Aihe: Rokkistarojen kitarakamat (Esittelyt ja miten saada "se" soundi)
1 2 3 4 57 8 9 10 11 12 13
Puavali
12.07.2020 11:40:03
hallu: ... omasta mielestäni yksi tajuntaa räjäyttävin Hendrix tulkinta tuli Agentsilta miten he veti Little Wingin ja tämä Johnsson ei yltänyt samalle tontillekaan, enemmänkin erittäin kohtelias veto oli tämä....
 
Agentsien veto on kova, sit eipä kieltää voi.
WanhaWetäjä
14.07.2020 09:02:49 (muokattu 14.07.2020 09:26:36)
 
 
Puavali: Agentsien veto on kova, sit eipä kieltää voi.
 
Ei kai EP:lle ole annettu äänensärkijää? Siitä ei tule kuin sanomista, olen kuullut joitain pätkiä ja se ei todellakaan ole hänen ominta aluettaan.
 
Little Wing Agents-tyyliin taas herättä sellasia mielikuvia että paree olla edes sanomatta...
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Mekki
19.07.2020 11:44:10
Brownie: Miten saisi Tony Lommi soundin?
 
En osaa sanoa Lommin Tonyn soundista...
 
Mutta jos haluat Tony Iommin soundin niin katkaise itseltäsi otelaudakäden nimettömän ja keskisormen sormenpäät. Tämän jälkeen askartele sulatetusta Fairy-pesuainepullosta proteesit katkenneiden sormenpäiden tilalle. Voilà. Soundi lähtee sormista.
Jaketsu
24.08.2020 08:30:18
https://m.facebook.com/Agentsvirall … ype=3&source=49&__tn__=EH-R
 
Nyt hereillä kaikki ESAilijat! Unohtakaa Pearlin nauhakaiut sun muut ja äkkiä Bossin HM-2 hankintaan!
Exhausted
24.08.2020 11:33:32
 
 
David Gilmourkin käytti HM-2:a futsina sooloissa 80-luvulla.
rocky0
28.08.2020 13:54:52
Mekki: En osaa sanoa Lommin Tonyn soundista...
 
Mutta jos haluat Tony Iommin soundin niin katkaise itseltäsi otelaudakäden nimettömän ja keskisormen sormenpäät. Tämän jälkeen askartele sulatetusta Fairy-pesuainepullosta proteesit katkenneiden sormenpäiden tilalle. Voilà. Soundi lähtee sormista.

 
Miten soundi voi lähtä sormista, kun soundi lähtee niistä kamoista mitä se käyttää? Soittotyyli on sitten asia erikseen.
Metalkallo
29.08.2020 11:55:50
rocky0: Miten soundi voi lähtä sormista, kun soundi lähtee niistä kamoista mitä se käyttää? Soittotyyli on sitten asia erikseen.
 
Voihan sormilla ja kosketuksella vaikuttaa esim. kuinka kovaa ääni tulee eli kuinka kovaa soitat sekä dynaamisuus sekä paljon venytät kieltä sun muut. Näin ainakin putkipeleissä.
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
Pinewood
29.08.2020 12:44:13
Stone: Yleensä ne kamat säädetään sormilla eli kyllä vain tässä on näppinsä pelissä siinäkin suhteessa.
 
On sormilla näppinsä pelissä, mutta käskyt sormille lähtevät aivoista. Eli soundi lähtee aivoista!
Stone
29.08.2020 15:03:47
 
 
Pinewood: On sormilla näppinsä pelissä, mutta käskyt sormille lähtevät aivoista. Eli soundi lähtee aivoista!
 
Mietin aivan samaa eli nyt aletaan olla asian ytimessä, jos oikein tarkkoja ollaan ;)
"If you want heavy metal, listen to John Lee Hooker, listen to that motherfucker play. Thats heavy metal. Thats armour"! - Keith Richards
Exhausted
30.08.2020 09:54:43 (muokattu 30.08.2020 09:55:34)
 
 
Sanoisin, että saundi lähtee kamoista ja soittotyyli sormista, mutta kitaristin persoonallinen soittotyyli on tunnistettavampi kuin vaikka pedaalin, kitaran mikin tai kaiuttimen malli. Jos vaikka Hendrix vetäisi Eddie Van Halenin kamoilla niin kyllä hänet varmaan Hendrixiksi tunnistaisi.
 
Samoilla kamoilla samoilla asetuksillakin voi usein vetää erilaisia saundeja kun soittaa eri tavalla, esim sävel eri kohtaa kaulalta, plektran käyttö (tai käyttämättömyys), kielten määrä jne. Lisäksi toki saundin suunnittelu - vaikkapa kitaran, pedaalin ja vahvistimen yhdistelmä tai jonkin laitteen "väärinkäyttö" - on myös toki osa kitaristin luovuutta.
LaMotta
30.08.2020 10:00:49
 
 
Tietyssä rajoissa sen 'oman' soundin saa useammastakin setupista.
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
Exhausted
30.08.2020 10:18:05
 
 
LaMotta: Tietyssä rajoissa sen 'oman' soundin saa useammastakin setupista.
 
