseen (= rappaamaan).
 
Maustetyttöjen biisejä oli viime vuoden Spotify-listani kärjessä useita. Lähes kaikissa on virtuoosimaiset sanoitukset, melkeinpä Vexi-Juice-Gösta -tasoa. Aivan neroutta. Teknisesti loistavia ja ei juurikaan turhia riimin vuoksi kirjoitettuja täytesanoja kuten meikäläisen biiseissä voi joskus käydä. Lisäksi "sireenit jää päähän soimaan" kun ovat niin tarttuvia säveliä.
 
BEHM tuntui ensin lamelta Hei rakkaallaan, mutta auta armias kuin Frida iski. Just tämmöistä olen tarkoittanut, että hyvin riimitelty tarinamainen lyriikka tarttuvalla melodialla. Tätä biisiä nostaa entisestään modernin nerokas tuotanto. Toki mitenkään väheksymättä perinteistäkään iskelmää, jota levytti kesällä 2020 esimerkiksi Johanna Debreczeni laulullaan Sellaiset silmät.
 
Sellainen vuodatus siinä sitten. Jos jaksoit lukea tähän asti, käy kuuntelemassa myös minun tangobiisi, ja muitakin biisejäni löytyy sivuilta: https://soundcloud.com/mattinie/korallien-tango
"Kova kulkemaan!"
jannu
02.02.2021 10:53:23
M-Sävel:
Sellainen vuodatus siinä sitten. Jos jaksoit lukea tähän asti, käy kuuntelemassa myös minun tangobiisi, ja muitakin biisejäni löytyy sivuilta: https://soundcloud.com/mattinie/korallien-tango

 
Nuo sun humppahommelit oli "ihan kiva 8+" -kamaa, ei siinä mitään. Järviradio soittaa vastaavaa tavaraa päivät pääksytysten, tilausta tuntuu olevan. Kannattais ehkä kokeilla kepillä jäätä.
"You can't really be jealous of something you can't fathom." -Nigel Tufnel
Popilo
24.02.2021 13:41:41 (muokattu 24.02.2021 13:42:20)
Sellainen vuodatus siinä sitten. Jos jaksoit lukea tähän asti, käy kuuntelemassa myös minun tangobiisi, ja muitakin biisejäni löytyy sivuilta: https://soundcloud.com/mattinie/korallien-tango
 
Täytyy sanoa että kaiken tämän hypetyksen ja muiden musiikin solvaamisen jälkeen en tiedä itkeäkö vaiko nauraa. "Korallien tango" kappaleen kuuntelin. Oli kyllä niin iänikuista diipadaapaa esimerkiksi moneen menestyvään nykymusiikkiin verraten ettei mitään järkeä.
 
Olet myös avoimesti haukkunut esimerkiksi artistien huonoa lausuntaa ja sitten kuulen sanan "Koralli" lausuttavan "Kooralli". Jos tällainen amatöörimainen ja näinkin ärsyttävä moka ei jää sinun haaviisi, niin voin todeta olleeni veikkauksineni oikeassa; paljon melua ja täysin tyhjästä.
 
Jos teet näitä samoja loilotuksia joita tässä maassa on loilotettu jo kymmeniä vuosia, niin tee ne edes hyvin. Vaikka sitten kunnioituksesta oikeita artisteja kohtaan, jos ei muuta.
 
Lähtökohtaisesti pidän jonkun toisen tekemän musiikin solvaamista täytenä järjenköyhyytenä, mutta mielenkiintoisesta aloituksesta huolimatta tämä ketju osoittautuikin sinun henkilökohtaiseksi keulimiseksi ja egohenkseleiden paukutteluksi, joten ole hyvä.
 
Ps. Beatles on paskaa.
M-Sävel
27.02.2021 00:04:02
Popilo: Täytyy sanoa että kaiken tämän hypetyksen ja muiden musiikin solvaamisen jälkeen en tiedä itkeäkö vaiko nauraa. "Korallien tango" kappaleen kuuntelin. Oli kyllä niin iänikuista diipadaapaa esimerkiksi moneen menestyvään nykymusiikkiin verraten ettei mitään järkeä.
 
Olet myös avoimesti haukkunut esimerkiksi artistien huonoa lausuntaa ja sitten kuulen sanan "Koralli" lausuttavan "Kooralli". Jos tällainen amatöörimainen ja näinkin ärsyttävä moka ei jää sinun haaviisi, niin voin todeta olleeni veikkauksineni oikeassa; paljon melua ja täysin tyhjästä.
 
Jos teet näitä samoja loilotuksia joita tässä maassa on loilotettu jo kymmeniä vuosia, niin tee ne edes hyvin. Vaikka sitten kunnioituksesta oikeita artisteja kohtaan, jos ei muuta.
 
Lähtökohtaisesti pidän jonkun toisen tekemän musiikin solvaamista täytenä järjenköyhyytenä, mutta mielenkiintoisesta aloituksesta huolimatta tämä ketju osoittautuikin sinun henkilökohtaiseksi keulimiseksi ja egohenkseleiden paukutteluksi, joten ole hyvä.
 
Ps. Beatles on paskaa.

 
Kiitos, että kävit kuuntelemassa biisiä!
 
Täytyy kommentoida vielä kommenttiasi, jossa kerrot solvanneeni muita artisteja. Pyydän anteeksi sinulta ja kaikilta muilta, jos olen jotenkin loukannut.

Maailmaan mahtuu paljon musiikkityylejä ja makuja, ja sehän on hieno asia. Kyllä sinne taitaa mahtua myös perinteinen sukupolvia yhdistävä suomi-iskelmä. Sitä en pyydä anteeksi, että olisin nostanut itseni jalustalle. En ole nostanut. Olen kertonut, että oppimista on. Minusta ei sillloin ole tervettä kunnianhimoakaan, jos ei halua oppia uutta.
"Kova kulkemaan!"
emukka
28.02.2021 14:41:04
Mitä on perinteinen sukupolvia yhdistävä suomi-iskelmä? Onko sellaista oikeasti koskaan ollutkaan ja jos on niin onko sitä enää? Olen tässä viidentoista vuoden aikana, kun pyörinyt nuorten keskuudessa ja tehnyt musiikkia pari vuosikymmentä. Kerran olen tavannut yhden pojan, joka kuunteli iskelmää. Tai sillä tavalla, että tuo "Korallien tango" voisi hyvin soida hänenkin luureissaan.
 
Maailmaan mahtuu musiikkia edelleen. On toinen asia, että onko se relevanttia tai hyvää. Lueskelin tätä ketjua vieno hymy huulillani, kun oletin M-Sävelen olevan juuri näitä jamppoja, jotka teoriassa tietävät, että mikä tekee sanoituksista hyvän ja mikä sävelistä ns. "hitin". Mutta sitten se toteutus on kuitenkin sitä perinteistä opistokamaa, joka on musiikkia ei kenellekään.
 
On hirveän helppo maalata pastisseja jos alkuperäinen teos on jo tehty. On helppo maalata Picassoa, kun tietää millainen oli hänen tapansa maalata. On ihan helvetin vaikeaa olla Picasso ja siihen pystyi vain herra itse.
 
Beatles on muuten ihan hirveätä minunkin mielestäni. En pidä myöskään Juicesta, Vexistä tai Alangon veljeksistä. He ovat taitavia tekijöitä, mutta ei kosketa.
delarco
02.04.2021 23:07:09
Mun mielestä yksi jos toinenkin sanoittaja saisi ihan vakavasti ottaa Eino Leinoa haltuun.
Sellasta myötähäpeistä huttua tuppaa olemaan nykytila.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)