Aihe: Mini-/vara-/lentolaudan kokoaminen (efektit, etu- ja pääteaste)
1 2 3
Terry Pantheras
02.09.2020 18:28:14
Yksi testaamani etuaste unohtui: AMT S1, eli Soldano-mallinnos. Ei oikein sytyttänyt.
ituvirtanen
02.09.2020 18:37:52
 
 
Hyvä idea, jota itsekin pohdin. Roudauksen helpottaminen kaikille keikoille on myös taka-ajatuksena.
 
Toistuvat ongelmat viittaavat joko liittimien irtoamiseen korteilta (korjattavissa helposti) tai välijohtojen laatuun (vaihtoon). Hyvä kiinnitys estää johto-ongelmilta usein muutenkin.
 
Yhteensopimattomuus ketjussa on yleensä vierekkäisillä purkeilla mutta tämä true bypass -hömpötys (no, ei se pelkästään hömppää ole) aiheuttaa joskus tällaisia kummastuksia. Kannattaa kokeilla ensin haluttuja lootia kaksin. Näin joko tasoja säätämällä tai järjestys huomioiden saattaa löytyä ratkaisu.
 
Malttia, sovittaminen voi hetken kestää.
Terry Pantheras
02.09.2020 19:16:23
ituvirtanen: Yhteensopimattomuus ketjussa on yleensä vierekkäisillä purkeilla mutta tämä true bypass -hömpötys (no, ei se pelkästään hömppää ole) aiheuttaa joskus tällaisia kummastuksia. Kannattaa kokeilla ensin haluttuja lootia kaksin. Näin joko tasoja säätämällä tai järjestys huomioiden saattaa löytyä ratkaisu.
 
Eli joku bufferillinen pedaali pitäisi tuikata johonkin väliin?
Terry Pantheras
02.09.2020 20:22:45
Kuvasta poiketen, kaikki on ollut kyllä hyvin kiinni laudassa ja delay-ongelman huomasin kunnolla vasta kun vaihdoin SansAmpin GDI21:en. Jälkimmäisen kanssa toimi hyvin.
samiko
02.09.2020 21:08:44
Näyttää ja kuulostaa kyllä sen verran epäilyttävältä ja riskialttiilta viritelmältä, että mun ehdotus olis joku Helix Stomp povariin ja menoks.
Tympee Huttunen
02.09.2020 21:10:11 (muokattu 02.09.2020 21:12:52)
Hyvä postaus, sopisi myös tuonne artikkeleihin tosiaan - ainakin sitten lopuksi.
 
Jos ikinä enää keikkoja ulkomailla vedän, melko varmasti kaiken sydämenä toimii Strymon Iridium. Tosta voi ajaa päättäriin tai pa-kamoihin tosta vaan. Lisäksi toimii pedaalialustanakin yllättävän hyvin.
 
Pedaalimäärän pitäisin varsin maltillisena noin muuten.
Terry Pantheras
02.09.2020 21:45:00 (muokattu 02.09.2020 21:45:35)
samiko: Näyttää ja kuulostaa kyllä sen verran epäilyttävältä ja riskialttiilta viritelmältä, että mun ehdotus olis joku Helix Stomp povariin ja menoks.
 
No joo, tuo kuva ehkä antaa vähän huolimattoman kuvan, mutta tossa alhaalla kuva, kun SansAmp vielä skulas ja pedaaleita pari vähemmän. Mutta mikä tossa niin epäilyttävää oli? :D
 
E: https://guitartero.blogspot.com/202 … ni-vara-lentolauta-eli-fly-rig.html
Terry Pantheras
02.09.2020 21:55:10
Tympee Huttunen: Hyvä postaus, sopisi myös tuonne artikkeleihin tosiaan - ainakin sitten lopuksi.
 
Jos ikinä enää keikkoja ulkomailla vedän, melko varmasti kaiken sydämenä toimii Strymon Iridium. Tosta voi ajaa päättäriin tai pa-kamoihin tosta vaan. Lisäksi toimii pedaalialustanakin yllättävän hyvin.
 
