Aihe: Fender Pro Juniorista..
1
Skinwalker
29.06.2004 02:18:54
Toi on aika rock/bluus vehje. Säröt on aika perus fendermäiset (tarkoitan hyvässä mielessä). Ongelmaksi muodostuu hieman se, että kun tässä ei ole mastervolumea, niin tätä joutuu huudattamaan ilkeän kovalla saadakseen sieltä sitä säröä. Makuuhuonekaveriksi tästä ei siis ilman erillistä säröpedaalia ole. Mainio peli noin muuten.
 
Muitakin vaihtoehtoja on tietysti. Esimerkiksi tech21 trademark10 trankku.
 
Hmm. Mun pitäisi ehkä neuvotella jonkinlainen mainosdiili pian techin kanssa.
I hope I didn't brain my damage.
touhis
29.06.2004 09:15:15
Pro jr on todellakin rock/pluus-peli. Ei siitä montaa soundia irtoa, mutta ne ovat hyviä. Säröt alkaa tulla peliin noin puolessa välissä volkkaa ja täpöllä siinä on semmoista neil young -meininkiä... ;) Tosin mekkalaa on jo liikaa kotikäyttöön. Tone-säädin on ehkä paremminkin ns treble-cut eli se leikkaa diskanttia. Nauhoitteluun pro jr on vähän huono, koska niissä on usein voimakas taustahurina.
Sedan delivery is a job I know I'll keep.
Mando
29.06.2004 11:12:06
Pro jr on todellakin rock/pluus-peli. Ei siitä montaa soundia irtoa, mutta ne ovat hyviä. Säröt alkaa tulla peliin noin puolessa välissä volkkaa ja täpöllä siinä on semmoista neil young -meininkiä... ;) Tosin mekkalaa on jo liikaa kotikäyttöön. Tone-säädin on ehkä paremminkin ns treble-cut eli se leikkaa diskanttia.
 
Asiaa.
 
Nauhoitteluun pro jr on vähän huono, koska niissä on usein voimakas taustahurina.
 
Kotistudioon Pro Jr ei ole ehkä paras vaihtoehto; mekkalaa on helposti liikaa ja ihan PIENELLÄ volalla tyhjäkäyntiääni voi häiritä.
Sen sijaan varsinaisessa studiokäytössä Pro Jr on ihan ässä. Taustahurina ei häiritse enää isommalla (se ei siis nouse samassa suhteessa volan kanssa) soittaessa. Sopivasti pedaaleilla boostaten tämä laulaa ihan sikana. On kevyt roudata ja helppo käyttää. Jaksaa muuten ajaa isompaakin kaappia, jos studiolla sattuu sellainen lojumaan.
Perinnehenkiset keikkahommatkin tällä hoitaa.
mongoloidi
29.06.2004 11:17:36
No mitenkäs tuo Blues Junior?
Mahtaakohan siitä saada minkään näköstä säröääntä ilman,että vääntää volumen täysille?
touhis
29.06.2004 12:30:25
Joo, blues jr:ssa on master vola, joten siitä saa etuasteella säröt. Soundien puolesta se on sitten toisenlainen peli. Makuasioita mutta itse tykkään pro jr:sta enempi... :)
Sedan delivery is a job I know I'll keep.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)