Aihe: Maailman helpoin master volume modi
1
j4kk1
16.05.2020 11:11:30
Pakko tulla keulimaan tänne: keksin ehkä maailman helpoimman tavan saada säädettävä toinen master volume tai paremminkin switchattava volume boosti vanhaan vahvistimeen jossa on vain yksi master volume ja reverb. Tämä toimii siis vahvistimissa, joissa on footswitchillä ohjattava reverb.
 
1. Heitä reverb kuikkaan
2. Kytke reverbiin menevät piuhat suoraan yhteen
 
Nyt sinulla on footswitchistä vaihdettava volume boosti, jonka määrää voi säätää reverb nappulasta.
 
Jos tämä on vanha keksintö, niin hyvä niin, mutta jos ei ole kaikkien tiedossa, niin ajattelin levittää ilosanomaa.
 
Miinuksena täytyy mainita että ainakin tuo värittää vähän soundia, ja boostin määrä on helposti tarpeettoman iso, joten joku pieni vastus voisi olla järkevä tuossa välissä.
 
Voikohan tästä olla jotain vaaraa tai haittaa vahvistimelle?
Ostetaan harley benttoneita!
TTV
16.05.2020 11:43:30
j4kk1: Pakko tulla keulimaan tänne...
 
Voikohan tästä olla jotain vaaraa tai haittaa vahvistimelle?

 
Tai vaaraa käyttäjälle? Ehkäpä nämä "tee-se-itse sähkötuoli" kokeilut kannattaa jättää omaksi tiedoksi, eikä levittää "ilosanomaa", jonka yleisestä toimivuudesta tai turvallisuudesta ei ole käsitystä...
 
Parempi ilosanoma on se, että toista masteria kaipaava vie sen vahvarinsa osaavalle ammattilaiselle, joka tekee tarvittavat muutostyöt. Se maksaa rahaa, mutta ei sentään laitetta tai henkeä. Ja näin toimittaessa käyttöön jää myös se reverb.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
j4kk1
16.05.2020 15:09:58
TTV: Tai vaaraa käyttäjälle? .....
 
Höpö höpö, kaikutankki on vahvistimen ulkopuolinen passiivinen laatikko johon menee pelkästään matalatasoinen rca signaali sisään ja ulos.
 
Tuossa vahvistimen kaikua ohjaavassa piirissä on vaan kauhean iso vahvistus, joten sitä pitäisi hillitä jotenkin, muuten säätö on turhan jyrkkä. Mietin lähinnä että onko joku muukin tehnyt vastaavia modeja ja olisko heittää suoraan jotain sopivia vastusten arvoja ja/tai sopivaa kytkentäkaaviota tuohon väliin?
Ostetaan harley benttoneita!
hallu
16.05.2020 16:58:55
TTV: Tai vaaraa käyttäjälle? Ehkäpä nämä "tee-se-itse sähkötuoli" kokeilut kannattaa jättää omaksi tiedoksi, eikä levittää "ilosanomaa", jonka yleisestä toimivuudesta tai turvallisuudesta ei ole käsitystä...
 
Parempi ilosanoma on se, että toista masteria kaipaava vie sen vahvarinsa osaavalle ammattilaiselle, joka tekee tarvittavat muutostyöt. Se maksaa rahaa, mutta ei sentään laitetta tai henkeä. Ja näin toimittaessa käyttöön jää myös se reverb.

 
Eikös tuo reverb, ole efektilenkkiin verrattava lenkki jossa ei kulje voimavirta vaan lähinnä linjatasoista signaalia.
Tähän pitäisi keksiä jotain nokkelaa.......
TTV
16.05.2020 17:41:36
hallu: Eikös tuo reverb, ole efektilenkkiin verrattava lenkki jossa ei kulje voimavirta vaan lähinnä linjatasoista signaalia.
 