Kyllä, siinäkin on vissi ero että joudutko vetämään toisen kamoilla toisen säädöillä, vai saatko itse tehdä säätösi haluamaksesi.
Metalkallo
30.08.2020 13:46:05 (muokattu 30.08.2020 13:46:48)
Pinewood: On sormilla näppinsä pelissä, mutta käskyt sormille lähtevät aivoista. Eli soundi lähtee aivoista!
 
Nyt tuli kyllä paljastus! +
 
Sieltähän se kyllä lähtee, kun siellähän sitä muokkaa soundinsa.
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
rocky0
31.08.2020 13:21:21
Pinewood: On sormilla näppinsä pelissä, mutta käskyt sormille lähtevät aivoista. Eli soundi lähtee aivoista!
 
Jumalauta. Saiskohan ladattua uuden firmiksen aivoihin, että sais Axe-Fx III:n mallinnokset?
Laulava Kylätohtori
31.08.2020 14:14:16 (muokattu 31.08.2020 14:15:18)
rocky0: Miten soundi voi lähtä sormista, kun soundi lähtee niistä kamoista mitä se käyttää? Soittotyyli on sitten asia erikseen.
 
Otetaan nyt yksi esimerkki, mitä tarkoittaa "soundi lähtee sormista". Monessa musatyylissä soitto kuulostaa paremmalta, kun siinä on konteksti huomioiden mahdollisimman vähän säröä ja yleinen virhe on käyttää ihan liikaa säröä. Syy on useimmiten siinä, että sillä säröllä yritetään kompensoida taidon ja tatsin puutetta. Sehän on periaatteessa sitä vaikeampi soittaa, mitä vähemmän on säröä ja kompressiota. Kamat ei "soi itsekseen".
 
Kun ne näpit ei ole kunnossa, niin sitä taitoa joudutaan kompensoimaan monin tavoin ja lähes poikkeuksetta se tekee soundista paskemman. Käytetään liikaa säröä, kompuraa, kaikua tai miten sitä ikinä sitten kompensoidaankaan. Samoin sillä tatsilla on myös merkittävä vaikutus siihen soundiin mm. plektrakäden, pikkaustekniikan, ym. asioiden kautta. Ja myös sitä kautta, että hyvä tatsi soi puhtaammin, vibraatot, venytykset, ym. ovat kunnossa, jne.. Näissäkin on poikkeuksetta tilanne, että mitä vähemmän on taitoa ja "näppejä" sen paskemmalta se kuulostaa. Samoin ko. sanontaan voidaan laskea sisältyväksi myös kyky säätää niitä laitteita. Se on vaan jännä juttu, miten ihan perussäätimillä olevista laitteista toiset vaan saa ihan helvetisti parempaa soundia kuin toiset.
 
Väite, että soundi lähtisi vain laitteista on absurdi. Edellä mainitut erot saattavat parhaimmillaan tehdä huiman eron soundiin, vaikka soitettaisiin periaatteessa samalla tyylillä. Oletan siis, ettei tuosta nyt lähdetä rakentamaan mitään oliukkoa, ettei kaksi ihmistä voi soittaa samalla tyylillä.
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
headhead
31.08.2020 16:37:08 (muokattu 31.08.2020 16:37:47)
Soundi lähtee soittajan sormista vs. soittokamoista kuulostaa lähinnä filosofiselta kysymykseltä.
 
Jos otetaan neljä täysin ääripäätä sähkökitarasoittajista, tyyliin jazz vs äärimetalli vs ambient vs kolmen soinnun rock, niin kyllä voisivat soittajat olla aika hukassa toistensa kamoilla. Ja samalla tavalla jos verrataan soittotaidoltaan 50v soittanutta täyspäiväistä muusikkoa ja aloittelijaa.
Sanoinko jotain typerää?
Laulava Kylätohtori
31.08.2020 20:10:14
headhead: Soundi lähtee soittajan sormista vs. soittokamoista kuulostaa lähinnä filosofiselta kysymykseltä.
 
Jos otetaan neljä täysin ääripäätä sähkökitarasoittajista, tyyliin jazz vs äärimetalli vs ambient vs kolmen soinnun rock, niin kyllä voisivat soittajat olla aika hukassa toistensa kamoilla. Ja samalla tavalla jos verrataan soittotaidoltaan 50v soittanutta täyspäiväistä muusikkoa ja aloittelijaa.

 
Olisi kyllä hieno testi, kun tuollaiset ääripään jannut laitettaisiin soittamaan samoilla vehkeillä. Siis osaavat soittajat. Siinäpä sitä kuulisi, miten erilaiselta voi samoilla kamoilla kuulostaa.
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
Kefiiri
31.08.2020 20:18:28 (muokattu 31.08.2020 20:18:57)
Entä jos yksi hyypiö soittaa vuorotellen neljällä eri soundilla samalla kitaralla ja vahvarilla? Voiko niin tapahtua, kun sormet ovat aina samat, kuten kamatkin?
En ole musiikin asiantuntija.
Laulava Kylätohtori
31.08.2020 20:32:23
Kefiiri: Entä jos yksi hyypiö soittaa vuorotellen neljällä eri soundilla samalla kitaralla ja vahvarilla? Voiko niin tapahtua, kun sormet ovat aina samat, kuten kamatkin?
 
Sellaiselle ketkulle annetaan selkään.
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)