Aihe: Hanoi Rocks
1 2 3 4 516 17 18 19 2042 43 44 45 46
aivokuolio
23.09.2020 22:23:21
Hargon: Oriental Beatistä on tulossa vissiin joskus uudelleenjulkaisu, koska ne alkuperäisäänitykset ovat vihdoinkin löytyneet. Eli kaippa se nyt miksataan kunnolla. Toivottavasti vaan asialle ei laiteta Petri Majuria.
 
Oisko lähdettä?
Hargon
24.09.2020 09:34:58 (muokattu 24.09.2020 10:07:34)
aivokuolio: Oisko lähdettä?
 
Yaffan haastattelussa mainitaan:
https://www.facebook.com/watch/?v=2 … 50578182&extid=Xexbuekmbl4NfF0X
 
39 minuutin kohdalla
Kaikki yllä esitetyt mielipiteet ovat fiktiivisiä. Viittaukset todellisiin asioihin tai henkilöihin ovat täysin sattumanvaraisia.
messalina
19.11.2020 11:01:29
Uusin Seiska lehti vahvistaa asian paikkansapitävyyden. Hieno homma, toivottavasti tämä kulttuuri teko tehdään viimeinkin!
Boyakasha
19.11.2020 11:43:53
messalina: Uusin Seiska lehti vahvistaa asian paikkansapitävyyden. Hieno homma, toivottavasti tämä kulttuuri teko tehdään viimeinkin!
 
Hanoi on taas kuumaa kamaa, edellisessä Seiska-lehdessä vahvistettiin, että vanha Hanoi-keppimies Andy McCoy on ollut kohumaskikauppias Onni Sarmasteen ökyjahdilla kuseskelemassa. Seiska, kohurocktähtien asialla jo vuodesta 1992!
Hargon
20.11.2020 07:32:06
Ja Monroe ja McCoy ovat taas puheväleissä. Luultavasti jinxaan homman pahasti, mutta jokohan nyt olisi aika kypsä sille, että Monroen soololevyille saadaan McCoyn biisejä?
Kaikki yllä esitetyt mielipiteet ovat fiktiivisiä. Viittaukset todellisiin asioihin tai henkilöihin ovat täysin sattumanvaraisia.
shuffle
20.11.2020 13:58:54
Todella hieno juttu, jos Oriental Beat remixataan.
Dirtyh
21.11.2020 17:00:52
 
 
Hargon: Ja Monroe ja McCoy ovat taas puheväleissä. Luultavasti jinxaan homman pahasti, mutta jokohan nyt olisi aika kypsä sille, että Monroen soololevyille saadaan McCoyn biisejä?
 
Tai Monroe laulamaan Andyn julkaisulle. The AM Band on pyörinyt treeniksellä yllättävänkin ahkeraan. Oishan se ihan kiva jos Andyllä ois uusia biisejä työn alla.
 
Niin tai näin, toivottavasti joku tuollainen homma vielä tapahtuisi.
aivokuolio
22.11.2020 09:55:23
Sehän on ensi vuonna Hanoi Revisitedin 20-vuotisjuhlat, ei muuta kuin sotakirveet maan lepoon ja ydinduo takaisin lavoille nuorempana, nälkäisempänä ja kovempana kuin koskaan!
mystinen metsätyömies
23.11.2020 18:40:54
aivokuolio: ydinduo takaisin lavoille nuorempana, nälkäisempänä ja kovempana kuin koskaan!
 
Ähh, ei oikeen jaksais. Ekasen levyn kokoonpano tai ei mitään. Muut on ihan ok kuosissa mutta yks lenkki mättää. Kaikki kunnia Andylle biisintekijänä, mutta kyllä se parasta ennen meni jo. Pakko sanoo, et fysiikan lait tulee vastaan mitä on kattonu sen haastatteluja viime aikoina. Tai ainakin sen pitäis lopettaa kaikenlaiset päihteet ja pössyttelyt ihan kokonaan. Ilman uutta materiaalia ei taida olla järkeä, enkä usko, että näitä saa samaan aikaan studioon.
slowdive
25.11.2020 10:58:36 (muokattu 25.11.2020 10:59:08)
aivokuolio: Sehän on ensi vuonna Hanoi Revisitedin 20-vuotisjuhlat,
 
Tämä on kyllä kans näitä ajankulun ihmeellisyyksiä. Sillon kun tuo Revisited homma alkoi, niin Hanoi Rocksin hajoamisesta oli sen n.16 vuotta. Sillon tuntui että siinä uudelleen lämmiteltiin jotain todella kaukaa muinaisuudesta olevaa juttua.
 