On toki, mutta en silti suosittele vahvareiden modailuja, varsinkin kun jatkeena kysellään "ei kai tästä oo haittaa". Kuten aloittajakin jo totesi, on orkkispotikan gainit vähän liikaa ja tarvitsee lisää kytkentäkaaviota yms. Eli ei vaikuta kovin verifioidulta ja yleispätevältä idealta vielä.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
basisti1971
16.05.2020 17:59:00
Moi.
 
j4kk1: Pakko tulla keulimaan tänne: keksin ehkä maailman helpoimman tavan saada säädettävä toinen master volume tai paremminkin switchattava volume boosti vanhaan vahvistimeen jossa on vain yksi master volume ja reverb. Tämä toimii siis vahvistimissa, joissa on footswitchillä ohjattava reverb.
 
1. Heitä reverb kuikkaan
2. Kytke reverbiin menevät piuhat suoraan yhteen
 
Nyt sinulla on footswitchistä vaihdettava volume boosti, jonka määrää voi säätää reverb nappulasta.
 
Voikohan tästä olla jotain vaaraa tai haittaa vahvistimelle?

 
Teoriassa ajattelemasi kytkentä toimii kyllä, käytännössä ei.
Ainakaan jos kyseessä on (etuaste)kaksoistriodilla tai pienellä pääteputkella kuten 6V6, EL84, tmv. ja triodiasteella varustettu driver ja recovery piiri.
 
Puolijohdekaiku toimii tapauksesta ja kytkennästä riippuen tavallaan paremmin, tosin asteen/asteiden impedanssisovitukset ja vahvistuskerroin ovat pahemman kerran pielessä.
Se vaikuttaako sovitus ja vahvistuskerroin haitallisesti joko piirin tai päätevahvistimen toimintaan, se on tapauskohtaista.
 
Kaiun mute=oikosulku kuitenkin tuhoaa puolijohdedriverpiirin samoin tein koska puolijohdekytkentä ei oikosulkua ulostulossaan kestä ellei kytkennässä ole erillistä oikosulkusuojausta.
Ja vaikka vahvistimia usein suunitellaankin mantralla "asiakas on idiootti", tuskin kukaan ennakoi että ihan tuolla tapaa idiootti ;).
 

 
Ajattelmasi kytkentä ei toimi -tai ei ainakaan kannata kokeilla- suoraan koska:
 
Valtaosa putkella toimivista jousikaiuista koostuvat pienestä A luokan SE triodi- tai pentodiputkivahvistimesta, itse kaiusta/kaikutankista herätin- ja poimintakeloineen, ja pienestä putkietuasteesta.
Yleensä driver vahvistin on suuniteltu syöttämään ykköswatteja tehoa ~8Ohmin impedanssiin, eli herätinkelaan.
Herätinkelan RESISTANSSI on jotain ihan muuta, joten vaikka siitä voikin taulukoita apuna käyttäen päätellä kaikutankin sisääntuloimpedanssin, saatua mittaustulosta ei kannata suoraan tuijottaa.
 
Recovery vahvistinaste puolestaan on suuniteltu vahvistamaan poimintakelalta tuleva millivolttiluokan vaihtojännitesignaali, joten hivenen kytkennästä riippuen impedanssitaso on melko varmasti riittävän korkea.
Tehonsiirtokerroinj asteiden kokonaisvahvistus ovat kuitenkin mitä sattuu koska vahvistettava signaali on jotain ihan muuta kuin mitä on suuniteltu.
 
Vaikka putkikaiun mute (=driver piirin ulostulomuuntajan oikosulkeminen) tuskin suurta vahinkoa tekee koska monissa putkivahvistimissa on oikosulkujakki varsinaisessa kaiutinulostulossakin, kytkimen sulkemisen ja aukaisemisen aiheuttama kytkentätransientti voi tehdä pahaakin vahinkoa lähinnä driver vahvistimelle.
 
Kaiun driver vahvistimessa on harvoin tarpeen käyttää takaisinkytkentää stabiloimaan toimintaa koska kuorma (=herätinkela) pysyy koko ajan samana, joten kaikupiirin sijainnista vahvistinkytkennässä ja kaikkien vahvistusasteiden yli vaikuttavan takaisinkytkennän toteutuksesta riippuen koko vahvistinkytkennän värähteleminen joko hyvin pienellä tai suurella taajuudella on enemmän kuin todennäköistä.
Ja kumpainenkin värähtely rikkoo ennenpitkää jotain.
 