Pedaalimäärän pitäisin varsin maltillisena noin muuten.

 
No tuo ois kyllä. Kattelin totakin, mutta hinta ja kitarakamakaapin koluaminen vanhojen laitteiden hyötykäyttöön vei tässä kohtaa voiton. Onko sulla käytännön kokemusta tosta? Ei sillä, etteikö tuo olisi jo kokeilemattakin hyvä.
Tympee Huttunen
02.09.2020 22:16:17
Terry Pantheras: No tuo ois kyllä. Kattelin totakin, mutta hinta ja kitarakamakaapin koluaminen vanhojen laitteiden hyötykäyttöön vei tässä kohtaa voiton. Onko sulla käytännön kokemusta tosta? Ei sillä, etteikö tuo olisi jo kokeilemattakin hyvä.
 
Joo, on Iridium ollut jo tovin, tosin vallitsevan tilanteen johdosta vain himakäytössä. Hyvien soundien lisäksi toi on hiton pieni ja kevytkin. Jos nuppiin ajelee, tosta saa kaappimallinnukset ja tilat tarvittaessa pois jne. Cleanit, rosot ja Hot rod marsut lähtee tosta suoraan.
Terry Pantheras
02.09.2020 22:22:48
Tympee Huttunen: Joo, on Iridium ollut jo tovin, tosin vallitsevan tilanteen johdosta vain himakäytössä. Hyvien soundien lisäksi toi on hiton pieni ja kevytkin. Jos nuppiin ajelee, tosta saa kaappimallinnukset ja tilat tarvittaessa pois jne. Cleanit, rosot ja Hot rod marsut lähtee tosta suoraan.
 
Saako eri vahvismoodeja vaihdettua kenties tolla FAV-kytkimellä? Eli ikään kuin kanavanvaihtajana?
Tympee Huttunen
02.09.2020 22:32:16 (muokattu 02.09.2020 22:32:34)
Terry Pantheras: Saako eri vahvismoodeja vaihdettua kenties tolla FAV-kytkimellä? Eli ikään kuin kanavanvaihtajana?
 
Siihen saa yhden suosikkipresetin. Eli periaatteessa voi olla niinkuin kaksi soundia käytössä, preset ja se miten nupit on väännetty.
LaXu
02.09.2020 23:01:22
Jos olisin pientä lankkua kasaamassa, valintani olisi varmaan Line6 HX Effects tai HX Stomp + BluGuitar Amp 1 Mercury Edition. Aika vaikea saada tuota monipuolisempaa ja kompaktimpaa, aikuisten oikeasti 100W putkivahvarilta kuulostavaa setupia pedaalilautana.
aristoteles666
03.09.2020 01:38:35
 
 
LaXu: Jos olisin pientä lankkua kasaamassa, valintani olisi varmaan Line6 HX Effects tai HX Stomp + BluGuitar Amp 1 Mercury Edition. Aika vaikea saada tuota monipuolisempaa ja kompaktimpaa, aikuisten oikeasti 100W putkivahvarilta kuulostavaa setupia pedaalilautana.
 
Tein Hx n kanssa, ainoa ongelma on etta HX painaa kaksi kertaa enemman kuin Amp 1.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
arppah8
03.09.2020 08:54:00
 
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/4815.jpg
 
Oma ratkaisuni on tässä. Pedaltrain Nanon päälle kasattu setup jolla hoituu sähkis- akkari- ja bassokeikat. Akkarilaudaksi alunperin kasattu mutta Mooer BrownSound3 -etaripedaalin myötä tästä tuli mainio all in one -setti. Zoom hoitaa instrumenttikohtaiset equtukset, kaiut summuut muljutukset sekä toimii virittimenä ja sooloboostina. Akkari- ja bassokeikoilla jo todettu toimivaksi, sähkiksen kanssa tulikoe parin viikon kuluttua. Tietokoneella ja treeniksellä FRFR-kaapin kanssa testattuna ainakin toimii hienosti.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30. Ostamatta ei testata!
iec
03.09.2020 09:44:24 (muokattu 03.09.2020 10:14:22)
 
 
Mulla on tällainen pieni lauta (voisi olla pienempikin, mutta tällä mennään):
https://www.dropbox.com/s/m6qga7vbg … /PedalBoard_IEC_2020-09-03.jpg?dl=0
 
Käytän tätä sekä kitaralla että bassolla. Pääteasteen ja kaiuttimen virkaa toimittaa aktiivi-PA-kaappi.
 
