Aihe: Timo Tolkki
1 2 3 4 514 15 16 17 1828 29 30 31 32
Shikage
05.12.2019 21:25:47
Oan: Älä ruoki trollia!
 
Kai hälläkin pointtinsa on :) mutta kävipä mielessä että Tolkin nämä somen päivitykset ja viimeaikaiset kuviot sopisivat aika hyvin niiden männävuosien julkisuus-stunttien kanssa samaan kategoriaan. Elämäkertaa ollaan maaliskuussa julkaisemassa ja ilmeisesti parikin eri musaprojektia on etenemässä, joten hyvä aika nostaa vähän mielenkiintoa ja hypeä. Mutta samapa tuo, kunhan vain mies saisi terveytensä kuntoon.
Rock the metal!
santa
06.12.2019 05:01:17
APTM: Kyllä Timo ei ymmärrä oman tilanteensa vakavuutta. Mies on kokoajan humalassa, sekavaa käytöstä ja mielentervys on kaikkea muuta kuin hyvissä kantimissa. Pahinta tuossa on se, että alkoholi on todella voimaakkaasti hommassa mukana ja se pahentaa myös näitä muita ongelmia. Timolla tosiaan pukkaa projektia ovista ja ikkunoista, mutta ei herranjestas tuossa kunnossa voi viedä yhtään projektia maaliin. Kuka hänen kanssaan suostuu tai pystyy työskentelemään ammattimaisesti? En minä Timon lahjoja musiikin tekoon epäile, mutta kyllä niiden pitäisi tällä hetkellä olla vähemmän tärkeitä asioita. Tätä menoa tällä tarinalla tulee olemaan todella surullinen loppu. Pahimmassa tapauksessa käytetään vain hyväksi.
 
Käsittämätöntä kyllä, hän ilmeisesti lähti kuin lähtikin reissuun Meksikoon. Kysymys ei taida olla ihan muutaman viikon reissusta, vaan käsittääkseni useamman kuukauden reissu. Mitä ilmeisemmin rahattomana ja missä lie sitten meinaa reissussa majoittua. Kuullostaa niin hullulta tämä reissu, että pelottaa ihan oikeasti mitähän tuosta tulee. Toki voi olla ihan julkisuus temppujakin nämä, mutta rehellisesti vaikea uskoa että ihan näinkään on. Kyllä näillä Timon tempauksilla on hyvin vähän tekemistä todellisuuden kanssa tai vielä vähemmän realismin kanssa.
 
Avioeroa ja muita ongelmia ei Timo pääse pakoon Meksikoon. Vähän googlasin tuon hänen vaimonsa tarinoita ja aika karua luettavaa oli jutut. Jos näistä edes osa pitää paikkaansa, niin Timolla menee aidosti todella heikosti. Toki hänen vaimonsa näistä asioista kertoo omalta kantiltaan, mutta tuskin hän ihan kaikesta valehteleekaan. Toki myös tähän avioero hommaan muutamat ihmiset ovat kommentoineet hänen facebookissakin. Mutta turhapa tuosta aiheesta sen enempää on tänne kirjoitella. Kunhan ei nyt vaan sattuisi mitään.

 
kenen kanssa timo on/oli naimisissa? yllä olevassa tekstuurissa on kaikki aivan totta.
Regalis Apertura
06.12.2019 09:45:07 (muokattu 06.12.2019 09:48:58)
Vaikea ottaa kantaa Tolkin uusimpiin tempauksiin noin herraa paremmin tuntematta mutta muistaakseni jo Strato-aikoinaan järjesti sen kuuluisan puukotustapauksen Espanjassa (jonka vielä tunnusti lavastaneensa vuosia myöhemmin). Liekö psyykelääkkeet + alkoholi vaikuttaneet silloinkin harkinnan pettämiseen...
texan
06.12.2019 14:43:37
Tolkki olisi hoidon tarpeessa. Alkoholi ja psyykelääkkeet on huono yhdistelmä mielenterveysongelmaiselle ihmiselle.
Hannubal
06.12.2019 21:04:43
Eikös Tolkilla diagnosoitu kaksisuuntainen mielialahäiriö jo 2004? Silloin Stratovarius jo hetkeksi haudattiin, kunnes hän toipui ja tehtiin yksi levy vielä yhdessä.
Hän valikoi vaatteemme ja sanat suuhumme. Hän työntää kätensä meidän taskuumme ja syö meidän laskuumme.
APTM
08.12.2019 12:56:48 (muokattu 08.12.2019 12:57:49)
santa: kenen kanssa timo on/oli naimisissa? yllä olevassa tekstuurissa on kaikki aivan totta.
 
