Aihe: Jännä ilmiö
1 2 3
J.Nikkanen
23.12.2020 12:30:05
Krice: Kertauksena tässä on painoarvoltaan varmaan kovempi kaveri kuin kukaan meistä, Gibsonin maestro kertoo miten kielet laitetaan virittimiin. Itse käytän siis menetelmää nro 1, paitsi en katkaise kieltä kuin vasta virittämisen jälkeen (kolmas on kielen lukittaminen joten ei kannata huolestua, sitäkin voi käyttää). Loppupuolella näytetään miten kielet venytetään oikeaoppisesti, ei siis mitään täysillä riuhtomista, vaan vähän venytystä jos tuntuu siltä. Viritinvaihtoehdot alkaa 7:00 paikkeilla.
 
https://www.youtube.com/watch?v=iNalU_61IYk

 
Jännä että tuossakin D-kieli laitetaan "solmuun" juuri siten miten täällä jo aimmin mainitsin ja laitoin videonkin vielä mutta silloin se ei sulle kelvannut. Buu.
 
Ja edelleen, ota huomioon mistä kitarasta tässä ketjussa puhutaan. HW ei ole samalla tontilla Gibsonin HWn kanssa vaan kehnoa halpista.
We don't stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing. -George Bernard Shaw
Krice
23.12.2020 12:37:15
 
 
J.Nikkanen: Jännä että tuossakin D-kieli laitetaan "solmuun"
 
Niin, se oli se kolmas tapa, ei siis pelkästään d-kieli. Solmun laittaminen ei ole pakollista, varsinkin jos virittimet toimii niinkuin niiden pitäisi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)