Jos on ihan pakko kokeilla, eikä teorian tutkiminen tunnu tarpeelliselta, vähintään 8 Ohm (tai mikä kaikutankin nimellisimpedanssi kokeiltavassa vahvarissa onkin) "keinokuorma" on syytä kytkeä driver piirin ulostuloon ja varmistua myös siitä että driver piirin ulostulo kestää väärällä kuormituksella ja oikosulkuun toimimisen.
 

 
Toisaalta, niin pahaa vahinkoa et toki saa tehtyä etteikö ammattilainen rahaa vastaan saisi vaurioitunutta vahvistintasi korjattua kun se vihdoin viimein antautuu ;).
 
T:Samuli
TTV
16.05.2020 18:06:49
basisti1971: Moi.
 
...
 
T:Samuli

 
Plussan arvoinen analyysi, hienoa!
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
j4kk1
16.05.2020 19:47:10
basisti1971: Moi.
 
Kiitoksia hyvästä vastauksesta.
 
Ajattelin tuossa aluksi pelata varman päälle, ja tehdä kytkennän jossa näkyy driveri puolelle iso, vaikka 100k kuorma, ja siitä sitten 1/100 tms jännittenjako tuonne paluupuolelle.
 
Yksi mun työoletus oli tässä, että vahvistimet kestää ison vastuksen tuossa piirissä koska ne kestää senkin kun kaikutankin piuhat on irti, ja noillehhan on myös tyypillistä että johdot tärisee kaikutankin sisältä poikki.
 
Jokatapauksessa noissa tuntuu olevan tosiaan jonkin sortin kaistanpäästöfiltteri joka käytännössä tekee tuosta soundista sitten aika käyttökelvottoman.
 
Noh, tämä oli nyt tämmönen älynväläys, sori jos esitin asian vähän provosoivaan sävyyn.
Ostetaan harley benttoneita!
erty
16.05.2020 20:03:48
Tässä yks kaupallinen versio aiheesta, JHD Audio Ice Cube. https://reverb.com/item/1405116
basisti1971
17.05.2020 06:30:39
Moi.
 
TTV: Plussan arvoinen analyysi, hienoa!
 
Kiitos.
 
T:Samuli
basisti1971
17.05.2020 06:58:05
Moi.
 
j4kk1: Kiitoksia hyvästä vastauksesta.
 
Ole hyvä.

 
j4kk1: Ajattelin tuossa aluksi pelata varman päälle, ja tehdä kytkennän jossa näkyy driveri puolelle iso, vaikka 100k kuorma, ja siitä sitten 1/100 tms jännittenjako tuonne paluupuolelle.
 
Kuten "oikeassakin" kaiutinkuormaa syöttävässä A luokan SE vahvarissa, putkiohjatun jousikaiun driver-asteen vahvistinputken(puoliskon) toimintapiste eli signaaliamplitudin nollakohta on suunitellussa kohtaa toimintasuoraa vain kun kuorma on suunitellun mukainen.
 
Toki soundin vuoksi voi toimintapisteen paikkaa pakottaa jompaan kumpaan ääripäähän päin esimerkiksi epäsymmetristä leikkautumista haikaillessa, mutta noinkin paljon suunitellusta ~8 Ohmista poikkeaminen kannattaa kyllä laskea/simuloida tarkkaan, ja etenkin skoopilla varmistaa ettei koko signaaliketju värähtele.
 

 
j4kk1: Yksi mun työoletus oli tässä, että vahvistimet kestää ison vastuksen tuossa piirissä koska ne kestää senkin kun kaikutankin piuhat on irti, ja noillehhan on myös tyypillistä että johdot tärisee kaikutankin sisältä poikki.
 
