Aihe: Gallien Krueger MB150S mikrobass
1
Kyllikki
30.07.2020 16:34:56
brain123: Olisi pikkasen kysyttävää,kyseisestä Gallienista,kun ei toimi.Tarkastin ensin sulakepesän,mutta ei ollut kärähtänyt(2,5 A putkisulake.Avasin vekottimen,ja sisällä oli 8 A putkisulakkeet (2 kpl)kärähtänyt,no,tilasin SP elektroniikasta uudet,mutta ei ruvennut toimimaan(Silmä määräisesti konehuone vaikuttaa siistiltä)-Onkohan laitteessa joku "ylikuumenemis suoja",joka on lauennut?Ja kuka mahtaa korjata näitä laitteita pääkaupunkiseudulla,nykyään?Heittäisin koko vimpaimen roskiin nykykäytännön mukaisesti,mutta maksoi pitkän sentin.
 
En tunne pääkaupunkiseudun korjaamoita, mutta omatoiminenkin vianhaku saattaa joskus tuottaa tulosta. Toki varovainen pitää olla, varsinkin, jos laitetta tutkitaan virrat kytkettynä.
 
Laitteessa on "Thermal shutdown" -lämpösuojaus, mutta tämän pitäisi aktivoitua vasta sitten, kun laite käy jo aika kuumana. Jäähdyttyään laitteen tulisi taas toimia normaalisti automaattisesti.
 
Paloivatko uudet 8A:n sulakkeet heti, kun kytkit laitteeseen virran? Näinkin järeiden sulakkeiden palaminen viittaa yleensä vakavampaan oikosulkuun pääteasteen puolella. Tällaisessa tapauksessa vian korjaaminen kannattaa jättää suosiolla ammattilaiselle, joka toivon mukaan löytyy pääkaupunkiseudultakin.
 
Jos sulakkeet eivät palaneet uudelleen, palavatko laitteen merkkivalot (led)? Tuleeko ääntä kuulokeliitäntään? Entä linjalähtöön? Näillä tiedoilla vian haarukointi helpottuu, vaikka vaihtoehtoja jää jäljelle vielä useitakin.
 
Laitteen (kombo) takana on muistaakseni kytkin, jolla oman kaijuttimen saa mykistettyä. Tarkista, että kytkin on oikeassa asennossa ja toimii.
 
Tarkempi analyysi vaatisikin sitten vähintään yleismittarin, jolla piirin jännitteitä voisi tutkia. Skemat mitta-arvoineen löytyvät netistä. Lycka till.
Tästäkin kirjoituksesta saa antaa plussan... Ei oo pakko.
brain123
30.07.2020 17:58:42
Laitoin uudet sulakkeet(8A)eikä tunnu pelaavan-ei kyllä käsittääkseni poksahda-SP elektroniikan sulakkeet siitä hassuja,että niissä on joku "vaippa"sisäpuolella,ettei näe,onko lanka palanut,mutta kai sen vaipankin pitäisi tummua.Tiedän tämän nupin takaa,joka jakaa lisäkaapille linjan,mutta ei tule tosiaan valoakaan,kun laittaa päälle.Välillä lupailee,mutta sammuu heti-siitä tuli mieleen joku lämpöanturi,joka voi olla jumissa.
basisti1971
30.07.2020 18:06:02
Kyllikki
30.07.2020 19:43:18
brain123: Laitoin uudet sulakkeet(8A)eikä tunnu pelaavan-ei kyllä käsittääkseni poksahda-SP elektroniikan sulakkeet siitä hassuja,että niissä on joku "vaippa"sisäpuolella,ettei näe,onko lanka palanut,mutta kai sen vaipankin pitäisi tummua.Tiedän tämän nupin takaa,joka jakaa lisäkaapille linjan,mutta ei tule tosiaan valoakaan,kun laittaa päälle.Välillä lupailee,mutta sammuu heti-siitä tuli mieleen joku lämpöanturi,joka voi olla jumissa.
 
Vaikuttaa vahvasti siltä, että vian haarukoimiseksi ja korjaamiseksi kannattaa kääntyä ammattiauttajan puoleen, joiden yhteystietoja alkuperäisessä viestissäsi kyselitkin.
 
GK:n laitteita myyvistä soitinliikkeistä osaavat varmastikin kertoa myös pääkaupunkiseudulta löytyvistä huoltopalveluista. Yksi jälleenmyyjä löytyy vaikkapa tästä, jolle soitto tai sähköposti vie asiaa palan eteenpäin:
https://www.power-sound.fi/product_ … fo.php/gallien-krueger-mb150s-p-565
 
Yksinkertaisimmillaan vika voi olla vaikkapa oikkuilevassa virtakytkimessä, mutta koska vikamahdollisuuksia jää senkin jälkeen vielä paljon, on näin netin keskustelupalstan välityksellä turhankin hankalaa viedä omatoimista vianhakua tämän pidemmälle. Lycka till.
Tästäkin kirjoituksesta saa antaa plussan... Ei oo pakko.
brain123
31.07.2020 17:10:12
OK.Myyty korjaustaitoiselle.:-)
nightbird
31.07.2020 20:17:28
Hyvä päivitys ja päätösinfo thredille.Tänx !
Pauli Lappalainen
31.07.2020 21:13:47
nightbird: Hyvä päivitys ja päätösinfo thredille.Tänx !
 
Sinäkö sen ostit?
nightbird
01.08.2020 13:07:35
No en nyt sentään Pauli.on vaan hyvä infota homman ratkenneen. Ei tule jatkuvaa ketjua.
Gallien Grygeriä en ostaisi viallisena, kokemusta omaavana noista SMPS laitteista tuolta merkiltä tiedän olevan vaikeita.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)