Moi.
Kiitos kun sait mitä todennäköisimmin yhden tuoteväärenöksen pois kuljeksimasta ja välillisesti viranomaistenkin tietoon.
Freewheeler: Huutokaupat.comissa on huudettavana Gibson Les Paul Custom. Se on ilmeisesti Ghibson, eli Kiinan-väärennös aiheesta. Yleisempi termi on Chibson = "Chinese Gibson".
(Tuotakaan ei tule sekoittaa usein näkyvään "Gibsun" tuoteväärennösoletukseen, esim. 80- luvun silkkipainetut logot ovat tuollaisia tuotantoteknisistä syistä)
Freewheeler: Mutta tosi hyvä sellainen. Niinhän nuo nykyään ovat, ja osa on ihan kohtuullisia instrumentteinakin nettitiedon perusteella.
Noitahan kuulemma saa tilattua "laillisesti" ilman logoja ja tekstejä hivenen halvempaan hintaan.
Lainausmerkeissä, koska vaikka tuoteväärennös ei olisikaan, mallisuojaa yms. rikotaan edelleen ja lainsäädäntö vaihtelee tapauskohtaisesti.
Freewheeler: Kiinnitin huomiota lavan takaosan merkintöihin ja tallan säätöruuveihin, joita Gibsoneissa ei ole. Joo, noiden lisäksi sarjanumero on samalla tapaa kuin 70luvun alun Gibsoneissakin pomminvarma tapa nettihaulla tarkistaa kuinka monta saman sarjanumeroista instrumenttia maailmalta löytyy.
Freewheeler: Otelauta näyttää ruusupuulta eikä eebeniltä jne. :)
Kuvasta on mahdotonta määritellä onko otelauta -tai mikä muu tahansa materiaali joka kuuluu suureen joukkoon erilaisia materiaaleja- juuri sitä puuta kuin on väitetty.
Tasaisen sysimustaa tiheäsyistä "Eebenpuuta" (TIETTYJEN Diospyros suvun puiden SYDÄNPUU) kun ei ole edes otelautamittakaavassa saanut enää useampaan vuosikymmeneen massatuotantoon kelpaavissa määrissä.
Gibsonillakin valtaosa ebenotelaudoista on ollut tasaiseksi värjättyjä ainakin 70-luvun alkupuolelta.
Osa on alunperin kuviollista sydänpuuta, osa pintapuuta.
Nykyään taitaa olla saatavilla jo kasvatettuakin, mutta tuo ei ole edes auttavasti mustaa.
Eli materiaali on laajasti katsoen oikea, mutta ulkonäkö sellaisenaan ei.
Toisaalta, tiheäsyisestä ruusupuusta tai mistä tahansa muusta tiheäsyisestä puumateriaalista saa ebonoimalla aikaiseksi pinnan joka menee täydestä kuin väärä raha.
Freewheeler: Jos joku maksaa tuosta pari tonnia tekee myyjä melko tilin! https://huutokaupat.com/2045416 Ja ostaja syyllistyy tuoteväärennöksen ostamiseen.
Vaikka ostaminen ei varsinaisesti rikos tällä hetkellä Suomessa olekaan, oikeuksien (tavaramerkin haltijalla) on silti mahdollisuus vaatia tavaraa tuhottavaksi kansainvälisten tuoteväärennöslakien nojalla.
Se, ryhtyvätkö moiseen, on toinen juttu.
Rickenbacker on tuossa mielessä kuulemma armoton, muut isot toimijat himpun lepsumpia.
T:Samuli