Nyt tuosta alkaa olla sen 20 vuotta aikaa, ja tuntuu että se olisi ollut n. toissapäivänä?
Knobs to the southeast.
slowdive
25.11.2020 11:02:57 (muokattu 25.11.2020 11:04:08)
mystinen metsätyömies: Ähh, ei oikeen jaksais. Ekasen levyn kokoonpano tai ei mitään. Muut on ihan ok kuosissa mutta yks lenkki mättää. Kaikki kunnia Andylle biisintekijänä, mutta kyllä se parasta ennen meni jo. Pakko sanoo, et fysiikan lait tulee vastaan mitä on kattonu sen haastatteluja viime aikoina. Tai ainakin sen pitäis lopettaa kaikenlaiset päihteet ja pössyttelyt ihan kokonaan. Ilman uutta materiaalia ei taida olla järkeä, enkä usko, että näitä saa samaan aikaan studioon.
 
Joo, ei siitä enää mitään tule. Eipä nuo 2000-luvun levytkään mitään mahtiklassikoita ole ja hype oli kyllä laskusuunnassa toisen kerran hajotessaan. Toki jos enemmän alkuperäissakkia olisi mukana, niin varmaan sillä jonkun väkeä keräävän areenakiertueen heittäisi, mutta eipä juuri muuta.
 
Eiköhän sillä Monroellakin pyyhi just sen verran hyvin mitä voi kuuttakymppiä käyvällä enganninkielistä rokkia esittävällä Suomalaisella mennä. Ei ole varmaan rahan räiskettä, mutta realiteetit on mitkä on.
Knobs to the southeast.
Tympee Huttunen
25.11.2020 11:23:06
slowdive: Tämä on kyllä kans näitä ajankulun ihmeellisyyksiä. Sillon kun tuo Revisited homma alkoi, niin Hanoi Rocksin hajoamisesta oli sen n.16 vuotta. Sillon tuntui että siinä uudelleen lämmiteltiin jotain todella kaukaa muinaisuudesta olevaa juttua.
 
Nyt tuosta alkaa olla sen 20 vuotta aikaa, ja tuntuu että se olisi ollut n. toissapäivänä?

 
Voihan hemmetti. Ei ole aika lineaarista.
Funkånaut
25.11.2020 12:15:44
 
 
Tympee Huttunen: Voihan hemmetti. Ei ole aika lineaarista.
 
Mä en edes usko aikaan, mutta syy-seuraussuhteeseen kyllä.
"Lauserakenteesi on syvältä ja heppisi pieni."
Boyakasha
25.11.2020 17:06:03
mystinen metsätyömies: Ähh, ei oikeen jaksais. Ekasen levyn kokoonpano tai ei mitään. Muut on ihan ok kuosissa mutta yks lenkki mättää. Kaikki kunnia Andylle biisintekijänä, mutta kyllä se parasta ennen meni jo. Pakko sanoo, et fysiikan lait tulee vastaan mitä on kattonu sen haastatteluja viime aikoina. Tai ainakin sen pitäis lopettaa kaikenlaiset päihteet ja pössyttelyt ihan kokonaan. Ilman uutta materiaalia ei taida olla järkeä, enkä usko, että näitä saa samaan aikaan studioon.
 
"OHO!"
https://www.facebook.com/seppo.koskinen.7/posts/3507077759371273
Boyakasha
28.11.2020 20:39:32
Nyt kyllä pedataan orkkis-Hanoin comebackia, sanokaa mun sanoneen:
 
"Hanoi Rocksin alkuperäisjäsenet kokoontuivat yhteen - Andy McCoy liikuttui Michael Monroen kehuista
 
Hanoi Rocksin jäsenet muistelivat muun muassa sitä, kuinka rumpali Razzle oli ihmetellyt suomalaisia keikkapaikkoja.
 
