Aihe: Kiuas
1 2 3 4 513 14 15 16 17
ÄrGee
17.10.2013 19:24:50
Jos joku haluaa luopua kahdesta kappaleesta lippuja huomiselle Nosturin keikalle niin täällä olisi halukas. Pikaviestiä vaikka ensimmäisenä.
Jeszse
18.10.2013 07:12:10
Tänään muuten ns. lähtee.
Jari "Vittuku on hienot kattopaneelit" Kurki ja soitinyhtye Ramin Kivekset: The Jasser Arafats
Kiksaus
19.10.2013 12:40:48
 
 
Jeszse: Tänään muuten ns. lähtee.
 
Olipa muuten helvetin kova keikka, todellakin lähti. Yks kovimmista keikoista. Vaikka huomasi, ettei bändi ollut soittanut hetkeen yhdessä. Loppua kohden palaset vain loksahtivat kohdalleen ja fiilis oli mahtava. Ilja kikkaili keikan alkupuolella tyylilleen uskollisesti, ehkä hieman liikaakin, mutta kokonaisuutena veti helvetin hyvin. Asimin olis voinut antaa vetää sen yhden biisin ja sen jälkeen jättää kokonaan pois. Kun ei lähde, niin ei lähde. Ihme kaapuhemmo. Yleisön joukosta kuului samansuuntaisia kommentteja aika monelta. "Uusi" rumpali ja kosketinvelho hoitivat hommansa hyvin kuten myös Mikko ja Teemu, niinkuin aina. Ei jaksa pidempää keikkaraporttia krapulaisena rustata. Totean lopuksi vain, että vitun hyvä keikka.
 
Olis kyllä ollut mahtavaa, että Kiuas olis julkaissut dvd:n MK1 ajalta. Olis voinu fiilistellä himassa kuinka kova livebändi Kiuas olikaan. Toivottavasti suomesta nousee joku uusi bändi mikä pääsis edes lähellä sitä livemeininkiä ja varsinkin joku laulaja joka vetäisi noin uskottavasti metallia/heviä kuitenkaan olematta geneerinen hevilaulaja.
 
Ilja Jalkanen on yksi kovimmista laulajista ja Kiuas oli yksi kovimmista livebändeistä ikinä. Suomen livetarjontaan jää iso aukko tämän bändin poistuttua.
Melodista metallia/rokkia osoitteesta https://www.facebook.com/endallelegance
Jeszse
21.10.2013 05:50:51 (muokattu 21.10.2013 05:51:08)
Kiksaus: Olipa muuten helvetin kova keikka, todellakin lähti. Yks kovimmista keikoista. Vaikka huomasi, ettei bändi ollut soittanut hetkeen yhdessä. Loppua kohden palaset vain loksahtivat kohdalleen ja fiilis oli mahtava. Ilja kikkaili keikan alkupuolella tyylilleen uskollisesti, ehkä hieman liikaakin, mutta kokonaisuutena veti helvetin hyvin. Asimin olis voinut antaa vetää sen yhden biisin ja sen jälkeen jättää kokonaan pois. Kun ei lähde, niin ei lähde. Ihme kaapuhemmo. Yleisön joukosta kuului samansuuntaisia kommentteja aika monelta. "Uusi" rumpali ja kosketinvelho hoitivat hommansa hyvin kuten myös Mikko ja Teemu, niinkuin aina. Ei jaksa pidempää keikkaraporttia krapulaisena rustata. Totean lopuksi vain, että vitun hyvä keikka.
 
Olis kyllä ollut mahtavaa, että Kiuas olis julkaissut dvd:n MK1 ajalta. Olis voinu fiilistellä himassa kuinka kova livebändi Kiuas olikaan. Toivottavasti suomesta nousee joku uusi bändi mikä pääsis edes lähellä sitä livemeininkiä ja varsinkin joku laulaja joka vetäisi noin uskottavasti metallia/heviä kuitenkaan olematta geneerinen hevilaulaja.
 
Ilja Jalkanen on yksi kovimmista laulajista ja Kiuas oli yksi kovimmista livebändeistä ikinä. Suomen livetarjontaan jää iso aukko tämän bändin poistuttua.

 
Aamen.
 
Itteeni ujosti vitutti ensimmäinen Asimille listattu biisi. Of Love, Lust and Human Nature on itelleni yks kovimmista Kiukaan biiseistä, ja se jäi vähän harmittaan ku Asim veti sen ihan päin helvettiä. Eikä muistanu ees sanoja.
 
Muuten oli kyllä pelkkää timanttia alusta loppuun.
Jari "Vittuku on hienot kattopaneelit" Kurki ja soitinyhtye Ramin Kivekset: The Jasser Arafats
Jeszse
21.10.2013 07:17:09
Kiksaus: Olis kyllä ollut mahtavaa, että Kiuas olis julkaissut dvd:n MK1 ajalta. Olis voinu fiilistellä himassa kuinka kova livebändi Kiuas olikaan.
 
Markku kirjottanu imperiumiin näin:
 
Keikka tosiaan taltioitiin 10:llä kameralla sekä äänitettiin pro-moniraiturilla. Halusimme ainakin itsellemme hienon muiston illasta. Matskua on 2 h 45 min... Tarkoitus olisi kuitenki siitä jonkinlainen julkaisu saada aikaiseksi. Miten ja missä formaatissa on auki ja lisäksi jälkituotannon kuluihin pitäisi löytää rahoitus. Ehkäpä Pledge-tyyppinen ratkaisu...
 
