Aihe: PRS SE Custom 24 vs PRS SE Custom 24 anniversary 35th
1
tkb76
14.02.2020 22:12:45
PRS kitaroista mitään tietämättömänä olen puntaroinut kahta otsikossa mainittua kitaraa. Videoita ja esittelyitä olen katsellut viikon ripiitillä näistä kahdesta. Tuo juhlamalli tuntuu kiinnostavan ehkä enempi, mutta..niin, mutta. Jos oikein hoksasin niin tuo PRS SE Custom on valmistettu Koreassa ja juhlamalli Indonesiassa.
 
Herättääkö valmistusmaa millaisia ajatuksia?
 
Entä kumpaan sinä taipuisit ja mielellään perusteluita kaipaisin?
 
Kyseessä siis 2020 mallit!
 
-Toni-
LaMotta
14.02.2020 23:39:32
 
 
tkb76: Herättääkö valmistusmaa millaisia ajatuksia? -
 
Joo. Olisi pysynyt USAssa.
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
tkb76
14.02.2020 23:58:20
LaMotta: Joo. Olisi pysynyt USAssa.
 
Juu kelpais kyllä usa jos pysyis mun budjetissa!
tkb76
15.02.2020 18:43:27
PRS made in USA kiinnostaa kyllä kans kovasti jos löytyy alle 1500€ ja pitäisi kyllä olla aika silmäkarkki. Meillä kun noi kitarat on myös ihan sisustus elementtejä. Saa siis ehdottomasti tarjota!!!
 
Korealaiseen laatuun on itsellä vahva luotto ja ei aiheuta itselleni päänsärkyä vaan päinvastoin. Tuo Indonesia vähän lyö itselläni silmille, mutta juu tuskin Paul nimeensä antaa jos sekundaa pukkaa. Jälleenmyyntiarvoa vaan ajattelin jos kitara ei itseä miellytäkkään.
hallu
15.02.2020 22:06:01
tkb76: ............. Jälleenmyyntiarvoa vaan ajattelin jos kitara ei itseä miellytäkkään.
 
No halvemmat menee torilla nopeammin ja suhteessa paremmalla hinnalla kuin kalliit..... noinniinkuin karkeasti yleistäen. Mitä valmistusmaahan tulee, niin jos soitin on hyvä niin ihan sama missä on tehty. Mulla on ollut pari Indonesiassa tehtyä bassoa ja hyvä ovat olleet molemmat joten en enää arvioisi soitinta valmistusmaan perusteella.Toki jos varaa on niin mieluummin kalliimpi kuin halvempi, ikuisuutta vartenhan nuo hankitaan. Eli itse pyrin ostamaan aina niin kalliin kuin perse kestää, koska yleensä kalliimpi on vielä parempi. Mutta en enää nykyisin katso yhtään nokan vartta pitkin edullisiakaan on meinaan ihan perkeleen hyviä luuttuja ihan pikkurahalla torit ja kaupat väärällään.
Tähän pitäisi keksiä jotain nokkelaa.......
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)