Legendaarinen Hanoi Rocks palkittiin Eläköön SuomiRock! -gaalassa elämäntyöpalkinnolla.
 
Yhtyeen alkuperäisjäsenet Andy McCoy, Michael Monroe, Sami Yaffa sekä Nasty Suicide olivatkin kerääntyneet vastaanottamaan palkintoa Microsoft Teams -ohjelman keskusteluun, jota luotsasi SuomiRockin juontaja Matti Mäki-Kokkila.
 
Palkintoa jakamassa oli ollut musiikkivaikuttaja ja Tavastia-klubin omistaja Juhani Merimaa. Hanoi Rocksilla on edelleenkin ennätys Tavastialla siitä, että he ovat soittaneet eniten loppuunmyytyjä keikkoja peräkkäin kyseisellä klubilla.
 
Muusikot muistavat ensimmäisen Tavastia-keikkansa, joka tapahtui vuonna 1980.
 
- Eikös ensimmäinen Tavastia-keikka ollut, kun oltiin vedetty sen 38 keikan putki? Yaffa pohti.
 
- Jep, enemmän keikkoja kuin päiviä. Se oli kovaa menoa. McCoy vastasi.
 
Myös eräs hauska keikkamuisto nousi keskustelun aikana esille. Hanoi Rocksin jäsenet nimittäin miettivät, että miten fanit löysivät kaikille niille konserttipaikoille, jotka saattoivat sijaita Suomessa "keskellä metsää".
 
- Razzle (yhtyeen edesmennyt rumpali) mietti, että miten hemmetissä tänne muka tulee jengiä. Eihän täällä asu ketään, Monroe kertoi.
 
- Muistan, kun istuttiin Razzlen kanssa kaljalla ja sieltä metsänreunasta alkoi valumaan humalaisia suomalaisia. Razzle katsoi niitä kuin zombeja ja juoksi bussiin karkuun. Se luuli, että kaikki olivat vetäneet heroiinia! Yaffa nauroi.
 
Hanoi Rocksin jäsenet tietävät, kuinka paljon he ovat vaikuttaneet sekä suomalaiseen että koko maailman rock-kenttään. Yhtyeen faneiksi ulkomailta ovat tunnustautuneet muun muassa Guns N' Roses sekä Skid Row.
 
- Suomen rokissa, ja oikeastaan kaikessa rokissa, kuuluu vaikutteita Albert Järvisestä, Andysta ja Nastysta. Uskon, että olemme tehneet hyvää tälle koko kentälle ja olemme avanneet monille ovia. Olemme kiitollisia siitä, että meitä muistetaan palkinnoilla, Monroe iloitsee ja jatkaa:
 
- Harvoin on tällaisia yhtyeitä, jossa kaikki täydensivät toisiaan ja tähtäsivät täysillä samaan tavoitteeseen.
 
McCoyta on häirinnyt varsinkin eräs asia Hanoin uralla.
 
- Mua henkilökohtaisesti v*tuttaa se, että kaikki luulevat, että minä soitan kaikki Hanoin soolot. Nasse vetää niistä puolet ja paljon melodisemmin. Kyllä niistä pitäisi kuulla ero, McCoy sanoo.
 
Monroe hehkuttaa lopuksi vielä McCoyta vuolaasti.
 
- Miettikää nyt Andya. Suomalainen nuori jätkä ja tekee noin mielettömiä biisejä englanniksi. Ensimmäiset Hanoi-kappaleet Andy on tehnyt jo teini-ikäisenä. Kiitos Andylle niistä ja nostankin sulle hattua.
 
McCoy liikuttui Monroen sanoista.
 
- Tämä juttu ei olisi ikinä onnistunut ilman teitä. Kiitos."
 