Dominika Gottova on Tolkin vaimon nimi. Toki hän oli oman maan paikalliselle medialle antanut näitä lausuntoa ja googlen kääntäjällä näitä jouduin kääntäämään, mutta jotain niistä artikkeleista sai irtikin. Hyvin surullista on miehen touhut tällä hetkellä.
 
Nythän Tolkki etsii uutta naislaulajaa Meksikossa. ilmeisesti tämä Claudia löi häneen välit poikki. Timolla ilmeisesti ollut käsitys vähän muustakin kuin vain musiikin tekemisestä yhdessä. Käsittämätöntä meininkiä.
slowdive
09.12.2019 11:11:19
APTM: Dominika Gottova on Tolkin vaimon nimi. Toki hän oli oman maan paikalliselle medialle antanut näitä lausuntoa ja googlen kääntäjällä näitä jouduin kääntäämään, mutta jotain niistä artikkeleista sai irtikin. Hyvin surullista on miehen touhut tällä hetkellä.
 
Nythän Tolkki etsii uutta naislaulajaa Meksikossa. ilmeisesti tämä Claudia löi häneen välit poikki. Timolla ilmeisesti ollut käsitys vähän muustakin kuin vain musiikin tekemisestä yhdessä. Käsittämätöntä meininkiä.

 
Joo, en pidä Timon musiikista enkä Timostakaan, mutta erehdyin kans tuota Facebookiaan vilkaisemaan. Toisen ahdinko ja ongelmat ei ole tietenkään mikään naureskelun asia, mutta kyllähän tuo päivitystykittely koukutti kuin saippuaooppera.
 
Tiedossa olevien ongelmiensa lisäksi TT vaikuttaa kyllä aivan äärimmäisen lapselliselle ja jopa yksinkertaiselle kaverille.
Knobs to the southeast.
Aerodactev
09.12.2019 15:59:28
Täällä foorumilla on sitten pitkän linjan musatoimittaja ns. enablerina kuuluisan muusikon alkoholi- ja mielenterveysongelmille. Way to go, varmasti ollaan ylpeänä itsestään kun löysä muna kourassa odotellaan uutta gonzopläjäystä.
Kainuun Sanomissa ei oo mikkään muu totta ku fanttoomi ja kuolinilimotukset
Boyakasha
10.12.2019 09:13:44
Aerodactev: Täällä foorumilla on sitten pitkän linjan musatoimittaja ns. enablerina kuuluisan muusikon alkoholi- ja mielenterveysongelmille. Way to go, varmasti ollaan ylpeänä itsestään kun löysä muna kourassa odotellaan uutta gonzopläjäystä.
 
Espanjankielinen päivitys Timo Tolkin Facebook-profiilissa 9.12.2019:
 
"Buenas noches, por medio de la cuenta de Timo Tolkki, queremos informarle que el se encuentra bien, se les estan dando los cuidados necesarios con su alimentacion, dejando claro que Timo NO ESTA CONSUMIENDO BEBIDAS EMBRIAGANTES, por lo que debe tenerse esa tranquilidad a todos sus fans. Estamos en contacto con su familia y se informa constantemente sobre su estado animico, salud y alimentacion. Nos sentimos afortunados de sumar en su vida y nueva etapa de rehabilitacion que tendra en su pais. Se realizara una fecha con el en la CDMX probablemente el 22 de Diciembre en un lugar por confirmar, el comprometido de llegar al 100% a esa fecha y dando el maximo, el tocara todos los exitos de STRATOVARIUS. Agradecemos su apoyo, y hoy mas que nunca necesitamos de gente positiva en Mexico y el Mundo. TIMO ESTA DE REGRESO."
 
