Aihe: Turvonneet hintapyynnöt laitteista, vol 6
1 2 3 4 5346 347 348 349 350497 498 499 500 501
MolliS
19.10.2020 23:33:35
 
 
aslak: Olisko c-vireen säätö...
 
Pitääkin käyttää jatkossa kaikki omat kepit nauhahuollossa ennen kuin niitä myy niin voi pyytää roimasti kovempaa hintaa
Reaperin käyttäjä ja muutenkin tosi nolo
abassimo
20.10.2020 08:21:02
aslak: Hintaa laskettu silti tompan listahintainen, tässä on yritystä.
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1591997
 
Tätä saa uutena 470€ :)

 
Eissss kaveri on myös linkittänyt Thomannin linkin kitaraan. Roimat 5€ saa halvemmalla tosta :D. Toivottavasti ei huku viesteihin.
Pinewood
20.10.2020 09:45:21
abassimo: Eissss kaveri on myös linkittänyt Thomannin linkin kitaraan. Roimat 5€ saa halvemmalla tosta :D. Toivottavasti ei huku viesteihin.
 
No joo, onhan tuo kieltämättä ylihintainen, mutta ainakin asiat tuodaan ilmoituksessa esille. Ja nostaahan vielä mahdollinen postituskin hintaa, kun Tompaltalta tulisi ilmaiseksi.
 
Toisaalta periaatteelliselta kannalta, ei pelkästään tämän tapauksen kannalta pohdittuna: jos joskus suosit kotimaista, ehkä jopa paikallista kivijalkaliikettä ja kitaraseppää (en tiedä, mistä kyseisen ilmoituksen kitaran on ostettu, mutta yleensä siis) ja ostat niiltä Thomannia kalliimmalla (aina ei todellakaan ole niin, että kaikki lähtee halvemmalla tai edes lähes samalla hinnalla paikalliselta), on sekin mielestäni hiukan epäreilua, että kitaran myyntihintaa arvioitaessa vertailuhintana käytetään pelkästään jonkin netistä löytyvää ulkomaisen kaupan hintaa. Jos haluat tuollaisen kitaran nimenomaan c-vireisenä, tuota yksilöä voit itse kokeilla valmiiksi säädettynä ja sen jälkeen voit halutessasi ostaa sen heti. Ja ainahan voi myös tingata.
Jeszse
20.10.2020 11:15:28
aslak: Olisko c-vireen säätö...
 
Saiskohan ton huoltomaksun pois hinnasta jos pyytäisi säädättään takas e-vireeseen
Ochmo
20.10.2020 11:52:49 (muokattu 20.10.2020 11:53:13)
Jeszse: Saiskohan ton huoltomaksun pois hinnasta jos pyytäisi säädättään takas e-vireeseen
 
Myyjän logiikalla ei varmaankaan vaan tulisi uusi huoltolasku tuohon päälle vielä, koska pitäisi käydä säädättämässä...
 
Ei tämäkään Schecterin seiska ihan halpuutuksessa ole:
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1595931
18is9
20.10.2020 12:03:34 (muokattu 20.10.2020 12:55:51)
 
 
Pinewood:
Toisaalta periaatteelliselta kannalta, ei pelkästään tämän tapauksen kannalta pohdittuna: jos joskus suosit kotimaista, ehkä jopa paikallista kivijalkaliikettä ja kitaraseppää (en tiedä, mistä kyseisen ilmoituksen kitaran on ostettu, mutta yleensä siis) ja ostat niiltä Thomannia kalliimmalla (aina ei todellakaan ole niin, että kaikki lähtee halvemmalla tai edes lähes samalla hinnalla paikalliselta), on sekin mielestäni hiukan epäreilua, että kitaran myyntihintaa arvioitaessa vertailuhintana käytetään pelkästään jonkin netistä löytyvää ulkomaisen kaupan hintaa.