LÄHDE: https://www.voice.fi/musiikki/a-200 … l4XAdjc80DHI1O0jlYU3L-UH6i331tffIVc
Hargon
29.11.2020 09:00:27
Taitaa olla niin, että tämä nelikkö on ollut viimeksi samassa tilassa 14.2.1995. Nyt toki vain virtuaalisesti.
 
Joku yksittäinen keikka alkuperäisjäsenillä vaikka juhlistamaan ekaa levyä 2021 tai Oriental Beatin uudelleenmiksausta 2022 olisi kova juttu.
Kaikki yllä esitetyt mielipiteet ovat fiktiivisiä. Viittaukset todellisiin asioihin tai henkilöihin ovat täysin sattumanvaraisia.
Vessajono
29.11.2020 10:03:03
Hargon: Joku yksittäinen keikka alkuperäisjäsenillä vaikka juhlistamaan ekaa levyä 2021 tai Oriental Beatin uudelleenmiksausta 2022 olisi kova juttu.
 
Tää nyt vois vielä olla jopa mahdollista, mut en jotenkin jaksa uskoa, että Nassea enää kiinnostais mihinkään enempään, ts. rundille lähteä. Mikea ja Samia ehkä vois kiinnostaakin mut niilläkin on kuitenkin kummallakin omat touhunsa. Andy sit taas, noh, se varmaan lähtis mielellään rundille mutta ainakaan minä en menisi mielelläni katsomaan.
"Kumpi saa sut laukeamaan nopeammin, verovähennykset vai poskihoito?"
T.R.N.
29.11.2020 10:21:04
Aika turhaa touhuilua jonkun 40-vuotta vanhojen nauhojen uudelleen miksaus. Oriental Beat on osa Hanoin historiaa sellaisenaan kun se on, eikä uudelleen miksaaminen mielestäni tuon kokonaisuuteen yhtään mitään tarpeellista.
 
Uusia biisejäkään ei sinkkua paria enempää oikein kiinnostaisi kuulla. Olihan se 2000-luvun tekeminenkin melko kädenlämpöistä muutamia onnistumisia lukuunottamatta. Mikäli orkkis kokoonpano Gypin kanssa lähtisi tekemään hyvin toteutettuja nostalgiakeikkoja, niin tulisi ehkä käytyä pari ihmettelemässä. Jos management kokoaa 2000-luvun kaltaisen kyhäelmä uudelleen kasaan, niin vaikea nähdä siinä mitään lisäarvoa tai mielenkiintoista.
 
Bändejä tulee ja bändejä menee. Oli ne isoja tai pieniä, niin ovat kuitenkin ajankuvia ja sikäli vahvasti siihen hetkeen sidottuja. Rollareilla kävi tämän suhteen vähän isompi käsi, mutta useammilla muilla ei.
-------------------------------------------------
shuffle
29.11.2020 11:34:07 (muokattu 29.11.2020 11:41:03)
Semmoinen vähän iisimpi "unplugged"-tyylinen veto, joka tulisi vaikka Yle Areenasta olisi ehkä kiva nähdä vielä alkuperäiskokoonpanolta. Siis en nyt sano että just akkareilla pitäisi vetää, mut sellainen vähän laidback-tyylinen veto, vaikka istuskellenkin. Noilla vuosilla ei ehkä kannata enää täysillä vetää, vaikka nuoria miehiähän he Stonesiin verrattuna toki ovat.
 
Ai Nasty on vetänyt puolet sooloista? Okei. Kaikki kunnia ilman muuta, mut vaikee on kyllä vaikka TSFTM-levyltä sanoo mikä olis mikä. Omaan korvaan kuulostavat kyllä hyvin Andyn tyyliltä. Andyllä on sooloilijana hyvin erottuva tyyli kitaristin korvaan, sen tunnistaa nopeasti. Toki kyllähän Jaggerkin oppi imitoimaan Keithin komppausta muutamalla biisillä hyvin.
 
Siellä Andyn Vuosaaren lapsuudenhiman pihassa tuli käytyä joskus fiilistelemässä. Siinä kämpässä Andy taisi alkupään Hanoin biisit tehdä. Saminkin lapsuudenkodin pihassa kävin kerran fillariajelulla mielenkiinnosta.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)