Suomeksi (Google-käännös): "Hyvää iltaa Timo Tolkin tilin kautta haluamme kertoa sinulle, että hän on hyvin, heille annetaan tarvittava hoito ruuan kanssa, mikä tekee selväksi, että Timo EI KÄYTÄ ALKOHOLIJUOMIA, joten kaikilla tulisi olla tämä mielenrauha fanisi. Olemme yhteydessä perheeseesi ja saamme jatkuvasti tietoa mielialasta, terveydestä ja ravinnosta. Olemme onnekas lisätä elämääsi ja uuden kuntoutusvaiheen, joka sinulla on omassa maassasi. Hänen kanssaan pidetään päivämäärä Mexico Cityssä, todennäköisesti 22. joulukuuta vahvistettavassa paikassa, joka sitoutuu saavuttamaan 100% kyseisenä päivänä ja antaa maksimiarvonsa. Hän soittaa kaikki STRATOVARIUS-hittit. Arvostamme tukea, ja tarvitsemme enemmän kuin koskaan positiivisia ihmisiä Meksikossa ja muualla maailmassa. TIMO ON TAKAISIN."
 
Hyvä Timo!!
MaxDamage
10.12.2019 12:02:23
Krameristi
10.12.2019 14:46:10
MaxDamage: https://www.is.fi/musiikki/art-2000006294322.html
 
Voi..Voi.. Mies jättänyt lääkkeet pois, pudotus tulee olemaan kova. Ammattimielessä nähnyt näitä sankareita, jotka jättää tuolla taudilla lääkityksen pois -> psyk.osasto tai hauta. Kaikkea hyvää silti Timolle arvostan miestä muusikkona..
APTM
10.12.2019 18:42:44 (muokattu 10.12.2019 18:46:01)
Krameristi: Voi..Voi.. Mies jättänyt lääkkeet pois, pudotus tulee olemaan kova. Ammattimielessä nähnyt näitä sankareita, jotka jättää tuolla taudilla lääkityksen pois -> psyk.osasto tai hauta. Kaikkea hyvää silti Timolle arvostan miestä muusikkona..
 
Jep luin itsekkin tuon artikkelin ja ensimmäinen ajatus oli että kohta lähtee lapasesta. Ei nuku kunnolla ja varsinkin kun tuo alkoholin käyttö on lähtenyt aivan lapasesta. Eipä tätä lopputulosta kauhean vaikea ollut arvata.
APTM
11.12.2019 18:18:01 (muokattu 11.12.2019 18:19:28)
Yhtä asiaa ihmettelen on tuo, että miksi Timo niin hirveästi haluaa hirttäytyä noihin Starovariuksen vanhempien kappaleiden soittamiseen livenä? Ymmärrän sen, että hän on ne kirjoittanut ja säveltänyt, mutta miksi? Esim. tämä pätkä on aivan kauhean kuuloinen : https://www.youtube.com/watch?v=LUj … st=RDLUjlkV3axos&start_radio=1. Ensinnäkin mikä helvetti tämä laulaja tässä on? Jos hän näitä välttämättä haluaa soitella kiertelemässä, niin valitsisi soittajansa edes itse. Nythän nämä on valittu jonkun paikallisen promoottorin tai muun vastaavan toimesta. Varmasti moni osaa tuolla Stratovariusen kappaleita soittaa, mutta tämä ainakin minusta kuullostaa aivan hirveältä. Biisin raiskaamista tämä on.
 