Kestää toki, mutta kytkennän muu toiminta voi olla hyvinkin ennalta-arvaamatonta.
Ja vaikutus voi ulottua etenkin negatiivisen takaisinkytkennän kautta koko vahvistimen toimintaan.
 

 
j4kk1: Jokatapauksessa noissa tuntuu olevan tosiaan jonkin sortin kaistanpäästöfiltteri joka käytännössä tekee tuosta soundista sitten aika käyttökelvottoman.
 
Totta kai on, MM jousikaiku ei rakenteestaan johtuen ole millään mittarilla taajuustoistoltaan suora, joten korjata täytyy joko driverasteessa, recoveryasteessa tai kumpaisessakin jotta soundi olisi edes sinnepäin korvanmukainen.
Tuosta(kin) syystä eri vahvistimien jousikaikujen soundeissa ja käyttökelpoisuudessa voi olla suuriakin eroja vaikka itse tankki olisikin tismalleen sama.
 

 
j4kk1: Noh, tämä oli nyt tämmönen älynväläys, sori jos esitin asian vähän provosoivaan sävyyn.
 
Noinhan kaikille hyville "uusille" ideoille ja älynväläyksille ruukaa herkästi käymään :).
Kevyelläkin nettitutkiskelulla uutuus kuitenkin yleensä valtaosasta ideoita karisee hyvinkin nopeasti.
 
Sinänsä ei ainakaan mun mielestä kannata olla lainkaan pahoilla mielin ettei ideasi ole sellaisenaan sen enempää hyvä kuin uusikaan, etenkin musapuolella tietyt vanhat ideat/laitteet/käytännöt ilmaantuvat varsin tasaisin väliajoin "uutuuksina" markkinoille.
 
T:Samuli
basisti1971
17.05.2020 07:31:58
Moi.
 
Kefiiri: Minustakin ehdotettu viritys on kyseenlainen, mutta ei aloittaja varmaan tarkoittanut kaiun ohjauspiuhojen yhteen kytkemistä vaikka sen oloisesti asian muotoilikin. Varmaan tarkoitus oli sanoa "kaiun tulo- ja lähtöjohdot kytketään suoraan toisiinsa".
 
No nyt muotoilin itse sen yhtä hämärästi! Tarkoitan, että tarkoitus oli kai sanoa: "kaikutankin tulojohdot kytketään suoraan lähtöjohtoihin, tankki jätetään välistä pois".

 
:) suomenkieli on hivenen haasteellinen tietynlaisissa teknisissä asioissa, mutta haasteet tiedostaen ymmärsin kyllä mitä ajoit takaa.
 
Etenkin puolijohde-driverpiirin kannalta ongelmallinen tilanne tuleekin siitä että kaiun on-off kytkentä suoritetaan liki poikkeuksetta maattamalla recoveryasteen tulo.
 
Kaikutankin poimintakela ei "ulostulossaan" olevasta oikosulusta toki passiivikomponenttina ole moksiskaan, ja driver piirissä on edelleen vakiokuormana herätinkela.
Jos puolijohdeohjatun kaiun piuhat kytketään yhteen vaikkapa F-F (N-N) RCA-liitimellä, kun kaiku kytketään pois päältä maattamalla, driverpiirin ulostulo on oikosulussa.
Ja sauhu nousee.
 
Putkiaste toimii toisin, oikosulku on "parempi" vaihtoehto kuin tilanne jossa kuormaa ei ole lainkaan, mutta putkiasteenkin tapauksessa kytkentä kannattaa laskea tai simuloida etukäteen, ja mitata tarkkaan ennen aktiivikäyttöön ottamista jos modauksen suorittaa.
 
T:Samuli
Kefiiri
17.05.2020 11:15:42
basisti1971: Jos puolijohdeohjatun kaiun piuhat kytketään yhteen vaikkapa F-F (N-N) RCA-liitimellä, kun kaiku kytketään pois päältä maattamalla, driverpiirin ulostulo on oikosulussa.
Ja sauhu nousee.

 
No tosiaan, en huomannut ajatella noin pitkälle.
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)