Aihe: Tämän hetken suosikkisäveltäjänne?
1
megatherium
15.05.2020 11:04:04 (muokattu 20.05.2020 13:59:46)
Minut saa lumoutumaan myös tämä paimenten kuoro Rosamunde musiikista. Schubert se osasi säveltää tarttuvia ja kauniita melodioita myös kuoronumeroissaan. https://youtu.be/E5qg8rX1Ii8 tässä toisena esimerkkinä juomalaulu taikaharpun 2. näytöksestähttps://youtu.be/lTSSn5wi-8g Tässä Andras Schiff kertoo kiinnostavasti Schubertista ja mukana on paljon kaunista musiikkia https://youtu.be/G4R-qf6E7XI
Silmäin mahti https://youtu.be/EdQJAxCIWZo Taikaharpun kuoro 2. näytöksestä https://youtu.be/PABHGMUBLME Tässä resitatiivi ja aaria oopperan der graf von gleichen 1. näytöksestä https://youtu.be/YPDfITYXtCg
Ihmiskunnan historia on taiteellisen luomisen, vaan ei uskonsotien ja poliittisen vallankäytön historiaa
Funkånaut
19.05.2020 11:52:10 (muokattu 19.05.2020 11:52:59)
 
 
Pidemmän aikaa kolmen kärjessä ovat olleet Pjotr Tsaikovski, Sergei Rahmaninov sekä Antonin Dvorak. Järjestykseen en laita, koska se on mahdotonta sekä järjetyöntä. Niin erilaista kamaa tekivät, joten vertailu olisi kuin omenan ja käsisahan välillä.
 
E: Kausittain myös Igor Stravinski on kärkikahinoissa mukana.
"Lauserakenteesi on syvältä ja heppisi pieni."
megatherium
23.05.2020 15:29:57 (muokattu 23.05.2020 15:30:04)
Funkånaut: Pidemmän aikaa kolmen kärjessä ovat olleet Pjotr Tsaikovski, Sergei Rahmaninov sekä Antonin Dvorak. Järjestykseen en laita, koska se on mahdotonta sekä järjetyöntä. Niin erilaista kamaa tekivät, joten vertailu olisi kuin omenan ja käsisahan välillä.
 
E: Kausittain myös Igor Stravinski on kärkikahinoissa mukana.

 
Ihanko totta? Itse en ole saanut Stravinskiin oikein minkäänlaista otetta vaikka esim. hänen psalmisinfoniaansa ja Petrushkaansa ja joitakin sinfonioitaan on tullut paljon kuunneltua. Muuthan ovat tyyliltään melko yhteneväisiä postromanttisia slaavilaisia säveltäjiä jotka eivät ole tyylillisesti niinkään kaukana toisistaan kuten annoit ymmärtää.
Ihmiskunnan historia on taiteellisen luomisen, vaan ei uskonsotien ja poliittisen vallankäytön historiaa
megatherium
29.05.2020 08:51:40 (muokattu 29.05.2020 08:58:04)
Jos Schubertin säveltäjäkehitys olisi jäänyt klassiselle kaudelle hänestä olisi tullut hieman liioitellusti sanottuna pelkkä jäljittelijä jonka soitinteoksissa Haydnin, Mozartin ja Beethovenin vaikutus kuuluu usein selvästi mutta hän murtautui lahjojensa luonnollisena laajennuksena ulos klassismin ahtaista kehyksistä kohti romanttista ilmaisuvoimaa omaleimaiseksi neroksi kasvaen.
Ihmiskunnan historia on taiteellisen luomisen, vaan ei uskonsotien ja poliittisen vallankäytön historiaa
Villefinn00
07.01.2022 07:49:59
Sibelius ja brahms on tällä hetkellä eniten kuuntelussa.. molemmat hyviä
megatherium
07.01.2022 10:59:15 (muokattu 07.01.2022 18:36:43)
Minulla on suomalaisista säveltäjistä viime aikoina ollut eniten kuuntelussa Tuukkanen ja Ranta jotka molemmat ovat tehneet suuren vaikutuksen. Sen sijaan esim. Karelia sarjan intermezzoa ja Alla marciaa pidän kevyenä poppiksena. Unohdin Ingeborg von Bronsartin jonka laulunäytelmää Jery und Bätely olen myös kuunnellut ja joidenkin muidenkin tuntemattomien naissäveltäjien musiikkia sekä Järnefeltin pianomusiikkia.
Ihmiskunnan historia on taiteellisen luomisen, vaan ei uskonsotien ja poliittisen vallankäytön historiaa
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)