 
Siis jos alkuperäinen ostaja on halunnut maksaa tavarasta enemmän kuin olisi ollut tarpeen, hän on tehnyt valinnan tukea vaikka kotimaista kivijalkatoimintaa. Nyt sitten käytettyä ostaessa uuden ostajan pitäisi hyvittää tämä alkuperäisen ostajan tekemä valinta maksamalla se ylihinta takaisin sille alkuperäiselle ostajalle? Eihän se alkuperäinen ostaja siinä sitten oikeastaan tue yhtään mitään. Minusta se pitää ajatella niin että jos haluaa tukea jotakuta tahoa maksamalla enemmän, sen tuen on sitten valmis häviämään eteenpäin myydessään. Minusta oikea referenssi on se hinta millä uuden saa ostettua, jos niitä on kaupan.
 
Näen kyllä tässä sen myyjän logiikan, että kun maksoin tästä näin paljon niin sinunkin pitäisi maksaa näin paljon. Mutta ei se ostajan näkökulmasta toimi niin. Käytettyä tavaraa kaupataan käytettyjen tavaroiden markkinoilla.
 
Jos on niin käsi ettei osaa itse virittää kitaraa alavireeseen vaan tarvitsee siihen jonkun ammattilaisen niin ei se kyllä minusta ole syy nostaa kitaran hintaa. Joku nauhojen plaanaus alkaa olla vähän eri juttu. Minusta :).
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
MolliS
20.10.2020 14:58:07
 
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1596118
 
Halpaa kuin saippua. Uuden vastaavan kitaran eri värillä saa kotimaasta huimaan yhdeksänkymmentä (90) euroa kalliimpaan hintaan.
Reaperin käyttäjä ja muutenkin tosi nolo
aslak
20.10.2020 15:22:37
Viime aikoina on tullut ostettua kaikenlaista niin Tomppan hinnat olleet selvästi kalliimpia. Ei ole niiden laarin tilauksia sadellut. Vahvuutena niillä on saatavuus ja valikoima osittain sekä jouheahko tilaus- että palautusrutiinit.
iec
20.10.2020 18:38:44
 
 
aslak: Viime aikoina on tullut ostettua kaikenlaista niin Tomppan hinnat olleet selvästi kalliimpia. Ei ole niiden laarin tilauksia sadellut. Vahvuutena niillä on saatavuus ja valikoima osittain sekä jouheahko tilaus- että palautusrutiinit.
 
Niin ja kyllähän nämä kotimaan liikkeet myyvät käytännössä samaan hintaan kuin Thomannilta saisi. Esim Levytukku on kyllä mainio verkkokauppa. Sieltä saa nopeasti postilla kaikenlaisia pikkutarvikkeita (ei ole postimaksua). Ja sitten jos on oikein kiire saada jotain tilpehööriä tai muuten vain on asiaa Ouluun, käyn tietenkin jossain noista kolmesta paikallisesta liikkeestä (Kitarapaja, Musiikki-Kullas tai F-musiikki).
 
Thomannin vahvuus on nimenomaan saatavuus, eli ei näillä kotimaisilla ole varaa pitää varastoissa (ei edes tukussa) niin järjettömän laajaa valikoimaa. Mutta joo aina kotimainen vaihtoehto edellä kuitenkin menen. Onhan se varsikin kitaroiden ja bassojen kohdalla hyvä että pääsee testaamaan sitä yksilöä minkä aikoo ostaa. Ei tule pettymyksiä.
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
crashd
20.10.2020 21:30:35
JuSu: ~500 euroa ois normihinta. Toi on ihan metsässä.
 
Varmaan nämäkin ovat noususuhdanteessa, kuitenkin ihan pätevä made in UK -vehje. Toisaalta uuden vinkuintian DSL:n saa alle 800 euron, eikä ole ihan huono sekään, ominaisuuksiltaan selkeästi vanhaa parempi.