Minusta Timo on tehny ihan hyviä leyvjä esim. nämä Avalonin levyt on sellaisia mitä voisi oikeasti kiertää soittamassa. Toki taitaa kokoonpanoo olla levyillä olla sellainen ettei se mahdollista mitään pitkiä kiertueita, mutta kyllä noita kehtaisi oikealla ja laadukkaalla kokoonpanossa soittaa myös livenä. Itse pidän Stratovariuksesta paljon, mutta kyllä nämä Avalon levyt on minin mielestäni ihan kuunneltavaa ja hyvää musiikkia. Myös Revolution Renaissancen levyt on oikein mukavaa kuunneltavaa. Ei nämä nyt lähtökohtaisesti aivan hirveästi häviä Starovariuksen levyille.
 
Toki minä olen amatööri ja pelkkä musiikin fiilistelijä, mutta ihan hyvää materiaalia on Timo kuitekin tehnyt Stratovariuksen lähdön jälkeen. Se että pitää väkisin mennä soittamaan noita vanhoja klassikoita mitä ihmeellisimmillä kokoonpanoilla ei tee oikeutta noille biiseille.
 
Edelleen mielellään näkisi freesin Timon, joka olisi hoitanut ongelmansa kuntoon ja tekisi sitten paluun ihan kunnolla musiikin pariin, jos se miestä enään kiinnostaa. Nyt enemmän tai vähemmän tämän hetkinen meno tekohengitystä ilman mitään sen suurempaa päämäärää, mutta eikai se tavallaan yllätys ole. Tätähän se on ollut jo pidemmän aikaa. Seuraavaa käännettä tai kokonaan katoamista kuvasta odotellessa.
Regalis Apertura
11.12.2019 20:56:03 (muokattu 11.12.2019 23:29:29)
En ole varma mutta veikkaisin että Tolkki tunnetaan paremmin ex-Strato-kitaristina ja biisintekijänä jonka kynästä ne suurimmat hitit ovat peräisin. Joten tällä maineella tunnetaan paremmin (esim. Etelä-Amerikassa) kuin soolotuotannostaan. Siksi hänen kannattaa keikkailla ennemmin Strato-hittien kuin soolomatskun kera. Siitä saa enemmän yleisöä ja siinä sivussa enemmän rahaakin...
APTM
12.12.2019 18:29:03
Regalis Apertura: En ole varma mutta veikkaisin että Tolkki tunnetaan paremmin ex-Strato-kitaristina ja biisintekijänä jonka kynästä ne suurimmat hitit ovat peräisin. Joten tällä maineella tunnetaan paremmin (esim. Etelä-Amerikassa) kuin soolotuotannostaan. Siksi hänen kannattaa keikkailla ennemmin Strato-hittien kuin soolomatskun kera. Siitä saa enemmän yleisöä ja siinä sivussa enemmän rahaakin...
 
Toki tunnetaan. Eihän siittä kysymys ollutkaan.
Regalis Apertura
12.12.2019 21:15:46 (muokattu 12.12.2019 21:17:58)
Anteeksi jos ymmärsin väärin mutta tuo ihmettelysi miksi Tolkki soittaa vain wanhoja Strato-biisejä pisti silmiini ja yritin vain arvuutella Tolkin mahdollista motiivia em. asiaan miksi näin...
kupteri
12.12.2019 22:52:29 (muokattu 12.12.2019 22:55:04)
 
 
APTM:Esim. tämä pätkä on aivan kauhean kuuloinen : https://www.youtube.com/watch?v=LUj … ist=RDLUjlkV3axos&start_radio=1
 
On kyllä hirveää kuultavaa eikä oo paljon häävimpiä muutkaan videot tuolta keikalta.
 
Kommentteissa kehutaan jopa Tolkin laulua... Kyllä ihmiset on sekaisin.
vvaltsu
14.12.2019 12:36:23
Funkånaut
14.12.2019 13:58:17
 
 
"If you ain't happy, you ain't listening to enough Coltrane."
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)