Aihe: Verkkosähkön häiriöt konkkamikeissä
1
Puolikuuro
16.03.2020 17:22:52
Erään kiinteistön sähköissä ilmeni seuraavanlainen ongelma.
 
Konkkamikkien signaaliin ilmestyi jatkuva epäsäännöllistä napsetta. Linjatasoiset laitteet kuten langattomien vastaanottimet sekä dynaamiset mikit toimivat moitteetta. Ongelma poistui laittamalla paristokäyttöinen preamp väliin josta kytkettiin phantom päälle. Tästä päättelin että ongelma on verkkosähkössä.
 
Saako tällaiset häiriöt siivottua perus Furmanin AC Power filterilllä tai esimerkiksi on-line UPSilla?
basisti1971
17.03.2020 08:19:20
Moi.
 
Puolikuuro: Konkkamikkien signaaliin ilmestyi jatkuva epäsäännöllistä napsetta. Linjatasoiset laitteet kuten langattomien vastaanottimet sekä dynaamiset mikit toimivat moitteetta. Ongelma poistui laittamalla paristokäyttöinen preamp väliin josta kytkettiin phantom päälle. Tästä päättelin että ongelma on verkkosähkössä.
 
Ei toki ole poissuljettua etteikö napse voisi seinäsähköistäkin asti aiheutua, mutta koska ongelma poistui ulkoiseella mustanaamiolla, epäilisin ennemminkin aiemminkäytettyä.
Tiskin/interfacen oma?
 
Puolikuuro: Saako tällaiset häiriöt siivottua perus Furmanin AC Power filterilllä tai esimerkiksi on-line UPSilla?
 
Mahdotonta sanoa jos ja kun ei ole tarkkaa tietoa siitä mistä ja miten häiriö generoituu.
Ellei netistä löydy tismalleen samanlaisella setupilla äänittelevien kokemuksia, on kokolailla pakko kokeilla.
 
Upsia äänityskäyttöön haikaillessa kannattaa myös pitää mielessä että joidenkin hakkurivirtalähdetopologioiden -jollaisia likipitäen kaikki "modernit" virtalähteet ovat- häiriöherkkyys ja -alttius lisääntyvät suuresti jos syöttövaihtojännite ei olekaan aaltomuodoltaan siniä.
 
Jos konkkamikkejä ei ole kuin yksi (tai muutama), eikä häiriö esiinny kuin yhdessä paikassa ja häiritsee ainoastaan ko. mikkiä, ainakin itse jatkaisin paristomustanaamion käyttöä.
 
T:Samuli
basisti1971
17.03.2020 16:23:17
Moi.
 
Puolikuuro: Kyseessä oli äänipöydän stagebox, itse asiassa kaksi eri boxia jotka sijaitsivat kiinteistön eri puolilla. Molemmissa sama ongelma. Stageboxit olivat kuitukytkennällä ja kellotuksessa ei ollut ongelmia koska se olisi kuulunut myös muissa äänilähteissä.
 
Tiskin valmistajalla luulisi olevan näkemys asiasta, tuollaiseen käyttöön suunitellut (digi-)laitteistot on ainakin mun kapean kokemuksen perusteella yleensä suojattu kohtuullisesti verkosta päin tulevia häiriöitä vastaan.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)