 
Okei, kiitos. Viilasin "vähän" pyyntiä..
Tami
20.10.2020 22:24:04
 
 
Hyvinhän nuo Axet säilyttävät arvonsa!
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1596180
 
Axe FX II Mark II + MFC 101: HP 2500e
En ole gynekologi, mutta voinhan minä katsoa...
StaggerLee
20.10.2020 22:40:24
Tami: Hyvinhän nuo Axet säilyttävät arvonsa!
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1596180
 
Axe FX II Mark II + MFC 101: HP 2500e

 
Hoh, taitaa olla halvin torilla juuri 1200 €
Gary the pine
22.10.2020 18:02:37
Roadsteria TieKunkun hinnalla, kova laite tuo on, mutta nyt kyllä turvahti.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1596810
Tulin, näin, paskoin housuun.
Guitarfreak
22.10.2020 19:07:54
Gary the pine: Roadsteria TieKunkun hinnalla, kova laite tuo on, mutta nyt kyllä turvahti.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1596810

 
On kyl kova vaffari ja hintansa väärti - mut ei ihan noin kovan hinnan :/
Käärinliinoissa ei ole taskuja ja kaurapuurollakin elää ihan hyvin. :D - Steelduck
Tympee Huttunen
23.10.2020 22:23:17
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1597141
 
Eihän toi ole kuin reilu viisinkertainen hinta AliBabasta tilattuun?
 
AROMA AT-01A Guitar Tuner Rotatable Clip-on Tuner LCD Display for Chromatic Acoustic Guitar Bass Ukulele Black Guitar Parts
https://a.aliexpress.com/_mtsYGgl
samiko
24.10.2020 08:56:05
Tympee Huttunen: https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1597141
 
Eihän toi ole kuin reilu viisinkertainen hinta AliBabasta tilattuun?
 
AROMA AT-01A Guitar Tuner Rotatable Clip-on Tuner LCD Display for Chromatic Acoustic Guitar Bass Ukulele Black Guitar Parts
https://a.aliexpress.com/_mtsYGgl

 
Mä en vaan pysty ymmärtämään. Suomesta saa klipsivirittimiä alle kympillä ja Saksasta alle vitosella ja vielä pitää muutama penni säästää ja tilata Kiinasta. Mutta sitten vielä kuvitellaan että joku maksaa kiinavirittimestä tollasia summia? Tai kuvitellaan ettei ihmiset löydä hintoja netistä googlaamalla?
Tympee Huttunen
24.10.2020 16:38:13
samiko: Mä en vaan pysty ymmärtämään. Suomesta saa klipsivirittimiä alle kympillä ja Saksasta alle vitosella ja vielä pitää muutama penni säästää ja tilata Kiinasta. Mutta sitten vielä kuvitellaan että joku maksaa kiinavirittimestä tollasia summia? Tai kuvitellaan ettei ihmiset löydä hintoja netistä googlaamalla?
 
Oikeasti pitäisi ostaa joku mahdollisimman kallis ja käyttää vain sitä. Mulla on noita aromaa ja bentonia ja ties mitä ja ties missä. Onhan niitä kourallinen hyvä olla piirongon laatikossa.
Gary the pine
24.10.2020 20:16:22
Tympee Huttunen: Oikeasti pitäisi ostaa joku mahdollisimman kallis ja käyttää vain sitä. Mulla on noita aromaa ja bentonia ja ties mitä ja ties missä. Onhan niitä kourallinen hyvä olla piirongon laatikossa.
 
Mulla on noita erilaisia ollu useampia, yks oli ihan ok mutta siitä katkes mekanismi. Liimasin mutta katkes toisesta kohtaa. Yks jätti jäljen lavan lakkaan ja yks ei tunnistanut alinta E:tä sitten millään.
 
Ennenkaikkea niistä oli aina patteri lopussa kun tartti.
 
Tilalle mietin räkkiviritintä mutta sitten hommasin polytunen eikä ole tarvinnu enää murehtia pattereista, lakkajäljistä taikka hajoavista mekanismeista ja nyt löytyy se alimmainenkin vaijeri aina...
 
Sorry hieman OT
Tulin, näin, paskoin housuun.
lashii
26.10.2020 10:30:46
Välillä tulee mieleen, kuinka paljon tyhjempi tori olisi, jos ei olisi niitä kaikkia (käytetyksi) ylihinnoiteltuja merkkikitaroita ja -vahvareita ym. roikkumassa siellä loputtomiin.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)