Laudan sydämenä on Atomic Amplifirebox pedaalikokoinen mallintava kampe. Siinä voi käyttää kahta eri mallia "lennosta" eli kaksi muistipaikkaa löytyy napin takaa ja kummallekin kanavalle voi konfata Boost-napin taakse eri toimintoja. Yksi kanava (oranssi)on pysyvä muistipaikka ja toinen (punainen) on aina se mikä kahdella vipukytkimellä on valittu (9 eri soundia tarjolla) Toki tässä jälkimmäisessä soundi on WYSIWYG, eli nuppien asento määrittää soundin. Mulla on yksi asento noista yhdeksästä soundista määritetty bassolle (vahvistinmalli ja kaappi). Amplifirebox matkii ikään kuin oikean vahvarin tyyppistä toimintalogiikkaa, eli nuo vivut ja potikat ovat kuin 9-kanavaisen vahvarin naamataulu minikoossa. Toki vain kahta voi käyttää lennosta.
 
Purkin etupuolella on viritysmittari, tremolo ja boosti. Purkin jälkeen ennen PA:ta on delay ja chorus. En nyt muista miksi päätin tremolon laittaa tuohon etupuolelle. Cleanillä taitaa toimia kuitenkin ihan ok.
 
EDIT: Ai niin, laudan pohjassa on virtalähteenä kaikille pedaaleille (myös Amplifireboxille) Harley Benton PowerPlant ISO-1 Pro
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
Shredator
03.09.2020 10:07:13
 
 
Oma minilauta on tässä. Rockboard Tres 3.1, virtalähteenä Strymon Ojai. Patchit vaihtuu Musicomilla ja HX Stomp hoitaa tarvittaessa muun.
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/4803.jpg
Minkä sormet heittää, sen wahi peittää
Terry Pantheras
03.09.2020 11:00:41 (muokattu 03.09.2020 11:08:43)
Kiitoksia vastauksista! Vaihtoehtoja on nykyisin näemmä ihan helvetisti mitä tulee etuasteisiin.
 
Jos nyt filtteroidaan homma siihen, että tarve etuasteessa on kahdelle kanavalle (puhdas ja särö), niin ainakin Strymon ja Atomic vaikuttaisivat sopivilta. Jälkimmäinen hintansa puolesta halvempi. (Ei taida suoraan saada Suomesta?) Molemmat sopivan kokoisia. Helixissä olisi sekä etuaste että efektit/kaiut/dilsat, mutta haluaisin efektien olevan laitettavissa haluamaani järjestykseen etuasteeseen nähden, eli tykkään pääosin käyttää niitä ennen etuastetta lofimman soundin takia. Delayt ja kaiut tietty jälkeen. Sikäli Helix ei ehkä ole se juttu... tietysti jos niitä pystyisi loopeilla reitittämään, niin sitten ok.
 
Tärkeä asia on, että etuaste tykkää fuzzeista, muuten se on no-go.
Terry Pantheras
03.09.2020 11:19:21 (muokattu 03.09.2020 11:19:38)
Perskeles! Atomic Ampli-fireboxissa on SLO-mallinnos. Case closed etuasteen suhteen! :D
iec
03.09.2020 12:42:02
 
 
Terry Pantheras: Perskeles! Atomic Ampli-fireboxissa on SLO-mallinnos. Case closed etuasteen suhteen! :D
 
Joo ei ole ollut valittamista mulla ainakaan tämän kamppeen suhteen. Oma suosikki on 5150-malli vähänkään rankempaan vääntöön. Ja hyvät Marshall-murinat irtoaa myös.
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)