Ja sit jos tätä lukee joku jota vituttaa ettei päässy paikalle syystä tai toisesta, ni tässä vähän suolaa haavaan kaadettavaks: http://www.setlist.fm/setlist/kiuas … turi-helsinki-finland-4bc707a2.html
Jari "Vittuku on hienot kattopaneelit" Kurki ja soitinyhtye Ramin Kivekset: The Jasser Arafats
JohnJ
22.05.2020 15:34:08
Joo, yllättävää kyllä että tämä projekti nyt sitten päätettiin viedä lopulta maaliin, vaikka itse bändi ei tiettävästi ole mitään paluuta tekemässä. Toivottavasti tulee ladattavaksi myös koko keikka jossain vaiheessa eikä pelkästään yksittäisinä biiseinä tubessa.
 
Ja toivottavasti tuota katsoessa ei tule fiilistä että "kyllä se silloin 7 vuotta sitten paikan päällä kuulosti huomattavasti paremmalta" :D
Metal meets the bone!
lmu2002
23.05.2020 23:31:50
Kiuas oli kyllä jes. Harmi kun emme ostaneet heidän tuotteita riittävästi.
JohnJ
24.02.2021 09:32:23 (muokattu 24.02.2021 09:33:26)
JohnJ: vaikka itse bändi ei tiettävästi ole mitään paluuta tekemässä.
 
No eipä vissiin:
https://www.inferno.fi/uutiset/kahd … teilla-keikkoja-ja-uutta-musiikkia/
 
Hieno homma kyllä, varsinkin tuo että uuttakin musaa on tulossa. Dark Riveriin on lippu, mutta eipä tuota vielä uskalla hengitystä pidätellä että festarit toteutuisivat.
Metal meets the bone!
Boltsa
24.02.2021 09:52:15
Todella mahtava uutinen! Harmitti suuresti kun ei päässyt viimeiselle keikalle, joten täytyy ottaa tuo takaisin nyt.
Boltsa
atimoc
24.02.2021 20:21:03
 
 
Kiuaksen kuoppajaiskeikalle tuli aikanaan ostettua liput pääasiassa nostalgiafiilistelyn hengessä kun bändiä ei ollut siinä kohtaa tullut hetkeen aktiivisesti kuunneltua. Keikka oli lopulta ja on yhä yksi parhaista mitä on tullut nähtyä, ja jäi korpeamaan että bändin tarina loppui kokonaan. Aivan loistava uutinen.
Jeszse
24.02.2021 20:25:39
Nousi oikein karvat pystyyn ku kuulin aamulla. Kiuas oli yhteen kohtaan ihan ehdoton ykkösbändi itelle. Nosturin jäähyväiskeikka oli ihan helvetin kova. Toivottavasti nummirock pystytään järjestään.
Hipelius: Olet hieno mies, mutta sulla on aivan ällistyttävän huono maku.
ÄrGee
25.02.2021 01:01:01
Olen diggaillut debyyttilevystä lähtien, ja tämä kyllä ilahduttaa. Daimonic kuulostikin lähes Kiukaalta Mikon vokaaleilla.
To the stars!!!
Shredator
25.02.2021 21:52:01
 
 
Jeszse:. Toivottavasti nummirock pystytään järjestään.
 
Onhan sinne tulossa Mikko Alatalokin, joten...!
 
Kiuas on ollut aina loistobändi, joten tämä oli oikein mukava uutinen.
Minkä sormet heittää, sen wahi peittää
WKR_PR
27.02.2021 22:05:40
 
 
Kiukaan paluu on kyllä hieno uutinen, välillä tulee kuunneltua vanhoja biisejä ja aina tulee mietittyä miten hieno bändi on kyseessä.
 
Bändi iski itselle ensimmäisen kerran Kotkan Yellowstone-baarin keikalla, kaksi muuta bändiä, anteeksi vain, eivät oikein herättäneet mitään tuntemuksia pilssivesi-drinkkiä litkiessä.
 
Bändi kapusi lavalle, ensimmäiset riffit lähtivät, odotus oli, että tää on samaa taustamusiikkia kuin muutkin illan bändit, sitten iski jonkinlainen sweeppityylinen kitaralickki ja tajusin että tämä on jotain ihan muuta.
 
Tiukkaa soitantaa, loistavaa laulua, iskevät sävellykset.
Tuomas.
28.02.2021 10:18:18
Ai saamari. Erittäin kova.
Jeszse
20.06.2022 06:17:22
Noniin tulin vain kertomaan että ympyrä sulkeutui viime perjantaina Nokialla ja oli muuten ihan vitun hyvä keikka. Torstaina uudestaan Nummessa sit.
Hipelius: Olet hieno mies, mutta sulla on aivan ällistyttävän huono maku.
Shredator
11.11.2022 17:01:11
 
 
Tänään Kiuas. Tätä on odotettu!
Minkä sormet heittää, sen wahi peittää
Shredator
19.03.2024 13:39:18 (muokattu 19.03.2024 13:40:03)
 
 
Palataas lauteille. On nimittäin hyvä tämä uusi EP. Tuotannossa uljas loikka eteenpäin ja biisimateriaali kerrassaan miellyttää. Ainut motkotus tulee kitarasoundista joka on hieman mutainen. Perinteinen scoopatumpi ja presencekkäämpi soundi sopisi tähän soundimaailmaan.
 
Ilokseni myös uudella kiertueella tuli näitä uusia biisejäkin.
Minkä sormet heittää, sen wahi peittää
jtpennane
22.03.2024 16:05:38
Uusi EP on erinomainen. Iljan äänestä tulee paikoin mieleen Kirka.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)